Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Oslavy republiky

Od: ringo® odpovědí: 20 změna:

Může mi prosím někdo vysvětlit, co se vlastně slaví? Jakých 100 let? Všude se píše že výročí republiky...sto let spolu atd. To ale přece není pravda. Československo zaniklo v roce 1992. A ČR vznikla v roce 1993. Tak kde je těch 100 let?

 

 

20 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

ccc*

11x

Mě to připadne jako, že se muž a žena vezmou (stanou se z nich manželé), po několika letech se rozhádají a rozvedou, ale každý z nich dál oslavuje výročí svatby.

 

vilik*

6x
Ta republika?

 


5x

Krátce, jen možná málo polopatisticky, odpověděl vilík. Byli jsme součástí monarchie, jsme sto let republika. Oficiální název oslav je Sto let republiky. Proběhly změny. K té původní republice už nepatří nejen Slovensko, ale ani Podkarpatská Rus. Pokud se někde v titulcích a na plakátech objeví nadpisy Sto let Československa, je to chyba.

nikdo*

Ano je to chyba. Správně to má být: Sto let (od) vzniku Československa.

 

culdabulda1*

5x

jak se tady pořád omílá ta hrdost nad tou naší slavnou republikou, tak mne napadlo, že to, na co můžeme být opravdu hrdí - vybudovali vlastně komunisti do r. 1989. !

A v tom stavu, v jakém jsme teď - jsme mohli klidně zůstat v Rakousku-Uhersku !

 

ben®

3x

Dobrý den, to jako, že kvůli rozdělení Československa nemá význam připomenout si jeho založení v roce 1918? A potom se (asi jen někteří) divíme, že mládež nezná historii a je ji "fuk a šumák". Smutné. Zdravím!


doplněno 25.10.18 08:39:

ringo - sledujte během neděle média a třeba se tam alespoň okrajově o té události zmíní .


Připomenout založení ano, ale o jakém výročí se pořád mluví?

 


3x

Slaví se to, že jakýsi Isidor Zahradník pod ocasem pravil: "Jsme svobodní. Zde u stupňů pomníku českého knížete svatého Václava přísaháme, že chceme této svobody se státi hodnými, že ji chceme hájiti i svými životy."

Což jsou slova, která dnes sotva kdo nahlas zopakuje ..

 


2x

A proč se slaví Cyril a Metod, když jsou přes tisíc let po smrti?

Ano, tahle země v historii měnila své hranice, pojmenování i režimy. No a?

cicky

Přesně podle hesla - "Je jedno co piju, hlavně když se motám"!

 

zaz

1x

Nevím, proč by se to nemohlo slavit. Je to vznik nového státu, nabytí samostatnosti po 300 letech, kdy češi za Rak-Uherska neměli svá práva, svůj úřední jazyk. To snad důvod k oslavě je. A i když Československo zaniklo v roce 1992, ČR je tu pořád. Rok 1918 musel být pro tehdejší lidi něco úžasného.

mraf

Také si myslím, že oslavujeme spíš symbol. Vznik státu byl významný, i Masaryk, Rakousko-Uhersko už lezlo mnohým na nervy. Moje babička se s vervou pošklebovala hymně ("Ríš rakouská nepomine, sláva vlasti císaři..."), do konce života, protože ji měla ve škole povinně. Nemluvila nikdy sprostě, ale hláškou "sr..y mouchy na císaře pána" kvitovala nesmysl, nestojí to to za řeč a tak.

Stejně tak byl významný Hus a jeho doba, Karel 4. a jeho doba. Nicméně by se mi líbila Rakousko-Uherská federace, myslím, že by nebyla druhá světová válka, kdyby tu byl větší celek. Co vojenská přehlídka - je to dobrý nápad? = Další předmět kritiky.

 

culdabulda1*

1x
Československo vlastně nemohlo nevzniknout, (tak jako jiné státy - Rumunsko, Rakousko Maďarsko, Jugoslavie... ) protože se monarchie rozpadla v důsledku 1. světové války a mezi různými politickými představami a směry zvítězil proud, podporovaný Masarykem a Štefánikem.Ale tato republika, i když právně existovala, byla vlastně samostatná jen do r. 1938 - a pak už jsme byli jenom něčí sférou vlivu, at už SSSR, nebo EU. A vlastně i do toho 1938 jsme byli pod vlivem USA a Francie. Tak nevím ... doplněno 27.10.18 10:59: musím dodat - jak tak sleduju ty "oslavy" - připadá mi to spíš jako parodie na oslavy a na "republiku" .Rozhodně nejsou o žádném vlastenectví, či národní hrdosti, jenom o soutěži, kdo z politiků a zájmových skupin se víc a líp zviditelní a kdo to nejlíp "nandá" xenofobům, populistům a Zemanovi s Babišem ! Tzv. "obyčejným lidem" je to jedině tak k smíchu - plakat už nikoho po těch podrazech ani nenapadne !
iz*

Mohlo to dopadnout i jinak. Poválečné uspořádání mohlo být jiné a Českoslovesko vzniknout nemuselo.

culdabulda1*

@ivzez

- no - třeba to mohlo být i lepší, ne? Stejně teď poznáváme, že je užitečnější být součástí nějakého většího celku, které by tvořilo protiváhu silnějším mocnostem tak, jako Rakousko-Uhersko kdysi Německu a Rusku. Být opravdu ve středu Evropy, nikoli na východě anebo na západě. Tam opravdu historicky patříme.

culdabulda1*

ještě bych dodala - taky jsme se s tím Německem mohli spojit už tenkrát a tím by možná odpadly pozdější problémy s Hitlerem, SSSR a teď s EU. A byl by klid !

 

@culdabulda1 - Nebo s Rakouskem, jak navrhoval už Karel I. - viz jeho Manifest ze 16. října 1918:

"Rakousko se má státi, jak tomu chtějí jeho národové, státem spolkovým, v němž každý národní kmen tvoří svůj vlastní státní útvar na území, jež obývá."

culdabulda1*

@jedubabicka

- no to bych považovala, vzhledem k dalšímu vývoji v Evropě, za daleko lepší alternativu ! Škoda.

johnyfalco

Jenže císař si mohl říkat co chtěl. Jako panovník v tomto ohledu selhal a žádný státník už s ním nechtěl mít nic společného. To co prohlásil, sice mohlo být zajímavé ale vzhledem k povaze a situaci by to neklaplo. Stát by stejně vzniknul a Válka by stejně byla, protože Německo bylo v říjnu 1918 poraženou zemí a Německá říše byla na pokraji ekonomického kolapsu. Hitler by akorát v roce 38 anektoval větší část území. Tot vše.
A po druhé světové by pak stejně vzniklo Československo.

 

johnyfalco

1x

Oslavovala se republika. Co se pojetí a smyslu první republiky týče, tak díky stylu jakým byla republika stavěna se přešlo několik podstatných faktů, které se dnes akorát zbytečně rozebírají a každý řeší co by kdyby.

Masaryk a politici té doby mylně prohlašovali že jsme byli v útlaku, mylně prohlašovali že vznik Československa byl plánovaný. Už jen z toho důvodu, že naše největší díla vznikala za dob R-U, Borovský byl "vězněn" a léčen v Tyrolsku a měl volný pohyb.

Je to blbost a hloupost.

1) republika vznikla až na základě toho, že samotný Karel I. (dnes blahoslavený) totálně selhal jako státnik ve věci vyjednávání míru a udělal ze sebe akorát hlupáka a neschopného státnika, s kterým už nikdo ani nechtěl jednat. O tom že Rakousko Uhersko bude federativní se mluvilo. Mluvil o tom i Císař Karel, ale svými státnickými kroky se úplně diskreditoval a např. Americký prezident řekl, že R-U se stalo vazalem Německé říše a to je špatně. A z toho důvodu žadná federace nemá významu ani podobné modely. Od té doby se už 100% nepočítalo s R-U. Proto taky vznikla Rakouská republika a v Rakousku se zabavoval Habsburský majetek a Císař Karel byl vyhnán z Rakouska a hrozila mu i smrt.
2) Kramář chtěl mít mocnářství ale zapomněl že s ním nikdo nepočítá, byt udělal pro vznik republiky daleko více než nějaký Beneš. Naopak Kramář se vrátil ze Švýcarska po vyhlášení samostatnosti jako poslední a bylo mu oznámeno že je druhotný. Za celou dobu ale byl aktivním a byl to opravdový politik a státnik, který hleděl v první řadě na blaho a propěch národa.
3) Beneš ani Masaryk nebyli žádné osobnosti, jak jsou prezentování. A jak se i sami nechali prezentovat. Hezké ze strany alespoň Masaryka, že ve svých hovorech z Lán s Čapkem zmínil dva krát, že jen díky Gen. Štefánkovi je ve Francii začali spojenci nějak vnímat. Jinak Štefánik již dlouhou dobu, ihned od vypuknutí války usiloval o vznik samostatného státu a prosazoval jej. A vlivem Masaryka a Beneše se na Štefánika, Kramáře a další osobnosti zapomnělo. Které udělaly daleko více než oni dva pánové.
4) Ani Masaryk ani Beneš nešli uctít ostatky sv. Václava, poprvé tak učinil až prezident Hácha, kterého opět Beneš po roce 45 potopil.
5) a nevím zda je co oslavovat, když vlivem oslav byl zbourán Mariánský sloup (žádná spontánní akce, vše bylo připraveno a naplánováno dopředu) a tento dav, málem poshazoval i sochy z Karlova mostu, když přicházeli od Bílé hory aby prý spontánně a na znamení okovů strhli mariánský sloup. Mimo jiné, Mariánsky sloup byl vystavěn jako poděkování za obranu Prahy před Švédským vojskem. To vše jsou historické prameny, které jsou dohledatelné a jsou doloženy. A mimo jiné paní Milada Horáková, sama v jednom ze svých dopisu píše: "Holky neplačte, však jsem taky tahala za ten provaz". A co se říkalo už od samého začátku, dokud nebude sloup obnoven, nebude se republice dobře dařit. Viz roky 38, 48, 68, 88

Československo vzniklo přirozeným vývojem. Nic jiného ani nešlo aby vzniklo. Jinak bychom padli do rukou Němců, Poláků a Maďarů popřípadě Rakušanům, kteří by si naše území rozebrali.
Hrdost je na místě ale měli bychom taky vnímat chyby našich předků a měli bychom se jich vyvarovat. A jak říkal Masaryk, problém Československa byla korupce. A je jím dodnes.

A tvrdit zde, že za monarchite by nám bylo lépe...nebylo. Monarchie, uspořádání R-U bylo již nereformovatelné a mluvil o tom už František Josef I. a císař Karel I. to bohužel nezvládnul.Byt byl sociální a lidský ale jako státník nestačil.

Takže buďme rádi za republiku, že máme vlastní stát a bojujme o něj. Zapomínáme na krev, která tekla a kolik naši předkové museli vytrpět. A to je špatně.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]