Nejste přihlášen/a.
Občas člověk slýchává tragickou událost z médií, že žralok napadl člověka a zranil ho nebo v horším případě mu zapříčinil smrt. Zajímalo by mne, jestli výskyt žráloků se dá podle typu moře a destinace určit, kde se jich nachází více a které druhy jsou pro člověka nejvíce nebezpečné? Též mi jde o to, kolik metrů od pláže do moře je bezpečná zóna? To znamená, když bude pozvolný vstup do moře a já budu např. plavat jen kousek do 30metrů od pobřeží a podemnou např. jen 3m.hloubky, tak je též nějaké riziko? V případě bezprostřední blízkosti jak se proti němu bránit agresivně nebo si ho nevšímat, nedělat zbrklé vystrašené pohyby a tvářit se k němu přátelsky a on potom odpluje jinám? Někteří potápěči např.plavou ke žralokům, fotí si je z blízka a berou to jako adrenalín a říkají, že člověk není primárně určený k jejich potravě a napadají jen v sebeobraně a vyjímečně. Já nad tímto tématem hodně přemýšlím, jaká je pravda a tak bych se Vás chtěl zeptat na zkušenost nebo alespoň odbornou teorií o chování těchto nebezpečných žraloků.
Nejsem odborník na žraloky, ale je vyzkoumáno, že Žralok bílý není zdaleka největší ze žraloků, ale je to ten, který většinou napadá člověka. Proto se mu taky říká Lidožravý. Ale v dokumentech ukazují, že nezáleží ani tak na tom, jaká je hloubka vody, zda hodně nebo málo kopete nohama, jak se tváříte, ale na tom, zda má žralok hlad, nebo zda ucítil ve vodě krev. Výzkumníci dokážou najít třeba pomocí helikoptéry hejno žraloků a pohlídat, zda je nablízku něco k lovu. Po nažrání si je potápěči plují fotit. (Kočkovité šelmy taky nejdříve nakrmí, a pak se s nimi jdou lidi kamarádit). Výjimku tvoří hodně lidí u pobřeží a na pláži, dělají hluk a žraloci se tomu vyhýbají. Ale pokud má Lidožravec dlouho velký hlad, zamíří i na pobřeží.
Jen pro zajímavost - náš významný básník Viktor Dyk zahynul právě díky Žraloku lidožravému v Chorvatsku (Lopud). Ida
Hlavně je asi tak milionkrát větší riziko že se normálně sám utopíš nebo vybouráš v autě cestou. Opravdu to není tak, že u každé pláže číhá hladový lidožravý žralok. Spočítej kolik lidí se koupe v moři a kolik z nich napadne žralok... Život zcela bez rizika je nesmysl, to bys vůbec nesměl vylézt z postele (a umřeš na proleženiny).
Stačí neplavat s krvácejícím zraněním a riziko napadení žralokem je zanedbatelné. Spíš se koukej do bot jestli tam neni škorpion
Ano jistě máš případy kdy žralok napadl a i zabil člověka,ovšem takovou davovou histerii na žraloky vypěstovali až filmaři a následný drby. Na moři ti hrozí nesčetněkrát větší riziko že se utopíš nebo že se s tebou potopí loď nebo spadne letadlo,než že tě napadne žralok. Většina druhů žraloků na lidi vůbec neútočí,ten největší z nich se živí planktonem. Žralok bílý dokáže napadnout člověka,ale je to pro něj taky až krajní možnost(musí mít velký hlad a jeho přirozená potrava nesmí být nikde k mání).
Bezpečná zóna asi neexistuje,kdyby opravdu připlul k smrti vyhladovělý žralok bílý,klidně tě napadne i pár metrů od břehu. Když začneš panicky plavat a ještě se k němu chovat agresivně,určitě si tě všimne jako potencionální kořisti. Myslím že nejlepší je v klidu,pomalu se mu klidit z cesty. To je stejný jako s agresivním psem,když před ním začneš rozhazovat rukama,je šance že tě napadne skoro 100%
Poslouchej, Toníčku. At ti tady napíše kdo chce co chce, do moře raději nelez. Stejně se budeš bát a neužiješ si to. Je tam spousta potvor a žraloci jsou jen jednimi z nich. Namátkou třeba medůza čtyřhranka, perutýn, chobotnice. A další číhají. Zkrátka hotelový bazén to jistí.
Mám to podobně s létadly težších vzduchu. Co kdyby.
Žralok je živočich co neustále hledá potravu.Lovit je jeho přirozenost.Neřeší jestli je před ním lachtan nebo člověk,který si zabral jeho loviště ke koupání.Stejně tak v případě hladu neřeší jestli jste agresivní nebo ne.Jak se bránit je dosti relativní.Určitě to bude jiné v 1m hloubce s malým druhem a jiné ve 20m s 5metrovým kusem.Asi takhle:Pakliže se žralok vejde mezi dno a hladinu nevidím důvod proč by nemohl zaútočit.
To není úplně pravda. Spousta útoků žraloky bylo na surfaře, kteří mají pod vodou podobný tvar jako například tučňaci nebo jejich přirozená potrava. Každopádně jsem zaslechl, že se bránit moc nedá. Prý je účinné dát žraloku pěstí do "nosu" stejně jako psovi. Nevím, jak je to moc pravda, ale je to dosti rozšířené.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.