Nejste přihlášen/a.
Na poradně je nespočetné množství otázek, debat a diskuzí, které obhajují dobu před sametovou revolucí. Proč tedy došlo k sametové revoluci, když byli lidé spokojeni? Ptám se jako občan, který chce slyšet stručně, jasně a konkrétně proč? Prosím slušnou debatu a k věci. - pt
Protoze ne vsichni byli spokojeni a cekali toho daleko vice. Nikdo nevedel do ceho jde.
Pokud lidé nebyli spokojeni, mohlo se to řešit změnami, myslím, že mohla vláda reagovat. Přece většina lidí byla spokojena, stále vzpomínají, jaké to bylo. Proto se ptám, proč proběhla samet. revoluce? - pt
Lidé spokojeni nebyli, venku bylo něco, co neznali a vonělo to blahobytem. Blyštivé věcičky, elektronika za babku a tady fůra debilních keců a držení huby. Bohužel až pozdě prozřeli, že líp se budou mít jen někteří vyvolení. Ti, kteří cinkali s dobrým úmyslem lepší doby jsou dnes bohužel jen vykulený, že na té chudobě v kapitalismu přeci jen něco bude. No a po prozření dnes přiznávají, že dřív jim bylo líp. Každý dělá chyby. Jen to někdo přizná a někdo zase ne.
Protože spokojení lidé nešli do ulic, co by tam dělali? Nespokojených byla hrstka zbohatlíků, kteří chtěli jezdil luxusními zahraničními auty, chtěli cestovat do exotických cizích zemí, Jugoslávie či Maďarsko jim nestačily. Sametová revoluce de facto proběhla v Praze a pár velkých městech, copak šli lidé do ulic i v malých vesničkách?
Ale takových a menších hrstek je po náměstích pořád. A není k vůli tomu žádná revoluce. Tak proč proběhla tenkrát ta sametová revoluce? - pt
"anzionka", mně to také zajímá. Lidé si v diskuzích nadávají a já bych chtěla vědět proč. Všichni jsme na jedné lodi. - pt
Bylo to zde již několikrát zdůvodněno i argumentováno.
Dodal bych souhlasně, že lidé byli v minulém režimu nespokojeni. Ona nespokojenost je totiž velmi užitečná, žene lidstvo dopředu zpravidla k lepšímu. Dlouho před samet.r. se cílevědomě tato jinak užitečná vlastnost, propagandou ovlivňovala a z důvodů mezer ve vědomí a svědomí nás všech, došlo jednoznačně k zneužití nespokojenosti hrstkou ambiciózních, za účelem vidiny zbohatnutí a možnosti ovlivňovat další vývoj. Toto bych odůvodnil tím, že tehdy jsme všichni ochotně a dychtivě naslouchali a očekávali vymoženosti tržního hospodářství (kulturu západního světa) a velmi neochotně s nezájmem, nevěřícně a odporem poslouchali , posuzovali a nevěřili poučování o negativních jevech provázející tržní hospodářství, které dnes spolehlivě fungují.Opětovná nespokojenost, si zcela určitě vydobyde nové změny k lepšímu. Dobrý večer přeji - miro.
A kdo za to může, že byl národ naivní? Kdo nechal žít národ v nevědomosti? Pak není divu. Ale přece není všude hospodářství, jako u nás. Přece jsou země, kde je tržní hospodářství i sociální zázemí a jsou funkční. Říkáte, že opětovná nespokojenost, si vydobyde změny k lepšímu. Je to jen Vaše víra nebo přesvědčení? Pokud jste o tom přesvědčen, jaké máte podklady? Jinak se to dá považovat za lehkověrnost. - pt
Dnes ještě více se udržuje národ v nevědomosti, jelikož se zrušily společenské a zájmové organizace, jejichž cílem bylo i vzdělávání. Dne je to ponecháno na každém, podle hesla každý odpovídá sám za sebe. Jistě jste v životě také pocítila, že vzdělávání bolí a že velká část učitelů, obdobně jako dnes byli tzv.bl.ci. Ano jsou tržní země z funkčním soc.zázemí. To jen asi proto a v minimální míře, aby občan byl jakžtakž spokojen a nechal druhé spolehlivě bohatnout. Ono totiž péče o nemocné, nzaměstnané, hendikepované, nepřízpůsebitelné je v zásadním rozporu s vytvářením zisků s hromaděním bohatství. Moje víra v sílu nespokojenosti je opřena o praxi. Npř. lidé byli nespokojeni, že chobí bosi, tak vymyslili boty, Já jsem například byl nespokojen s tím, že se mi nepovedly domácích klobásy, tak jsem hledal příčiny, poučení a jsem přesvědčen, že příště budou lepší. V mém přesvědčení vycházím vždy z analýzy a poučení z minulého, spojení si tohoto s nově získanými poznatky a přijmutí nových podle mně lepších následujících postupů - miro
Lidé už měli dost prolhané propagandy ve sdělovacích prostředcích, drátů na hranicích, censury ve všech oblastech života, nemožnost cestování na západ, chybějícího základního zboží v obchodech, Tuzexů jen pro vybrané, vybraných obchodů jen pro kádrové soudruhy atd.atd.
Protože jsme národ... kolem nás se to už hroutilo, tak jsme to zachytili myslím předposlední. A naskočili na sliby Havla! A skáčeme furt.
doplněno 17.03.13 19:35:Němci o nás říkali, že si neumíme vládnout... (jak dlouho jsme si vládli) počtěte si i Masaryka.
možná, kdyby si VB nevylili zlost na studentech, možná by se samet nekonal. Ale jak sáhli na mládež, tak se prostě nas**li i ti staří a šli do toho.
Ale to se mi nezdá správné, aby si vykonavatelé státní moci vylévali vztek na mládeži. Lidé v debatách vzpomínají na tu dobu, jako na tu lepší. - pt
Ale vždyt STB to celé naplánovala a spustila. VB už byla jen ta končetina, co to provedla. Chce mi snad někdo namlouvat, že údajně mrtvý student Šmíd, fetačka Dražská a další, byla náhoda? Tomu snad už dnes nikdo nevěří.
pt, hádat se nechci a zatím to u takových otázek vždycky skončí osočování, tak jen stručně. Žádná sametová revoluce nebyla, vše bylo předem domluvené a řízené západem, jistě víte, že za velké podpory STB vždyt i ten "mrtvý" byl z jejich řad a dostal to za úkol. Jak se k němu pak zachovali to už je jiná věc a že špičkám které by měly být potrestané se nic nestalo a navíc si pomohly k penězům a jejich svazky se stratily a lustrační osvědčení jsou čistá jak padlý sníh to snad dnes už ví také každý. Proč? Ono už to díky západnímu světu a perestrojce s nastrčeným Gorbačovem dál nešlo a všichni čekali, že se to změní k lepšímu. Otevřou se trhy-oni se také otevřely a rychle nás "východní hladové země" zaplavily tím co už na západě nikdo nechtěl, podařilo se celkem dobře zlikvidovat naši soběstačnost ve výrobě potravin, rozkopat naše zdravotnictví a školství. Jako své díky jim naši noví vládcové za hubičku pustili zbrojní a těžký průmysl, rozdali fungující podniky a nechali-nechávají stále, okrádat lid této země. Ne, ne já si nemyslím, že před 89 bylo všechno v pořádku ale celé to šlo jistě udělat úplně jinak kdyby si to opravdu řídil lid této země. Pokud se tu nezačne prokazovat jak kdo k majetku přišel tak zde pořádek nikdy být nemůže. Prokazování majetku se jistě nebojí žádný živnostník a poctivý podnikatel ale bojí se ti co mají nakradeno a ti, bohužel, sedí hodně vysoko a ve všech stranách.
Přeji hezký zbytek nedělního večera. L
Za všechno mohou protokoly sionských mudrců. Zatracení židi, zabyli nám ježíška a teď ještě způsobili sametovou revoluci.
"liduš", jsem ráda za úpřimnou odpověď. Pokud bylo všechno domluvené, proč to vláda s Gorbačovem i vláda u nás vzdala? Proč nechali proběhnout sametovou revoluci, proč se nepostavili za národ? Když to neustáli tenkrát, jak by to ustáli dnes? Proč se vše neudělalo jinak? Proč sem nikdo průběžně nedovážel západní výrobky, aby trh nebyl tak hladový? Lidé za nic nemohou, proto je třeba se vyvarovat těch hádek, držet spolu a hledat řešení, myslím, že jinde se vůle nenajde. Říká se: "Rozděl a panuj". A my, národ jsme rozděleni, vidím to na těch diskuzích. Dva se hádají a třetí se směje. Dokud tomu tak bude, myslím, že se nic nezmění. Proto by lidé měli hledat společnou řeč, hledat to, co je spojuje a ne dělat to, co je rozděluje. Asi jsem naivní, ale tak si to myslím. - pt
Ale no tak, Gorbačov když byl tady, že řekl, že je to naše věc ... a jelo se furt po starém, šance byla. Kdo se měl postavit za národ? Kdo se za něj postaví dnes když jde jen o podíl na moci? Urvat co se dá. Komu záleží na lidech? Kolik lidí byli U komunistů, jen aby měli to zaměstnání, které chtěli mít? Proč se nedováželo, zeptejte se tehdejších vládců, byly devizy?
Lidi za nic nemohou? No to je ale strašný omyl! žádný režim sám o sobě nemůže nic dělat jen a jen konkrétní lidi! A že jim to lid žral? Proč se postavili Maďaři, Poláci, v NDR? Proč jsme byli po 1968 jak ta tráva? Proč po sobě necháme šlapat dnes?
Luis, trochu je to... oni tím zcela určitě nemysleli, že odejdou a přijdou o toto území (když za jeho osvobození padli jejich lidi), tipl bych, že chtěli, jak bylo navrhováno, abychom se ke Svazu připojili. No nevyšlo to.
"buss", máte v podstatě pravdu. Jen jde o to, že pokud žili lidé v nevědomosti, tolik za události nemohli, věřili, že jsou vedeni správně. - pt
Ale kdepak v nevědomosti. Jen se podívejte do starých novin. Však se tam psalo o nezaměstnaných na západě, o bezdomovcích, o práci na čtyři hodiny denně, o tří-čtyř denních pracovních týdnech. Nikdo tomu ale nevěřil. Každý to považoval za propagandu. Každého štvala arogance úředníků, a tak když přišel listopad, lidi do toho šli naplno. Co by ne. Však nic nehrozilo. Na stávku si vzali dovolenou, nebo si ji napracovali. Co kdyby se to otočilo, že? A doufali, že bude líp. Že si polepší. Že jim zůstanou sociální jistoty a nic je to nebude stát. Se podívejte dnes, když se uspořádá v Praze demonstrace, spousta lidí Vám řekne: "já bych jel, ale za co? Já na to nemám".
Vůbec nikomu(skoro nikomu) nedošlo, že taky může být hůř. No a je. Pro některé hodně, pro některé míň, někteří na tom vydělali, několik málo jich i zbohatlo.
Je fakt. že přístup k informacím zrovna nebyl ideální, zahraniční noviny jen ty prověřené, zahraniční česky hovořící radia byly rušené, a radiím v angličtině nebo němčině zas málokdo rozumněl. Cizí řeči, tedy ty na západ se tehdy moc lidi neučili. Chodil jsem někdy v r. 1977-1979 do jazykovky na angličtinu, a z 12 lidí na začátku, jsme ročník dokončovali dva.
A končím slovy svého kamaráda: "Proč došlo k revoluci? Z roztáhlosti lidí".
Milane, to je lež a vy to víte. V čem je to lež? Určitě víte, pokud se pohybujete mezi normálními lidmi, že zdaleka ne všichni se do autobusů vejdou, že zdaleka ne ze všech míst je doprava organizovaná. Zdaleka ne, v každé firmě mají odbory. Takže je spousta lidí která by chtěla jet, ale opravdu nemají na cestu. Nevěřím, že by jste to vše nevěděl. Na to jste dost starý a zkušený. A proto si myslím že lžete - účelově lžete. Proč? Nicméně je to stejně jedno. Je to Váš problém, ne můj.
Co jsem vlastně chtěl říci? Že nemáte pravdu.
K revoluci došlo "z roztáhlosti lidí"? No tomu vůbec nerozumím. Dnes není "roztáhlost" u lidí? Tuto odpověď nemůžu zkousnoust, přijde mi moc jednoduchá na to, aby z takového důvodu došlo k revoluci, předání moci a zřízení nového systému. - pt
Myslíte že lidi nebyli roztáhlí? Dřív? To bylo volného času. Podniky se o lidi přetahovali, takže vyhazov nehrozil. Dělník byl "pán". To skončilo s listopadem 89. Dnes už lidi mají mnohem víc starostí jak uživit rodinu, jak nepřijít o práci, jak nepřijít o byt, kde nejlevněji nakoupit. To dřív nebylo. A proto lidi nemají na takové věci, jako je cinkání klíčema a sametová revoluce, čas.
Takže teď už revoluce nehrozí. Dokud budou lidi mít o co přijít, tak revoluce nebude.
"zabu", já měla povětšinou dvě zaměstnání, otce po mrtvici, opravdu jsem neměla času nazbyt a nevěděla kam dřív skočit a do zaměstnání jsem musela tak jak tak chodit, protože jeden plat byl málo. Plenkové kalhotky nebyly a já prala a prala, jak u blbejch, ani vozíkem jsme se nedostali do panelákové koupelky a tahali jsme otce, jak kočka kotata. To si neumíte vůbec asi představit. To jen k tomu volnému času. A dnes lidé nemají čas? Ti, co jsou nezaměstnaní a je jich přes půl milionu, ti čas mají a dozajista mají čas přemýšlet a možná až jim půjde o holý život, tak něco zorganizují, nebo provedou zoufalý čin, jako se stalo ve Frenštátě. Jenže to jsou pořád následky. Důležitá je příčina, proč k sametové revoluci došlo, když byla práce, byly sociální jistoty, byly byty a bylo dobře? - pt
pt: Ano, to vše co jmenujete měli. Ale neměli některé věci, které měli lidi na západě, a o kterých si mysleli, že bez nich nemohou žít, že na ně mají nárok. Třeba moderní elektroniku, svobodu cestování, poslech písniček dle libosti-bez cenzury, krámy plné zeleniny a ovoce z celého světa. Tak si to v listopadu 89 prosadili. No a jak už jsem řekl. Netušili, čím za to zaplatí. Neexistencí budoucnosti, kriminalitou, nemožností pustit dítě jen tak ven, bezdomovectvím, zvůlí exekutorů, atd atd, prostě vším tím, co se děje kolem nás.
Takzvaná SAMETOVÁ REVOLUCE byl vobyčejnej domluvenej podvod řízenej ze Sovětskýho svazu.
Když sem na jaře v roce 88 dělal v kotelně která vytápěla kasárna plný ruskejch vojáků a taky sídliště plný ruskejch rodin důstojníků říkala nám manželka jednoho z těch nejvyšších důstojníků že do 2 let u nás budou takový změny vo kterejch si ani nemyslíme že by mohly vůbec bejt.
doplněno 17.03.13 21:55:Zdravím pane Milane. Jak to teda ta baba tenkrát myslela?.?.?
doplněno 17.03.13 22:02:Západ se na nás vždycky vykašlal. At už to bylo v roce 39, 45, 68 nebo 89.
Komunisti u nás si s tím jejich slavným socialismem nevěděli rady už od roku 1980. Od událostí v Polsku a když se sovětští poradci snažili seč mohli páni jako Husák, Jakeš nebo Štrougal prostě měli furt to zastaralý myšlení a na ,,perestrojku" prostě nestačili.
doplněno 17.03.13 22:02:a i když se poradci snažili.
luisi, zdravím, ale kolegyně Liduš psala, že to řídil západ. Jak to tedy bylo, kdo připravil listopad, západ nebo východ?
¨Jak to, že jsem si toho nevšimli, že mně řídí vychodozápad?
A kdo si myslíte, že ten "podvod" řídil? Neříkala to náhodou proto, že už ve většině ostatních zemí sov. bloku byly nastávající změny režimu mnohem znatelnější než u nás?
To je všechno už následek. Mně zajímá proč došlo k cinkání klíčema a následně ke změně, když bylo tak dobře a lidé měli jistoty, měli práci a měli, co chtěli? - pt
No však. To je o té "roztáhlosti" lidí. Mysleli si, přes všechny výhody režimu, že se mají špatně, budou se mít líp. A zapomněli, že bez boje, jim nikdo nedá nic zadarmo(historická zkušenost). A tak si "naskočili" na řečičky o pravdě a lásce, na vějičku svobodného cestování, a absolutně netušili (jsme netušili, patřím mezi ně) čím za to zaplatíme. Patří nám to.
No a lidi se docela pochopitelně rozdělili do třech skupin. I tady na poradně. Jedni na to doplatili, druzí na tom vydělali, a třetí skupině lidí je to zatím z mnoha různých příčin jedno. No a podle toho, jak kdo dopadl, kam dnes patří, poznáte velmi jednoduše, při jakékoliv debatě, do které skupiny ten který člověk patří. Jak praví kniha: "Poznáte je podle jejich ovoce. Sklízejí se snad hrozny z trní a fíky z bodláčí?"
"zabu", jinými slovy říkáte, že se člověk nenasytí penězi. Když se měli tenkrát dobře, chtěli se mít ještě líp. To znamená, že dnes se mají dobře, ale zase se chtějí mít líp. Nevím, jak z debaty poznáte, jak na tom zdejší rádcové jsou. Jeden třeba stále kritizuje a při tom píše, že má na dvacet drahých aut. Druhý je zase vcelku spokojený, přesto, že má hendykep a postarší auto. A pak ti, co se nevyjadřují vůbec, myslím, že jsou naprosto normální a neřadí se k žadnému extrému. Nebo myslíte, že ti lidé lžou? - pt
Já právě myslím, že v penězích to není. Nemyslím, že by dřív lidé strádali finančně. Spíš viděli kolem sebe tu spoustu problémů, o kterých si mysleli, že jsou zbytečné, a nemusely by být. Nedošlo jim, že právě tyhle problémy, nemusejí patřit mezi ty podstatné. Ostatně na to, co kdo považuje za podstatné, se lišíly názory nejen tehdy, ale i dnes. A tak jako se býk snaží zbavit mulety, snažili se jich zbavit i oni. Málokoho napadlo, čím za takovou životní zkušenost zaplatí. Nakonec skončili zase v kleci.
Ta klec je jiná, neviditelná.Už neexistují dráty ani ploty, ale přesto existuje. Omezuje zase jinou skupinu než dřív. Ve jménu svobody pro jiné, jsme se vzdali svobody pro sebe.
A poznat, kam kdo patří, se dá. Ono totiž vnímání míry spravedlnosti, svobody, a s tím souvisejícím hodnocením stavu společnosti, se neodvíjí jen od peněz, jen od bohatství. Ale i od vlastních životních zkušeností, od empatie k jednotlivci, od schopnosti vnímat společnost jako vyvíjející se celek. Já například, přestože jsem si polepšil, mám dobré zaměstnání, které mě baví, beru slušné peníze, mám barák-pardon, ten ne, ten má zatím banka, můj bude až ho zaplatím. Mám auto, hodnou ženu, hodné děti, nejsem spokojený. Ne proto, že bych já chtěl víc. Já víc nepotřebuju.
Vadí mi ty spousty lidí bez práce, kteří jsou roky bez práce, vadí mi arogantní úředníci na úřadech, vadí mi banky které svými lichvářskými pokutami vydělávají nekřestanské peníze. Prostě když porovnám co bylo a co je dnes, tak bylo líp. A jinému, přestože se třeba má hůř, ale jeho prioritou je cestování tak je na vrcholu blaha. A nikdy se neshodnem.
Ale co hlavně mi vadí? Pocit bezmoci, cokoliv s tím udělat. Protože vím, že společností nelze pohnout. Ona se pohne sama, až přijde její čas. Sem tam občas někde napíšu co si myslím. Někdo můj názor hodí za hlavu, někdo mi vynadá, takoví mi jsou lhostejní, to je jejich problém. Rád mám, ty, co přemýšlejí. Co jsou schopni se zamyslit, a nemusí se mnou souhlasit. Právě takových si vážím, tehdy mám pocit dialogu, a to je podle mě správné.
No a o tom to je. Celé je to v podstatě souboj mnoha koncepcí, mnoha postojů, mnoha zájmů, které se navzájem různě překrývají, a různě míjejí.
A tyto různé koncepce, názory, zájmy, díky vývoji ve společnosti, vykrystalizují nakonec do "souboje" dvou táborů. To ale už bude o úplně o něčem jiném. To popsal brilantně jeden "bezvýznamný" filosof druhé poloviny 19. století.
"zabu", to co vadí Vám, vadí i mně. Jde o to, že dnes vidíte, slyšíte co se lidem děje, protože se o tom mluví a píše, cítíte s nimi a vadí Vám to. Ale "zabu" myslíte, že dříve lidé nepocitovali a že neprožili nespravedlnost a bezpráví? Ti, kteří na vlastní kůži zažili nespravedlnost a bezpráví, ty lidi musí moc bolet, co píšete. - pt
Dopustím se spekulace, nejsem schopen to podložit jakýmikoliv čísly. Myslím, že dnes je těch "neštastných, nespravedlivě stíhaných", daleko více než dříve.
už jsem Vám odpověděla v jiném tématu to samé:
zabu" a co tenkrát jejich početné rodiny? Já cítím jak s těmi lidmi dnes, tak s těmi lidmi tenkrát. Je jedno jestli je jich hodně nebo málo. Žádné utrpení člověka mi není lhojstejné. Ale byli v každé době a to je špatně. Proto by se lidé neměli mezi sebou hádat, ale pomáhat si. Už mně chápete? - pt
Stařenko, to je super položená otázka! Ano i já se ptám, proč to všechno bylo? Proč s tak úžasnou láskou tolik lidí vzpomíná na socialismus? Je docela možné, že je to něco, čemu se říká vzpomínkový optimizmus. Protože v té době, na kterou vzpomínáme a srovnáváme s dneškem, jsme byli mladí, zdraví, podnikaví, s jinými zájmy a jiným stylem života. Na večeři nám nevadil chleba namazaný hořčicí a zapitý hrnkem čaje, jeden sáček klub čaje na velikou konvici. Co konvici, hrnce. Měli jsme jiné priority, bylo důležité něco jiného než dnes. Vadily nám naprosto jiné věci, než je tomu dnes, kdy se hořčici vyhneme skoro i ke klobásce, protože v ní jsou éčka a zahuštovadla a na každý hrnek si dáme sáček kvalitního čaje. Myslím si, že laskavé vzpomínání na dobu komančů je právě v tom mládí. A dnešní mladí slyší jak a s jakou láskou vzpomínají rodiče a prarodiče a litují, o jakou krásu přišli. Jsme jako ten veterám, který vzpomínal, jak bezvadně bylo na Pijávě.
babkazov,
zrovna v neděli večer jsme toto řešil: jeden sáček klub čaje na velikou konvici, páč jsem dal do termosky jeden pytlíček. Manželka nařídila, že minimálně dva.
Je to tím, že by byl sáček nekvalitní, nebo že již na to máme?
Lidi přece by stačilo číst na obalu čaje co je to dnes za aušus, pravda ono před 89 nebylo z čeho vybírat ale CLUB a PIGI byl tehdy opravdový čaj a proto nám stačil jeden pytlík na 1 litr, kapka citronu a trocha medu nebo cukru. Já si fakt nemyslím, že před 89 bylo v obchodech všecko, že vše co se dělo bylo v pořádku ale stále víc mám pocit, že z toho mála co se dalo koupit byla většina věcí vhodná k jídlu pro lidi. Synovec dělá v jedné firmě na sirupy, majonézy, kečupy, rozpustné granulované čaje a varoval mě co v žádném případě nemám kupovat. Ta změna byla nutná ale kdyby se tehdy udělala tlustá čára, vypráskali se ti co si mysleli, že jsou víc jak všichni ostatní a jelo se dál bez podvodů a bez toho aby si někteří rychle pomohli k milionům, kdyby...Ještě je jedna věc co se mi dnes nelíbí, dřív jsme se šrotili ruštinu, bože, vzpomínám si, na VŠ zemědělské - ekonomie velkokapacitního chovu skotu a u státnic ruština a marxismus dodnes nechápu k čemu mi to bylo dobré ale dnes se od MŠ šrotí děti angličtinu, pak povinně přidají nejlépe další dva jazyky a česky neumí. Na dovolené jezdí do daleké ciziny a neznají místa v blízském okolí.
Nechtějte mě tu kamenovat, v KSČ jsem nebyla a ani mojí rodiče, ano, byla jsem v pionýru a v SSM, žilo se mi dobře před 89 a i dnes se mi nežije o nic hůř, akorát musím spořit od narození vnučce aby měla na školné, z důchodu ušetřit na léky a hlavně dobře číst příbalové letáky na veškerém zboží co je převážně vyrobeno v Číně a neotevírat podomním prodejcům. To bych tu popsala dvě A4 a ještě by nebyl konec, jak říkám, nebylo vše košer před 89 a není ani nyní, je to jen o úhlu pohledu o tom, kam se kdo posunul a za jakých okolností, jinak se na to dívá ten co mu v restitucích vrátili milionové majetky, jinak ten co je dnes za vodou ale musel se na to nadělat, jinak ten co si nakradl a jinak ten co bydlí pod mostem a je bez práce.
"liduš", dcera měla ve škole také ruštinu a v Belgii ji oprášila a chodila na ni dalších šest let, proč? Rusů je hodně a jsou v každé zemi po celém světě a mnohokrát tu ruštinu již uplatnila, přestože má státnici z Vlámštiny. - pt
"babčo", máte svatou pravdu, takový pohled je mi blízký. Moje babička měla důchod 300 korun, vařila si polévku z kostí, jedla brambory a jabkový kompot s posbíraných jablíček a nosila věci ještě po své mamince a nábytek měla po mamince také. Jenže babička nikdy nereptala, vždycky říkala, že má všechno, co potřebuje a hlavně měla dobré srdce. Takoví lidé se už nerodí. - pt
doplněno 18.03.13 18:09:A také vzpomínala na své mládí, na dětství, jako nejhezčí část života.
No dnes by se ale starali o babiččino zdraví. Jíst nezdravé maso. V žádném případě. Tak je narvané zdravou vodou. Předpokládám že nějakou z ledovců
No a sýry, zmrzlina a další je zase narvané našlehaným zdravím vzduchem. Předpokládám, že taky arktickým.
No já nevymyslel. To zase Česká obchodní inspekce chce útočit na naše zdraví, aby prý tu vodu aspoň napsali na obal, aby to bylo čitelné již s pěti dioptrijemi a nikoliv s deseti.
Také jsem to ve zprávách viděla a nepotěšilo mně to, ale to je následek. Kde je příčina, že došlo k sametové revoluci? "jirbar", proč jste něco nepodnikl, aby ke změně nedošlo, když bylo vše dobré i to maso? Jen se ptám a čekám odpověď. Protože dohady nemají smysl. - pt
Řekl bych, že je to přirozený vývoj dospívajících generací. Zkušenosti jsou nepřenosné a tak dnešní třicátníci, kteří zažili komouše jen ve školkách, si neumí představit jaké to tehdá bylo. Nebylo všechno špatné, ale my jim neumíme po pravdě vysvětlit co špatné bylo. Já se narodil v padesátých letech a můj život byl velmi ovlivňován zkušenostmi mých rodičů z doby války. Nenávist vůči Němcům se projevovala v každém jejich slovu, navíc to bylo umocněno i několika padlými rodinnými příslušníky v době Pražského povstání. Chápu tedy jejich snahu dělat vše pro to, aby válka již nebyla. Bohužel komunistický převrat ve 48 jim vzal všechny iluze a oni zase začali mít touhu něco změnit. A ta jejich touha zkončila v roce 1968 s příchodem Bratrské pomoci. Zase tu byla mladá generace, která chtěla měnit řád, ale zase se to nepovedlo. A tak nasrání lidí dostupovalo k vrcholu a v roce 1989spolu s další mladou generací chtěli opět něco měnit. Na rozdíl od Němců, nebo Rusů jsme příliž malý stát, abychom mohli vzdorovat síle. At vojenské, či ekonomické. Zradili nás nakonec všichni, jak z východu, tak ze západu. Všichni v nás, bohužel oprávněně, viděli jen další satelit svých zájmů. A dneska je to stejné. Zase jsme v ekonomickém zorném poli nadnárodních mocností. Křehká stabilita míru je vyvážena naší poslušností. Nedovedu si představit, naprostou ekonomickou a s tím související i politickou samostatnost. Jsme příliž v geografickém centru, obklopeni silnými sousedy. Já za sebe říkám, že si žijeme nejlíp, než kdy jsme si žili. Tím nechci obhajovat ty sviňárny, které se dějí, ale je v naší moci, do určité míry, je ovlivnit. Moc by mě zajímalo kolik lidí zde na poradně pro to dělá víc, než, že jenom vhodí hlasovací lístek do urny. Kolik lidí ví, kdo ho vlastně zastupuje, kde má kancelář a kolik lidí se ho dotázalo jak on bude řešit moje připomínky. Ale nedělám si velké iluze. Zkrátka plynem s davem a politickou diskuzi přesouváme na internet, namísto adresně na naše zastupitele.
A na auto bychom se museli pravidelně každý týden hlásit na pořadník v Mototechně,Byla by povinná vojenská služba,což je kus života v prdeli a nic jiného. Na byt bychom čekali celá léta.Sehnat materiál na opravu domu by byl problém.Na nábytek bychom čekali přes noc frontu u obchodu,když bychom se dozvěděli,že přijde.Všichni na koho by se dostalo by měli stejný.Měli by i stejné kachličky v koupelně.Peněz bylo málo a v práci se často bylo i když nebylo do čeho píchnout...Zatímco kap. svět okolo by disponoval špičkovými technologiemi a službami u nás by bylo kulové.Kdybychom chtěli vycestovat mimo naši "úchvatnou" socialistickou zem,potřebovali bychom vízum a doložku...a plno keců a ponižování na hranicích...Jo bylo to krásné...ještě to mám v paměti...
Jen se ptám,kdy už konečně část vzdychálků dospěje a pochopí,že zpět to nejde...
Nepochopil jsem z této diskuse,že by někdo chtěl návrat do minulosti z důvodů, že připomíná někdejší sociální vymoženosti. Jde jen o to , že naše společnost je rozdělena cca 1 : 10. Jedna část na tom až nekřestansky vydělala a desetkrát větší část společnosti splakala nad výdělkem. Z této diskuse jsem si udělal závěr, že někteří považují za životně důležité pomeranče , tři televize, počítače, auta mob.telefony, cestování a kdo ví co ještě. Jiní kterých je ale většina, považují za životně důležité sociální jistoty , práci, zdravotnickou péči , dostupné bydlení, bezpečí , zkrátka hlavně základní nezbytné životní potřeby. Vymoženosti nad tyto základní jistoty jsou, žel , dostupné hlavně horním desetitisícům. Nyní tedy zvažme co je lidštější , humánnější, co může vnést do společnosti klid a oprostit se od násilí, závisti touhy po odplatě - špatné lidské vlastnosti. Svoji účast v této diskusi opouštím, ale ne z důvodů,že bych již neměl k diskusi argumenty. Za důležitá nyní považuji oprostit se od zášti, touhy o odplatu apod. Zdravím miro
Co jsou to ty vymoženosti nad "základní jistoty", které si mohou dovolit jen horní desetitisíce? Já teda osobně neznám člověka, který by neměl mobil, rodinu, která by neměla televizi, počítač nebo notebook a k tomu auto...že by si všichni v mém okolí tak moc žili nad poměry?
klera: Svůj dotaz opravdu myslíte vážně? Vy opravdu nevíte, co tak asi jsou "vymoženosti nad základní jistoty"? Jaké příjmy a možnosti má horních 10tisíc? Myslíte, že je to o mobilech, počítačích nebo televizích? Že jste ten dotaz nemyslela vážně? To nebylo o Vašem okolí, teda pokud mezi těch 10tisíc nepatříte.
Ne, nemyslím ho vážně, možná vám něco říká slovo sarkasmus...Ale řekla bych, že mezi vymoženostmi a základními potřebami je hoodně dalších stupňů Z mirova příspěvku mi vyplynulo, že to tak nějak stojí hned vedle sebe...A to, že bohatší lidé si mohou dovolit větší luxus je snad jasné ne? Nechápu, co je na tom špatného...stejně tak nechápu, co je špatné na samotné jejich existenci...ale je mi jasné proč vy v tom problém vidíte takže se nechci hádat...
No jestli vás to tak trápí že jsem to špatně pochopila tak mi to vysvětlete...tímhle způsobem se totiž nikam nedostaneme
Miro, pěkně jste to shrnul ale zapomněl jste (úmyslně?) na další skupinu lidí, která zase považuje za životně důležité mít určitý rozsah svobody, který jim socialismus nemohl poskytnout. Dávat si pozor co kde řeknu, lízat anál stranickým tajemníkům, když mám ambice něčeho dosáhnout, pěstovat v dětech schizofrenii oficiálního postoje a skutečné pravdy a vůbec celá atmosféra strachu a stísněnosti - děkuji nechci. To je mi stokrát milejší ten současný bordel. A to co píšu, se netýká jen omezené skupiny. Tak nějak podvědomě to cítili všichni, kromě těch zarytých. Proto, milá pt, stáli na náměstích a cinkali klíči. Že se to časem posunulo někam jinam, než očekávali, je částečně logický důsledek obecné uvolněnosti poměrů ale hlavně neochotou a neschopností většiny starat se o věci veřejné. Tak jak nás bolševik naučil - držet hubu a krok - tak žijeme dodnes. (Slovní onanii v hospodách a na fórech nepovažuji za občanskou angažovanost)
Moc se p. "koukolík" omlouvám za porušení mého rozhodnutí, ale nedá mně ,abych se nepodělil o můj názor na určitý rozsah svobody -viz Vaše citace . Podle Vaší citace uvažujete reálně a hovoříte jen o určitém rozsahu svobody. Tedy připouštíte určitý díl nesvobody - souhlasím. Svobodu bych charakterizoval takto. Být svobodný znamená poznat , dodržovat a řídit se tím co je všeobecný požadavek na chování, znalost zásad, zákonů a dalších nutností respektující ostatní a neomezovat jejich, též jen určitý rozsah svobody. Jen malý příklad: kdo nedodržuje tyto zmíněné vlastnosti a zásady - zákony, není svobodný, jelikož mu jeho "svoboda" bude odebrána v souladu se zákonem. Vystavuje se sám osobní nesvobodě jelikož zaplatí nedobrovolně (nesvobodně) pokutu , je mu občanskoprávně , případně soudně odebrána osobní svoboda dočasně , nebo dlouhodoběji i trvale. Vše je v našich rukou tím, koho jsme ve volbách zplnomocnili přijímáním, kontrolou a rozhodováním o zákonnosti a protizákonnosti.
Omlouvám se za rozsáhlejší vyjádření, přesto jsem jistě nevyčerpal mnoho dalších pohledů jak chápat svobodu. Přeji pohodu v posledním dnu zimy. V jiném diskutovaném problému naschle. miro
Nechtěl jste, doufám, jen trochu obsáhleji říct, že svoboda je poznaná nutnost? Tahle definice sice jistou logiku má ale při uplatnění v praxi vede ke zrůdnostem.
Jinak jste elegantně vyhnul tématu vlákna i mého příspěvku V totalitním režimu mohu dost těžko ovlivnit tvorbu zákonů, když mám definovaná a násilím střežená dogmata typu vedoucí úloha strany a socialismus jako jediné možné zřízení s výhledem vysněného komunismu. A jakýkoliv pokus o změnu nebo kritiku třeba i konkrétního člověka ve funkci je interpretován jako útok na samotné socialistické zřízení. Těžko se mohu pokusit o změny, když mi chybí ze stejného důvodu svoboda slova. Takže ještě jednou: přidušená práva a občanské svobody, to byl podle mě ten impuls, který vyhnal lidi do ulic. To je to tajemství, po kterém pátrá pt Dnes všechny důležité práva a svobody máme. Teď opravdu platí, co jste napsal na konci prvního odstavce. Bohužel svých práv málo využíváme a i proto jsme teď rozčarovaní vývojem od převratu.
"miro", považujete za důležité oprostit se od zášti, touhy o odplatu. Kdo tady napsal, že touží po odplatě a komu? To je nějak úplně mimo debatu. Píšete, že sociální jistota je práce a zdravotní péče. Práce je důležitá a ještě důležitější je mzda za práci. Ale je spousta lidí, které nikdy nikdo do práce nedonutí chodit a když práce bude povinností, tak tu práci odflákne, nebo se k důchodu promarodí. Zdravotní péče je stále a byla vždy lepší pro "lepší lidi". Když to všechno víte, proč jste prosím něco nedělal před tou revolucí, aby se jí zabránilo? Nějak Vám to všechno nemůžu uvěřit. - pt
"tesyk", přirozený vývoj, asi je to tak nějak. Nelze ustrnout. A myslím si, že i když není vše super, že se společnost stále vyvíjí a že dnešní mladí si umí udělat názor, mají životní cíl a umí jít si za ním, a nebudou to jen peníze, ale myslím, že je to vzdělání, cestování a možná i pomoc druhým. - pt
Tak jsem pohledala na internetu a našla události od roku 1968: ustrcr.cz/...
"Cesta k listopadu 1989"
- stín osmašedesátého
- přestavba
- opozice
- demonstrace
- kultura a politika
- revoluce (?)
- fakta
Pavlo, dovolím si jednu reakci k tomuto tématu, jinak se většinou politických debat nezúčastňuji.
Před sametovou revolucí lidé NEBYLI spokojeni. Proto k ní došlo.
A pokud dnes vzpomínáme na předsametovou dobu, samozřejmě vzpomínáme raději na to lepší. Je to asi přirozená reakce lidského organismu, to horší zapomenout. Zeptejte se nějakého staršího chlapa, jaké to bylo na vojně, bude vzpomínat jak se kde ožral, jak tajně utíkal z kasina za holkama. Nebude popisovat, jak se plazil v bahně s jazykem "na vestě", jak běhal v pozvracené plynové masce...
hope: Je to dost rozšířené mínění, to o těch dobrých a špatných vzpomínkách. Ale já si myslím, a je to jen můj soukromý názor, že to není pravda. Ta sranda, na kterou se vzpomíná, tak na tu se vzpomíná veřejně, u piva, ve společnosti. To špatné, o tom se jen nehovoří. Ale určitě to má každý v sobě a nezapomněl. Jen o tom nechce člověk hovořit. Není to k smíchu,tak proč kazit srandu. Nikdo, nebo skoro nikdo nechce kazit zbytečně náladu ošklivými vzpomínkami.
ZABU, možná máte pravdu, já jsem díky modré knížce moc vojny nezažil. Ovšem se vzpomínkami na předsametovou dobu to bude podobné...
Ti,kdo pripravili revoluci,vedeli moc dobre proc,ze to delaji predevsim pro sebe a taky vedeli,ze se jim hodi nevedomost lidi,ze jim diky tomu klidne pomuzou.Kazdy,kdo pomahal veril v raj na zemi.Ale asi to tak musi byt,jelikoz dokud lide nepoznaji peklo,tak nevedi,ze zili v raji.Samozrejme ze jako takovy uplny raj neexistuje,vse ma sva uskali a mysleni komunismu je nesmysl.Ale to,co jsme si vycinkali je propad do pekla.Nezoufejme,nic netrva vecne.vzdyt se historie stale opakuje.Tohle zkonci a zase lidi pozapomenou a budou cinkat.Vsechno ma svuj vyvoj,zrovna jako to uzralo k sametovce,vzdyt se zapad snazil nahlodavat dost dlouho,aby mohli krast i tady.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.