Nejste přihlášen/a.
Přepis rozhovoru se Zdeňkem Soukupem (Ano 2011) ve Svobodném Rádiu 16.3.2017 (téma: sociální dávky a migrace)
2:52 Moderátor: "Já jsem od jednoho posluchače dostal dotaz pro vás a vaše odpověď kde uvádíte, že ano, je to částka je složená z několika různých částek a že mohou ty částky dosahovat nejenom 21.000, ale i víc. Ale v průměru (a to zase víme od pracovníků Úřadu Práce), tito migranti, kteří u nás dostali azyl, tak dostávají těch 21.000 korun minimálně. Tak jestli byste k tomu mohl říct jak jste k tomu došel, protože vím, že jste se ptal přímo na Úřadu Práce - jako poslanec jste to zjištoval."
Z. Soukup: "No tak to byla další taková věc. Já jsem to, že by ti migranti měli dostávat 21.000 tisíc, já jsem to nikdy neřekl. Mě to ani nenapadlo. Nicméně, když se to potom už objevilo v éteru, tak jsem po tom šel také. Obrátil jsem se také na nejvyšší místa Úřadu Práce no a došli jsme k závěru, že skutečně složením určitých částek - já se vrátím k tomu, jako paušál takový nikdo nedostává u nás - a došli jsme k tomu, že platí zásada, že ten kdo získá azyl v jakékoliv zemi EU, tak ve všech těch zemích má nárok na sociální pomoc, sociální solidaritu stejnou jako občan té země. To je dané. A řekl bych že je to i spravedlivé. Naši lidé, kteří odcházeli po roce 68 měli podobné podmínky v Německu, Kanadě, Austrálii, všude možně. Takže tu paušální dávku nikdo nedostává u nás. Ale já jsem šel po tom jestli je to možné a dostali jsme se k tomu, že opravdu, že k nám přijde migrant, který získá azyl, se společně posuzovanou osobou, dejme tomu manželkou, mají dítě, tak on může složit určité dávky. On potřebuje byt, tzn. že když nemá žádný příjem, musí dostat nějaký státní sociální příspěvek na bydlení, nebo doplatek na bydlení. On v podstatě musí dostat dávky v hmotné nouzi. Když mají dítě, a to bývá velice obvyklé, tak dostane rodičovské dávky, víme jak to tam chodí, že si může určit dobu čerpání... On může dostat dávku v okamžité hmotné pomoci, on dostane přídavky na děti, a navíc, ony ještě existují různé jiné možnosti, které zneužívají mnozí lidé i u nás, jako je například zneužití dávek pěstounské péče... Ne že by oni na to přišli sami, ale oni jim to velice rády poradí, různé neziskové organizace, které opečovávají tyhle lidi, apod. Takže těch 21.000 skutečně může dosáhnout." (5:53)
Moderátor: "Víte, já jsem o tom hovořil už dávno, protože jsem si to taky zjištoval, nicméně mě to bylo řečeno taky a viděl jsem dokonce ofocený ten platební příkaz, že to bylo 21.000. Ale řekněte mi pane poslanče jednu věc: podle zkušeností, které máme s migrací je přes 90% migrantů neohrožených na životě a pochází ze zemí, kde válka není. Mám na mysli, že úplně nejvíc imigrantů v Evropě je z Pákistánu, z Afghánistánu a z různých dalších zemí; teďka sem hodně chodí ze severní Afriky, a dokonce se ta migrace šíří už až do střední Afriky, kteří chtějí sem jít, a to všechno jsou migranti, kteří nesplňují základní, podle mého názoru "normy", na to, aby tyto dávky dostali, protože se jim nejedná o nic jiného než o to, aby se tady na náš úkor měly dobře. To jsou podle mého názoru čistě jenom ekonomičtí migranti. Když si vezmu kolik je u nás průměrný důchod: mě psala paní posluchačka že je zhrozená, ona po celoživotní práci 8.460 Kč důchodu a tady migrant, který sem přijde, tak dostane 21.000... Myslíte si, že bychom měli rozlišovat, jestli se jedná opravdu o (a podrobně zkoumat jestli se jedná o) lidi, kteří přišli ze zemí válkou zmítaných - anebo pokud jsou to jenom "vykukové", kteří se chtějí na náš úkor mít dobře. Myslíte si, že by se to nemělo zkoumat?"
Z. Soukup: "Tak já si myslím, že každopádně by se to zkoumat mělo, ale víte to je taková hypotetická otázka - ono naštěstí u nás těch migrantů zatím moc není - ZATÍM, říkám. Zkoumat by se to mělo. Navíc, já musím pro objektivitu říct, že nejenom válka, může člověka ohrožovat na životě. Dejme tomu, v těch Afrických zemích, tak tam vlivem klimatických změn, vlivem naprosto nekontrolovatelné porodnosti, atd. tak vznikají hladomory apod. Já si myslím, že by se mělo nejenom zkoumat jací lidé k nám přichází, my bychom měli předcházet, my bysme jim měli pomoct. Já jsem pro solidaritu s těmito lidmi, ale já jsem pro to, aby se jim pomáhalo v místech, kde ten problém vzniká."
Moderátor: "Ano, s tím souhlasím. Nesouhlasím s tím pane poslanče, jak jste říkal, že oni utíkají díky klimatologickým změnám, atd. atd. a nekontrolovatelné porodnosti atd.
Nevešlo se to sem celé, takže zde je druhá část rozhovoru - o migraci:
Moderátor: "Ano, s tím souhlasím. Nesouhlasím s tím pane poslanče, jak jste říkal, že oni utíkají díky klimatologickým změnám, atd. atd. a nekontrolovatelné porodnosti atd. Pokud bych vzal v potaz, že v Africe v současné době se s nedostatkem vody, s nedostatkem vody, potýká přes 100 milionů lidí, tak chcete mi říct, že Evropa, která má svých původních obyvatel 557-560 milionů lidí, by byla schopna absorbovat do sebe dalších 100 milionů lidí a ještě je živit? ... Ještě jenom takový dotatek pane poslanče: Podle vyjádření německé ministryně práce, byl v listopadu 2016 proveden výzkum u migrantů, kterých je v Německu 1.4 milionu. Byl tam proveden výzkum kolik z nich by chtělo pracovat. V průměru to vypadá že z deseti migrantů projevili ochotu - nikoliv že chtějí pracovat - že by pracovali dva. Tzn. těch osm chce být živeno. Myslíte si, že Evropa by toto, díky klimatologickým změnám v Africe a hladomoru a nekontrolovatelné porodnosti, že by to vůbec dokázala ufinancovat?"
Z. Soukup: "My jsme v tomhle úplně zajedno. To jsme si neporozuměli. Já jenom říkám, že bysme měli mít pocit sounáležitosti se svým druhem. Každopádně máte pravdu v tom, že je naprosto neúnosné, aby Evropa nějakým způsobem absorbovala takové množství lidí, kteří jsou připraveni a v pohybu."
"Ano, jsou v pohybu, ano..." (mod.)
"Problém je v tom, že ti lidé se do pohybu dostali a těžko to nějak zastavit. EU, která nám vnutila to, že jsme přestali chránit svoje hranice, nedělá nic pro ochranu vnějších hranic. Já jsem tady řekl, že u nás ten problém není hluboký, ale on ten problém přijde, protože nás čekají další migrační vlny. Teď vidíme například, to že jak se dostáváme do určitého rozporu s Tureckem, kterému já jsem nikdy příliš nevěřil, tam hrozí, že se dá do pohybu, nebo že Turecko vypustí na naše území další 3 miliony lidí. Já si myslím, že my musíme nějakým způsobem, hledat řešení v rámci EU a když to nepůjde tak podobným způsobem jako Maďaři." (12:07)
"Já to od vás velice rád slyším. Pane poslanče, protože já Evropská Unie v té podobě vykrystalizovala v současné době v podstatě těm národům, členským státům škodí, protože jim nutí něco, co ty členské země dostává do neřešitelné ekonomické situace, protože Německo jako největší tahoun, nejbohatší stát Evropské Unie, samo přiznalo, dokonce paní kancléřka Merkelová sama přiznala, že Německo bude muset vypouštět část migrantů do okolních zemí, protože nedokážou ufinancovat ty náklady na to všechno. A zeptám se vás, EU v současné době, myslíte si, že má smysl aby ČR zůstávala v EU, anebo jako teď Poláci o tom uvažují - a Maďaři - že by z EU vystoupili? Podle článku 50. Lisabonské smlouvy to lze." (moderátor, 13:21)
Z.Soukup:
"Podle článku 50. Lisabonské smlouvy to lze, i když by to bylo velice obtížné. Víte, odpovím jinak, já si myslím, že na úvahy tohoto typu ještě nenazrála doba. Nicméně, to co si myslím je, že bysme měli vymezit některé hranice, přes který, jak se říká, vlak nejede. Měli bysme mít možnost nějakého instrumentu jak se na takové věci, na takové události, připravit."
Moderátor: "Já nevidím jinou přípravu než zadrátovat hranice a hlídat si hranice a nepouštět sem ty legální migranty. Protože, co si budeme povídat, podívejte se jak to vypadá ve Francii, podívejte se jak to vypadá v Londýně nebo v Anglii, jak to vypadá ve Švédsku, tam dokonce už začali demonstrovat policisté, aby mohli zasahovat - a já mam videa, která ukazují jak němečtí policisté, konkrétně to bylo myslím v Hamburgu, jak ti policisté prchají, co jim nohy stačí, protože se nesmějí proti nim postavit." (moderátor)
"Já ty záběry také znám. Problém je v tom, že těžko se u nás nějaká taková opatření prosazují, protože ono se zdánlivě nic neděje. Víte, v poslanecké sněmovně, je minimálně tak 75-80% poslanců, kteří mají stejný názor jako máte vy nebo jako mám já, ale všichni říkají: vždyt se nic neděje, zatím k nám ti uprchlíci nepřicházejí. Ale já říkám, až vznikne, bude pozdě." (Z. Soukup)
"Bude pozdě. Přesně tak." (moderátor)
(dále o migrantech od p. Soukupa)
"Oni by vůbec neměli přicházet, podle mého názoru, protože oni by se přes to moře neměly ani dostat. Řekněte mi jak to dneska funguje: v Řecku a Itálii - pobřežní hlídka zaznamená loď plnou migrantů. Ona k ní přijede, zajistí je, zapřáhne je a přiveze na Evropské Území. Ona by je měla vrátit na místo, odkud vypluly. Tady naprosto fatálně selhává Severo-atlantická Aliance. Naprosto fatálně."
"Byla požádána a co udělalo NATO? Poslalo tam jednu hlídkovou loď. Jinak neudělalo vůbec nic. Na druhou stranu se ví, že třeba Řekové a Italové, dostávají peníze za každého imigranta, takže to paradoxně došlo tak daleko, že pobřežní stráž si jezdí až k začátku výsostných vod Libye a tam nabírá ty migranty na těch člunech. Dokonce jsem někde četl, myslím že to bylo z Italského tisku, že oni musejí dostávat echo, "jedeme" aby si pro ně přijeli. To je všechno řízené, podle mého názoru, a my bychom se tomu museli bránit."
Dobrý den, myslím, že toto už jste vkládal i do jiné své otázky. Je to asi rozhovor bývalého redaktora ČT a současného poslance pana Soukupa s jinou osobou (moderátorem) - a patrně si o něčem povídají. Nevím, co bych Vám k tomu více napsal, resp. jaké odpovědi očekáváte. Zdravím!
h4ever - já vím, že pan Soukup přešel z ČT do politiky a stal se poslancem za ANO (viděl jsem i jeho vystupování v PS). On má nějaký názor, Vám se to líbí, tak je to fajn. Ostatně, i pan Babiš a pan Okamura se jistě po volbách dohodnou - není podstatné, že nyní pan Babiš říká, že s panem Okamurou nikdy.
Minule říkal pan Babiš, že hnutí ANO bude v opozici a ve vládě byl za tři dny po tomto prohlášení (pan Babiš je ve svých prohlášeních dosti "pružný").
Ne, toto jsem neposílal. Toto je pokračování rozhovoru. Je to druhá část. Ta první byla o výši sociálních dávek pro migranty, kteří u nás získali azyl. Tato část se zabývá příčinami migrace. Poslanec je z hnutí Ano 2011 nikoliv SPD, to zdůrazňuji. Přesto se ztotožňuji s jeho názory, jak zaznělo v pořadu, v plném rozsahu.
Edit: Jestli jsem tu vložil tu první část, tak omylem, tak tu druhou část vložím jako dodatek
Necht si vypravují jakékoliv pověsti a pohádky v předvolební kampani, v EU Parlamentu máme 22 vynikajících poslanců, Německo 100, Francie 80, Itálie 80 desát i když našich 22 bude mít jiný názor, tak uvedené tři velmoci rozhodnou a Česko poslechne
Já slyšel něco o tom, že díky Lisabonské smlouvě teď nemáme možnost si vyjednat lepší podmínky než třeba Polsko. To tedy není jen o počtu poslanců. Navíc teď byla podepsána smlouva CETA, takže hrozí dovoz geneticky modifikovaných potrvin z USA (přes Kanadu). Ale toto je zase na jiné téma, které bych nerozebíral, zde. Toto je téma migrace.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.