Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Přijede letos Martin na bílém koňi - sníh

Od: petrcech odpovědí: 4 změna:
Jak to vidíte tento rok se zimou a prvním sněžením? Podle předpovědi počasí by už mělo tento víkend snad na horách něco málo spadnout ve vyšší namoř.výšce asi nad 1500m. Už docela přituhuje a začíná se postupně ochlazovat.

 

 

4 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


1x

Doufám, že tam někde zůstane ještě hodně dlouho. Podle mě má padat na horách, ne v ulicích

Mě stačí sníh až na vánoce, po nich zase může roztát.

 


0x

No, nad 1500 metrů sněží občas i v létě, takže žádná vzácnost. Sníh už napadl i na Kvildě (a zase roztál). Já bych rád sníh zase jednu zimu zažil. I když souhlasím s tím, že sníh patří jinam než na silnice.

Slyšel jsem nějakou optimistickou předpověď, že letos má zima po letech dorazit.

 

marf*

0x

ČHMÚ:

1. Sněžení na sv. Martina se vyskytuje zpravidla ve dvanácti případech ze sta (průměrná pravděpodobnost je 12,4 %), přičemž nejvyšší je v horských oblastech České republiky (Český les, Jeseníky, Krušné hory ad.). V Praze se sněžení vyskytuje s pravděpodobností kolem 9 %. A například na horské stanici Milešovka je to okolo 15, 4 %.

2. Sněhová pokrývka ale není tak častá, nebot se nevytvoří vždy, když sněží. Průměrná pravděpodobnost je jen okolo 5–6 %. Nejvíc samozřejmě na horských stanicích jako Milešovka (10,3 %) anebo Přimda (10,9 %). V Praze je to jen okolo 3 %. V pozorovaných časových řadách stanic Kopisty a Doksany se sněhová pokrývka nevyskytla ve sledovaném období vůbec (minimálně od roku 1961). Průměrné datum začátku trvalé sněhové pokrývky spadá, mimo horské a podhorské oblasti České republiky, většinou až do druhé poloviny prosince nebo až do ledna.

Pranostika spojující koně a sv. Martina: Kůň se objevuje v souvislosti s Martinem v Čelakovského Mudrosloví (1852, pořekadlo č. 6 o tom, že sv. Martin rád jezdí na brůně) a bělouš teprve ve slovenské sbírce přísloví A. P. Zátureckého z roku 1896, které uvádí jak rčení Sv. Martin chodí na sivkovi, tak i hledané Sv. Martin chodí na bielom koni.

V této souvislosti nejstarší pranostiky k 11. listopadu nehovoří o koni bílém, ale pouze o brůně. Tímto slovem byly označováni koně, jejichž základní barva srsti byla sice bílá, ale ta byla v dospělosti překryta srstí barvy hnědé, hnědočervené až hnědočerné (podle toho byli dále nazýváni např. sivka, muchař, plesnivec atd.)

Jiná pranostika pracuje s různými barvami koňů a různými stavy atmosféry, které mohou nastat na den sv. Martina: bělouš značí sníh, myšák (temnošedě zbarvený kůň) mlhy, plavec (plavý, tj. žlutohnědý kůň) sucho a ryzák teplo. Každý z těchto koňů přináší jiný charakter nastávající zimy.

Podle lesních zviřátek bude zima brzy a tuhá. Přešatila se do zimního už minimálně před měsícem.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]