Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Co si myslíte o emancipaci?

Od: vladimir* odpovědí: 16 změna:

Tak mě tak napadlo...všude čtu o tom jak si spousta žen stěžuje na svou diskriminaci či znevýhodnění při ucházení se o vedoucí funkce.Proč si ženy takto nestěžují i při ucházení se o fyzicky náročnou práci například v dolech?Ženy se dnes prý vyrovnají mužům tak proč jich tak málo(pakliže vůbec) pracuje ve fyzicky náročných povoláních.

 

 

16 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

dejv111*

7x

Co si o tom myslím... Stačí se podívat do USA jak se emancipace a feminismus zvrtly. Za podržení dveří ženě jdete k soudu. Magoři... Tohle není známka zdravé společnosti a dojedou (spíš už dojíždí) na to.

Nerad bych, aby podobný mor zaplavil i tuto zemi. Podle mě zde k tak extrémním emancipačním a feministickým projevům docházet nebude (vyjma Prahy, tam je možné vše), neprošli jsme takovým duševním (výplachem) vývojem jako na západě a přijde nám to prostě proti srsti.

Samozřejmě emantipace v rozumné míře, proč ne... (jak ale ten Míra vypadá, že... ). Nejsem pro to, aby ženy za každou cenu stály za sporákem a byly domácími putkami pro chlapy, ale je nutné si uvědomit, že na světě má každý svoji roli a jít nepřirozeně proti těmto rolím se v budoucnu společnosti (národu) nemůže vyplatit.

Jsem rád, když ženu pustím ve dvěřích nebo ji přidržím dveře a sklidím za to poděkování a milý úsměv na její tváři. To je vždy krásný dárek a pohlazení na duši.

 

pohanka*

2x

Usilovat o jakoukoliv práci mohou ženy i muži. Ale buďto na to mám, nebo nemám. Buďto jsem na tu práci vhodný člověk, mám kvalifikaci, zkušenosti, předpoklady nebo ne.

Proto systém kvót v politice a v podnicích na řídících funkcích považuji za nesmyslný. Nemohu někam protlačit, zvolit člověka, jenom proto, aby se naplnil počet kvót, když ten člověk na to nemá.

Výše uvedené ženy v dolech jsem také zaznamenala, ale jak víme, ženy jsou, dříve se jim říkalo mužatky, různé. Když to chtěly dělat a měly na to konstituci. Ale stejně nemohly tuto práci dělat dlouho. Určitě se projevily zdravotní potíže. U nás zase jezdila paní s traktorem, chtěla to dělat a bavilo jí to. Tak proč ne.

Víte, ono by to chtělo zdravý rozum a jak se říká ,,přiměřeně, přiměřeně,, nelámat nic přes koleno. Myslím, že jsme to tu měli vždycky dobře ošetřeno, ale opět se vlivem ,,západu,, a jiných zemí tady kazí..

 

culdabulda1*

2x

emancipace je dobrá až na to, že vlastně v dnešní době požaduje negaci mužského elementu ve společnosti a to mi teda dost vadí, zvláště, když se toho chopí "blbky" - a že jich je ...

 


1x

Ženy si stěžovat nemůžou, protože tyto a některé další práce jsou zákonem zakázány - musely by začít u změny normy.

 

rafn

0x

Vladimíre (iljiči lenine), fakt dobré. Totáč posílal ženy za volant traktoru, do jeřábové budky - a vy rovnou do dolů.

 

len*

0x

Emancipace je v praxi dosti vágní, neurčitý pojem pohybující se od dolního mantinelu, kterým je diskriminace a nerovnoprávnost ( proti takovému boji nelze nic namítat ), až po horní, kterým je pyšný feminismus a reálný matriarchát.

Na druhou stranu znám ženy, které na emancipaci opravdu nadávají. Chtěly by žít v zemi, kde je vymahatelné právo, kde jsou zločiny trestány, kde muži snadno nacházejí práci a berou výplaty, kterými uživí celou rodinu a ony mohou být doma s dětmi. Což je zhruba stav z padesátých, šedesátých let v ČSSR. Takže, čo bolo, to bolo...

Na třetí stranu - rovnoprávnost neznamená stejná role. A na některé pozice se ženy opravdu nehodí. Mám teď z první ruky třeba informaci o jednom SVJ v bytovém domě, které se už dva měsíce motá v kruhu při vyřizování oprav a zateplení fasády. Právě žena ve výboru SVJ dokáže potopit veškeré pokusy o výběr stavební firmy a vhodného materiálu, protože tomu ani za mák nerozumí i když jí to bylo znovu a znovu vysvětlováno... Přitom má hlasovat a schvalovat cosi v čem se pohybuje jen na rovině momentálních pocitů a zkreslených představ, protože o zedničině nic neví...

Na čtvrtou stranu - v posledních deseti letech běžně vídám inzeráty " zedník/zednice" nebo " svářeč/svářečka". S realitou to nemá nic společného, ale emancipační koza je nažraná... ( Běda ovšem, kdyby chtěl chlap dělat "ženské"práce. Třeba hlídat děcka ve školce. A možná, že by to i ty děcka uvítaly... Já třeba na učitele ze základky vzpomínám rád. )


doplněno 01.03.18 14:29:

Viz také : cz.sputniknews.com/...

rafn

len @R: Proč je feminizmus "pyšný"? Je nejspíš pouze pragmatický. Kdyby byla genderová rovnoprávost dodržována do důsledků, nedocházelo by k přelidnění planety...Nebo možná ano. O Číně se říkalo ještě cca před 30 lety, že je poslední matriarchát a světě. A jak ta země "jede". Ženy byly v padesátých, šedesátých a dalších letech dlouho na mateřské z důvodů skryté nezaměstnanosti, a muži určitě díky snadnému nalezení práce (a "rovnoprávnosti") neuživili (náležitě) rodinu. No, "vážení otcové", schválili vám zřejmě otcovskou, tři týdny na "ženské" práce, a tak ještě rodit děti - těhotenství v dolech či u zednickýho kolečka, jo? Učitelé, vychovatelé ve školkách vítáni, zvedne to platy.

pohanka*

len: Tak to je síla /ten Sputnik/ mladí jsou úplně vymytí. Ono se to ví že - ,,Děti jsou v první linii boje za zničení národa,, /inkluze, politika ve školách/. Přichází k nám vše se zpožděním, měli bychom se naučit rozpoznávat nekalosti a umět se proti nim bránit.

iz*

@Len, i v těch 50. a 60. letech musely v ČSSR do práce chodit i ženy, z jednoho platu se rodina uživit nedala.

Mimochodem, dnes mladí uživí rodinu z jednoho platu? Když bydlení stojí mediánový plat?

len*

@ivzez : Vím, že není galantní říct dámě, že lže, navíc je možné, že se pouze mýlí v důsledku chybných informací. Každopádně mám příklad přímo z mé rodiny, kdy děda pracoval jako obyčejný dělník a babička byla doma se čtyřmi dětmi až do poloviny šedesátých let. Jeden dělnický plat z padesátých let jim tedy stačil na uživení i oblečení šesti lidí a pokrytí nákladů na bydlení.

Ještě když jsem já chodil na základku v sedmdesátých letech, tak vím o třech spolužácích jejichž mamka byla "prostě doma", jak sami říkali. Neměla žádné záměstnání, nebyla invalidní, prostě se plně starala o děti a domácnost. I dvě moje tety byly doma s dětmi ještě počátkem osmdesátých let ( ! ). Jak se to tehdy vykazovalo papírově, to nevím, ale šlo to.

Samozřejmě už tehdy existovali různí "ketasové", snobi, a podobná individua, kteří by si "neuměli představit", že letos nepoletí k moři a budou mít na dárky či hostiny jen pár stovek, takže "museli" oba do práce, protože "z jednoho platu se rodina uživit nedala". Je možné, že se celý život setkáváte jen s takovými kruhy a proto máte tuto zkušenost. Tak to tak napište : "lidi které znám, by se tehdy z jednoho platu neuživili". To, by byla přijatelná věta. Ale nezobecňujte, protože jsou i jiná fakta, která vypovídají něco zcela jiného.

 

 

poletuska

0x

Srovnáváte nesrovnatelné.

Práce v dolech vyžaduje fyzickou sílu a je zřejmé, že žena většinou takovou fyzickou sílu nemá. Logicky když někdo váží 50-60 kg, nemůže fyzicky zvládat to, co zvládá stokilový chlap. Nikdo nepochybuje o tom, že tělesná konstituce průměrné ženy je jiná než tělesná konstituce průměrného muže. Mimochodem nějaký muž, co má 60 kg, by nejspíš taky nepracoval v dolech. A pokud vím, tak i nějaké ženy skutečně pracují v dolech.

Práce ve vedoucích funkcích je ale činnost spíše na mentální úrovni vyžadující určité vlastnosti, schopnosti a znalosti, kterými klidně může disponovat i žena.

 

athenaise*

0x
Slovo pochází z latinského e-mancipare, propustit z područí.V římském právu to znamenalo propuštění dospělého syna z moci otcovské. Opatření mělo původně syna chránit z nadměrného vykořistování jeho pracovní síly. Po vydání zákona 12 desek začal být trojí formální obrazný prodej a prodej zpátky používán k dobrovolnému rozvázání otcovské moci. Syn se stal emancipací osobou sui iuris. Později se tohoto způsobu užívalo i k propuštění otroka a podobně. V 19. století vzniklo hnutí za emancipaci žen, za jejich přístup na vysoké školy, do zaměstnání a za volební právo. V téže době začíná i zápas dělníků o politická práva a sociální zajištění. Nikde jsem se nedočetla, že emancipace žen je snaha o těžkou práci za muže. Možná máte na mysli feminismus...to je vlastně jen hnutí, kdy chtěly ženy základní lidská práva.

 

javva*

0x

Ještě chvíly, a děti budou chodit jen v růžové, upraví se čeština, bude se normálně šišlat, bude čokíno, latéčko, chlapy dopadnou jak ve filmu sexmise... nářadí bude jen přes internet, povolené barvy budou žlutá bílá červená fialová a zakázany bude khaki. dámská hygiena depilační věci aj bude na dnešní rozlohze OBI či Hornbach...

 


0x

Mimochodem, sám jste si odpověděl - Vaše otázka je bl .. hloupá. Píšete o vedoucí funkci. Oni snad ti muži ucházející se o tu funkci procházejí testy v dolech?

 


0x

Malá poznámka k fárání žen.

Před mnoha lety jsem se ocitla ve skupině lidí, které bylo nabízeno sfárání do dolu. Jen sfárat, trochu v některé důlní chodbě nakouknout a zase nahoru. Zdálo se mi to velice zajímavé a hned jsem se hlásila. První mé překvapení bylo, že jsem z asi deseti přítomných byla jediná. Druhé překvapení následovalo, když ten, kdo nabízel, vyvalil oči a řekl: "Ženská? To nejspíš nepůjde."

Dozvěděla jsem se, že ženy fárat nesmějí. Snad ze zdravotních důvodů, na přesný důvod si už nevzpomínám. Ale prý se pokusí vyjednat nějakou výjimku. Myslím, že jsem ho zarazila hned, že jsem o žádné výjimky už nestála.

A pak si ještě vzpomínám na zimy a malé skokanské můstky, kterých si kluci na stráních zbudovali ze sněhu bezpočet. Mně i kamarádkám rodiče přísně zakazovali se o neumělé skoky na lyžích pokoušet. Prý bychom nemohly mít v dospělosti děti.

K základní otázce: Emancipace byla, někde je a někde teprve bude velice potřebná. Ale ná své meze. Všechny pozitivní diskriminace žen a filmy plné povinných hrdinných policistek, hasiček, potápěček atd. už jsou za hranou.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]