Nejste přihlášen/a.
Tak nevím, sice nejsem meteorolog, ani politik, ani člen vlády, řídím se zpravidla svou intuicí, ale u nás doma s ohledem na to, že každý den prší a prší, již nejméně 5 dnů mluvím o tom, že bude povodeň jako hrom. Protože za prvé takovou délku vydatného deště nepamatuji a za druhé - stačí se dívat kolem sebe, dívat se na svou zahradu - rozmočené všechno, co není přikryté, sledovat předpovědi počasí - že bude stále pršet, sledovat vodní toky, přibývající louže atd, atd, zaplavená pole, a vychází mi jedno , myslím že řadu věcí mohly kompetentní orgány v ohrožených místech předvídat! a zajistit dřívější realizací nutných věcí - evakuaci, postavení zábran a pod. Čím pochopitelně neříkám, že povodní se dá vyhnout - nedá! Zdá se mi, že čím více ti naši pacholci si rozdávají peněz, čím více máme politiků, poradců, politologů, novinářů, komentátorů, televizních a rozhlasových stanic, ekologů, ochránců - tak podobně skoro do nekonečna, tak snad nikdo nedokázal mediálně důrazně upozornit na nebezpečí reálné velké povodně a to ani slavná ČT 24. To se pořád jen točila kolem prezidenta a koalice. a to jí stačilo. A když je tu, naráz všichni vysílají štáby do jednotlivých oblastí, jsou v pohotovosti - ale lopatu si nepřiveze nikdo. Scénaře jsou vždy navlas podobné - ach jo. A to si myslím, že to horší ještě přijde. Co si tom myslíte Vy?
doplněno 03.06.13 14:01:Zejména pro Kovise - ano, media neustále hlásila že prší a pršet bude ( to jsme ale věděli a víme všichni), v tomto media asi pracovala dobře, ale co jim vyčítám, že nedokázala ždímat ze zodpovědných činitelů včas odpověď na otázku, zda hrozí povodně, zda je tu reálné nebezpečí záplav? Vemte si jak i redaktoři např. ČT v přímých rozhovorech s jednotlivými činiteli dokážou ( mnohdy až i odporným způsobem) loudit odpověď na otázky, jak si kdo z nich představuje další vývoj a co si kdo myslí o tom či onom a víceméně se snaží vyloudit mnohdy zcela zbytečnou a sugestivní odpověď ve stylu : já si myslím, že by to mohlo být takto... Ale zde, u této životu a majetku nebezpečné otázky to nedokázal veřejně a vytrvale nikdo, vícemeně převládaly někdy až odporné otázky typu, myslíte se že prezident postupuje správně, ... myslíte si, má podle podle ústavy prezident na to právo, dohodnou se ODS s TOP 09, měl by opremier Nečas zasáhnout v rozepřích mezi prezidentem a ministrem? ... atd. Dokonce u mne převládá názor, že veřejnoprávní televize raději vytrvalé útočí a podkopává autoritu prezidenta republiky než aby chránila zájmy občanů ČR. A to se projevilo dle mého názoru i zde v současných dnech.
Regulace opatření proti povodním je možná jen za totality.Pokud se ve vedení státu,krajů a měst střídají skupiny Lobistů,nejde prosadit jednoznačné rozhodnutí.Vypustit třeba přehrady o 5 dní dříve a zastavit výrobu el.proudu z určitých elektráren a vystavit se nebezpečí milionových sankcí za nesplnění dodávek?Nakonec to rozhodne někdo ze zastupitelů,ale hodně riskuje.A rozhodnutí přijde pozdě.
JABRAKA
Já myslím, že hlavní příčina je v penězích a strachu o koryta. Teď si představte, že by se začly stavět zábrany a opatření před oněmi pěti dny a pak by naráz vysvitlo slunce a voda se nekonala. Jsem si jistý, že bych tu našel podobný příspěvek na téma zbytečných strašáků a vyhozených peněz. Já neříkám, že současný stav je OK, ale dokud se v takových situacích budou řešit jen peníze a možné ztráty, tak to jiné nebude. Co se týká médií, ty zajímá jen sledovanost, protože to jsou zas jen jejich prachy. Tak produkují jen to co lidi zajímá. Svým spůsobem je jejich zpravodajství jen obrazem naší společnosti...
Mám kamárada hrázného na jedné přehradě na Labi, kde jsou problémy s povodňovou vodou neustále. Vím, jaké minulý týden řešili dilema. Odpustit vodu z přehrady a mít tak místo pro povodňovou vlnu. Hmm, dobrý. Ale co když vlna nedorazí a přehrada zůstane prázdná. Bude z toho průšvih, protože voda bude chybět třeba až do zimy . Lidi, co dělají někde na povodí vám řeknou, že to, že delší dobu prší, nemusí ještě znamenat, že budou povodně. A naopak - příjde jeden jediný vydatnější špláchanec, který se zdá naprosto bezpečný a najednou je z toho obrovský problém.
No a pak je to i o těch penězích, jak se zmínil dericcaster
Já si myslím totéž co sanyo. Media měla dříve zareagovat, protože věděla. Vím, nějaké obrovské akce asi nejsou jednoduché a při takovém obrovském množství vody neúčinné, ale kdyby lidé věděli, byli informováni, mohli odvézt auta, vynést elektroniku a nábytek do hořejších pater, zajistit zvířata. U nás byla povodeň v 1997 roce a známé, kteří bydlí poblíž Odry toto postihlo. Nikdo jim nedal vědět včas, nestihli vynést vybavení o patro výše. Co stihli, to zachránili. Když přijeli hasiči a vojáci a policie, už všecko plavalo. To všecko museli později nahradit, dokoupit. Dlouho trvalo, než dali domky do pořádku a spláceli půjčky, než dovybavili domácnosti. Kdyby věděli včas, zachránili by. Je to neštěstí! Ozvěte se, koho to postihlo a připište, jestli bychom vám nemohli nějak pomoci. Ti, co jsou pod vodou, namají na pc myšlenky, ale přece jen. . .
doplněno 03.06.13 09:49:koukolík, právě o tom je tato diskuze. Nikdo nemůže klepat na každé dveře a také nikdo nebydlí v cenru vsi. Proto by měla media - rádio, televize, přerušit vysílání a varovat. Místo plků, co zase kdo řekl nebo neřekl. Když to jde s upozorňováním na neprůjezdné silnice a problémy na nich, proč by nemohlo fungovat upozornění na velkou vodu. Já, slyšet to z rádia, bych věřila víc, než když to zařve sousedka, která vždycky dělá bouři ve sklenici vody.
V roce 1997 se jednalo o první obrovskou povodeň v novodobé historii. Téměř nikdo nevěřil a nepředvídal, co může voda způsobit. S takovou katasrofou nebyly prakticky žádné zkušenosti. Na horních tocích to přišlo tak náhle, že nebyl čas nikoho varovat. Na dolních tocích byli lidé podle mě varováni včas. Že jich zase spousta nevěřila, že zrovna je to postihne a na nějakou prevenci mastila, je jiná věc.
Od té doby se spousta věcí zlepšila. Že intenzivně prší a hrozí povodně věděli téměř všichni s předstihem. Ale zase: nemůžete klepat na každý barák nebo byt a přemlouvat majitele at si auto odveze na kopec, nebo začne vynášet nábytek do patra.
Jako vždy : po bitvě každý generál. Teď už každý Jouda ví, co SE mělo udělat, ale je to, jak se říká k ho...ničemu.
Nemyslím si, že by média něco věděla a schálně to neoznámila. To je hloupost. Navíc varování před povodněmi médii proběhlo v dostatečném předstihu. "Pouze" nebylo možné přesněji určit rozsah. Problém vězí v tom, že při současných přívalových deštích se špatně předem odhaduje, zda bude nebo nebude povodeň. Ta může přijít zcela nečekaně během pár desítek minut deště, ale stejně tak může pršet několik dní a nic se nestane. Dost často se také vyskytují lokální povodně - i tam, kde pamětníci nic takového nepamatují. Jakmile se začnou řeky vylívat z koryt na svém horním toku, dá se teprve něco rozumného dělat - alespoň v níže položených částech. V té chvíli už existují relevatní informace, ze kterých se dá něco usuzovat. Ale stejně to mnohdy nemusíte vědět dostatečně přesně.
Už ve čtvrtek 29.4. jsem tvrdil, že přesně stejná meteorologická situce jako ten den, byla tehdy o povodních v r. 2002. Kolegové na dílně jsou mi svědky. Měli ze mě srandu, at nesejčkuju, že dokud neteče voda po silnicích, že to není žádný déšt. No a týden se s týdnem sešel, a ukázal, kdo měl pravdu. Proč o tom píšu?
To je jednoduché. Jestliže jsem to dokázal já odhadnout ze zpráv v TV, že by to nebezpečí mohlo hrozit, uměli to určitě odhadnout meteorologové a další, kteří mají mnohem lepší informace a dokonalejší počítače a databáze. Kde se ta informace "zadrhla" vědí jen zodpovědní. A ti to nepovědí. Ukázalo by se zřejmě, že něco smrdí, že něco někde nefunguje. Jak je možné, že pražský, momentálně "zastupující" protektor, pardon primátor Hudeček, dostane informaci o vysoké vodě ve dvě hodiny ráno v neděli? Vám se to nezdá divné? No nic. Jedem dál, lesem černým, podél bílých skal.
Já nechápu jak je někdo vytopený, že mu spadne barák a on si na stejném místě postaví nový, pak je vytopený zase a opět se ta chyba opakuje. Vykřikovala jsem, že za povodně mohou Povodí ale ono je to složité, regulovat vodu musí stále a nemohou vypustit přehrady aby se na případné povodně připravili, pokud by voda nebyla tak zase budou nadávat vodáci a chovatelé ryb. Nerozumím tomu jak si někde za X milionů postaví povodňovou stěnu a ač by měli být poučeni z minulé, větší povodně dnes zjistí, že ta drahá stěna je jen na dvacetiletou vodu. Mám doma dvě vnoučata vytopené kamarádky a ta sama říká, když ti teče řeka za barákem tak s tím musíš tak trochu počítat a být připravený při každém dešti. Média nesleduji jelikož jsou to stále jedny a ty samé záběry a mám pocit, že média moc nepomůžou ale hlavně, že stoupá sledovanost.
Nyní, když máme Temelín a spoustu elektřiny vyvážíme, si klidně můžeme dovoli oželit výrobní kapacitu přehrad na Vltavě a rekreanti a rybáři, ty máme na háku stejně jako přiblblé ekology, kterým jde víc o nějaké žáby nebo mlže než o životy a majetky obyčejných lidí bydlících v povodí Vltavy a Labe. Proto by měla vláda vydat nařízení, aby spodní výpustě všech přehrad na Vltavě byly stále naplno otevřeny a směly se uzavřít jen při předpovědi dlouhodobých deštů. Pak by přehrady skutečně plnili svoji ochrannou funkci a vláda by mohla říci, že pro ochranu občanů před povodněmi učinila maximum. Současný příkaz premiéra Nečase ke snížení vypouštěného množství vody z přehrad na Vltavě je víceméně k smíchu )
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.