Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Tuny vody nad hlavou

Od: aloisb® odpovědí: 9 změna:

Zamyslel jsem se nad tím, jak se udrží ty tuny vody v ovzduší ve formě mraků. Sytá vodní pára je neviditelná. Mokrá pára je směs syté páry a kapiček vody a je vidět, nebot kapičky vody odrážejí světlo. Ta mokrá pára ale musí mít menší specifickou hmotnost než vzduch, jinak by ve vzduchu neplavala - a to je mi právě divné. Mraky tak mohou obsahovat miliony tun vody, která když v mracích zkondenzuje, vznikne tropický nebo přívalový déšt a povodně. Je moje úvaha správná?

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x

Vaše úvaha není správná. Hustota vodních kapek je samosebou větší, než hustota vzduchu. A v klidném vzduchu ty kapky taky padají. Rychlost jejich pádu závistí na jejich velikosti. Čím větší, tím rychleji. U kapek mlhy je skoro nulová. Aerodynamika napoví.

Jelikož mraky téměř výhradně vznikají na vrcholu stoupavého proudu, vyskytují se i ty kapky ve vzduchu, který stoupá. A jsou -li dost malé (a tedy jejich rychlost klesání dost malá), může je stoupající vzduch vynášet vzhůru a mrak vertikálně roste. Kapky se sráži a spojují a zvětšují a tím roste i jejich rychlost klesání. Až stoupavý proud zeslábne nebo se kapky dost zvětší - a začne pršet ..


Jenže mraky plují i nad zastíněným povrchem Země, kdy žádné stoupavé proudy vzduchu nemohou vznikat a při tom z nich neprší.

Tak se na mrak někdy podívejte. Když stoupající (a v důsledku poklesu tlaku také chladnoucí) vzduch dosáhne teploty rosného bodu, začne se vodní pára srážet (do kapek) a při tom se uvolňuje skupenské teplo. Energie potřebná která byla třeba vypaření se tady vrací. Tím mrak dostává další energii. Někdy to jen pomůže jeho růstu, ale někdy se stane nezávislým na tom prvotním stoupavém proudu a má dost energie. Bouřkový mrak už dávno neví o tom nevinném stoupáku ve kterém poletovalo pár motýlků. Žije si svým životem, stoupavé proudy v něm mohou dosahovat rychlost 20 m/s i více. V zemích s vyšší teplotou a vlhkostí vzduchu mraky umí třeba tornáda zvedající auta ..


Asi budete mít pravdu. Termodynamické děje a vlastnosti vody jsou fantastické

 

rv*

0x

V atmosféře je vodní pára H2O, dusík je N2 a kyslík je O2. Pokud by se jednalo o ideální plyny, tak jejich hustota je v poměru molekulových hmotností (třeba proto, že jeden mol kteréhokoliv plynu obsahuje stejný počet molekul a má stejný objem cs.wikipedia.org/...

H2O = 2*1 + 16 = 18

O2 = 2*16 = 32

N2 = 2*14 = 28

Řekl bych, že vodní pára stoupá nahoru, než dosáhne takové výše (nízký tlak a teplota), kdy dosáhne 100% relativní vlhkosti a začne se srážet do kapiček, které padají dolů. Tím se dostávají do oblastí vyššího tlaku a teploty, kde není 100% relativní vlhkost a začnou se vypařovat. Pokud se vypaří dříve, než dopadnou na zem, tak neprší.


Podle Vaší teorie by mraky musely stále ubývat, protože už obsahují kapičky vody (mokrá pára). Ty však spokojeně putují v atmosféře a teprve větší kondenzací - deštěm se změní.

 

janm*

0x

To je zajímavé, cca pár týdnů zpět mně napadla stejná otázka...a stává se mi to často, někdy myslím na nějaký problém a zrovna jakoby "náhodou" se někdo zeptá na totéž, jakoby mysli byly "propojeny"...

dejv111*

Přidávám se, mám to také tak!

janm*

Kdysi jsem četl na netu (článek nevím zda bych ho ještě našel) o zajímavém experimentu nebo jestli to tak vyplynulo samo už si nepamatuji s opicemi, při požívání brambor měli problémy s konzumací hlíny, pak se ale naučily nebo asi byly naučeny jisté opice brambory "omývat" tedy čistit, v tu chvíli to ale začali dělat i ostatní opice bez kontaktu se skupinou která se toto naučila, což by svědčilo o jakémsi "mimosmyslovém" propojení...U lidí se zdá to asi bude stejné, napadají mně např. různé objevy, vynálezy apod., v době kdy došlo k nějakému zásadnímu objevu se někdy objevilo hned několik "lidí" kteří více méně ve stejné době (+,-) na různých místech nezávisle na sobě přišli na "totéž", což by toto také potvrzovalo, zdá se že jsme možná v jakési "informační síti" která existuje dávno před tím než se začal užívat net sociální sítě apod...Také mám zkušenosti že když pojednou z ničeho nic na někoho pomyslíme na někoho s kým nejsme delší dobu (měsíc, rok) v kontaktu např. dávný přítel, dávná známost, že i oni v podstatě "pomysleli" na nás, v dnešní době lze toto ověřit pomocf elek. komunikace pokud tedy jsou ti lidé ochotni upřímně toto přiznat...Omlouvám se nepatří to k tématu ale bylo by zajímavé možná na toto téma otázku založit...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]