Nejste přihlášen/a.
Pouhým okem i při jasné noční obloze vidíme zlomek hbězd naší galaxie, ani nejsilnějším teleskopem některé nevidíme protože jsou slabé nebo daleko. Ale pouhým okem vidíme některé hvězdy cizích galaxií napý. andromedy.
Mě ale zajímá teoreticky kdyby jsme viděli všechny hvězdy naší galaxie, jak by vypadala noční obloha - jestli by byla jednolité světlo, protože by byla jedna hvězda vedle druhé. ( Jen počet hvězd naší galaxie je odhadován na 200 až 300 miliard ).
Světlo z hvězd, které jsou dál, než je stáří vesmíru, k nám ještě nedoletělo a i to, ve známem se vlivem rudého posuvu posunulo mimo viditelnost. sciencemag.cz/...
Mě zajímá ale pouze naše galaxie a ne celý vesmír.
A průměr naší galaxie je cca 100 000 světelných let a naše sluneční soustava je vzdálena od středu galaxie cca 30 000 světelných let takže nejvzdálenější hvězda v naší galaxii je od nás vzdálena cca 80 000 světelných let. takže se domnívám, že světlo z nejvzdálenější hvězdy v naší galaxii k nám již muselo doletět protože stáří země je vyšší než 80 000 let.
Pokud bysme videli najednou vsechny hvezdy nasi (a pouze nasi) galaxie,pak smerem k rovine galaxie bysme videli stale hustejsi pruh svetla, smerem ke stredu naprosto neprostupny, smerem na okraj mozna mene intenzivni, ale smerem k rovine kolme na rovinu galaxie bysme mozna stale vnimali jednotlive hvezdy, i kdyz velmi huste u sebe.
-
Kdyz se vratime k celemu vesmiru, proc tomu tak neni nikdo 100% nevi, pouze existuji vice ci mene pravdepodobne teorie. Viz Olbersuv paradox.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.