Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Proč se plete Čínská medicína se šarlatánství

Od: hanesz* odpovědí: 13 změna:
Dobrý den,
zajímá mě Váš názor na Čínskou medicínu. Dále také názory na to, proč si lidé pletou tuto medicínu se šarlatánstvím?
Pod pojmem šarlatán si představuji vymývání mozků. Léčení pomocí různých kouřových efektů a nesmyslných postupů.
Čínská medicína s tím nemá nic společného. Je založená na souznění těla samo se sebou a přírodou. Např. různé body na těle, které mají vliv na jinou část těla.
Navíc čínský léčitel nikdy neřekne, že vyléčí např. rakovinu. Šarlatán to říct může.
Čínská medicína zejména předchází nemocem nebo umí vyléčit základní chronická onemocnění. Rozhodně ne závažné nemoci typu rakovina.
Já bych se toho nebál. Viz. třeba ve Švýcarsku funguje Číšníka medicína souběžně s naší západní. A úspěšně.
Tot můj pohled na věc. Jaký je ten Váš?

 

 

13 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

72mona3*

1x

Proč se plete s šarlatánstvím? Možná proto, že si hned každý představí sušené tygří penisy a prášek z rohu nosorožce? M.

hanesz*

Ano, ale proč je to většinou hned odsuzováno, když o tom lidi nic neví?
Já taky ne. Ale hledal jsem informace a změnil jsem názor. Navíc mám i pozitivní osobní zkušenost.
72mona3*

Proč? Protože je to považováno za přežitek? Krok (spousta kroků zpět?). Proč se vracet k něčemu, co je předkem moderní (umělé) léčby? Lidé nechtějí věřit v Boha, proč by měli věřit kořínkům a souznění ducha i těla? Moderní člověk spolkne barevnou piluli a je "vyléčen". A až když to nefunguje, je ochoten vrátit se k počátku. Tak to vidím já.

 


1x

Neplete, je.

Tradiční čínskou medicínu zavedl soudruh Mao, když ho jeho lid kritizoval, že jaksi nejsou léky. Tak se přešlo na domácí zdroje a na milost byly vzaty i tradice. Něco málo se vyhrabalo z archivů, zbytek se vycucal z malíku.

Žádné z těch nesmyslů nejsou klinicky testovány, některé mají prokazatelně na triku miliony mrtvých ..

72mona3*

...miliony mrtvých...

Takže stejně jako moderní medicína?

Čínskou medicínu s tisíciletou tradicí zavedl soudruh Mao? Myslím, že to je nominace na blábol roku.

Jinak ale máš pravdu v tom, že každý, kdo se léčil tradiční čínskou medicínou před sto a více roky, je mrtvý.

To, co se tu prodává jako "Tradiční čínská medicína" bylo opravdu zavedeno za velikého soudruha. Nebylo za co nakupovat tu západní a tak se vyhrabala tradice. I když jinak se tradice likvidovaly dost důsledně. Ale šlo o peníze a peníze západní a ty potřebavali souzí z ÚV pro sebe ..

mirex*

jethro: doslova nezavedl, ale využil, viz stoplusjednicka.cz/...

 

rv*

1x

Medicínské postupy a léky jsou v medicíně ověřovány, aby se posoudila účinnost, vedlejší účinky. To u té čínské není. Ta je založena na nevědeckých základech.

Dostanu chřipku a budu si dávat knedlo-vepřo-zelo. Za týden budu pravděpodobně zdráv a vyhlásím, že knedlo-vepřo-zelo je lékem na chřipku.

 

liska*

1x

Mohla by za tím být obava farmaceutických firem, že něco tady tisíce let fungovalo a mohlo by je návratem ohrozit na zisku. Tak to trefně pojmenují, a cejch už je na světě. Pak ho mohou používat všichni, co o tom nic nevědí.

Kdo vychází z principů celostní mediciny, bere v úvahu psychosomatiku, přírodní prostředky, poznal, jak funguje akupresura, odmítá některá očkování či přemíru antibiotik, nebo u sebe objevil schopnnosti, co jiný nemá, tak je v očích mnohých jednoduše šarlatánem.

Šarlatána označil nejdříve ten, co se hlásil k ortodoxní chemické medicíně. Možná už před takovými dvěma sty lety některý úctyhodný lékař. U něho byla víra v medicinu / v chemii/ výš než víra v člověka. Vybavuji si V.Priessnitze a okolní lékaře. To je ta doba. V podstě krátce po čarodějnických procesech. Šarlatán byla urážka a tak to zůstalo.

Jasně, že tu byla vždycky určitá skupina podvodníků, těch opravdových šarlatánů, co jim šlo o zisk. Ale Ti jsou bohužel ve všech oborech, i mezi farmaceuty.

Celý princip je naruby! Ve staré Číně fungovalo, že lékaři platíte za to, že vás udrží zdravého. Dneska je prvořadý zájem lékaře, aby měl pacienty, co k němu často chodí. Čím víc těch, co léčím, tím líp pro mne.A pro pojištovnu.

 


1x

To máš těžký, astrologii si také lidé pletou se šarlatánstvím, ale to je tím, že to víš, když někdo něčemu nerozumí, tak hned je to šarlatánství. Ve skutečnosti tím dávají najevo svou tupost a nevzdělanost, přinejmenším zaujatost .

 


0x

Ale i tady existovaly a dokonce existují bylinkářky. Tak bychom dnes takovému léčebnému postupu v klidu říkat "česká, lidová medicína". Ono to je ale zajímavější, když se řekne "čínská medicína". Působí to exoticky a je faktem, že oni to mají vymakanější, nebot u nich toho roste víc než u nás a možná, že to umí lépe namíchat a používat. Jako jejich kuchyně. Ta je také světově vyhlášená, protože je neskutečně bohatá. A tu já miluji. Teda miluji všechnu orientální kuchyni, protože je voňavá, barevná a vynalézavá.

A co se šarlatánství týče? U nás se kdysi bylinkářky dokonce upalovaly jako čarodějnice. A také dělaly lidem spíše dobro, než zlo. Ale uměly něco, co ti druzí nechápali. Tak možná to je důvod, proč dnes někteří dávají tuto "medicínu" do souvislosti se šarlatánstvím.

 

monty*

Jde o to, že lidé jsou velmi konzervativní a nedají příležitost ničemu, co zde dlouhodobě nefunguje.
Ve výše uvedeném Švýcarsku je to přesně naopak. Lékař Vás klidně rovnou pošle za terapeutem čínské medicíny.
Např. Rakovina se léčí tradičně (západní medicínou), ale její vedlejší účinky jako je omezení pohyblivosti, nevolnosti apod. lze léčit jak čínsky tak západně. Pacient dostane na výběr a případně mu lékař dá doporučení pro čínského terapeuta.
Např. různé bolesti zad, hlavy, nevolnosti a podobné lze prokazatelně čínskou medicínou léčit. Těžké nemoci jako uvedená rakovina, HIV, tuberkulóza apod. čínskou medicínou nevyléčíte a znalý terapeut čínské medicíny Vám to tvrdit nebude.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]