Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, položím dotaz asi kontroverzní a "do pranice", ale zase bude prostor pro různé názory. Takže, který systém Vám více vyhovoval, když za předěl budeme brát rok 1989? Zkuste se zamyslet, kdy Vám bylo lépe a kdy hůře (a bez toho, že jsme byli tenkrát mladí). Bylo lepší stát frontu na banány nebo později na ÚP? Jezdilo se lépe v "traboši" nebo později v moderním autě? Byla tráva zelenější dříve nebo až dnes (kdy se může i kouřit)? Ne, nechci si z toho dělat jen legraci, tak se nerozčilujte. Děkuji Vám za slušnou a plodnou diskuzi, která by mohla následovat. Zdravím!
čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Důležitá věc v životě, jestliže chcete být štastni a zdárně prospívat, je zmeškat tolik politických debat, kolik můžete.
O jaké svobodě mluvíte? Nesmím nahlas řící nebo napsat do novin jakoukoliv kritiku proti cikánům, proti migrantům, proti policajtům, proti státnímu aparátu atd. Pokud to udělám na internetu, jsem okamžitě smazán, nebo žalován za antisemitismus,za homofoba, za nesnášenlivost k jiné etnické, náboženské nebo jiné skupině, Dnes se NELZE svobodně vyjádřit, protože není kde. Všude kam se podíváte je cenzura. A když se o kritiku pokusíte, dostane se vám i od redaktora CT vyhrožování. Tak sakra o jaké svobodě to mluvíte? Vy vůbec nevíte, co se děje. Nemůžete. Protože jako nekritická osoba ke dnešnímu režimu, se s tím nepotkáváte. Ale to neznamená že to neexistuje. Jen to nevidíte. Nebo nechcete vidět.
@totak 19.7.2017 06:55:
Sáhněte si do svědomí a přiznejte že vlastně neznáte nezaměstnaného, který by pracovat chtěl. Já je na rozdíl od Vás znám a několik. Vaše odpověď jen svědčí, že se s nezaměstnanými nestýkáte, a nevíte o nich absolutně nic.
A průběh diskuze, jen svědčí o nesmyslnosti benovy otázky. Jako stálý přispěvatel, moc dobře ví co vyvolá, stejně tak za ty měsíce nebo roky moc dobře ví, na jakou stranu se kdo postaví. Nicméně to je jeho věc, a že nechápu něčí pohnutky, není důležité. To je můj problém.
totak
- no vždyt si ten dnešní režim užívejte ! - on vždycky bude existovat nějaký režim, a těžko můžete "zalézt zpátky", když vidíte, že se rodíte do toho "špatného".
Proto se neposmívejte lidem, kteří v tom minulém režimu žili - a na rozdíl od různých politických odpůrců, kteří jsou "pronásledováni" v každém režimu - si "dovolili" mít se dobře, nebot jim to režim umožňoval, aniž by mu museli podlézat ! A že nebylo tolik zboží, kolik máte na pultech dnes? - to si snad děláte srandu?! - Srovnáváte dobu po válce s dobou o 50 let pozdější a to v době prudkého technického a společenského rozvoje v civilizované Evropě znamená několik generací v dobách minulých.
- na Ukrajině je v současné době socialismus, či komunismus?
- to já spíš koukám na Čínu - kdybychom si z něčeho u nich vzali příklad, nemuseli jsme teď třeba "žrát" odpadky ze stolu EU a Německa. Ale nejsem ekonom ani politik, pokud bych byla, jistě bych Vám mohla poskytnout fundovanější argumenty, takhle jsou to jenom "pivní" kecy - ale i na těch bývá "zrnko" pravdy.
po roce 1989
Dobrý den, nehodnotte otázku, která nic nevyvolává. Protože jde o politiku, tak je skoro neviditelná a i když ji vidělo skoro 100 lidí, tak kliknout v anketě umí jen menšina z nich. Takže, sám vidíte, že zájem je minimální a panuje zde vcelku klid. Zajímavé je, že v otázkách tématických má každý spoustu řečí o politice a tam to nepatří. Zde je prostor se realizovat, politicky diskutovat, říci názor, ale moc lidi to nebaví, protože si raději povídají o politice tam, kde nemají (např, v rubrice Škola nebo Společnost). Zdravím!
P.S. pro "nikdo".
janm - dobře napsáno!
Ono je to také "dle mentality". Lidem kterým vyhovuje "stabilita" mají radost z běžných věcí nemají rádi neustálé změny, nejsou nároční na "hmotné cetky" nemají rádi nebo nepreferují cestování mají rádi slušnost solidnost důstojný přístup ke všem je model socialismu určitě lepší. Pro ty co chtějí "expandovat" tzn. lidi vyhledávající adrenalin neustálou změnu lítání po světě neustálou spekulaci risk hazard honění se za "úspěchy" a "vzdušnými zámky" je lepší kapitalismus. Protože v životě lidí jak prochází dobou dětství dospívání rané dospělosti apod. se nároky a požadavky na život mění mění se i "systém" který by daným stadiím života vyhovoval. Pro většinu mladých je proto jednoznačně lepším a preferovanějším systémem kapitalismus umožňuje totiž "egoisaci" "expanzi" bez ohledu na ostatní to je to co chce mládí expandovat egoisovat se protože prostě mají "velké množství energie" potřebují se vybít. Později ale dochází ke "zpomalení" lidi si začnou uvědomovat co je v životě opravdu důležité usazují se rozlišují podstatné od nepodstatných "cetek" preferují stabilitu funkčnost jednoduchost trvanlivost jsou konzervativnější v této fázi by více vyhovoval dobře fungující socialismus, energie se "stáčí dovnitř" s přibývajícím věkem se lidé více a více "dívají do nitra" přichází období kdy si začnou klást náboženské otázky v této fázi by snad byl ideálním systémem socialismus vedený spíše "teokrativně". V posledních fázích života člověka je energie již málo na plýtvání většina lidí je stočena zpátky dovnitř soustředí se většinou pouze na sebe jako v dětství tzn. osobní nemoci problémy vzpomínky kruh života se uzavírá lidé umírají a jejich hmotná životní energie je "rozpuštěna" "vrácena" zpátky zemi...
Všimněte si také v případě voleb. Pravice útočí především na "mladé" jejich agitací je "mladí krásní vzdělaní schopní volí pravici".(nepřímo tím říkají že hloupí neschopní staří a zbyteční volí levici) Levice nemá zapotřebí takových "lákadel" protože ví, že nejvíce lidí bude mít ve středním a starším věku to není jen proto že starší generace byla "za komunistů" "mladá a štastná" to je proto že se s věkem mění hodnoty priority viz. co jsem výše psal. Tato "starší" populace se již nenechá opít rohlíkem neb ví jak to v životě chodí že každé + má i své - každý líc má svůj rub. Aby mladí volili levici což je zejména na západě od nás ale v menšině i u nás, pak to předpokládá daleko vyšší osobnostní zralost neprvoplánové myšlení schopnost vnímat věci komplexně a s předstihem a to jsou u "mladých" "vzácné vlastnosti" ty nenastoupí se vzděláním nýbrž s dosažením jisté moudrosti a empatie a to jsou vlastnosti u mladých "vzácné" leč objevují se. Čili opravdu se zkuste podívat na to "jak jsou volební kampaně " jednotlivých stran "koncipované" všimněte si jaké "slogany" používají a dejte pozor na to "kam tím míří".
Děkuji bene
Vím že je to "utopie" ale když jsme u toho "teoretizování" tak většině lidem (pozor neříkám všem) by "možná" vyhovovalo žít tak do cca 35-40 v kapitalismu a pak po "vybouření" a sem tam "odření vlastního nosíku" či "oušek" mít ty "pozitiva a sociální jistoty" tzn. dobře placenou stabilní práci na kterou stačí a na níž jsou zvyklí, výrobky se "socialistickou trvanlivostí" protože už nechtějí co čtvrt roku měnit mobil, PC, už si něchtějí kupovat boty jen na léto ale věci si udržují a chtějí aby jim sloužili co nejdéle protože jsou na ně "zvyklí",nechtějí aby zavřeli jejich oblíbenou kavárnu či picérii protože "trh je promněnlivý a tak si žádá". Chtějí v klidu žít v klidu se postarat o své děti a později vnoučata, ubývá pomalu ale jistě síla na neustálé "handrkování" ""spekulování" , místo hledění na "akční bezduché krváky" raději sáhnou po dobré knize, sem tam se zaposlouchají do "klasiky" či "dechovky" ačkoli jim tato hudba byla vždy cizí ne-li přímo odporná..., zkusí zajít na kurz yogy nebo nahlédnou do Bible či navštíví kostel který léta pouze obcházeli
po roce 1989
Dobrý den, já si myslím, že s tím Vašim pohledem může souhlasit "levičák" i "pravičák". Je to o věku, hodnotách, zkušenosti, jistotách či nejistotách a i o úspěšnosti či neúspěšnosti v osobním životě. Zdravím!
janm - ona snad vždy mladá generace bojuje proti stávajícímu režimu a společnosti a chtěla by režim a společnost jinou, protože "starým" nevěří a chtějí si to vyzkoušet (nebo si nabít vlastní tlamu).
- pořád nikdo nebere v úvahu technickej pokrok a srovnává nesrovnatelné...
nikdo
- za každého režimu jsou holt rovní a rovnější ! ...
- a je jen otázka času, kdy Vám nebudou jenom mazat příspěvky, ale bude vám bušit na dveře "gestapo", či STB - anebo jak se tomu dnes říká (úřad pro regulaci názorů? ... )
Bene, bene, koukám Vy nemáte co na práci. Já potřebuju položit betonové dlaždice a nejsou lidi. Za minulého režimu už bych to měl položený, protože nebyl internet a neseděl bych pořád u netu a řešil celosvětové problémy.
Samozřejmě, pokud bych ty dlaždice sehnal.
po roce 1989
Dobrý den, chtěl jsem nechat prostor jiným a reagovat třeba až později, ale nemohu si to vzít na svědomí, že Vám stojí práce - tak, šup do toho a půl je hotovo . Zdravím!
P.S.Třeba bude stačit jen kliknout na anketu - není nutno se rozepisovat.
- kromě toho, že byla tráva zelenější, se mi na minulém režimu líbilo, že byl pořádek, všichni museli pracovat a policajti směli opravdu lidi bránit před zločinci, zatímco dnes jsou za to postihováni a trestáni.
Pokud se týká ekonomiky, nelze srovnávat technické, nebo společenské možnosti doby současné a tehdejší. Na dnešní době se mi líbí svoboda, možnost podnikání, cestování, atd.. - i když, pokud se té svobody týká, zdá se mi být v tomto státě spíše anarchií a postihováni jsou jenom ti, u kterých je to politicky korektní.
Líbila by se mi kombinace toho dobrého z obou režimů, tak jak to zřejmě zamýšlel Dubček a jeho parta v 68-ém. Škoda, že to nemohli tenkrát alespoň zkusit, takhle můžeme pouze nostalgicky fantazírovat.
Pro ty, co neslyšeli slova našeho vysvobotitele a porovnejte současný stav.
po roce 1989
Dobrý den. mohl jste jen kliknout na první možnost v anketě - Váš názor je jasný. Zdravím!
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.