Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Malý velký muž

Od: maky® odpovědí: 12 změna:

Malý velký muž se říkalo o Napoleonovi, je jasné proč. Chci se zeptat, jestli používáte obrat "malý člověk" a nebo "nízký člověk". Totiž když někdo řekně o někom, že je nízký, tak se mi vybavý člověk podlý, bezcharakterní, úlisný. Prvně v životě jsem se zde v poradně setkala s nazýváním malé postavy, že je nízká. Možná je to krajový zvyk, já jsem ze středních Čech.

 

 

12 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

72mona3*

4x

Také jsem se s tím setkala až zde. Přijde mi to velmi zvláštní. Slovo nízký mám většinou spojeno s předměty (stůl, plot, stromek...). Nízký člověk opravdu vyzní jako kdosi bez charakteru.

Myslím, že poprvé se to tu objevilo ve spojení "nízké holky"


jo jo "nízká holka", už si vzpomínám, již to tu zaznělo jsem úplně zapomněla.

 


2x

Setkala jsem se s tím až zde, ale dnes to rozhodně není poprvé. Už zde někdy někdo slovo nízká/ý ve smyslu malý postavou použil. Jiný podobný posun v použití slova jsem zaznamenala, když kdosi hovořil o tučných a suchých lidech. Myslel obézní a hubené.

Ono to v první chvíli zarazí, ale většinou se na správný význam slova přijít dál. A schopnost se rychle orientovat ve slovech příbuzných významem se ocení zejména někde v cizině mozi Slovany.


Pak by se vlastně také mohlo používat místo malý člověk, tak krátký člověk. Ale to používám ve smyslu, že jsem na něco nebo na někoho krátká, jako že na to nemám, že to nezvládnu. Čeština opravdu oplývá množstvím jemných významových rozdílů, asi by se to dalo pitvat delší dobu, ale jednosuše, pro mne je "nízký člověk" pěkný hajzl.

Samozřejmě také chápu slova "nízký člověk" jako darebák. Ale pokud se z dalšího textu dozvídám, že je tím myšlena postava, tak si to v hlavě přeložím a maximálně si pak ještě pomyslím, že dotyčný možná použil výraz z mně neznámého nářečí, že má možná maminku Srbku(?), Ukrajinku(?)..., ale že s největší pravděpodobností není sečtělý. A vzhledem k celkově upadajícímu zájmu o kvalitní literaturu mě to příliš nepřekvapí. Nic víc, nic míň .

Ještě připomenu brněnský hantec. V době studií jsem se s ním setkávala téměř denně, jinak po celý život nepravidelně občas. Mluvila a ještě občas spíše z legrace tak mluví jedna moje známá. To se musí hodně přemýšlet, co vlastně slovo znamená .

 

ben®

2x

Dobrý den, jsem Váš "soukrajan", tak také mluvím o malé osobě (a např. o nízkém oplocení). Někdy používám i výraz prcek, ale o původu tohoto slova bych se zde raději nezmiňoval . Zdravím!


bene vedle toho prcka používáme ještě mrňous

Jakože cvrček cvrká a prcek...

ben®

adetouk - to je právě to, co jsem zde nechtěl moc rozebírat .

Takže asi takhle.


 

danka86*

2x

Nízký nebo malý člověk... obojí má pro mě spíš negativní konotace. Slovní spojení "nízký člověk" chápu jako bezcharakterní člověk a "malý člověk" jako člověk bezvýznamný, který nic nedokázal. Nejlepší by bylo používat slovní spojení "člověk menšího vzrůstu", aby bylo jasno

Evidentně jsou v kurzu jen velcí a vysocí lidé

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]