Zajímalo by mne, když se mi dostala do ruky taková zašlá střibrná stará mince(patina), jestli je to bráno mezi sběrateli spíše za výhodu nebo raději dávají přednost krásně čisté a naleštěné minci? Je patina jen přírodní proces starnutí ovlivněný klimatickými podmínky, vlhkostí, u artefaktů vykopaných ze země, kde dlouho ležely a její postupný rozklad vlivem chemické oxidace a zvětrání půdy?
Pokud chcete minci prodat, nic s ní nedělejte. Numismatici daleko lépe vědí, jak a proč odstranit příp patinu. Neodborným zásahem můžete minci znehodnotit.
U mincí platí, že čím je menší počet kusů, tím je vyšší cena mince. A u jednoho druhu mince pak platí, že čím méně je mince opotřebovaná (ošoupaná), tím vyšší je její sběratelská cena.
Můj laický názor - ze stříbra je možné patinu poměrně lehce odstranit.
Mijce maji velmi jemne detaily, ktere nevhodnym cistenim se ztraci a mince tak ztraci na hodnote. Najdete si stranky zabyvajici se numismatikou nebo hledacstvim, tam vam poradi sofistikovaneji.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.