Nejste přihlášen/a.
Nyní jsem četl tento článek:
Jaký je na to Váš názor.?
Nevěděla jsem o této možnosti a tak jsem trochu pohledala a jsem mile překvapená. Ale zatím je to "v plenkách" a takové pobočky nejsou všude. V Praze to budou mít jednodužší, ale třeba já, těžko najdu někoho, kdo by mi pro to přijel. Ale nápad to je dobrý, jen aby to vydrželo a rozšiřovalo. Ale když nad tím tak přemýšlím, tak i kdyby si tady u nás někdo chtěl takovou opravárnu zařídit, asi by to nezvládl finančně udržet.
Problém je taky v tom, že dnešní opraváři nic neopravují a opravit neumí, jsou to měniči dílů. A pokud ten díl je skoro stejně tak drahý jako celý výrobek, případně je udělán a prodáván v kombinaci s něčím, co se měnit nemusí a jinak to pořídit nelze, výměna je nerentabilní a vyplatí se koupit spotřebič nový. Klasicky u praček odejde ložisko, výměna by byla lehká a nové ložisko za pár stovek. Ovšem vana je svařovaná nikoliv sešroubovaná, takže se k ložisku nedostanete. Oprava by stála asi 3,5tis. tak to děkuji, koupím si za 7,5tis. pračku novou na větší kapacitu prádla. Myčka po 8 letech, odešla topná jednotka a programátor. Oprava by stála 5tis. Takže opět děkuji, za 9,5tis. si opět koupím novou myčku, která nemyje 2hod20min ale stejný počet sad na stejnou teplotu jen hodinu a ještě s menším množstvím vody. Toto jsou mé dvě zkušenosti s opravou spotřebičů. Už to snad ani zkoušet nebudu. A jak říká můj známý, kup si to nejlevnější, stejně ti to nevydrží. A bohužel je to pravda, i dříve osvědčené značky nemají dnes zdaleka takovou trvanlivost co dříve.
Od Miele mám akorát vysavač za necelé 4tis. Ale na pračku za 30tis. nemám. Výrobce dává záruku na díly které nikdy neodejdou, na díly co se opotřebovávají záruku nedostanete. Prodejce neví o spotřebiči zhola nic natož jeho konstrukci, stejně tak v žádném show roomu nemají spotřebič odstrojený, aby se zákazník mohl podívat jak je daný výrobek konstrukčně řešený. Když si jdete kupovat auto a něco o autech víte, necháte si otevřít kapotu a lehnte pod auto, jestli někde neteče. Když něco víte o pračkách, zkuste jít do obchodu a chtít po prodavači nechat si odmontovat zadní dekl, že se chcete podívat na vnitřnosti.
Nevěřím, že k tomu dojde, zisk výrobců zvítězí, nebudou prostě k dostání náhradní díly. A jen pro zajímavost, já nosím naslouchátko, to seřizuje lékař orl přes pc a už i tady došlo k nucení zakoupení nového. Pan dr. mi ho nemohla seřídit (přidat hlasitost), protože už je na to nový software a moje sluchadlo s ním nekomunikuje. Byla tak hodná a obvolala 4 své kolegyně a všechny mají ten nový software.
Naprostá většina spotřebního zboží se vyrábí hromadně nebo ve velkých sériích, často v zemích s minimálními náklady. A opravy se dělají individuálně, ručně, u nás, tj. kde jsou platy a vůbec náklady naopak relativně vysoké. Z toho logicky vyplývá, že náklady na opravu, pokud si to nedělá člověk sám, jsou opravdu neúměrné a jsou srovnatelné s cenou nového výrobku. To je prostě fakt, který se nám nemusí líbit, ale nemůžeme ho ignorovat.
Jak jinde píše třeba pd, výrobek je neopravitelný, protože je třeba svařovaný místo šroubovaného. Ale to není proto, že by výrobce nechtěl aby se opravovalo. Ale šroubovat by to musel dělník, zatímco svaření udělá snadno robot. Rozdíl udělá pár sekund v čase a pár centů v nákladech. Ale v miliónové sérii je ten rozdíl obrovský.
Opravitelnost znamená náhradní díly - to znamená vyrábět věci na sklad, jen proto, že je "snad" po pár letech někdo bude potřebovat na opravu něčeho, co se už roky nevyrábí. Je taková výroba ekonomická?
No a v neposlední řadě jde i o chování spotřebitelů. Nová věc má často lepší vlasnosti, nižší spotřebu atd. takže není úplně neekonomické (pro spotřebitele) místo opravy koupit novou věc. Často je ekonomické koupit nový výrobek i když ten starý funguje správně (protože nový je lehčí, lépe se s ním pracuje, má menší spotřebu atd...).
Není vše černobílé a pravda bývá někde uprostřed.
Krátkozrakost a honba za zisky nás dovede na konec civilizace
Například je hezké, že nový výrobek má menší spotřebu, ale vyplácáme spoustu energie na recyklaci, recyklace není 100% a tak plácáme spoustu materiálu, jen aby byly zisky.
Pro nás starší nic nového. Za minulého režimu, se opravovalo vše. At už výrobky pro doma, nebo v průmyslu, šetřily se tak náklady. S příchodem kapitalismu toto skončilo. Kapitalista potřebuje vydělávat, tak není v jeho zájmu aby se něco opravovalo. Potřebuje stále prodávat nové a nové věci. Mám bohatou zkušenost i z práce. Věci a přístroje, které se dřív opravovaly jsme najednou museli vyhazovat, protože se musely koupit nové. I když oprava byla možná a pokud jsme už neměli náhradní díly, museli jsme to vyhodit. Když jsme náhodou něco opravili, málem jsme dostali vyčiněno, že tak to nelze dělat. Ale tak to funguje v kapitalismu. Bylo nám vysvětleno, že pokud budeme místo výměny opravovat, nebude tím pádem žádný výdělek. Takže z našeho pohledu neekonomické počínání. Argumentovali jsme tím, že doma se tak nikdo nechová. Je to postavené na hlavu. Doma se chováme ekonomicky, ale v celospolečenském měřítku neekonomicky. Dřív se dával důraz např. na ochranu surovin a nerostného bohatství, dnes to nikdo neřeší, doly a lesy se drancují, je to kšeft.
Ani bych neřekl, že se za minulého režimu dával důraz na ochranu surovin a nerostného bohatství, u nás určitě ne. Opravovalo se z důvodu nedostatku nových a modernějších výrobků a technologií. Bylo by to psaní na stránky.
Nespojujte to jenom s minulým režimem, i kapitalistické výrobky před 40-50 lety vydržely podstatně déle než dnešní
Určitě vydržely déle než dnes a s opravou ovšem za cenu, že budete mít doma nekonečně zastaralou techniku atd.
jofa:
Zastaralost výrobku se odvíjí od toho jak do nás výrobci perou pomalu a po částech vylepšení bez kterých se určitě neobejdeme
Nezastávám se úplně minulého režimu, jen říkám jaké mám zkušenosti. Samozřejmě že jde vývoj dopředu, ale často jsou úpravy jen kosmetické a zařízení je vydáváno za nové. Ale vyhazovat věci jen proto, abychom koupili nové je nehospodárné. Není to tak vždy, ale jsou věci, které lze používat bez problémů řadu let, jiné stárnou (myšleno technicky) rychleji. Doma si každý rozmyslí něco zahodit, pokud to jde opravit. Představte si, že budete každý rok kupovat televizi jen proto, že je na trhu jiná, která má o nějakou funkci víc. Nebo jak to dělají dnešní mladí, kteří jsou schopni (pokud na to mají), vyhazovat peníze za mobilní telefony neustále dokola. Na toto téma, by se dalo psát a hovořit dlouhé hodiny.
To je jen taková malá ukázka, jak by to mnohde v domácnostech vypadalo.. Nebýt neustálých změn v tv vysílání ( signálu) , tudíž staré tv nepoužitelné, tak se tisíce lidí dívá ještě dnes na černobílé Oravy.
ferax. Já s Vámi souhlasím a jen jsem chtěl uvést příklady, kdy nelze. S tím plýtváním materiálu se bude muset dobudoucna něco dělat.
Já se třeba před pár lety zbavil naprosto funkční ledničky a koupil novou. Důvod? Poloviční spotřeba. Nemyslím, že bych se zachoval neekologicky nebo neekonomicky.
Opravdu poloviční? To si musel mít tu předchozí tak z padesátých let, nebo ta nová se nedostane pod +10°C
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.