Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Kritika Windows 8

Od: h4ever® odpovědí: 28 změna:

Proč je Windows 8 nejhorší systém na světě? Dozvíte se v této diskusi. Srovnám výhody Windows XP a nevýhody Windows 8, které jsem kdysi testoval, a nyní po delší době, kdy jsem u XP, jsem se ještě jednou rozhodl zase otestovat W8.

U W8 klasika:

1.1) Hibernace: včera jsem chtěl PC uspat, nemohu najít kde. Nenašel bych, kdybych si nenašel video - ale je to ztráta času cca 5-10 minut.

1.2) Hibernace: Ráno chci probudit počítač. Mačkám všechno možný, ani tlačítkem na skříni to nešlo probudit. Nakonec jsem musel zvolit vypnutí natvrdo.

2.1) Kontrola disku: mám na PC cca 12 oddílů. Když najíždí PC máte 1s na to, abyste to zrušily, tzn. musíte mačkat klávesu asi tak 20x. Když to nestihnete, čekáte dalších několik minut. Může to být opravdu na dlouho podle velikosti disku.

2.2) Když nezkontrolujete ten oddíl a vyrušíte ho, při dalším restartu se objeví kontrola znova - opět ztrácíte čas mačkáním klávesy, další minuty utíkají.

3) Nakonec to najíždí ale spustí se konfigurace aktualizací, ztráta cca 20 minut, které mi připadají jako věčnost. Mezi tím další restart, další mačkání kláves...

4) Chtěl jsem aktualizace vypnout hned na začátku, ale nenašel jsem kde. Našel jsem sice nastavení, ale nebyla tam možnost vypnout aktualizace!

Tohle jsou všechno věci, které Windows XP nedělá. Kontrolu disku sice dělá, ale máte na zrušení asi 20s co se dá stihnout zareagovat a zrušit. Po opětovném restartu už to nedělá. Vypnutí aktualizací a hybernace, to jsem si musel na XP nakonfigurovat, ale to se dá snadno najít, stejně jako to tlačítko uspat.

Výhody Windows 8, určitě mají vyšší pracovní výkon. Mám 30 MB soubor s 3D projektem, který mi na XP jede velmi pomalu a špatně mi reaguje vznucování os, což mě ochuzuje o mnoho času a o nervy. Z toho důvodu musím projekt rozdělit na menší soubory, s těmi menšími se na XP pracuje dobře. U Windows 8 tenhle problém nevidím. I 30 GB soubor se neseká, vynucování os při posunu objektu funguje bez problému.

Na XP udělám většinu práce bez problému a hlavně nemusím na nic čekat. Hibernace není problém. Hibernaci nyní řeším přes linux, mám ho nainstalovaný na virtuální mašině. V linuxu s hibernací problém není.

Můj názor je takový, že bych mohl W8 používat jedině přes virtuální počítač. Nainstaluju linux, spustím virtual box, nainstaluju W8 ... pak spustím VM a jedu na W8 jako normálně. Když chce dělat aktualizaci nebo konfiguraci aktualizací, nemusím o tom vůbec vědět. Horší je to s kontrolou těch disků, to by mohlo zdržovat.

Shrnutí - W8 je nedomyšlený a celkově pomalejší než XP. Stát se to v práci, tak zaměstnanci hodinu nemají práci a peníze utíkají. Očekávám, že když bych měl za něco zaplatit, nejdříve se mě zeptá jestli chci provádět aktualizace a kdy, jestli chci provádět kontrolu disků a kdy... Nebo si to chci spustit ručně až potom co budu mít čas.


doplněno 15.03.18 19:08:

Jak tu někdo psal, jestli dělám na PC 24 hodin děnně. Tak k tomu musím ještě dodat:

Mám spuštěné aplikace, které nechci zbytečně zavírat. Takže i když nepracuji, nechce se mi znovu ty věci otevírat apod.

Nedávno jsem na W8 zažil to, že po aktualizaci mi to předhodilo že bude proveden nějaký úkol a bude to trvat přes hodinu. Teď si ale už nepamatuji co to bylo. Myslím že psal, že počítač byl neočekávaně vypnut a musí ho zkontrolovat. To je masakr a fakt na urvání. Člověk to ráno zapne, že chce se na něco podívat, a místo toho budeš třeba 2 hodiny stát...

No nic, teď zkouším W10, ale to jede asi 20x pomaleji než moje XP. Zatím nevím co to je, ale kdo může poradit, založil jsem na to nový dotaz.

 

 

28 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

iz*

2x

Microsoft už nenabízí upgrade na Windows 8.1 zdarma? Windows XP – stejně jako Windos 8 – už nemají podporu od Microsoftu, jen kvůli tomu nemusíte u XP řešit aktualizace (a neměl byste je řešit ani u Win 8). Ovšem máte (v obou případech) snáze zranitelný (napadnutelný) systém.

V jednom notebooku ještě používám XP, v PC mám Windows 10 (aktualizace jsem zrušila) a do dalšího NB přemýšlím o Windows 7.

Také jsem musela ve Windows 10 některé věci hledat, některé už Microsoft nepodporuje, nebo je potřeba použít software od jiných výrobců. Ale Windows 10 – přestože jsem se v něm musela naučit dělat některé věci trochu jinak – je použitelný systém.


doplněno 11.03.18 23:38:

Praivo, já se s Vámi nemíním přít. Mně to vyhovuje takto, vadí mi, že mi Microsoft (nebo kdokoliv jiný) "diktuje"kdy mám co nainstalovat. Úplně mi stačí, jak se pořád snaží vědět lépe než já, co od svého počítače chci, a jak to z něj míním dostat.

Přestože já sama se aktualizacím bráním, nedoporučuji tento postup dalším. Vím, že tím riskuji a to bych si doporučovat nedovolila. Spíše jsem na tom chtěla ukázat, proč jeden systém (8.1) aktualizacemi zdržuje a druhý (XP) ne.

@Nikdo: Zákazu aktualizací jsem dosáhla zákazem služby Wi/..., ale radši to občas kontroluji. Další možnost je v úpravě registru, četla jsem i o možnosti oddálit aktualizace až o rok, ...

Zdůrazňuji, že to nikomu nedoporučuji. Mně "Desítky"pořád něco stahovaly a odesílaly, limit FUP 10 GB mi vyčerpaly za necelé tři týdny. Po úpravě už se do limitu zase vejdu.

praivo*

Tak zrovna na W10 je zakázání aktualizací ještě větší blbost než na předchozích OS, protože u nich se nejstarší verze vyřazují z podpory nejdříve, každá je podporována 1,5 roku. Třeba 1607 přijdou o podporu v dubnu, ale aktuální 1709 až příští rok. Tou dobou už ale bude minimálně jedna novější verze, která bude mít podporu zase na dalších 1,5 roku...

iz*

@Praivo, aktualizace ve Win 10 často způsobují různé problémy. Je lepší "chvíli" počkat a nainstalovat je "ručně" až po odstranění hlavních problémů. (Mám verzi 1709, ale nainstalovala jsem ji asi o čtyři měsíce později.)

Jinak já jsem měla aktualizace zakázány vždycky, vyhovuje mi to tak.

praivo*

To "vyhovuje mi to tak" je právě důvod, proč u verze Home jsou všechny aktualizace povinné a instalují se samy. Ono je těžké opravit chybu vydáním aktualizace, když uživatelé aktualizace sami neinstalují jenom proto, že se někdy na 0,001% počítačů za velmi specifických podmínek něco nepovede, a na velkou část počítačů se pak záplata nedostane vůbec...

Mám Insider verzi už od vydání W10, aktualizace instaluji automaticky a zatím jsem s tím neměl jediný problém...

Aktualizace mám nastavené automaticky a stále to funguje.

nikdo*

@ivzez: Já ty aktualizace taky měl zakázaný. Podle nějakého návodu na webu. Dlouho jsem měl klid. A stejně to W10 nakonec nějak zdolaly, upgrade si udělaly, v tichosti na pozadí, a uprostřed rozdělané práce, jen na oběd jsem si odskočil, se mi zresetovaly. Máte prosím nějaký dobrý návod pro zákaz upgrade ve W10?

@h4ever: Co se týče hibernace ve W10, tak jsem ji sice dokázal použít, ale už ani za boha jsem ho nedokázal oživit. Nenašel jsem nikde žádnou kombnaci tlačítek, která by fungovala. Takže pro mně, hibernace ve W10 je k nepoužití.

praivo*

@nikdo: Tak ti ten "zákaz" moc nepomohl, co? Přitom stačí mít vhodně nastavenou "Dobu aktivního používání" (Active Hours) a počítač restart odloží mimo stanovenou dobu a to ještě pouze v případě, že ho nepoužíváš. Nepamatuji si, že by se mi někdy počítač restartoval během práce.

praivo*

A z hibernace počítač probudí normálně zapínací tlačítko (jak jinak - počítač se při hibernaci vypne, tudíž se musí znovu zapnout).

nikdo*

@praivo: Opravdu jsi tak zpracovaný počítačema, že považuješ za normální, podřizovat se vůli počítače? To opravdu považuješ za správné, že se ti PC zaktualizuje a zresetuje bez výstrahy, bez tvé spolupráce? Že se MUSÍ ve windows hledat někde funkce, jak dosáhnout něčeho, co by mělo být naprosto samozřejmé? Tedy tebou uváděné "Dobu aktivního používání" (Active Hours)? A co tam mám nastavit, když to chci vypnout? ZKUSIL JSI SI TO NASTAVIT? Kterou dobu si asi mám vybrat, když ti W10 dovolí max 18hod? Po zbylých 6 hodin, aby jsi se třásl strachy, že ti W10 zničí díky upgrade, rozdělanou práci.

Co myslíš, po jaké klávese jsem asi sáhl jako po první, když jsem ten pocitac do hibernace poslal? No vypínací, samozřejmě.

@ivzez Dík. Ten systemový zakaz prý Win umí obejít, ale jestě ho zkusím. Ten druhý moc nezafungoval.


Požádal bych vás o doplnění informací. Používáte XP nebo W8? Pokud W8 jak jste dosáhla toho zakazu? Tam jsem to v nastavení opravdu nenašel a díval jsem se dvakrát. Pokud můžete pošlete mi odpověď na soukromý vzkaz nebo jako novou odpověď na příspěvek, aby se mi vaše odpověď neztratila až ji budu hledat. Díkes

Pozn. Použil jsem starší instalačku, takže nevím co MS nabízí zdarma. Ale XP bych neupgadoval, zatím na ně nic nemá. Hibernace u W8 už zdá se funguje, snad bude i nadále. Bezečnostu u XP lze zajistit přes virtual box a nainstalovaný linux. Přístup na IE přes něj.


IE - jsem myslel internet.

praivo2
@nikdo: Ano, považuji to za správné, už jenom z důvodu potenciálního ohrožení dat jak mých vlastních, na ostatních počítacích v síti, pokud se na neaktualizovaný PC dostane malware, využívající chybu, která již mohla být opravena aktualizací.
Opakuji, že při správném nastavení se PC NERESTARTUJE při práci ani se zapnutými aktualizacemi! Na rozdíl od starších verzí, kde stačilo přehlédnout dialog a instalace nešla odložit o více než 4 hodiny najednou.
Active Hours jsou přímo v nastavení Windows Update, takže se hledat fakt nemusí. A opravdu mi chceš tvrdit, že na tom počítači pracuješ 24 hodin denně a za celou tu dobu nemáš 20-30 minut na instalaci aktualizací (kterou samozřejmě můžeš ručně spustit kdykoliv)? Ani Spring Creators Update (přes Insider) se mi neinstaloval déle.
Co se týče probuzení z hibernace, tak pokud se PC ani nezapne, problém hledej mimo Windows. Při hibernaci (na rozdíl od uspání) je PC vypnutý, tudíž na něj OS nemá vliv. Můžeš mít chybu v BIOSu, vadnou základní desku nebo jiný problém s HW.

Ta instalace byla automaticky po konfiguraci, ještě v době kdy grafické rozhraní nenaběhlo. Takže jsem to nemohlo ovlivnit. Prostě jsem to jen spustil a nemohl jsem s tím nic dělat. Pak jen oznámení, že se to musí restartovat.

Ano pracuji na PC 24 hodin denně a opravdu mě to obtěžuje, když to v době kdy pracuju nebo chci pracovat najednou zdržuje. To je prostě k posrání. Stejně nervující jako když zpěcháš do práce a najednou je na silnici 20-25 minutová zácpa. Vcit se do situace. Já to mám tak, že když jdu spát, chci PC vypnout a není mi příjmené když vedle mě "hučí" PC (ve skutečnosti jede velmi tiše, ale i tak to slyším). A taky nechci aby to běželo během doby co budu spát.


Probuzení z hybernace by správně mělo fungovat i z klávesnice i z tlačítka na skříni, nebo myší, záleží jak je to nastavené i v tom BIOSu. Kdoví jestli Windows nesahá na nastavení UEFI BIOSu.


Žádné Active Hours jsem nenašel.

nikdo*

@praivo: No a vidíš, já to za správné nepovažuji. Já musím rozhodovat o tom, co stroj udělá, ne on. Cokoliv jiného je špatně. To považuji za axiom práce se strojem, kterým je bezpochyby i PC. Výmluvy na malware, jsou jen obezlička Microsoftu. Důsledkem tohoto opatření microsoftu, je nemožnost nasazení PC, do jakéhokoliv dlouhodobého procesu, třeba v oblasti měření a regulace. Neumím si představit, že by se mi PC se třemi měsíci nasbíraných dat, najednou zastavilo a začalo upgradovat. A to hovořím jen o vstupu dat. Daleko horší situace nastane, pokud by jsi chtěl na W10 pustit nejaký ovládací SW.

A námitka, že nepracuji soustavně 24 hodin? Ano nepracuji, ale na střídačku. Někdy odpoledne, někdy dopoledne, někdy v noci. Je to různé. Prostě nepatřím mezi "normální" uživatele PC. V práci mi jede měřící PC v režimu 24/7, třeba 4-5 měsíců. Několikrát už se mo doma stalo, že mi sice vyskočila hláška o restartu, dal jsem odložit, ale ono to bylo úplně jedno. Stejně se reset a upgrade provedl. Během práce, pod rukama. najednou ti vyskočí zavírací obrazovka a nic s tím neuděláš.
A hybernace? Tu už neřeším. To se mi stalo na NB UMAX VISION 13Wa Pro. Hezké, malé placaté, nehřeje to, nic se v tom netočí, na internet a poštu jako dělané, ale vypínací tlačítko to má vpravo nahoře, v klávesnici, tam, kde většina klávesnic má DELETE. Tak jsem to nežádoucí vypínaní jsem vyřešil jinak. Ale zhlédl jsem se tady v jednom dotazu nedávno, někdo se ptal Na DELL z počítačárny, a už ho mám doma. Tuhle reakci na něm píšu.


@Nikdo: to je skvělá odpověď, to je škoda vkládat do komentářů, nemohu ji ohodnotit.

praivo2
@nikdo: Asi ti stále nedošlo, že toto dělají POUZE W10 Home a to právě proto, že by uživatelé jinak aktualizace neinstalovali vůbec. Verze do průmyslu (Enterprise a IoT) mají aktualizace řízené jinak a povinné je nemají. I Pro se můžou aktualizacím vyhnout, jenom stojí trochu víc než Home..."Někdy odpoledne, někdy dopoledne, někdy v noci. Je to různé." - Opakuji: Využíváš počítač během všech 24 hodin, abys někde nenašel půl hodiny na instalaci aktualizací, případně 5-6 hodin pravidelné neaktivity? A pokud ano, proč na tom počítači nemáš jednu z verzí, které aktualizace povinné nemají?" Několikrát už se mi doma stalo, že mi sice vyskočila hláška o restartu, dal jsem odložit, ale ono to bylo úplně jedno." - Pokud si v nastavení Windows Update zvolíš pro restart jiný čas, než chce systém, tak se PC restartuje v tomto čase. Pokud ne, tak je výsledek asi jasný.@h4ever: Active Hours jsou pouze ve Windows 10, v 8.x ne.@ivzez: Ve W10 (alespoň u Pro) si stačí připojení nastavit jako měřené (metered) a pak se přes něj budou stahovat pouze "kritické" aktualizace (těm se nevyhneš nijak), ostatní teprve po povolení. Ale neplatí to pro připojení kabelem a může to omezit připojení aplikacím na pozadí (např. aktualizace Chrome/FF, synchronizace e-mailů a souborů v cloudu apod).

Opakuji, že volný čas na to nemám, protože o volném času chci a potřebuji odpočívat a ne řešit jiné věci.

nikdo*

@praivo: Hezky to popisuješ, až na to, že mě to dělají W10 Pro, verze 1709, sestavení 16299.251. Ještě nějaký dobrý nápad?

A promiň, jestli ti přijdu "kousavej". Ležím doma s chřipkou a tak nemám moc dobrou náladu.


Jenže neoblíbenoc aktualizací spočívá hlavně v jejich nevhodném načasování, v oné automatice. Nedají uživateli možnost vybrati si a vyřešit to hned na začátku. Stačili by mi 3 možnosti: a) Zcela vypnout b) Nainstalovat dostupné aktualizace, ale dále aktualizace neprovádět c) aktualizovat pravidelně. S podmínkou že to nebudou vynucovat. Právě ona největší nepříjmenost je s tím, že když si aktualizaci nainstaluji, otravuje mě okno s tím že mám restartovat PC. Přitom bych ho restartoval třeba až za týden stejně! A toto tak moc spěchá že ten restart mám provádět zrovna teď? Jsou tak neskutečně otravní. Ale navíc je tu riziko, že po provedené aktualizaci nebudou věci fungovat tak jak by měly. To je další problém.

praivo*

U mě W10 Pro Insider na Spring Creators Update a nastavení viz níže. Active Hours mám od 8 do 17, ale jelikož počítač aktivně používám (tj. nedívám se na filmy ani nedělám cokoliv jiného, při čemž by počítač běžel, aniž bych používal myš nebo klávesnici), tak se automatické restarty stejně nekonají - ukáže se oznámení, uložím si práci, zadám restart a jdu si třeba udělat večeři, než se vrátím, je nainstalováno a můžu pokračovat. Občas se mi stane, že se aktualizace začne instalovat při spuštění počítače, ale mně těch pár minut zdržení nevadí.

Když se podíváš do Zásad skupiny (Group Policy), najdeš tam jak možnost nechat si pouze zobrazit upozornění na aktualizace, tak i volbu aktualizačního kanálu, kdy můžeš přepnout na půlroční (Semi-Annual). Také můžeš úplně zakázat automatické restarty, v tom případě se aktualizace nainstalují při prvním restartu od uživatele (kteréhokoliv). Víc jsem to nezkoumal, ale těch voleb je tam dost.

praivo*

Ty volby jsou (v US verzi) pod Administrative Templates - Windows Components - Windows Update.

 

 

mot

1x
proc resite zastarale os, ktere uz vyrobce ani nepodporuje? jako byste resil felicii a favorit...

Už nepodporuje? Jako W8? To teda brzo. U XP podporoval dost dlouho. W10 nejsou o nic lepší že? Ono takhle jde o princip. W10 jsou zajíc v kapse, protože nevíte co výrobce vymyslí příště. Proč to řeším? Abych ukázal, že XP jsou nejjednodušší a nejlepší. V jednoduchosti je krása a síla.

praivo*

Wokna 8.1 stále podporována jsou, ale už jenom bezpečnostní aktualizace (které má každá verze zaručeny po dobu 10 let od vydání). support.microsoft.com/...

 


0x

Neplést, prosím, dohromady W8 a W8.1. W8 je nepovedený systém a docela právem si vysloužil přízvisko nejnepovedenější Windows. Naproti tomu W8.1 je poměrně sofistikovaný systém, kterému se toho mnoho vytknout nedá.


Jaký je v nich rozdíl? Co vyřešily? Něco ze zmíněných problémů s hledáním tlačítka na hibernaci?

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]