Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Bombardování civilistů

Od: h4ever® odpovědí: 71 změna:

Nedávno jsem narazil na dva zajímavé články o bombardování civilistů za války. Napadlo mě, že by bylo zajímavé diskutovat na téma etika bombardování měst. Nejznámější případy z II. světové co se mi vybavují: Drážďany, Hirošima a Nagasaky, ale více je popsáno zde:

První německé město hořelo v ohnivé bouři obřího náletu před 70 lety (vydáno března 2012)

K tématu je ještě zajimavý článek, ten je více technický, Jak se plánuje bombardování.

Úryvek z prvního článku:

"Prvním civilním cílem bylo město Mannheim. Ale v prosinci 1940 byla RAF ještě slabá. Na město dopadlo 108 tun tříštivo-trhavých bomb a 13 000 malých zápalných bomb. Hlavním cílem bylo centrum města, továrna na traktory Lanz a přilehlé okolí, včetně dělnických čtvrtí.

Den odplaty přišel o jeden a čtvrt roku později, v noci z 28. na 29. března 1942. Cílem bylo slabě bráněné hansovní město Lübeck. K náletu bylo vyčleněno 234 bombardérů Vickers Wellington a Short Stirling, které svrhly 400 tun bomb. Britové pečlivě studovali metody používané Němci během Blitzu a ještě je zdokonalili. Nálet na Lübeck byl pro spojence prvním úspěšným pokusem o vyvolání nekontrolovatelných požárů, takzvané "ohnivé bouře".

První vlna bombardérů shazovala většinou těžké trhavé bomby Block buster, které měly slabý plášt, ale o to větší náplň Amatolu. Pro představu, trhavina v běžné britské bombě, takzvané MC (Medium Capacity), představovala kolem 50 % její celkové hmotnosti. V případě bomb Block buster, které patřily do kategorie HC (High Capacity), to bylo až 75 % celkové hmotnosti. Cílem bylo zničit střechy domů a odkrýt vnitřní dřevěnou konstrukci. Druhá vlna svrhla svazky malých zápalných bomb, celkem asi 25 000 kusů.

Zcela zničeno bylo 1 468 budov (7,1 %), těžce poškozeno 2 180 (10,6%) a 9 103 (44,3%) bylo poškozeno lehce. Podle poválečných statistik si nálet vyžádal 301 mrtvých, 3 nezvěstné a 783 raněných. Bez střechy nad hlavou se ocitlo na 15 000 lidí. K úspěšnosti náletu přispěla slabá obrana, dostatečná koncentrace útočících letadel a velmi dobrá viditelnost s dostatkem měsíčního světla. Některé osádky útočily z výšky kolem 600 metrů, přitom běžná výška náletu byla kolem 3 000 m."

Další zajímavé zdroje, včetně statistik mrtvých obyvatel měst po bombardování:

valka.cz/...

Německo v plamenech

21stoleti.cz/...

Tam se k Německu píše:

Německo Počet obyvatel: 69 300 000 Padlých vojáků: 5 500 000 , civilních oběti: 1 840 000, oběti holokaustu: 160 000

Spojenci chtěli pochopitelně válku nejdříve ukončit, a tak se (zpočátku především Britové vedeni Winstonem Churchillem) rozhodli k masivnímu bombardování německých měst. V tomto článku se blíže podíváme na kobercové nálety na výše zmíněné Drážďany, nicméně bombardování ostatních měst probíhalo prakticky totožně.

Strohá čísla

První sirény se rozezněly 13. února ve 21:51 a ve 22:14 začaly na město dopadat bomby. Za osm minut bylo (alespoň na chvíli) po všem. Během té chvilky na Drážďany dopadlo 500 tun výbušnin a 375 tun zápalných bomb. O tři hodiny později, ve chvíli, kdy se záchranné jednotky pustily do práce, aby hasily požáry a zachraňovaly raněné, přišla záměrně druhá vlna. V té během 24 minut shodily bombardéry RAF na město více než 1800 tun výbušnin.

Další vlny útoků dokonávaly dílo zmaru a zkázy po následující dva dny. "Přesnost"leteckých útoků dokládá mimo jiné skutečnost, že v těchto dnech při útocích Spojenců na Drážďany byla omylem bombardována taktéž Praha, Plzeň a Most, kde si bomby taktéž vyžádaly své oběti.

Při útoku zahynulo – uhořelo, udusilo se, bylo ušlapáno v panice či zasaženo výbuchem bomby – minimálně 25 000 obyvatel Drážďan a uprchlíků, kteří se do města uchýlili v marné naději na úkryt před postupující Rudou armádou. (Odhady počtu obětí se značně liší, především právě kvůli velkému přílivu uprchlíků ve městě. Minimální počet je okolo 22 tisíc, zhruba 25 000 obětí je číslo, na kterém se většina historiků shoduje, ačkoliv šly informace – patrně zveličené německou propagandou – o násobně vyšším počtu obětí.)

Během útoku na město bylo také zničeno 24 bank, 26 pojištoven, 31 obchodů, 640 krámků, 64 skladů, 2 trhy, 31 hotelů, 26 hospod, 63 administrativních budov, 3 divadla, 18 kin, 11 kostelů, 6 kaplí, 19 nemocnic, 39 škol, 19 pošt a další. Padesát šest procent všech neprůmyslových budov podlehlo zkáze. Zároveň lehlo popelem 78 000 bytových jednotek, dalších 27 000 bylo neobyvatelných a dalších 64 500 bylo poškozeno. Jak vidíte, jednalo se o klíčové válečné objekty, jejichž ztráta jistě znamenala pro Říši zásadní zlom v bojeschopnosti.

Podobné útoky probíhaly od roku 1943 po celém Německu a zasáhly Hamburg (45 000 mrtvých), Berlín (20 000 - 50 000 mrtvých), Kassel (10 000 mrtvých), Norimberk (8 000 mrtvých), Pforzheim (17 600 mrtvých, což představovalo 31 % veškerého obyvatelstva) nebo třeba Schwandorf – městečko v Bavorsku nedaleko českých hranic, na které přišel letecký útok 17. dubna 1945 (sic!) a prakticky ho srovnal se zemí. Bombardování pokračovalo slovy velitele bombardovacích operací Arthura Harrise až do té doby, dokud bylo co bombardovat.

Podle odhadů při náletech zahynulo mezi 400 000 a 600 000 lidí, alespoň 780 000 bylo zraněno a 7,5 milionu lidí přišlo o domov.

Přehled německých měst podle % zničení zastavěných oblastí

Berlin 33

Munich 42

Kassel 69

Cologne 61

Bochum 83

Kiel 50

Dortmund 54

Bremen 60

Mainz 80

Dresden 59

Chemnitz 41

Magdeburg 41

Düsseldorf 64

Dessau 61

Mannheimg 64

Essen 50

Duisburg 48

Nuremberg 51

Frankfurt 52

Hagen 67

Stettin 53

Hamburg 75

Hannover 60

Stuttgart 46

" Za cíl ofenzivy (...) by mělo být jednoznačně stanoveno zničení německých měst, pozabíjení německých pracovníků a narušení civilizovaného života po celém Německu. (...) Zničení domů, veřejných služeb, dopravy a životů, vytvoření uprchlického problému bezprecedentních rozměrů a zlomení morálky jak doma, tak na frontě z důvodu strachu z většího a intenzivnějšího bombardování jsou akceptované a zamýšlené cíle naší bombardovací politiky. Nejsou vedlejšími produkty pokusů zasáhnout továrny."(velitel bombardovacích operací Arthur Harris)

Byly podle vás Britské nálety na civilní cíle ospravedlnitelné?

Byl ospravedlnitelný nálet na Hirošimu a Nagasaky?


doplněno 08.08.18 20:56:

Slovenský článek o Drážďanech:

Ohnivé peklo v Drážďanoch: Nálet Spojencov nemohli Nemci odvrátit, dodnes je predmetom sporov

Tam čtu že tam byli i Američani se svými B17-kami. Docela by mě zajímalo co se pak stalo s těmi piloty, kteří vyskočili ze sestřelených letadel. Nemluví se o tom, proto si tipnu: dav je zlinčoval.


doplněno 08.08.18 21:36:

Důležitý link - Blitz

cs.wikipedia.org/...

Historie

Blitz začal 24. srpna 1940, když se skupina německých nočních bombardérů mířících na letiště RAF odchýlila od kurzu a náhodou zničila několik londýnských domů, přičemž došlo i k obětem na lidských životech. Jako odvetnou akci nařídil britský ministerský předseda Winston Churchill bombardovat následující noci Berlín.

Situace se rychle vyostřila. Počínaje 7. zářím bombardovala Luftwaffe Londýn po dobu 75 po sobě jdoucích nocí.[3]

Do konce května 1941 bylo zničeno nebo poškozeno přes milion domů a zabito přes 40 000 civilistů. Téměř polovina z tohoto počtu se vztahuje na Londýn.[4]

 

 

čekejte prosím, probíhá přenos dat...

71 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


7x

Tady je situace vcelku velmi elementární - Němci rozpoutali válku za situace, kdy Francouzi, Angličané, Američané a mnohé další národy pod vlivem brutálních ztrát v I.sv válce žádnou válku nechtěli. Němci už od dvacátých let zahájili zbrojení, modernizaci armády, i ,,přípravu´´ obyvatelstva na další válku (hitlerjugend, Freikorps, SA, SS)

No a válku se jim úspěšně podařilo rozpoutat, přičemž si ani ignorant nedovolí tvrdit, že ji vedli s jakýmikoliv ohledy na civilní obyvatele, válečné zajatce a Ženevské dohody. Naprosto bez skrupulí posílali miliony lidí do plynu, váleční zajatci na tom nebyli o mnoho lépe. Stejně tak bez jakýchkoliv skrupulí bombardovali už od Španělské války civilisty - asi vám nic neřekne to jméno, ale Guernica není německé město a přece tam zahynuly spousty civilů právě díky luftwaffe - dobrý cvičný cíl, což?

No a během války Němci x-krát dokazovali, že chtějí totální válku a ještě totálnější - viz Goebbels ve Sportpallastu, viz fanatický a nesmyslný boj Němců v závěru války, kdy zahynuly statisíce Němců, ale bohužel i Spojenců, civily jistě nevyjímaje. A koneckonců i po válce ještě vraždili Banderovci a Wehrwolf - opět nevinné civily.

Takže z mého pohledu je i plošné bombardování německých měst pochopitelné. Ono to nebylo tak, jak se snažíte nastínit Vy, že se za nedělního odpoledně Churchill naštval a řekl si - Ti Germáni už mě s.rou, vybombarduju jim Brémy ! Načež se na nic netušící mírumilovné a relaxující , usmívající se Němce snesl uragán pum. Když nic jiného, podařilo se díky těmto náletům aspoň částečně zdržet zbrojní mašinerii, podlomit hospodářskou základnu, která je při mobilní válce základem. Němci měli lepší letadla, tanky, ponorky i lodě. Naštěstí jich nestačili vyrábět tolik, aby je Spojenci i za cenu nepoměrně větších ztrát nestihli likvidovat. Proto Němci projeli Kursk - neměli dost Tigerů a Pantherů, proto projeli den D - měli sice Me 262, ale bylo jich málo, proto pojeli bitvu o Atlantik - ponorek bylo málo, Bismark a Tirpitz taky nestačili na přesilu. No a koneckonců proto projeli Ardeny, protože nebyl benzín. Přesto kladli fanatický odpor. Proto chápu, že i bombardování měst mělo smysl.

No a u Japonců je ta situace ještě elementárnější - napadli Američany bez vyhlášení války, o tom, jak si ,,ohleduplně´´ počínali už před tím v Číně, kde brutálně vyvraždili tisíce úplně nevinných civilů, o tom jak se během války chovali k civilům na dobytých územích a válečným zajatcům je dost důkazů. Rovněž tak, když se karta otočila, bylo čím dál více jasné, že jsou natolik zfanatizovaní, že budou válčit, dokud je všechny nezabijí. To se ukázalo už na Guadalcanalu, pak při postupu vojsk přes Marianny až po Okinawu, kde to jen gradovalo, vč nasazení kamikaze. Proto bylo jasné, že invaze do Japonska bude krvavá a ztráty se očekávaly na úrovni 750t až 1 mil na straně Spojenců. Protože bombardování i zápalnými bombami přes neuvěřitelné ztráty u Japonců nic nepřineslo, použili jaderné zbraně. Ne pro vyzkoušení - to už měli otestováno v Los Alamos, ale pro šokový účinek. Ten se odstavil, Japonci to vzdali, ušetřilo to miliony životů. Za mě dobrý.

Ono je to sice kruté, ale jak praví přísloví - Kdo seje vítr, sklidí bouři...

Velmi dobře, promone, naprostý souhlas


Děkuji za dlouhý příspěvek. Mám respekt před kýmkoliv, kdo má aspoň trochu přehled o historii, ale dovolím si s vámi nesouhlasit a to především v bodu, kde píšete - "Naprosto bez skrupulí posílali miliony lidí do plynu". Možná se mýlím, ale o tom, že posílaly židy do plynu se přece začátkem války nevědělo. Tedy mám za to, že když byly objeveny koncentrační tábory po válce, bylo to až po osvobození a všichni byli šokováni. Já kladu důraz na kauzální logiku tvrzení, pokud někdo napíše např. iniciování bombardování německých měst lze ospravedlnit posíláním židů do plynu - tak mi to příjde jako klam (tvrdší výrazy by mohli být: demagogie, propaganda nebo populismus). V té době to teprve začínalo. Proběhla okupace Československa, napadení Polska a jeho následná okupace, Francie a následná okupace. Pak byla napadena Británie, bez záměru provádět bombardování civilních oblastí. Jestliže toto tedy byl do té doby jejich jediný zločin, nelze to ospravedlňovat v té době neexistujícími událostmi. Z toho co jsem se dočetl mě spíše dává větší smysl, že jednak britské bombardéry nedokázali provádět tak přesné útoky, tudíž nemělo smysl bombardovat vojenské a strategické cíle -> bylo by to mrhání silami a válku by logicky museli prohrát. Navíc se po válce ukázalo, že ztráty posádek bombardérů i ztráty na nevinných obyvatelích německa - např. dětské oběti - byly tak vysoké čísla - a přínos fakticky žádný -> Němci totiž udržovali morálku obyvatelstva i vojáků pod hrozbou smrti. Ani Němcům se nepovedlo zlomit Britskou morálku. Nakonec, když se v současné době národy OSN shodují na tom, že bombardování civilistů je zločin proti lidskosti a genocida ... Nelze přece měnit pravidla -> názor jen proto, že si do kontextu vezmeme jinou dobu, jiné historické události. Buď se shodneme na tom, že bombardování civilistů je genocida, at už se jedná o jakýkoliv konflikt nebo přestaneme trvat na názoru, že bombardování civilistů je genocida či mezinárodní zločin -> OSN by pak nemělo odsuzovat útoky proti civilistům - například chemické útoky v Sýrii.

Stejně tak nesmyslné mi přijde ospravedlňovat činy spáchané v jednom období činy spáchané v jiném období a na jiném místě. To je dost tendenční.

Guernica - v kterém roce?

Nemohu schvalovat totální válku jenom proto, že ji schvalovali nacisté či fašisté. To by se potom ze mě samotného stal fašista!

Banderovci - to je zase úplně jiná kapitola, nešlo totiž o Němce, ale Ukrajince! Wehrwolf působili až na jiném místě. Tím způsobem obhajovat totální válku, která začala v roce 1940 a nabrala na síle po roce 1943, je jasná demagogie.

Ad Wehrwolf - všechny okupované země měli svoje partizány. Jestliže odsuzujete partizánství jako špatné, dělejte to objektivně a ne tendenčně.

Promon, takhle to přesně bylo. Lépe to napsat nejde.

V případě tak rozsáhlého konfliktu, jako byla WWII, mám možná i trochu problém s definicí civilního obyvatelstva. Třeba v podmínkách totálního nasazení v Německu prakticky každý, kdo nebyl na frontě, pracoval tak či onak pro válečnou výrobu nebo obecně pro válečné úsilí. A z hlediska výsledku je celkem lhostejné, zda dobrovolně nebo z donucení. Války se tak či onak účastnili všichni, tak proč by měli riziko nést jen vojáci?. Neumím rozlišit "zlé" vojáky, které je možné bombardovat a "hodné" civilisty, kterým se bomby musí vyhnout. A jako legální cíl chápu nejen nepřátelské dělostřelecké postavení, ale třeba i fabriku, co vyrábí tanky, rafinérii co do nich dělá palivo, farmu, co dodává vojákům jídlo nebo tiskárnu, co jim dělá propagandu.
Z povahy věci, obrana musí být silnější než útok, má-li ho zastavit. A ve válce, ve které jde o přežití nebo nepřežití celých národů, není pro ušlechtilost prostor.

Nemám rád v souvislosti s historií slovo "kdyby", ale kdyby měli Britové v té době atomovku a použili ji proti Německu, měl by s tím někdo problém?


Jenže Britové se nerozhodli pro bombardování továren právě proto, že je nedokázali zasáhnout. Ten útok co podnikl W. Churchill byla odveta za německý útok na nějaké doky, při kterých bylo zbouráno několik domů. Výsledek války ukázal, že ty nálety na civilní obyvatelstvo by Němce nezastavil, to co je zastavilo byly přesné útoky američanů na chemičky a jiné závody, které Němci potřebovali pro výrobu zbraní. A samozřejmě také velké ztráty na všechy frontách od Ruska až po Severní Afriku + fiasko s vyloděním v Normandii. Díky těmto spojeneckým úspěchům se povedlo vyhrát válku. Ale dá se to chápat jako že to byl experiment se závěrem -> už nikdy více; nemá to smysl a je to plítvání životy na obou stranách.

K japoncům jsem se už vyjadřoval, že v roce 1945 už měli válku prohranou, ale Američani, protože měli atomovku, už nechtěli vyjednávat, chtěli buď všechno nebo totální zničení Japonska. Postavili je před ultimátum, o kterém věděli, že ho japonci s největší mírou nepříjmou, jako by ani nechtěli aby to přijali. Kdyby měli opravdu zájem vyjednávat o ukončení války, tak by s tou druhou stranou komunikovali a ne ji jen oznámili svoje podmínky pro ukončení. Tam nebyla komunikace, byla to hotová věc. No představte si to tak, že by sem do Evropy přišel IS a terroristi by vám dali na výběr: buď se vzdáte, nebo všechny muže zabijeme a zvašich žen a dětí si uděláme sexuální otroky. Tak nemáte prakticky na výběr.

Japonci v roce 1945 ještě zdaleka neměli válku prohranou - vyhrát sice ji už nemohli, to ano, ale válka se mohla ještě vléct rok i déle, se statisícovými ztrátami na všech stranách. V tom má promon pravdu.

A už Machiavelli napsal, že nepřítele je nutné zcela rozdrtit - v opačném případě je zaděláno na příští válku.

To H4ever :

Nevím sice, kam s těmi svými ,,nestrannými´´ úvahami směřujete, ale nevím, proč bazírujete na slovíčkaření. To, jestli bombardování Porůří a velkých aglomerací v Německu byla odveta za to či ono je jedno. Jestli Vám to pomůže k lepšímu spaní, tak vězte, že Němci bombardovali Londýn už za 1. sv. války z Zeppelinů a to jejich dělo nazývané Pařížanka se taky nejmenovalo podle cukrářského krému, nýbrž podle cíla, který ostřelovalo. Když už jste u té kauzality - zkuste si dohledat, kolik civilních námořníků poslaly ponorky do hrobu. Přitom jen dělali svou práci. Beze zbraní, stejně jako němečtí obyvatelé Vámi zmíněných měst.

Když už jsme u toho bombardování - co je podle Vás více ,,nefér´´ když přiletí bombardovací svaz, který už dávno před příletem avizuje radarový systém (Němci měli vynikající systém Kammhuberovy linie) takže se navinní civilové mohou beze spěchu ukrýt do krytů, nebo když se na Londýn přiřítí z hranice vesmíru raketa A-4 (V-2) rychlostí okolo M6, kde prostě neexistuje žádné varování ani obrana? A nebudete nám tady tvrdit, že je nebozí Němci používali k čemukoliv jinému, než teroru na civilech velkých britských aglomerací, ale taky třeba Rotterdamu.

Ostatně když se vžiju do tehdejší doby, tak si umím představit, že bych letěl bombardovat německá města. Poté, co Němci zahájili agresi přes celou Evropu, poté, kdy bombardovali Londýn, Coventry, Manchester. Co je však zcela mimo můj rozsah chápání je to, jak mohl někdo dělat to co Himmler, Eichmann, Heydrich a hooooodně dlouhá řada dalších velikánů německých dějin Mengeleho nevyjímaje. Přitom i po válce dělali Němci všechno proti jejich potrestání - když jste tak dobrý v googlení, najděte si, co to byla Stille Hilfe a k čemu sloužila. Kolik nacistů tak nebylo za své bestiální skutky vůbec postiženo?

Prostě válka byla, nebylo to nic pěkného, ale jak jsem napsal, Němci jen dostali to, co usilovně připravovali jiným. Bohužel pro ně nas*ali takové země, jako byl Sovětský Svaz s takřka neomezenými lidskými a přírodními zdroji a USA se silnou průmyslovou základnou. Další vývoj pak už byl jen výsledkem opotřebovávací války. To muselo být jasné i spoustě Němců. Přesto dál a dál usilovně dělali vše pro ,,vítězství Říše´´. Bez známek jakékoliv snahy o příměří, o zamezení lidských ztrát u bojujících národů a naprosto nepochopitelně do konce války naopak průmyslově mordovali bestiálním způsobem v lágrech.

Sorry, ale nějak prostě nemám špatný pocit, když vidím, kolik obětí bylo na jejich straně. Nemusely být žádné, nemusela být válka. Jenže Němci jsou národ, který neumí dělat malé chyby.


@Jethro: Pokud jde o Japonce, tam mi vadí hlavně to, že se US rozhodli zničit celé město, přitom by stačilo zničit jen tu fabriku (menší atomovka by to zvládla, ale oni se chtěli předvést a tak se rozhodli zničit celé město i s civilisty). Je to nelidské. Rozdrtit nepřítele, jasně, ale proč zabíjet civilisty? Zničení by mělo probíhat tak, že se vybombardují strategické a vojenské cíle, továrny na výrobu zbraní, tanků, součástek do vojenské mechaniky. A hlavně mi vadí, to, že s Japonci prostě nevyjednávali. Prostě jim jen předali své podmínky a tím to haslo. Mohli přece říct, máme atomovou zbraň, jsme schopni ničit celé města a varovat je a také si vyslechnout protistranu. Jenže dneska se to vše tak paušalizuje a nejen dnes, tedy i pod vlivem válečné propagandy se běžně o civilních ztrátách nemluví. Ještě že dnes máme internet. Stačí aby lidé viděli, je američané bombardují (či rusové, sýrie, aj.) nemocnice a děti a hned se mluví o porušování lidských práv na život. Věřím, že v Evropě se to časem posune dále.

Dnes už vlastně máme asymetrický způsob boje, neválčí se tak jako kdysi, že vojáci byly jasně označení, dnes neoznačené jednotky přepadávají a podnikají léčky, státy podkopávají režimy a rozvracejí nastolený pořádek ve městech, aby vyvolali nepokoje a následně vojenský konflikt.

Jo a jak byla řeč o té atomovce na Německo, tak to by se pochopitelně nikomu nelíbilo, protože jaderný spad by šel na okolní země, i ty okupované. Proto si* přece vybrali na test Japonsko, protože to je dostatečně daleko a je obklopeno mořem (* tj. dle mého názoru).

@Promon:

Podle mě Němci válku projeli hlavně kvůli bombardování civilních cílů. Plýtvali na nesmyslné cíle, jen aby dokázali Britlům že jim to bombardování civilistů vrátí. Místo aby útočili na důležité vojenské cíle ve vztahu k RAF, tak plýtvali silami. A Britové dostali čas ty svoje piloty vycvočit. Proto projeli válku o Británii. S útokem na Rusko to bylo složitější, tam je otázka jestli obklíčení Leningradu nebyla ztráta času a sil. Místo, aby rovnou zaútočili na Moskvu. Ale taky nemám rád co by kdyby...

Ohledně ponorek si pamatuju z TV dokumentu, že říkali že Němci je nedokázaly využít, buď měli velké ztráty nebo byli neefektivní?

Teď jsem si vzpoměl, nejsme jiní než Němci. Po válce totiž u nás probíhala genocida Němců, civilů, ale i jiných obyvatel, kteří mluvili německy nebo podobně (např. seveřané), ale Němci to nebyli. Byl to linch. To nebyli vojáci, ale civilisti. K ženám se chovali dost hrubě. Je jasné, že měli chut se pomstít, ale probíhalo to dezorganizovaně, na soud nikdo nečekal. V česku pak za to byl někdo veřejně popraven, ale to byla jen vyjímka, většina lidí, zůstala nepotrestána - závěr: vraždili stejně a se zajatci zacházeli hůř než Němci.

Kamikadze - to se týká vojenských jednotek, jejich volba - není to v rozporu s mezinárodním právem. Jak jsem psal, bylo možné postupovat diplomatičtěji a předejít vlekým ztrátám. Mohli například nejdříve nasadit menší jaderné bomby na jejich továrny či vojenské cíle, aby se minimalizoval dopad na civilní obyvatelstvo.

Snažil jsem se dohledat citaci od Harrise, že nejsou žádní nevinní civilisté mezi Němci (což je jasná demagogie, už kvůli dětem), ale nenašel jsem.

Politici a vojenští vůdcové by měli pamatovat, že člověk není Bůh, aby rozhodoval o tom kolik tisíc nevinných dětí či žen musí zemřít. Člověk není soudce. Soudcem je Bůh. Ten bude soudit Churrchilla a Harrise za jeho zločiny, doufejme, že Bůh bude milostivý, aby ušetřil jeho/jejich duši. Promone, i když nemáš špatný pocit, ještě neznamená, že to není špatně. Na druhou stranu, za svoji duši je každý zodpovědný sám, ale na druhou stranu, byli to Britové, kdo si zvolili Churchilla, tož je tam určitá spoluzodpovědnost. Já bych si na svědomí bombardování civilních měst nevzal, vím že bych tím páchal genocidu a strach z Božího soudu by mi to nedovolil. Mnozí Němci nebyli za své zločiny postiženi, ale nakonec je bude soudit Bůh. A Hitler, sice spáchal sebevraždu, ale už se smaží v pekle. No a opět jsme u toho. To že tito Němci - váleční pohlaváři - nebyli potrestáni, neznamená, že nám to dává právo rozhodovat o smrti či potrestání nevinných obyvatel země.

Dnes pokud se jedná o teroristický čin, který lze jasně prokázat, pachatel je potrestán (až moc mírně). Nebudeme přece posílat na smrt či do vězení (všechny) muslimy, když atentáty páchají jen radikálové (a neposíláme do vězení radikály, dokud se jim neprokáže příprava teroristického činu, či jeho organizování či spáchání). To není slovíčkaření, ale kauzalita, která dělá rozdíl mezi populismem a fanatismem či radikalismem a spravedlivým trestem. Společnost je plná předsudků a soudí na základě nedostatečných informací, anebo si myslí, že těch informací z médií máme dost, ale stále nám do nedává právo vyhladit všechny muslimy, či všechny jezídy, či všechny araby...

Aha - tak teď už mi Vaše příspěvky začínají zapadat do celku. Naprosto akceptuji Váš názor na Boha a jeho soud. Jenže já v tyto věci nevěřím, a tak dávám přednost přímočařejšímu řešení. Například mě k mé nedůvěře vede to, že třeba takový R . Hoess, velitel Osvětimi, nechal vyvraždit doslova miliony lidí - vč oněch Vámi zmiňovaných žen a dětí, přičemž jejich jediná vina byla to, že byli nepohodlní nacistům. Válku nechtěli, nic pro ni neudělali a přesto je mordovali doslova průmyslovým způsobem. A co Bůh? Když dokázal uplácat Zemi a vše okolo za 6 dní, proč za ty roky, kdy toto probíhalo neudělal nic? Stačil by malý meteorit na osvětimská kasárna SS, stačilo by, kdyby třeba Hoesse klepla pepka - a co se stalo - NIC. Hoess v klidu přežil válku, pak sedlačil a kdyby ho v r. 46 neodchytili Amíci a nepředali je Polákům, kteří ho hbitě zhoupli na jeho vlastní šibenici v Osvětimi, sedlačil by spokojeně dál.

Podobně Eichmann - v klídku zdrhnul do Argentiny - a co Bůh? Zase nic. Jenže naštěstí Izraelci měli asi podobný náhled na Boží spravedlnost a odchytli si ho sami a stal se jediným člověkem popraveným v Izraeli.

Jenže tohle jsou světlé vyjímky, těch nacistů, co brutálně vraždili a přesto si dožili naprosto v klidu byly tisíce.

Ale to nevnáší rozpor mezi mé a Vaše vidění spravedlnosti - s trochou cynismu mě vytane na mysli výrok :"Zabte je všechny, Bůh si je přebere”. Arnaud Amaury, opat z Citeaux. Takže zřejmě i představitelé církve mají občas ,,výpadky´´ v uplatňování desatera.

Nicméně jak už jsem psal - myslím, že nejsme ve sporu - některým válečným zločincům se dostalo spravedlnosti pozemské (třeba právě Eichmannovi, Hoessovi, K.H.Frankovi a dálším) což však jistě nevylučuje, že si je pak podá ten Váš šéf, dokonce se to jen urychlí.


Boží spravedlnost není zjevná lidem. Boží soud příjde až po smrti. Výroky představitelů katolické církve, té děvky antikristovy, mě nazejímají. Je to sémě satanovo.

 

iz*

4x

Nagasaki.

Přemýšlím, k čemu je dobré sem kopírovat "sáhodlouhé" texty odjinud. Podle mne je rozumnější dát odkazy a napsat k tomu svůj názor.

Česká města nebyla bombardována "omylem" a česká dokumentace se "neztratila" náhodou.

 


2x

Jak jsem psal jinde - teror je zbraň.

A proti teroristům se dá úspěšně bojovat jedině terorem.

 

zelenydabel*

2x

co se týče Japonska, tak opět:
První:
Korejský poloostrov Japonci ovládali od roku 1910 do roku 1945, než byl rozdělen spojenci SSSR a USA. Poté proběhly volby, které měly znovusjednotit poloostrov na jednu koreu. Bohužel severní Komunistická nechtěla přijmout demokratické principy a naopak chtěla aby se jih stal komunistyckým. Jednání o sjednocení skrachovala a začala válka v Korei, kdy komunistický sever zaůtočil na jih a skoro celou jižní Koreu obsadil. To jen okrajově a v kostce. Ale zpět k Japonsku.

Japonsko je nejrasističtěším národem na zemi. Nesnese cizí rasu a už vůbec né míchání své rasy a kultury.
Díky tomuto specifiku Japonsko existuje. A bohužel od roku 1910 až do roku 1945 krutě zacházelo s civilními obyvateli zemí, které obsazovaly. To co Japonci činili, si nezadá ani s tím nejbrutalnějším, co se dělo v Evropě či Rusku.
Jak šel čas, Japonsko vyhlásilo válku Americe a díky Bohu ji taky začalo prohrávat. A zde přicházíme k tomu, co říkáte, že nebylo lidské.
Z logiky věci vyplývá že obhajujete Japonský teror jak na vojácích tak na civilistech. Nicméně bombardování Japonských měst měl za úkol zlomit odpor a vzdát se. Bohužel Japonci měli a mají jinou mentalitu. A čím se Spojenci blížili blíže Japonským mateřským ostrovům, tím urputnější obrana Japonců byla.
Bylo jasné, že invaze do Japonska bude znamenat zánik Japonska jako takového. A pro Ameriku to bude vyčerpávající válka, která bude mít za následek oslabení sil, a tím bude nahráno SSSR, které by mohlo situaci využít.
Viz situace po 9.5.1945, kdy vztahy SSSR a Spojenců začaly chladnout (Evropa). A věděl to i Stalin. Proto se snažil urvat co nejvíce území ve prospěch SSSR. Ano byla zde spojenecká dohoda ale Stalin věděl, že konec války je v dohlednu.
Takzvaná konference v postupimi, kde Japonci odmítli kapitulovat, najdete to v každé odborné literatuře, nepřijali podmínky kapitulace a rozhodli se, že budou dál bojovat. Americký prezident oznámil Stalinovi, že USA mají atomovou bombu a že ji použijí proti Japonsku.
A zde je první problém. Postupimská kapitulace obsahovala i vydání císaře k trestnímů stíhání. Amerika, totiž chtěla provést obdobný proces jako byl ten v Evropě (Norimberský proces). A mimo jiné, chtěla vzít i Japonského císaře a hnát jej k zodpovědnosti.
A to Japonci nechtěli a nechtěl to ani císař. Proto postupim odmítli.
A proto došlo k svržení atomové bomby na H a N.
A ještě je nutné zmínit druhou stranu mince, Japonský císař chtěl jednat o míru ale za určitých podmínek. Problém byl ale v tom, že v Japonsku byly dvě frakce. První byla loajální císaři a druhá byla proti císaři, která chtěla i nadále bojovat a dokonce se uvažovalo o atentátu na císaře. 15. srpna ale éterem proběhl slavný projev a válka v pacifiku skončila. Definitivní a podpisy stvrzená kapitulace nastala 2.9.1945
S tím že Císař zůstane a byl proveden menší proces s válečnými zločinci než byl ten v Norimberku.
H a N se staly mementem lidstva, díky kterému ještě jsme na zemi a žijeme. Nebot během studené války hrozilo cca 5 krát, že zemi postihne apokalypsa v podobě atomové války. A světe div se, na obou stranách byli psychopati, kteří vědomi si síly atomové bomby ji chtěli použít. Naštěstí politici a někteří generálové, však k tomu nesvolili, právě s ohledem na katastrofu H a N, kdy atomové bomby v době studené války byly mnohonásobně silnější než bomby svržené na H a N
Tolik v kostce a krátkosti.


Díky za pohled do historie. Není pravda, že bych schvaloval teror na civilistech, to bych asi nezakládal tuhle diskusi.

 

jezevec*

1x

Z mého pohledu nálet na Hiroshimu a Nagasaki ospravedlnitelný byl vzhledem k tomu, jak se Japonsko postavilo k Postupimské deklaraci...


V době kdy byly tyto města bombardovány, chtěl císař vyjednávat s Američany, ale americký zástupce/zmocněnec pro vyjednávání si stanovil takové podmínky, které byly pro japonce nepřijatelné. Japonci chtěli jen jednu věc a to, aby císař zůstal u moci. Jak to vidím já: Američani ty bomby chtěli svrhnout a "otestovat" za každou cenu a o vyjednávání nestály. Jejich svržení nebylo nevyhnutelné. Tvrzení populistů ale zní jinak: tvrdí, že tak předešli ztrátám na životech dalších amerických vojáků. No já si to nemyslím, podle mě už válka byla u konce a Američani chtěli stůj co stůj tu věc otestovat. Samozřejmě, že pokud by byla pravda že Japonci se odmítali vzdát a nechtěli by vyjednávat o příměří, byla by to jiná věc. Jestli voni ti Američani prostě nechtěli odvetu za Pearl Harbor a řekli si: a teď jim to konečně pořádně vrátíme - ukážeme jim co proto.

Ta Postupimská deklarace, nebyla součást vyjednávání bylo to vyhrožování.

iz*

@H4ever, jestli USA chtěly bombu shodit stůj co stůj, pak podle mne ani ne tak kvůli jejímu vyzkoušení, jako pro její předvedení Stalinovi.

Ale podle mne byla situace jiná. Japonci nebyli ochotni vzít konec války na vědomí, byli by válčili dál. To se změnilo až po Hirošimě a Nagasaki.

Atomové bomby vyléčili Japonce z militarizmu. Dnes je Japonsko mírumilovná země bez světovládných ambicí.

ivzez - teroristické útoky atomovými bombami neměly na ukončení války vliv, to je jen americká pohádka ..

zelenydabel*

jaké teroristické útoky...to snad není možné. Jako lidi, vy jste se snad zbláznili.
Postupimskou deklaraci míru Japonci zavrhli, protože Američané vyžadovali trestně stíhat za válečné zločiny i Japonského císaře, což se Japoncům ani císaři nelíbilo.
Zjistěte si, co Japonci napáchali od roku 1910 do roku 1945 jenom na Japonském poloostrově. Pak se podívejte na zbytek obsazeného území, kde Japonci operovali.
Atomová bomba byla donucovací prostředek.
Kdyby nebyly svržený atomové bomby, tak Japonsko i Amerika se opotřebují, kdy pro Japonsko by to mělo fatální následky.
A jen pro informaci, po 73 letech Japonsko dostalo zelenou pro znovuvybudování plnohodnotné armády. Protože USA potřebují spojence do případného Konfliktu s Čínou, která si nyní dělá územní nároky na Japonsku, jižní Korei a Vietnamu, Thajwanu...

 

zelenydabel*

1x

Bože, za co!?
Tento příspěvek má být vtipem? Nevím jak moc se o historii zajímáte či jak moc jen čtete "nějaké" články a díváte se na "nějaké" dokumenty v TV.
Ale měl by jste si projít pár fakt:

První:
Německo při svých kampaních (pozor, útok na Polsko, Belgii, Dánsko, Nizozemsko etc, byly kampaněmi, které trvaly vždy nějakou dobu. I pád Francie byl ještě kampaní, kde se ale nepodařilo zničit Brity a zahájením opožděné bitvy o Anglii, začala teprve válka v plném slova smyslu. Protože operace proti RAF a Anglii pokračovaly i po ukončení této bitvy.
Druhá:
Luftwaffe prováděla od Polské kampaně až do příchodu střel V-1 a V-2 útoky na města. Kromě Francie a Anglie, kde jak víme, došlo k omylu a byl bombardován Londýn při nočním náletu. Anglie toho využila a zkusila vybombardovat Berlín s tím, že Hitler odvrátí svou pozornost od letišt RAF a zaměří se na Britské města. A podařilo se. Díky tomu se RAF znovu vzchopila a Britská města zažívala doslova teror.
Když už tak krásně tady kopírujete údaje o mrtvých na straně Nacisticského německa, okopírujte ztráty i na straně Anglie a dalších.
Ono největším proviněním Hitlera bylo vyhlazení města Coventry. Na základě tohoto, byl přijat plán odplaty k vybombardování 40 měst Nacistického německa.
Třetí:
je potřeba se podívat na to, že Němci i Rakušané neskutečně Hitlera velebili a nejen oni. Do začátku Polské kampaně byl brán jako persona číslo jedna. Němci vnímali slovanské národy jako podřadné a i vojáci Wehrmachtu takto mluvili. Zejména po zahájení operace Barrbarosa.
Čtvrté:
Největším těžitelem v celé válce at už té první či druhé, bylo Švýcarsko, které a to je potřeba zviditelnit, Hitlera drželo při životě. Nebýt Švýcarska, tak Hitler ani nedobyde Francii, protože by nebyl schopen finančně utáhnout válku. Německá státní pokladna byla totiž již v roce 38, před Mnichovem prázdná. A to jsou fakta, které se dají dohledat.
Takže laskavě, s ohledem na padlé neobhajujte Hitlera a Říši. Německo sklízelo co zaselo a můžou být rádi, že nezanikli. Plivete na všechny, kteří Evropu od Nacistů osvobozovali. Bombardování měst, tedy civilistů bylo správné, a mělo být tvrdší a masivnější než kolik bylo.
Proč jsem taková bestie? Protože narozdíl od Vás jsem mluvil s lidmi kteří sloužili v Luftwaffe za války, u Wehrmachtu a taky u SS. Taky jsem mluvil s Američany, Brity a samo i s našimi. Hlavně s našima paragánama.


doplněno 17.08.18 10:13:

Tento fakt je znalý každému, kdo se o Bitvu o Anglii zajímá. Britská RAF byla na lopatkách. Jejich letiště urpěla totální skázu a nebýt onoho náletu na centrum Londýna, tak by možná nálet na Berlín přišel později, a možná nikdy. Nicméně, nálet Luftwaffe na Londýn oné osudné noci, dal podnět k odplatě, kdy velení RAF i Churchill doufali, že Hitlera odvede od útoků na britská letiště. Ostatně, generálové Luftwaffe a důstojníci, nesouhlasili s přerušením náletů na Britská letiště. Luftwaffe hlásila slábnoucí odpor obránců Britských ostrovů.
Vycházím z knih o Luftwaffe, RAF, a dokumentů k Churchillovi a smotné BoB (staré dokumenty i s přímými účastníky. Je ty nové s počitačovou animací).


" Protože operace proti RAF a Anglii pokračovaly i po ukončení této bitvy."

Správně.

" Luftwaffe prováděla od Polské kampaně až do příchodu střel V-1 a V-2 útoky na města. Kromě Francie a Anglie, kde jak víme, došlo k omylu a byl bombardován Londýn při nočním náletu."

Velice správně.

" Anglie toho využila a zkusila vybombardovat Berlín s tím, že Hitler odvrátí svou pozornost od letišt RAF a zaměří se na Britské města."

Nevím odkud jste vzal tyto informace. Já mám jiné informace. Bylo to tak, že Britští generálové Churchilla zrazovali od útoku na Německá města. Churchill byl ale impulzivní a zarputilý, takže trval na svém. Kromě civilních ztrát byl Churchill zodpovědný za odvetný masakr, který vyvolal na svém obyvatelstvu:

" Blitz je název pro osmiměsíční bombardování Londýna a dalších britských měst nacistickým Německem za druhé světové války. Konkrétně od 7. září 1940 do 21. května 1941. Během Blitzu zemřelo přes 43 tisíc civilistů a jen v Londýně bylo zničeno až milion domů." Zdroj: lidovky.cz

Můžete doložit že to byl záměr a nikoliv náhoda? Já své tvrzení opírám o francouzský dokument Hitler vs. Church/.... O co se opíráte vy?


Zmiňujete město Convetry:

Blitz se odehrával v létech 7. září 1940 – 11. květen 1941

Nálet na Convetry se odehrál až 14. na 15. listopadu 1940. Tedy po Churchillově útoku na Německá města, lze ho tedy považovat za Hitlerovu odplatu a důsledek Churchillova rozhodnutí píchat do vosího hnízda.

"Na základě tohoto, byl přijat plán odplaty k vybombardování 40 měst Nacistického německa."

Vidím to jako velmi zlé, když se lidi snaží odplácet zlo zlem; v tomto případě 40x větší zlo má ospravedlnit předchozí zlo? Nebuďte směšný. Schvalujete tady zločiny proti lidskosti! Je to vraždění nevinných civilistů na obou stranách, čímž jen Churchill potvrdil, že je stejná bestie jako Hitler.

"je potřeba se podívat na to, že Němci i Rakušané neskutečně Hitlera velebili a nejen oni."

A můžete mi doložit kolik procent obyvatelstva to vlastně bylo? Protože moc dobře víme, že společnost která je plná fanatiků, ve skutečnosti není těch fanatiků tak docela plná! Obvykle je to jen malé množství, podobně jako v radikálním islámu, které ovládne zbytek společnosti díky svým brutálním metodám. Jenže těch radikálů bývá jen zlomek. To že na obrazovkách vidíte stadion polný nacistických fanatiků ještě neznamená, že to německo je plné takovýchto lidí. Je to jen obraz, který vytvořila nacistická propaganda, aby v ostatních lidech vzbudila obraz, že to celá společnost schvaluje. Ostatně jsme to samé zažili za komunismu. Paušalizace je stejné zlo jako komunismus. Vy píšete: "Němci vnímali slovanské národy jako podřadné a i vojáci Wehrmachtu takto mluvili." ale vlastně je to lež, protože takto to vnímali jen fašisti, ale kolik procent fašistů skutečně tvořilo německé obyvatelstvo? Pokoušel jste se to někdy zjistit? Já se na wikipedii dočetl, že "V Německu se však v roce 1933 hlásilo 68 milionů obyvatel ke křestanské víře (62,7 % obyvatel se hlásilo k protestantismu a 32,4 % ke katolické církvi) [16]. Protestanti i katolíci zpočátku vesměs uvítali nástup nacismu k moci, jelikož od nacismu očekávali obnovu starých tradičních hodnot z dob císařství, které za Výmarské republiky upadaly [16]. Vysoce postaveným duchovním imponovaly sociální a politické cíle nacistů, jak o tom svědčí i pastýřský list bavorských biskupů z 12. 11. 1933, v němž je zmínka o záchraně Německa před bolševismem. "

Nevím tedy kolik procent bylo fašistů z těch 68 milionů, ale z textu dále vyplývá, že katolická víra se s fašismem neslučovala.

NSDAP v roce 1932 volilo 33% obyvatel, v roce 1933 dokonce 44%, jenže poté co poté co byla vyvražděna veškerá opozice v roce 1934 už nelze říci, kolik skutečných fašistů v zemi žilo, protože žádné další volby neproběhly. Je třeba si uvědomit, že obyvatelstvo se stalo obětí nacistické propagandy, obětí lží. Hitler sliboval práci, úspěch, navrácení ztracené cti, posílení ekonomiky a na to hodně lidí slyšelo. Nebyla řeč o vyhlazovacích táborech, místo toho se mluvilo o odsunutí židů ... Ano Hitler byl strašný antisemita, ale klamal veřejnost. Veřejnost nevěděla co Hitler skutečně plánuje. Pokud však jako opravdové nacisty či fašisty budeme považovat jen ty co vstoupily do SS a SA, tak těch byl jen zlomek.

Podle německé wikipedie SA mělo v Srpnu 1934 2.900.000 členů. Což je 4,2% obyvatelstva.

zelenydabel*

Útok RAF na Berlín měl za cíl strhnou pozornost Hitlera na Bombardování Londýna. Povedlo se. RAF a její nálety na Berlín v roce 40 a 41 neměly tak velký zničující charakter jako ty Německé v témže roce, které byly prováděny na Londýn a okolní města.

At chcete nebo ne, bombardování Britských měst, mělo přijít po pádu RAF a ovládnutí vzdušného prostoru nad Anglií. Ale měly se týkat vojenských a strategických míst (železnice, továrny, kasárna a jiné).
Hitler ale nařídil zničující nálety a mimo jiné i nálet na Coventry měl urychlit pád morálky Britského obyvatelstva a měl donutit Anglii jednat o příměří. Bohužel to ale Hitlerovi přineslo opačný efekt.
Byl sepsán seznam 40 měst jako odplata za Coventry.
Hitler si sám zabil hřebíky do rakve, když nechal provést nálet na Coventry.

Je smutné, že dnes po 73 letech po válce se najdou lidé, kteří kritizují RAF, USAAF že prováděly nálety na Německo a Japonsko, zapomínaje, že to byli právě Nacisti a Japonci, kdo vyhlásil světu válku. Už konečně pochopte ten smysl.
Kritizovat nálety na města je scestné. Podívejte se na Německo za velké války (1914 - 1918) také provádělo nálety na Londýn a Anglická města aby zlomilo morálku. To samé "Pařížanka"...proč nekritizujete Němce za to, že to oni začali. Proč je nová móda plivat na spojence a naopak glorifikovat Hitlera a jiné, a brát Němce a Japonce jako chudáky.? Goebbels by z Vás měl radost.
Tím ukončuji tuto debatu.
Útoky na Japonská a Německá města měla opodstatnění a nepřítel musel pykat!


Je neuvěřitelné jak překrucujete fakta.

1) jste nedoložil nic co by dokládalo, že by to skutečně byl prvopočáteční plán odvrátit pozornost od RAF.

2) Nic nemůže ospravedlnit útok na civilní obyvatelstvo, ženy a děti, at si vymýšlíte jakékoliv racionální důvody; je to vědomé potlačování lidskosti a humanity; všichni víme, že zlo přináší oět jen zlo, což v případě Londýna bylo jasně vidět.

3) A to je to hlavní - letecký útok Británie na Berlín se nepovedl, protože byla špatná viditelnost a protože Britská RAF neuměla přesně trefit cíl! Jejich plán byl bombardovat Berlín a to je to hlavní. Tak netvrďte že to tak nebylo. Je úplně jedno jaká byla efektivita a na kolik procent se povedlo splnit zadaný úkol. Hlavní je, že se rozhodli ten masakr na civilistech provést. Vaše snaha zpochybňovat tyhle fakta, je v principu podobná jako zpochybňování holocaustu, protože i bombardování civilistů je a byl zločin. Já nezpochybňuju zlo, kterého se dopustili nacisti, ale vy zpochybňujete zlo, kterého se dopustili spojenci a tvrdíte, že to vlastně nebylo zlo, ale dobro. Apropo nekritizuju RAF, ale vedení tj. ty kteří tyto zločiny páchali a veřejně omlouvali a omlouvají dodnes. Nedělejme ze západních mocností svatoušky, ti se po válce doupouštěly se zvěrstev na nic netušícím obyvatelstvu mnohdy větších než nacisti!

"Proč je nová móda plivat na spojence a naopak glorifikovat Hitlera a jiné, a brát Němce a Japonce jako chudáky.?"

Vy sprostě lžete, já Hitlera neglorifikuju!

 

vilik1

0x
Jsem to moc pořádně nečetl, ale zaujala mě jedna věc.
Vy se vůbec nepozastavujete nad tím, jak fanaticky se Němcům povedlo zlikvidovat deset procent vlastních obyvatel jakožto padlých v přímém boji a k tomu kdovíkolik raněných.
Pro představu, je to stejný počet, jako by padli všichni muži od dvaceti do třiceti let. To je přeci šílené číslo. Plus další ostatní oběti z řad civilistů, ranění, odpravení vlastními lidmi coby závadové osoby.
To podle mého minimálně může evokovat to, že samotným Němcům na ztrátách nezáleželo, že jejich fanatismus musel být násilně rozbit. Podobně je popisován stav v Japonsku. Proč takto nedopadla Itálie?
Nehledě na fakt, že bombardovat začali spojenci až poté, co si Němci tak trochu s tímto způsobem vedení války začali...

Teď jsem vás nepochopil. Něměecko mělo původně 69 300 000 obyvatel, počítám včetně židů. 37,6 krát méně civilních obyvate zemřelo. Tj. 2,66% .

Jo, vy to počítáte jako součet. Pokud sečtete vojáky + civil dělá to 7 340 000 obyvatel (počítám že do civilu patří i oběti holokaustu). 10,59% z celkového počtu.

Ale téma je o etice bombardování. Těch 2,66% populace - civil vyvraždili britové pod vedením W. Churchilla.

Edit: Mě by zajímalo jestli bombardováním civilistů v průběhu války byly jakkoliv porušeny Ženevské deklarace? Z čeho byli obviněni nacističtí vůdci po válce? Za co byli souzeni? Podle jakých úmluv? Protože Britové a Američané taky napáchali genocidu, ale nikdo je pochopitelně nesoudil, když to byli vítězné mocnosti.

Čtvrtá Ženevská deklarace byla uzavřena až na konci války v srpnu 1949 a to bez účasti Neměcka.

 

nikdo*

0x

Válka není nikdy spravedlivá.

Ale když mě někdo praští, musí počítat s obranou. Jen hlupák čeká, až ten druhý uhodí podruhé.


doplněno 10.08.18 17:11:

Hledáte složitosti tam kde nejsou.Tahle otázka má přesah i do jedné sousední, o Afghanistánu. Ta odpověď by mohla být klidně tam. Stanu-li se, i bez svého zavinění, příslušníkem národa, který rozpoutal válku, musím počítat s následky. Nebo proti tomu musím něco udělat. V případě prohry mnohem většími. Ale i jako vítěz s nimi musím počítat. A proto se mi třeba nelíbí naše účast na válkách ve světě. My jsme tam ti agresoři. Spolu s NATOvskými vojáky. Malé děti tam po našich vojácích házejí kamení. Tak málo si nás váží, tak mnoho nás nenávidí. A musíme počítat s následky. A já nechci. Já nehodlám riskovat svoje zdraví, za cizí zájmy. Proč? K čemu mi to je? Tak jednoduché je to. Žádná složitost. Že se neumí dohodnout papaláši? At vezmou flinty, a jdou do první linie příkladem.


Takhle zobecněně funguje populismus. Pravda se dá snadno překroutit. Ohledně bombardování mezi Brity a Němci - s civilisty jako cíl si poprvé vybrali právě Britové. Tudíž tvoje tvrzení lze chápat jako ospravedlňování Hitlerovy reakce, který v odvetě začal bombardovat Londýn. Churchill se nezachoval jako gentleman. Nebylo to tak já tobě facku, ty mě facku. To bylo spíš jako já tobě facku, my tě rovnou zkopeme do bezvědomí...

Jinak se ta situace dá taky přirovnat k situaci, kdy na koncertu divák z davu hodí láhev po hrající skupině. Rozzuřený člen skupiny v odvetě hodí láhev zpět do publika, aby potrestalo publikum. Je ti jasné, že cílem se stane nevinný člověk, tedy někdo, kdo za to nemůže.

jentak*

Já teda nevím, ale válku začal Hitler, tak jaképak otáčení a překrucování pravdy. když do války šel, musel počítat s tím, že se napadení budou bránit. Vše ostatní jsou kecy.


Jentak: hodně lidí chce zjednodušovat problém, aby se nemuselo dívat na nepohodlnou pravdu.

Promonova logika, v odpovědi vedle:

Vyvraždění 100 000 německých dětí bylo v pořádku, stejně by z nich vyrostli nacisti a budoucí vojáci SS, Luftwaffe aj..

Stejným způsobem můžeme zjednodušovat řešení islámského terorismu. Problém Afghánistánu se dá vyřešil lehce, stačí tam svrhnout několik bomb, stejně to jsou všichni terroristi nebo výrobci a pašeráci drog (a z dětí by vyrostli zločinci). Jediným řešeím pro ukončení terorismu je vybombardovat Pákistán, Afghánistán, Jemen, potažmo Irán, Irák i Sýrii, dále Lýbii, a všechny Africké země ve kterých je terror a válka.

Je to dvojí metr. Na jednu stranu západní společnost odsuzuje útoky na civilní obyvatelstvo a staví je na úroveň mezinárodních zločinů proti lidskosti. Na druhou stranu, ale lidé schvalují masovou genocidu nevinních dětí a občanů. To co níže předvedl promon je do nebe volající demagogie. Nechápu jak někdo může obhajovat masové vyvraždění civilistů, kteří s Banderovci a Wehrwolfem, ani s koncentračními tábory neměli nic společného. Ti o těch koncentrácích ani nevěděli. Přece není správné házet všechny do jednoho pytle. To je fanatismus. Lidé tak rádi zjednodušují a překrucují posloupnost událostí, aby mohli obhájit svoje zlé myšlenky či záměry. Vraždění a zabíjení přece nelze ničím ospravedlnit, spíš by se mělo připustit, že političtí a vojenští vůdcové té doby udělali chybu a zachovali se stejně jako Hitler. Stali se sami zločinci. Tímto nijak nezlehčuji činy Hitlera a nacistů, jen říkám, že válečný ministerský předseda W. Churchill a velitel bombových úrokjů maršál Harris zpáchali zločin proti lidskosti ale obhajuje se to protože podstané, je že západ vyhrál válku, tudíž nechce zlehčovat čest jejich památce. Myslím si, že Američané nikdy svoje selhání nepřipustí, protože jsou příliš pyšní. U UK jen doufám.

Jasně - když jste takový odborník na demagogii - tak mě řekněte , kdo nechal vybombardovat Guernicu? Už jsem Vám o tom psal, ale evidentně nejste schopen si dohledat, že to proběhlo v roce 1937. Za to taky může Churchill? Nebo Harris?

A co Varšava v roce 1939? To nebylo město? Tam nebyly nevinné oběti? A vybombarovalo ji RAF?

Prostě Hitler se dostal k moci ne nějakým násilným převratem, Němci si ho demokraticky zvolili. Holt rozpoutali válku a přecenili se, takže to slízli. Tak to ve válkách chodí.

Jak pravil největší z Čechů Jára Cimrman:

Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme udělat...

Překlad pro Vás : I kdyby jste tu vytapetoval dalších 500 příspěvků, tak stejně to, co se stalo, nezměníte. Všichni účastní tehdejšího dění jsou již mrtví, žádný z nich neobživne. At už zemřel ,,spravedlivě´´ či nikoliv. Chápu, že dnes stoupá procento neonácků a obdivovatelů Rajchu, popíračů holokaustu kteří zcela pochopitelně neuznávají zásluhy spojeneckých lídrů - ale historie dopadla tak, jak dopadla. Díky nim můžeme žít tady a mluvit česky, díky nim nejsme vyhubeni jakožto untermensch . Naštěstí ...


@Promon:

"Prostě Hitler se dostal k moci ne nějakým násilným převratem, Němci si ho demokraticky zvolili. Holt rozpoutali válku a přecenili se, takže to slízli. Tak to ve válkách chodí."

Tak to já nevím jak probíhalo zvolení Hitlera, ale vím že v SS probíhali nějaké čistky, takže o demokracii se moc mluvit nedá. Ona to byla spíš diktatura. Takže kdo nesouhlasil s politikou neměl na výběr, ale tak to přece chodí i v demokracii. Vy tady narážíte na demokratické principy, ale přece sám dobře víte, že když vyhraje jedna strana ve volbách, tak to neznamená, že je volili všichni. Vždycky zůstává nějaká menšina, která se staví proti. Tedy paušalizací děláte ze všech Němců automaticky špatné, ale já si nemyslím, že by skutečně byli všichni nacisti... To nemá logiku. Vždyt tam žili i němečtí židé.

Co se týče vyřizování účtů mezi Němci a Brity, civilní cíle (města) začali první bombardovat Britové a Guernika a Varšava s tím nemá nic společného. Chcete to polopatě? Gurnika je záležitost Španělů a Němeců; Varšava zase záležitost Polska a Německa.

 


Doplňuji:

Dobrý článek

Hitler didnt star/...

.. history of Europe’s bombing war, this was the first time civilians actually became a part of the front line. The cause of this was the advent of aerial bombardment, which, Overy says, exposed ‘the democratic nature of total war, which insisted that all citizens had a part to play.’ The idea that bombing could demoralise a population and cause a government crisis had been a topic of hot discussion during the interwar years.

... The ‘political dividend’ Churchill sought to achieve in the early months of 1944 was offset by a high level of civilian casualties ‘which undermined the prestige of both the United States and Britain in the eyes of the Bulgarian people’.

... the origins of the bombing war back to 10 May 1940, the same day that Germany began its attack on the West and Churchill replaced Chamberlain as British prime minister. ‘Chamberlain had always opposed the use of bombing against urban targets,’ writes Overy, ‘but Churchill had no conscientious or legal objections.’ Indeed, already as Minister of Munitions in 1917, Churchill had been in favour of an independent air force and a policy of long-range bombing against German industrial targets.

... Up until Churchill’s appointment as prime minister both Germany and Britain had stuck to a pledge not to attack targets in each other’s cities where civilians were at risk. Overy dismisses the long-held belief ‘firmly rooted in the British public mind’ that Hitler initiated the trend for indiscriminate bombings. Instead, he says, the decision to take the gloves off was Churchill’s, ‘because of the crisis in the Battle of France, not because of German air raids [over Britain].’

... The RAF altered its strategy of focusing on precise targets when it saw how effectively the German air force attacked clusters of targets in industrial and commercial areas. However, Overy says that under Sir Arthur ‘Bomber’ Harris’s stewardship Bomber Command took things a grisly step further by deliberately targeting German workers to reduce industrial output.

The bombing war only really escalated in 1943 when Harris finally felt ready to launch three major offensives: the Ruhr-Rhineland in late spring and summer, Hamburg in July and Berlin in the autumn.

It was the second of these, codenamed ‘Operation Gomorrah’ (Operace Gomora), that resulted in the single largest loss of civilian life in one city throughout the European war. Some 37,000 people died and over 60 per cent of Hamburg’s houses and apartments were destroyed by a blaze of incendiary bombs. Overy cites a German doctor who says he had to estimate the number of dead by measuring the ash left on the floor.

Rok 1943 ve vzduchu

Plány letecké války proti mocnostem Osy pro další válečný rok se zrodily na konferenci v Casablance v lednu 1943. Mezi nimi i dohoda o kombinované bombardovací ofenzívě CBO anglo-amerického letectva proti německým cílům s těmito prioritami: ponorkové základny a loděnice, letecký průmysl, hlavní dopravní uzly, rafinérie a výrobny syntetického benzínu, závody na výrobu kuličkových ložisek a zbrojní průmysl. Priority se týkaly především amerického letectva, nebot v rámci dělby práce měla USAAF denními nálety napadat průmyslové cíle, kdežto RAF měla pokračovat v nočních plošných útocích na městské obytné čtvrtě. Tyto nálety byly v závěrečném komuniké zmíněny jako pravděpodobně rozhodující prostředek vedení války. Jak řekl maršál Harris, velitel Bomber Command RAF: "Casablanca odstranila poslední morální zábrany, nám byla pro bombardovací válku ponechána volná ruka."


O veliteli maršál/....

" Bomber Command made the most distinctive single British contribution to the Second World War, perhaps even to the history of warfare. For the first time a fleet of aircraft was built for the purpose of bombing another country. From 1942-5, a campaign of strategic - or area, or terror - bombing destroyed most of the cities of Germany and killed 600,000 people, most of them women and children.

If television coverage of war had been then what it is now, a Rwandan who saw what was done to those cities might have wondered about the claims made for the superiority of European civilisation. The destruction of the German cities by fire-bombing was no different in degree from the atomic bombings of Hiroshima and Nagasaki. It was the direct progenitor of subsequent bombing of civilians, from Vietnam to Afghanistan; the precursor, indeed, of the mutual assured destruction implied by the contest between nuclear super-powers.

Harris was appointed chief of Bomber Command in February 1942. His first raids were largely publicity stunts, like the bombing of medieval Lubeck (more like a fire-lighter than a human habitation, in Harriss words) and the 1,000-bomber raid on Cologne. The propaganda value of the Dam Busters raid itself was much greater than the damage done to the German war economy.

In 1943, the Ruhr cities, Hamburg and Berlin, were bombed in turn. The Operations Order for the bombing of Hamburg in July envisaged the total destruction of the city. That was practically achieved. On the night of 27-28 July, several square miles of the residential and commercial heart of the city were engulfed in a firestorm which burned for several hours at a temperature of 1,000 degrees centigrade. More than 40,000 people were killed.

But there was worse to come. More bombs were dropped on Germany in the last three months of 1944 than in all of 1943. Two- thirds of the entire weight of bombs dropped on Germany during the war were dropped in the 11 months from D-Day to VE Day. In this last phase there were no great industrial cities like Hamburg or Essen left, and so scores of smaller towns of no conceivable military or industrial importance were obliterated, like Darmstadt or Wurzburg, razed on 11 September 1944 and 16 March 1945 respectively."

" ... But in 1939-40 Bomber Command discovered that the bomber did not get through in daylight: its squadrons were torn to pieces by the newly-developed monoplane fighter. So it turned to night bombing, for which it was quite unprepared technically. In August 1941, an independent survey for the War Cabinet discovered that only one bomber in nine was bombing within five miles of its intended target. More RAF aircrew than Germans had been killed, and the offensive was broken off."

... (Něco o prohlášeních vlády a Churchilla - srovnání slov a činů)

" ...First, the government had said, at the beginning of the war, that it would always refrain from attacking the civilian population as such for the purpose of demoralisation. Britain was a signatory to the 1922 Washington Treaty which outlawed the bombing of civilians. More strikingly still, Sir John Steel, who was to become the first commanding officer of Bomber Command, had scorned a lot of nonsense talked about killing women and children. Every objective I have given my bombers is a point of military importance . . . otherwise the pilots, if captured, would be liable to be treated as war criminals.

Yet by June 1940, Churchill was musing about a devastating, exterminating attack by very heavy bombers on the Nazi homeland. In October the War Cabinet decided that the civilian population around the target areas must be made to feel the weight of the war."

... a poslední citace z tohoto zdroje říká že bombardováním německých měst bylo zabito 100.000 dětí:

" there were many airmen who were gravely disturbed by what they did. Their dead comrades were as much the victims of a misbegotten policy as the 100,000 children who were killed."

iz*

@H4ever, nemáte-li souhlas autorů k šíření jejich textů, jde o krádež (o porušení autorského práva). Tomu anglickému textu tu asi bude rozumět jen část čtenářů...


No to pochybuju. Citovaný text neuvádím za svůj, uvedl jsem zdroj, text nebyl změněn a přibližně se jedná o délku A4 s okraji 2,5cm (což je myslím povolené množství pro citaci). Nezkopíroval jsem celé články, ale jen některé odstavce. Pokud by to byla krádež, pak byste mi měla předložit podle jakého zákona (paragraf, odstavec) jsem se dopustil krádeže. Uvádění citací je naprosto běžnou praxí svobodného internetu. Pravda, mohl jsem tam dát uvozovky a link označit jako zdroj, ale s tím teď už nic neudělám. Myslím že každý pochopil, že to je citace, když je tam uvedený link.

To máte jedno, stejně to nikdo nečte

 


Velmi kvalitní článek: Bombardování Hiro/.... Doporučuji přečíst je to velmi zajimavé. Vysvětluje všechny důležité histrické souvislosti.

" Těžkým ranám neměl být konec. Japonci se pokusili zjistit stanovisko Sovětů. Ale ti v dané situaci také nemohli otálet a čekat na konec vyjednávání s Čankajškem. Na setkání v Kremlu, 8. srpna 1945 moskevského času, vyslechl japonský velvyslanec Togó od komisaře zahraničních věcí Molotova oznámení o vyhlášení války počínaje příštím dnem, tedy 9. srpnem ráno, které vzhledem k časovému posunu ovšem na Dálném Východě již nastalo a tak bylo dosaženo taktického překvapení. Obrovská armáda se pohnula.

Pod tíhou těchto okolností považoval císař za nezbytné přijmout Postupimskou deklaraci a předseda vlády svolal na ráno 9. srpna zasedání Nejvyšší rady pro řízení války. Vojenští představitelé se ale stále nevzdávali naděje na odražení invaze a svedení poslední bitvy. Americké hrozby považovali za blamáž.

Z pohledu Američanů se nic nedělo, nikdo je nekontaktoval, nepřicházely žádné reakce. Bylo tedy rozhodnuto o použití druhé bomby. Cílem byla Kókura, kde byly velké zbrojovky a ocelárny. Ale nad cílem byla hustá oblačnost, proto velitel letounu Charles Sweeney zvolil náhradní cíl a do dějin tak smutně vstoupilo Nagasaki. Z vojenského hlediska nebylo jako cíl vůbec ideální, protože se rozkládalo na pahorcích v zálivu, kde se řeka Urakami vlévá do moře. Přestože plutoniová bomba "Fat Man" měla větší ráži (22 kt TNT) ztráty na životech i materiální škody byly mnohem nižší než v Hirošimě. Okamžitě zahynulo přibližně 40 000 lidí."

Taktéž z Wiki cs.wikipedia.org/...

" Dne 12. srpna císař informoval svou rodinu o svém rozhodnutí vzdát se. Když Spojenecké síly, jak se zdálo, nechaly požadavek o záchraně císařského trůnu netknutý, Hirohito 14. srpna ve svém projevu prohlásil kapitulaci, který se další den vysílal japonskému národu i navzdory krátkým odbojům militaristů, kteří se odmítli vzdát.

V jeho přepisu vojákům a námořníkům, doručeným 17. srpna, zdůraznil dopad Sovětského svazu na jeho rozhodnutí o kapitulaci, vynechávající jakoukoliv zmínku o atomových bombách."

Čili - rozhodující byl vstup SSSR do války s Japonskem 9. srpna, nikoli atomové bomby. Japonské vedení o nich jaksi příliš nevědělo ..

 


Tématiku nacismu a autokracie dobře vykreslil film Vlna (v němčině Die Welle - česká verze je uložena na ulozto.cz )

Vlna, jež strhává/...

Tak jsem se na ten film dnes koukal a je to fakt dobrý. Zdejším demagogům doporučuju shlédnout, aby pochopili jak funguje nacismus (proč nelze paušalizovat a házet všechny Němce do jednoho pytle).

@nikdo:

Cituji tě:

" ... Stanu-li se, i bez svého zavinění, příslušníkem národa, který rozpoutal válku, musím počítat s následky. Nebo proti tomu musím něco udělat. V případě prohry mnohem většími. ..."

Odpůrci nacismu byli násilím potlačeni. Ale nemusíme chodit tak daleko do historie. Něco podobného je teď vidět v Turecku, kde Erdogan zavádí autokracii a provádí čistky. Něco podobného je i v rusku, kde vznikly "nacionalistické"elitářské uskupení mladých lidí*, které se chovali/chovají násilnicky k opozici (komukoliv kdo je proti Putinovi). * - na název si teď nevzpomenu, ale dříve se o to média více zajímali v době, kdy Rusko obsadilo Krym a východní Ukrajinu.

" A já nechci. Já nehodlám riskovat svoje zdraví, za cizí zájmy. Proč? K čemu mi to je? Tak jednoduché je to. Žádná složitost. Že se neumí dohodnout papaláši? At vezmou flinty, a jdou do první linie příkladem."
A proč nám to sem servíruješ? Nežijeme v diktatuře, ale v demokracii a máme profesionální armádu. Ti kdo se dobrovolně rozhodli pro kariéru u armády, musí s takovými zahraničními misemi počítat. Nikdo tě přece nenutí jít bojovat do Afgánistánu. Nebo se cítíš být něčím ohrožen?

Rusko obsadilo Krym a východní Ukrajinu?


Nebuďte směšný. Všichni přece ví, že obsazení organizovalo Rusko. Pokud jde o Krym tak tam to Putin nakonec přiznal. Veškeré materiální zabezpečení tzv. "humanitární pomoc", veškerá těžká technika, která je na Ukrajině přivezená z Ruska mluví za sebe. Podle mě ty konvoje měly US už dávno bombardovat. Ukázalo by se že šlo o jasnou vojenskou invazi, žádnou humanitární pomoc.

nikdo*

@h4ever: Ano, cítím se ohrožen asi tak, jako když stojím vedle někoho, kdo se rozhodl holým klackem píchat do sršního hnízda. Až se ti "sršáni" nas..ou, tak nás přijdou seštípat, aby jsme si uvědomili, že je máme nechat na pokoji.

A k té Ukrajině: Na ní vidíš, jakou máme záruku v americe a její armádě. Tak jako teď kašlou na Ukrajinu, a bojí se tam zasáhnout, nestojí jim za konflikt s Ruskem, tak ještě hůř se vykašlou na nás. Tady totiž už nemáme ani ten břidlicovej plyn, o kterej tak stáli na severu Ukrajiny, ani ty černomořský přístavy o které šlo na Krymu. Klidně nás hodí přes palubu.

Takže: kecy nemají cenu. Jednou to zase poznáme, ale to už já tu nebudu.Je mi přes 60 a tak se toho asi nedožiju. Kolik je tobě nevím. Jestli jsi mladý, tak se toho zklamání ještě dožiješ. A pak se mi v duchu omluvíš. Do té doby si budeš myslet, že jsem namachrovanej hlupák, který ničemu nerozumí. To je tak daný.


Tak nevím jestli se bojíš Ruska, Německa nebo rozrůstajícího se islámu (který je ve své podstatě militantní ideologie). Na příkladu Turecka vidíme, jak snadné je, aby se z demokratické společnosti stala společnost autokratická: nejlépe k tomu pomáhá manipulace prostřednictvím médií (nebo naopak jejich blokace). Jak islám(ismus) tak i nacismus mají společné to pohrdání vším odlišným a hrozbou likvidace všech, kdo se nepřidržují "jádra". Takže i když je ve společnosti řekněme jen 30% radikálů, bohatě to stačí k tomu, aby se nejdříve prostřednictvím netolearnce a později prostřednictvím násilí chopili moci. Paradox je v tom, že chceme-li předejít vzniku nebo rozšíření takovýchto nebezpečných ideologií nemůžeme je tolerovat a musíme se naučit je rozpoznávat. Tady tedy končí tolerance islámu/nacismu/putinismu/erdoganismu a je k tomu nutno - paradoxně zaujmout radikální/netolerantní postoj.


@nikdo: A co se týče té budoucnosti, ze které bychom měli mít strach (protože nevím co si měl přesně namysli), nebezpečí vidím v Německu a Francii, protože ty nám jsou nejblíže a už je tam dostatek muslimů na to, aby za pár desítek let převzali moc a demokratická společnost se změnila podobně jako v tom Turecku, na režim autokratický, který by nás pak bezprostředně ohrožoval, a který už pak někdo ztěží vymítí - leda opět totální válkou (jež by pak opět vyžadovala genocidu podobnou té z WWII - a myslím tím genocidu páchanou spojenci, včele s Brity). Leč pokud získá Německo jaderné z/..., pak taková válka bude mít mnohem větší důsledky než má dnes válka na ukrajině nebo v Sýrii. Ještě k Sýrii jsem chtěl napsat, že to byla jasná ukázka toho, že autokracie nad demokracií vítězí. Žádné arabské jaro nemá šanci. V muslimských zemích může být buď jen diktatura, nebo chaos/válka. Demokracie tam není možná, právě kvůli tomu, že v chaosu se vždycky budou rekrutovat radikální islamisti a jediná možnost jak přemoci islamismus, potažmo islám, je právě ta brutální, netolerantní cesta. Mě by jen zajímalo, kolikrát se ta historie bude muset opakovat. Byly tu války v Afgánistánu, Iráku, Sýrii a stále to nestačí k tomu, aby v Evropě nastal konec tolerance islámu... Prostě tyhle západní toleratní režimy jsou tak najivní a směšné...

nikdo*

Ano, naučme se je rozpoznávat. Ke svobodnému rozpoznání vlastním rozumem, potřebuješ vzdělání a pravdivé, nezaujaté informace. A ty u nás nejsou. Nejsou díky zaujatým, jednostranně zahleděným, hlavně veřejnoprávním médiím. Mnohokrát jsem tu o tom psal. Ale to už jsme úplně jinde, než byl tvůj dotaz.

A čeho se bojím? jednoznačně islámu. Myslím, že právě to je dnes největší nebezpečí, které hrozí ČR a celé Evropě. Bohužel díky hloupé smířlivosti spousty lidí, a hlavně politiků, kteří to neberou vážně, si budeme muset prožít válku o vlastní svobodu, o přežití národa. Skutečnou válku. Místo, aby jsme to zastavili teď, kdy je ještě šance. Proč válku? Nevěřím tomu, že se necháme islámem vyhladit bez boje. Že zahodíme čepice a potáhneme jinam. Tiše doufám, že je tu ještě dost lidí, kteří tuhle zemi mají rádi. Mají ji rádi tak jak je, a nechtějí ji tak, jak chce islám. Stát to nezvládne, tak jako to nezvládají nikde v evropě. A tak jednoho dne... No uvidíme. Teda, uvidíte, já se toho nedožiju, tak rychle to nepůjde.

Nevěřím, totiž, že se povede ty lidi předělat. Pokud se nechtějí vzdát islámu, nechtějí se vzdát svého způsobu života. Už teď jsou s tím v naší společnosti problémy.


@nikdo: tak na tom se shodneme. Píšu to sem, protože do vlákna o Afgánistánu psát nemohu. V podstatě jediná věc, která se dá udělat je ta nekompromisní netolerance namířená proti nenávistným ideologiím. Problém je ale v tom, že Německo je v mnoha ohledech silnější, jak ekonomicky, tak vojensky, než my. Radikálové předělat nejdou. Ti ostatní muslimové by museli začít používat mozek, aby pochopili, že korán je podvrh a není na něm nic pravdy. Zjednodušeně řečeno, argument je ten, že korán je plný rozporů, kterými popírá svou vlastní pravdivost (většina těchto rozporů plyne z toho, že korán vychází z křestanství, z bible - na jednu stranu tvrdí, že bible je Pravda a nikdo ji nesmí zpochybňovat, pak ale popírá většinu věcí, které se v bibli objevují... To už jsou ale teologické otázky, které tu nemá smysl rozvádět. Pokud by vás to zajímalo pošlu soukromě link).

nikdo*

Ale mě je úplně fuk, co se v koránu píše, dokud to nechtějí zavádět tady u nás. At si to doma dělají jak chtějí. At si vyznávají šáríju jak chtějí. Právě proto, se mi nelíbí, že se TAM do toho vrtáme. To je právě o té toleranci, kterou se sluníčkáři neustále ohánějí. Buďme tolerantní k jejich způsobu života, ale at oni ho netahají sem k nám. To je celé.

h4ever - pokud jde o Krym - něco si o tom zjistěte a neblábolte.


ra... třeba byste si o tom měl raději přečíst něco vy.

Krym byl autonomní republikou. Podle mezistátní dohody na něm mohlo být umístěno až 30 000 vojáků Ruské federace. Tento počet nebyl nikdy překročen. To, že Krym opustil Ukrajinu bylo podle ústavy.

Mimochodem, co je Ukrajina, kde se vzala, kde se vzala ukrajinština a kdo jí mluví? Studujte ..


ra: ale tohle všechno já vím. Ale oni neměli pravomoc k tomu aby se mohli odtrhnout. Je to podobné jako se Katalánskem. Stejná situace. Na Krymu ale proběhla jasná invaze. Vojáci byly strategicky rozmístění a v této situaci probíhalo referendum.. Za mě jedná se o okupaci, podobně jako u nás v 68.

Žádná invaze neproběhla, ti vojáci tam byli desítky let.

Odtržení Krymu proběhlo podle ústavy.

Zjistěte si, co je Ukrajina, jak a kdy vznikla ukrajinština, kdo tímto nářečím mluví a píše. Mimochodem, ani ta zlodějka s volantem na hlavě dodnes pořádně ukrajinsky neumí ..

 


0x

Dejte s tím utrpením a válkou pokoj. Ono je toho utrpení ve zprávách a v televizi málo? Lepší je myslet na hezké pozitivní věci. Já jsem válku zažívala doma s otcem, nyní s jednou kolegyní psychopatkou...


doplněno 12.08.18 13:40:

Po chvilce míru zas válka s psychopatkou.

 

ajad

0x

Ono je také dobré si připomenout,že drtivá většina Němců,Sudetáků s nadšením hailovala s Hitlerem,což dneska si přiznat se nenosí a každý Němec /bába,dědek/se vykrucuje,že on nic,to ti druzí.Když byli transporty Židů vlaky po Raichu,kdy byly plné vlaky s nákladními vagony přecpané lidmi do lágrů,ani jeden Němec nic neudělal proti tomu a všichni svědomitě a nadšeně přiblble plnily ůkoly na železnici a jinde,železníčáři,strojvedoucí.A věděli,kam jedou.Do plynu.A tak to bylo všude po Raichu¨ve všem

ajad

hever,když se tak zastáváš Němce,tak si uvědom,že Němec když nadšeně táhnul do Ruska,tak tam ve vesnicích střílel všechno živé,děti,staré lidi,vše co neuteklo.Ale s hloupostí některých jedinců se nedá dělat nic


Jenže to byl totalitní režim. U nás se za komoušů taky muselo dělat spoustu věcí, se kterými člověk nesouhlasil, ale aby neměl problémy tak je raději dělal. Byl to přece autokratický režim, tudíž kdokoliv kdo nebyl s nimi byl proti nim. A takoví se stříleli. U nás v době komunismu hrozilo tak maximálně vězení nebo nemožnost dostat se na školu nebo sehnat práci v oboru v němž byl člověk vystudovaný. Mohl si přijít o dům, pozemky či jiný majetek. Ale nacismus byl horší.

Německá populace v roce 1938 činila 68,4 milionu. Olympijský stadion v Berlíně má kapacitu 74228 míst. To je pouhých 0,1% celé Německé populace. Takže jeden narvaný stadion plný fanatiků ještě neznamená, že všichni Němci jsou takový. Podle této logiky, pokud by se na tom stadioně sešlo 74228 svědků Jehovových, pak by celé Německo musely být Svědci Jehovovi, apod.

Chtělo by to trochu víc si dohledat informací ohledně opozice. Ta existovala, ale Hitler usilovně odstraňoval všechny, kdo se nesouhlasili s nacistickou propagandou.


S tím hajlováním to máš podobně, jako za totality u nás, taky lidi museli dělat určité věci, které nechtěli. Kdyby neposlechli a nezapadli do davu, staly by se nepřáteli státu, čímž by ohrozili sebe a svoje blízké.

 


Z Wikipedie:

16. 3. 1935 zavedli nacisté brannou povinnost. Armáda postupně opět získala svou ztracenou prestiž a nacistický režim navíc přikládal armádním záležitostem mimořádnou důležitost. Přesto se na přelomu let 1937 a 1938 objevily v armádě první náznaky opozice vůči režimu. Některé důstojníky znepokojil především Hitlerův plán z 5. 11. 1937 na napadení Československa [14]. Ministr obrany polní maršál von Blomberg a vrchní velitel pozemního vojska generálplukovník von Fritsch vyjádřili nad plánem pochybnosti a byli zbaveni svých funkcí. Zanedlouho se podařilo z armády odstranit i zbytek konzervativní staré gardy a do poloviny roku 1938 Hitler zcela ovládl německou brannou moc. Přesto se v armádě i nadále objevovaly opoziční skupiny, které se opakovaně snažily Adolfa Hitlera odstranit – např. skupina spiklenců kolem náčelníka generálního štábu Ludwiga Becka, skupina kolem admirála Wilhelma Canarise a generálmajora Hanse Ostera, skupina atentátníků v čele s generálmajorem Henningem von Tresckow a atentátníci z 20. července 1944.

Další článek k přečtení: Převzetí moci nac/...

" V Německu zavládlo zděšení nad "pravicovým šílenstvím" , demokratické strany se dočasně spojily, aby zabránily nacistům v cestě k moci. Proto Brüningovu vládu tolerovaly, v únoru 1931 hlasovaly proti vyslovení nedůvěry vládě"

Zajimavé, kam se asi ta opozice poděla?

(27. února 1933 - Dekret o požáru Říšského sněmu) - Dekret pozastavil řadu občanských práv. Dekret legalizoval uvěznění odpůrců nacistického režimu.

" Hned 28. února bylo vydáno "Nařízení na ochranu národa a státu" (tzv. nařízení k požáru Říšského sněmu), které pozastavovalo platnost všech základních práv vyplývajících z německé ústavy; vláda tak mohla bez soudního rozhodnutí uvalovat "zajištovací vazbu" na své odpůrce, především komunisty. Následovaly už zmíněné poslední volby do Říšského sněmu, jimiž byla zajištěna vládě většina (zvýrazněná ještě tím, že komunističtí poslanci nemohli své mandáty vykonávat, nebot byli v "zajištovací vazbě" , případně se skrývali). 20. března byl zřízen první koncentrační tábor (Dachau) pro vzrůstající počet osob, které bylo nutno umístit do "zajištovací vazby" . 21. března se během propagandistické akce "Postupimský den" sešel ve vojenském kostele v Postupimi (místo posledního odpočinku pruského krále Fridricha II. Vel/...) k prvnímu zasedání nový Říšský sněm. Ještě téhož dne bylo vydáno nařízení oznamující zřizování zvláštních soudů pro obranu před "zákeřnými útoky vůči vládě" ."(zdroj: tamtéž - valka.cz)

" 22. června byla SPD v Německu zakázána. Během následujících dnů postihl stejný osud všechny ostatní strany kromě NSDAP." tamtéž

" Poslední etapou byla likvidace vnitrostranické opozice. V průběhu Noci dlouhých nožů (z 29. na 30. srpna 1934) zavraždilo SS na Hitlerův přímý rozkaz několik stovek lidí (i když Hitler ohlásil smrt 77 "nepřátel vlasti" ). Pod záminkou údajného připravovaného puče SA byli zavražděni významní představitelé SA (včetně nejvyššího velitele SA Ernsta Röhma), ale během razie si vedení NSDAP vyřídilo i některé starší účty (zavražděn byl mimo jiné generál Kurt von Schleicher, bývalý říšský kancléř, či Gregor Strasser, vůdce levého křídla NSDAP, který stranu na podzim 1932 opustil).

Když 2. srpna 1934 zemřel (ve věku 86 let) prezident Paul von Hindenburg, vyhlásil Hitler oficiálně konec republiky a počátek "tisícileté" Třetí říše. Převzal prezidentský úřad (stal se tím mimo jiné vrchním velitelem armády) a spojil ho s úřadem říšského kancléře, načež se prohlásil Vůdcem německého lidu."


Jak to vidím já, v době WWII, už demokracie dávno neexistovala, byla diktatura, autokracie, takže jakýkoliv odpor byl marný. Řeči o tom, že se lidé měli vzbouřit nebo bojovat proti režimu jsou směšné, protože to by znamenalo jejich likvidaci.

ajad

totalitní režim to byl,ale za pomínáš na jedno-drtivá většina Němců to fanaticky vítala a Fírera nadšeně vítali..A těch pár soudných,kterým se to nezamlouvalo bylo jak šafránu


Myslím si, že těch co nadšeně vítali Hitlera, mohlo být tak max. 50%, ale bylo to v době, kdy se ještě nevědělo o tom co bude následovat, koncentráky, pokusy na lidech a jiné zrůdnosti by si ani neuměli představit. Taky tyhle věci zůstaly skryté veřejnosti. Stejně tak si nemohli představit, že Hitler bude na konci války střílet vlastní lidi za jakýkoliv projev zbabělosti. Ano, je pravda, že si ho sami zvolili a ti co nešli k volbám to je to samé jako by ho (respektive NSDAP) zvolili, i když nebyli jeho příznivci. Jenže po pádu demokracie už neexistovala cesta zpět, takže nejsme schopni spočítat, kolik Němců postupem času zůstalo věrných nacistům. V roce 1944 když se pokusili o atentát na něj, už ho asi moc lidi nemuselo.

Atentát na Hitlera byl spáchán proto, že Němcům prohrál válku. Ne proto, že ji rozpoutal nebo že nebyl demokrat.

Jeho amatérské zásahy do vedení války byl důvod ..

 


Z diskusního fora: ww2f.com

Saturday, August 24, 1940

During the night the Germans continue their efforts, sending 170 bombers on various missions. Some of these, unable to find their targets, scatter their bombs aimlessly on south London despite specific orders to avoid this -- a serious and significant error.

Sunday, August 25, 1940

Over Germany... In response to the events of the previous night the RAF bombs Berlin. This is something of a shock to the German leaders who have claimed extravagantly that this is impossible

Wednesday, August 28, 1940

During the night there is the first of a series of four raids on Liverpool. Around 160 aircraft are sent each night

Saturday, August 31, 1940
Over Britain... The Germans maintain their concentrated attacks on the British airfields.
The RAF loses 39 aircraft in the air and several more are hit on the ground. The Luftwaffe losses are 41. Goring is now in measurable distance of achieving his objective of air superiority over southeast England. The RAF airfields at Biggin Hill, Manston, West Malling, Lympne and Hawkinge are all more or less out of the fight. There are only two RAF sector stations in commission south of the Thames and three more airfields which might be used for that role. There is no reason why these might not be similarly damaged, three having already been hit. This is the RAFs most difficult period of the battle

Thursday, September 5, 1940
At night, Liverpool and Manchester are bombed.
Saturday, September 7, 1940
Over Britain... The Germans alter the tactics of their air offensive and send a major daytime raid against London. This gives the RAF a welcome respite from the airfield attacks which have been so damaging during the last few days. The German attack on London follows from a suggestion of Hitler which coincides with Gorings own theories. The German tactic is that the RAF will be forced to commit its carefully hoarded reserves and that they can then be destroyed.
These attacks become known as "The Blitz"by the British people

 


Churchill původně vstupoval do války s odhodláním nebombardovat města, nezabíjet ženy a děti.

The war leaders eventual willingness to permit area bombing was in contrast to his own early views. Despite the exaggerated view regnant in Europe of the power of aerial bombing, Churchill did not enter World War II expecting to use bombers to devastate German cities. He had to be driven to the deed by the Germans and by the imperatives of the war. The Winston Churchill who had been minister of munitions in World War I had inklings then that massive bombardment might not in fact destroy the will to war. He had written in 1917:

" It is improbable that any terrorization of the civil population which could be achieved by air attack would compel... surrender ... We have seen the combative spirit of the people roused, and not quelled, by the German air raids. Nothing that we have learned of the capacity of the German population to endure suffering justifies us in assuming that they could be cowed into submission by such methods, or ... not be rendered more desperately resolved by them."

Churchill, quoted in Peter Calvocoressi and Guy Wint, Total War (Harmondsworth, Middlesex: Penguin Books, 1972; reprint ed., 1984), p. 491.

Zdroj: dtic.mil/...

Volně šiřitelné.

Přeloženo s pomocí Googlu:

" Je nepravděpodobné, že jakákoli hrozba civilního obyvatelstva, která by mohla být dosažena leteckým útokem, by přinutila ... vzdát se ... Viděli jsme, že bojovného ducha lidí, které německé letecké nálety vyvolaly a ne potlačily. Nic z toho co jsme se naučili o schopnosti německé populace odolat utrpení nás neospravedlňuje k předpokladu, že by se mohlo podařit je podřídit takovými metodami, nebo ... by je nemělo být schopnější vyřešit. "


doplněno 18.08.18 14:20:

Dále se píše, ze stejného zdroje.

Dále se píše, ze stejného zdroje.

Moreover, from the opening of war in 1939 and well into 1940, Churchill was often to insist upon the traditional (if battered) distinction between enemy forces and noncombatants. He often used the word "terrorism"when denouncing Luftwaffe bombing of cities. In the Smoking Room of the House of Commons in 1940 he argued with a member of Parliament who supported public demands for unrestricted bombardment of Germany in reprisal for the "blitz"against London. Harold Nicolson recorded Churchills reply: " My dear sir, this is a military and not a civilian war. You and others may desire to kill women and children. We desire (and have succeeded in our desire) to destroy German military objectives ..."

6. Churchill in October 1940, quoted in Martin Gilbert, Winston S. Churchill (Boston: Houghton Mifflin, 1983), v. 6, Finest Hour, 1939-1941, pp. 851-852.

Přeloženo s pomocí Googlu:

Navíc, od zahájení války v roce 1939 až do roku 1940, Churchill často trval na tradičním (i když ošklivějším) rozlišení mezi nepřátelskými silami a nebojujícími lidmi. Často používal slovo "terorismus", když odsuzoval Luftwaffe kvůli bombardování měst. V kuřácké místnosti poslanecké sněmovny v roce 1940 se střetl s poslancem Parlamentu, který podpořil veřejné požadavky na neomezené bombardování Německa v odvety pro "blitz"proti Londýnu. Harold Nicolson zaznamenal Churchillovu odpověď: " Můj drahý pane, toto je vojenská a nikoliv civilní válka. Vy a ostatní možná budete chtít zabít ženy a děti. My však toužíme (a naší touhu jsme úspěšně realizovali) zničit německé vojenské cíle ... "

 

 


Churchill chtěl z/...04-01-2006)

English version (Přinejmenším dobré na výuku angličtiny.)

Vyhlazení Lidic odpůrce nacismu šokovalo. A jak vyplývá z nově zveřejněných dokumentů, podle britského ministerského předsedy Winstona Churchilla měly být jako odplata zlikvidovány tři německé vesnice. Situace bezprostředně po atentátu na Heydricha a po vyhlazení Lidic byla plná emocí a svůj vliv to mělo i na britskou politiku. Pokračuje historik Eduard Stehlík: " Je známa taková zajímavost, že bezprostředně po atentátu na Heydricha, kdy vešlo ve známost, že za atentátem stojí přislušníci československého exilu, vojáci naší zahraniční armády ve Velké Británii, měl být britský premiér Winston Churchill dokonce dotazován, zda se britská vláda podílí na nájemných vraždách. Samozřejmě to byla zvláštní otázka, ale padla."

Hrůzy, kterých se Němci na Lidicích dopustili, uvolnily Churchillovi ruce. Ukázalo se, že všechny akce, které se proti nacistům podnikají, mají smysl. " Já chápu Churchillovo rozhodnutí ´za každou českou zničenou ves tři německé´ jako určité varování Němcům, které je mělo zastavit. Protože nikdo netušil, zda se něco podobného nebude dít i nadále. Hrozby Němců byly jednoznačné a byly vytipovány české vesnice, které měl stihnout stejný osud jako Lidice. V jednom případě k tomu dokonce došlo, v případě Ležáků,"doplňuje Eduard Stehlík.

Nicméně, mě příjde zvláštní, a na rozdíl od Eduarda Stehlíka, nemůžu pochopit tenhle nelidský cynismus, že někoho s kým pohne vyhlazení lidic, je klidně odhodlán podobným způsobem zničit nevinné civilisty a to v ještě větším měřítku, nemluvě pak v pokračováním masakrování civilních obyvatel měst. To mi příjde jako hodně velké pokrytectví. Ten člověk musel být tak slepý. Jak se píše v bibli:

Matouš 7:1-5 " Nesuďte, abyste nebyli souzeni. Jakým soudem totiž soudíte, takovým budete souzeni, a jakou mírou měříte, takovou vám bude zase odměřeno. Proč tedy vidíš třísku v oku svého bratra, ale trámu ve svém oku si nevšímáš? A jak můžeš říci svému bratru: `Nech mě, at ti vytáhnu z oka třísku,´ a hle, ve tvém oku je trám! Pokrytče, vytáhni nejdříve trám ze svého oka a tehdy prohlédneš, abys vytáhl třísku z oka svého bratra."

Každopádně teď čtu ještě další věci o Churchillovy a uvědomuju si, jak celá Evropa propadla po válce stádovému myšlení pod vlivem manipulace. Ještě během války se u Britů, ale vlastně i u Amíků jednalo o podobný efekt, jako u fašistického německa, kde zfanatizované davy naslouchaly Hitlerovy. Rozdíl je jen ve formě. Zatímco po Hitlerově řeči davy šílely, Churchill spíš davy uklidňoval, aby mohl ospravedlnit své zvěrstva.

 


Churchill dal příkaz stovce těžkých bombardérů, aby napadly Berlín (ale málo z nich dokázalo doletět a shodit bomby na cíl).

But Churchill felt entirely within rights to bomb them back after attacks on London, Coventry and other cities. London was suffering nightly bombing raids in September 1940. Churchill gave an order for 100 heavy bombers to attack Berlin. "Let ’em have it,” he said. "Remember this. Never maltreat the enemy by halves.”

He was also responding to his fellow citizens. Recalling in his war memoirs a visit to a devastated part of London, he wrote: "When we got back into the car, a harsher mood swept over this haggard crowd. ‘Give it ’em back,’ they cried, and, ‘Let them have it too.’ I undertook forthwith to see that their wishes were carried out; and this promise was certainly kept.”

Zdroj: Churchill, Arthur/...

Churchill také reagoval na požadavek obyvatelstva, poté co Hitler zaútočil na Londýn v odvetné reakci za napadení Německých civilních obyvatel. Britští občané byli rozhořčeni. Churchill sám byl výsledkem bombardováním pohnut a navíc ještě tu byl tlak části obyvatelstva, které chtělo aby Němci trpěli stejně.

Ohledně Drážďan

" Ironically, Churchill had left London for the Yalta Conference when the Soviet request came in. He wasn’t even there to give the order. The task fell to Deputy Prime Minister Clement Attlee. Churchill did not learn of the Russian request until he arrived in Yalta on February 4th. Stalin’s first question to him was, "Why haven’t you bombed Dresden?”

Rozhodnutí o vybombardování Drážďan nevydal Churchill ale místopředseda vlády Clement Attlee, protože Churchill byl tou dobou na konferenci v Yaltě. Vybombardování Drážďan byl pořadavek Stalina.

Zdroj: The Myth of Dresd/...

 

vladimirprocha

0x

Dnes bombardování měst nepřichází v úvahu, patří mezi nerozlišující útoky. Jak to je řešeno v rémci mezinárodního humanitárního práva naleznete dále:

Dodatkový protokol I k Ženevským úmluvám z roku 1949 (168/1991Sb.)

Článek 83 Šíření úmluv

Vysoké smluvní strany se zavazují, že budou v době míru, jakož i v době ozbrojených konfliktů šířit ve svých zemích Úmluvy a tento Protokol v co největší míře a že zejména jejich studium zahrnou do programů vojenské přípravy a budou podporovat jejich studium civilním obyvatelstvem tak, aby se s těmito dokumenty seznámily ozbrojené síly i civilní obyvatelstvo.

Článek 57 Dodatkový protokol I k Ženevským úmluvám z roku 1949

Preventivní opatření při útoku

1 Při vedení vojenských operací musí být věnována neustálá péče tomu, aby bylo ušetřeno

civilní obyvatelstvo, civilní osoby a objekty civilního rázu.

2 Pokud jde o útoky, je třeba učinit tato preventivní opatření :

b útok bude odvolán nebo přerušen, stane-li se zřejmým, že objekt není vojenským

objektem nebo podléhá zvláštní ochraně nebo že by útok mohl způsobit náhodné ztráty na

životech civilních osob, zranění civilních osob, poškození objektů civilního rázu nebo

kombinaci těchto případů, které by převyšovaly předpokládanou konkrétní a přímou

vojenskou výhodu;

c je třeba vydat v náležitém časovém předstihu a působivými prostředky varování před

útoky, které mohou postihnout civilní obyvatelstvo, ledaže to okolnosti nedovolí.

3 Je-li možnost volit mezi několika vojenskými objekty k dosažení stejné vojenské výhody,

bude vybrán ten objekt, u něhož se dá očekávat že útok na něj způsobí nejmenší ohrožení

životů civilních osob a objektů civilního rázu.

4 Při vedení vojenských operací na moři nebo ve vzduchu učiní každá strana v konfliktu v

souladu se svými právy a povinnostmi podle norem mezinárodního práva aplikovatelných

v ozbrojených konfliktech veškerá rozumná preventivní opatření, aby se zabránilo ztrátám

na životech civilního obyvatelstva a poškození objektů civilního rázu.

5. Žádné ustanovení tohoto článku nesmí být vykládáno tak, aby opravňovalo k útokům proti

civilnímu obyvatelstvu, civilním osobám nebo objektům civilního rázu.

Dobré je seznámit se také s čl.58 tohoto dodatkového protokolu, u nás právně politicky závazného od prodince 1978.

Taková B52 - milý humanitární bombardér, že ..

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]