Nejste přihlášen/a.
Někdy uvažuji nad tím, co bude, až budu mít dítě, tedy pokud budu. Nejvíc se mi honí hlavou to, jak jej vychovám.. Dnešní představa dobře vychovaného dítěte mne zaráží.. Například mám v rodině tři děti od věku 2-5 let. Všechny tabletujou, hrají na mobilu a nic jiného je moc nezajímá a když na ně mluvím tak vůbec nevnímají, třeba půlku soboty se takto zabaví. A vidím to tak u spousty takových dětí. Toho se obávám nejvíc, vím že je taková doba, ale nechci, aby mé dítě takto dopadlo. Ale taky mám kamarádku, která s tím vůbec nemá problém, její 4letý syn si hraje, skládá, povídá si, chce chodit ven a jezdit na kole a semtam se dívá na pohádky na notebooku. Je mi 21 let, pracuji, dítě bych už chtěl. Myslím, že je to chyba rodičů, "at dá na chvíli pokoj tak se zabaví tabletem"... Vím, že tomu moc asi nezabráním, hlavně né násilím, ale co myslíte, dá se normálně vychovat v téhle době dítě, aby nebylo závislé na něčem takovém už v tolika letech, jako asi je to věc názoru, co je normální..? A když to nemá tak trucuje?... Aby nepřišlo ze školy, že chce taky tamto a tamto? Možná kvůli takovým myšlenkám je nízká porodnost.. Čím to je? Vy, rodiče, jaké máte zkušenosti?
Tablet a telefon považuji za důležitý, záleží jen na tom co na tabletu děti dělají, vnučky sice hrají hry ale také se učí angličtinu. Tablet je odměna, naučit do školy, přečíst kousek knihy, uklidit hračky, postarat se o morčata a šneky, tak to má ta starší (7 let), ta mladší (3 roky) zase nakrmit želvu, uklidit hračky. Na Yutube si holky pouští písničky, ta mladší umí barvy anglicky...Holky jezdí na kole, lyžují, ta starší je v atletickém klubu, na chalupě v létě holky pomáhají dědovi třeba hrabat zahradu, něco šroubovat, nakrmit slepice, sebrat vejce...Večer mají obě tablety a já vím, že je nemám rušit. Jak si to nastavíte, tak to budete mít ale dnes kdy technika je na denním pořádku, by bylo špatné ji dětem zakazovat. Rodiče by měli s dětmi plánovat výlety a zrovna u nás k tomu Tablet opět pomáhá, holky si najdou kam by chtěly. Tablet a Lego jsou pro moje vnučky dvě nejoblíbenější hračky.
Strašně nerada mám slovní spojení dnešní doba. Ale je to tak. Taková je dnešní doba. Ikdyž se rodiče v maximální míře dětem věnují, přesto děti vyžadují práci s počítačem, tabletem a chytrým mobilem. Vidím to na svých vnucích, 8 a 10 let. Neexistuje víkend, kdy by celá rodina nebyla někde venku, v přírodě. Přes týden kroužky, hudebka, judo a bedminton, skauti. Všechno z toho chtěli, chodí rádi, ale pro nic nadšení až zas tak nejsou. Při nejbližší příležitosti vytáhnou mobily, doma také něco, ani nevím jak se takovým věcem říká. Všichni mají svůj chytrý telefon nebo co to je, pc + stolní pc na sledování filmů.Vlastně ten nejmladší ne, půjčuje si tablet nebo něčí, ani nevím, jestli je to ještě mobil. Hoši se nějak urvali ze řetězu, tak nafasovali tlačítkové telefony a měli zákaz všeho. Měli fofr se polepšovat! Fakt že jo. Televizi nemají vůbec. Včera u mě byl ten starší, přinesl si lap top nebo co to je a knihu. Že spolu uděláme webovou stránku. Naštěstí jsem ho malými krůčky od toho odvedla. Zakázat natvrdo jsem nechtěla. Když takvá zařízení mají v dosahu, jsou jako očarování a jen přemýšlejí jak už si to otevřou. Budu muset tajně říci mamce, at mu nedovolí nosít tyhle věci ke mně. Myslím si, že to ani neví. A žalovat nechci.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na zahradě školky paní učitelka pospává ve stínu, děti tiše sedí na pískovišti, naprosto bez dozoru. "Paní učitelko, nemáte strach, že si děti ublíží nebo utečou?" "Vůbec! Wifina dosahuje jen k pískovišti."
Liduš má pravdu. Já jsem, pravidelně, s jedním 2hoďky za týden a druhý zůstává na noc. Tak si je chci užít. Vím však, že musím nabídnout zajímavější činnost, než je hra na displeji.
doba je hektická, rodiče mají meně času, počítač je požírák času, včetně i nám co tu diskutujeme. Nejstarší syn byl na pc od 5 let, nehrál hry, vzdělával se, taky angličtinu, byl šikovný a později rozkládal a skládal počítače, byli jsme na něho pyšní, jak za ním starší chlapi chodili aby jim spravil počítač, celých 10 let vykládal, že bude počítačový expert, tak jsme ho nechali, stranou šli všechny kroužky, koníčky. Pak nám v 15 letech řekl, že to dělat nebude, že se nebude rozčilovat s amatérama a že na tu školu nepůjde. V 18 letech nám vyčetl, že jsme ho bičem od toho nevyhnali, že ztratil několik let života a není sociálně adaptovaný v reálným životě. U prostřední dcery jsme si dali pozor, a počítač nezapla až snad v 8. třídě, je šikovná motoricky, místo počítači se věnovala sportu. A náš poslední 8 letý syn dožadoval také počítač, mobil, tablet, že ho půl třídy má. Tak jsme podlehli, ale nenáhrali jsme na něj ani jednu hru, prostě aby se s něho nestal závislák, místo toho však neustále na zboží vyhledává co by si koupil a otravuje. Peníze mu bohužel cpou a ne malé sumy, jsou to tisícovky, babičky.Musí se prostě dítěti nabídnout něco jiného, jak tady píšou výše. Poslala bych ho ven za děckama, ale podívám se ven a žádné takto malé děti tam nejsou. Bud jen pubartáci a nebo maminky s kočárky. A kde jsou ti mladší žáci? Asi doma u mobilů a počítačů. Doba je taková, že rodiče se bojí poslat sami takto malé děti ven, a kdo má z nás přes týden čas, aby s dítětem šel na výlet, protože na procházku je nedostanete, to neí atraktivní s rodičema .A také dítě nemůže být pořád ve družině nebo v nějakém kroužku, takže rodiče jim strčí do ruky tablet. Jak já rada vzpomínám, jak jsme se potulovali po lesích , lukách i v 6 letech, ale dneska je tim za prvé nenadchnete, tablet je přece zajímavější a za druhé máte strach, aby je třeba někdo neunesl.
Milko. Tak pod to se můžu podepsat. Až na to, že to děti venku nenadchne. Nadchne, ale musíš jim dát plno vjemů. Já mám vnuky 4 a 5 let a vnučku 12. Kluci jsou divocí, tak když je chci zklidnit, dostanou tablet. A vím, že mám hodinku pokoj. A přiznám se, že je to pro mě někdy opravdu vysvobození. Jinak jsme hodně moc venku, někde v lese, a tam jsou kluci nadšení.Ale holt musím taký pracovat, že? Takže s nimi nemůžu být venku pořád...
Proč děti tabletujou nebo si hrají na mobilu? Dítě může třeba řve, fňuká, křičí... a nepřestane. Rodič mu zkusí dát tablet nebo mobil, kde si hraje nebo se dívá na pohádky a právě tohle se líbí tomu dítěti! a už se mu vůbec nechce nic! To rodičům vyhovuje. Mamka nebo otec může bez problemů dělat co si potřebuje a dítě se přitom baví. Čím déle si na tom tabletu hraje, tím menší chut dostává hrát si normálně- venku na hřišti nebo s hračkami,.. Tím ale nechci říct, že by rodiče měli zakazovat elektroniku. Děti by si to měli "vysloužit" (jak už zaznělo), anebo dávat tablet jen na čas (třeba hoďku nebo 2 denně). A dávat jim tu nějakou elektroniku, aby trávili čas s přínosem-učili se počítat, barvičky, nová slovíčka, cizí jazyky atd. A na děti "nezapomínat"- hrát si s nimi, chodit ven, bavit se. Dítě by mohlo chodit do školky, kdyby to bylo potřeba a také by bylo nejlepší kdyby dítě začalo chodit na nějaké kurzy: sport, malování, kreslení,... tam kam by chtěl sám. Vím jak správně vychovávat, jenže nevím jak Vám to popsat. ALE pokud jste dobře vychován (nejspíš jste), tak se zeptejte svých rodičů, kteří Vás vychovali. A pokuste se je napodobit, nebo se podívejte jak to dělají s Vašimi možná budoucími dětmi. A klidně se zeptejte své kamarádky. Njevíc mě ale řekvapilo, že je Vám 21 a už chcete dítě! Na tom ale vůůůbec nic špatného není! Naopak. Jinak. A jinak taky nezapomínejte na sebe až budete rodič (jestli budete) a na svou partnerku.
Hodně zmiňujete mobilní telefony a tablety, takže budu psát o tom. Možná se mnou hodně lidí souhlasit nebude (a to je v pořádku), ale viděla jsem pár dětí - vesměs v zahraničí - kde tablet nebo počítač nebyl za odměnu, nebyl "jen na hodinu denně". Byla to běžná součást denního rytmu, ale zároveň k němu přistupovali velmi pragmaticky. Potřebuju si něco vyhledat? Beru tablet. Potřebuju slovíčko? Slovník v mobilu. Mám chvilku a chci si zahrát? Tablet a hry. Žádné z dětí nebylo závislé a jakmile rodiče řekli "ke stolu", děcka odložila tablet a telefon a hnala se do kuchyně. Myslím, že tady občas funguje syndrom zakázaného ovoce...
Ale druhá závažná věc je ta, že musíte poznat, jaké Vaše dítě je. Jestli na něj zabere víc to nebo to. Určitě jsou děti, které bez hranic stráví na tabletu celý den. Jestli je (bude) takové to Vaše, tak musíte holt reagovat jinak. Ono totiž dost dobře nejde nastavit svůj výchovný režim, dokud nevíte, jaké dítě "máte v rukou".
A poslední věc: třeba moje neteř se na televizi dívá dost. Je vnímavá, komunikativní, potřebuje hodně akce a pokud by jí ráno máma napustila televizi na 20 minut, tak se nevykopou z domova, a nebo by to bylo s řevem, stresem, napětím. Ale v autě si pak o pohádce povídají, rozebírají ji, co viděla, co se vlastně stalo, jaká byla princezna, proč... A "vo tom to je"!
Souhlasím s posledním příspěvkem, myslím si že každý rodič podvědomě tuší, že nedělá dobře, když své malé dítě u toho nechá, ale nejen pro svou pohodlnost to dělá ale také pro bocit bezpečí, že jeho dítě je doma, v teple, nic se mu nestane, přece na něj vidí. Ale když neudží nějaký časový limit, a většinou nemá čas ho kontrolovat, tak dítě do toho spadne a hle máme tady dalšího závisláka a o fb. ani nemluvím. Blbá doba.
SEbebod přesně nenadchne, a proč je to nenadchne? Protože na počítačí jsou daleko zajímavější věci. Bože jaký my jsme měli dětství bez počítačů, rodiče nás naháněli ještě skoro za tmy, jak nám se nechtělo domů, vždyt venku bylo pořád co dělat. Vzpomínám jak jsme stavěli stany, počítali na mezi auta /tak jedno za hodinu/, vozili se v kombajnech, chytali ryby v potoce, opýkali na ohni, co se hýbalo, dělali labyrint v kukuřici, všechny stromy jsme znali jak vlastní,česali cizí třešne, jabka atd atd. Dneska , jsou znudeni a nervozni , kde jenom ten tablet máme a tlustnou ..
Co brání tomu, abyste vymýšleli aktivity co děti nadchnou. Vařit guláš v kotlíku a pít vodu ze studánky u lesa, jít na noční výlet když zrovna padají hvězdy...Ta starší vnučka pak sedne k PC nebo Tabletu a vysvětlí mi, že žádné hvězdy nepadají a to co svítilo nejvíc byla asi planeta Venuše. Pak následuje výlet na hvězdárnu a je tam schopná strávit půl dne. Letos už máme naplánovaný výlet do Bošovi ZOO papoušků, výlet do Mor. Krasu (na to jsem fakt zvědavá ale prý do některé jeskyně můžu na inv. vozíku) opět díky TV a tabletu.
Milko, dnes by Vás z kukuřičného lánu hnal zemědělec holí a za krádež ovoce si stěžoval na obci nebo ve škole.
Samozrejme lidus musíme dětem vymýšlet aktivity, a máme je naplanované až do prázdnin,zítra jedem na rally,pak do zoo, pak na IQ festival,výstavu stavebnic, velikonoce v parku, výstava aut atd. atd. ale píšu o pracovních dnech, kdy s dětmi vyrazit nemůžu, maximálně vyrábíme něco z papíru, malujeme a vaříme.Najdu to taky na PC, ale já, nemusí to hledat moje 8 dítě. Pořád tvrdím, že pro takto malé dítě je to více škodlivé než užitečné.
lidus dneska si kdekdo stěžuje,honí Vás, dříve se to tak nebralo. My jsme dokonce lozívali po střechách, dívím se, že se o mě rodiče nebáli, divím se že nikdo nikde nespadl /byli jsme asi obratnější , šikovnější než dnešní děti/ divím se že ám nikdo nenadal.
Zdravím. Jak to mají ostatní, mě nezajímá. Když k nám přijede dcera přítele (2,5 roku), občas pustíme televizi, jinak hrajeme, malujeme, jdeme na výlet, na návštěvu. Na mobil ví, že nám sáhnout nesmí, ačkoli u maminky je to její oblíbená činnost (krom hrají na tabletu), počítač běží minmálně a učitě ne kvůli hrám a podobným nesmyslům.
Naše dcera bude vychovávaná stejně, k čemu ve dvou, třech letech mobil, tablet a další hovadiny? Max. dětský tablet, kde bude procvičování barev, tvarů a celkově rozvíjení dítěte. Jinak je k ničemu, jen aby měli rodiče klid, když k tomu děcko odloží. Jestlipak uhodnete nejpopulárnější dárek u nás ve školce k loňským Vánocům?
Tablet, mobil a počítač. A hloupí rodiče budou holt "vychovávat" hloupé děti.
Lidus, máme ve školce pouze rozvíjející tablety bez zbytečných aplikací a nesmyslných her, děti se učí třídit, písmena, angličtinu, spoustu dalšího. Je jim dobře rozumět, taky se musí vybírat, nějaký šunt od vietnamců nekupujeme.
Na normálních tabletech vidím, jak děti od nejútlejšího věku hrají nesmyslné nicneříkající hry. Dobrá, v šesti, sedmi letech na chvilku denně, klidně. Ve školce pro malinké děti zbytečnost.
Anas - matka budu během půlroku. A klidně Vás pozvu na návštěvu, s přítelem jsme stejně "zaměření" a do školního věku dítěte považujeme mobily a tablety za zbytečné. Dcera přítele má tablet u své matky, k nám ho nevozí.
Martino a jaký je rozdíl mezi dětským a normálním tabletem. Dalo by se říci, že žádný, prostě tablet je stále tablet, na druhou stranu (zkušenost) je rozdíl obrovský, dětské tablety jsou šunty k ničemu, je to špatně a nesrozumitelně namluvené, barvy neodpovídají barvě. Já si naopak myslím, že počítače rozvíjí dětské vědomosti a čím dříve se na něm naučí pracovat, tím lépe. Opravdu stačí jen pohlídat vhodné hry a dětem se věnovat i jinak.
U takových otázek nečtu názory jiných.Možná se tedy budu opakovat Podstata dětské osobnosti je sice hodně v genech. Víc, jak si myslíme. Pak nastupuje socializace. Od prvního dne jsme v interakci s potomkem, potom se jeho obzory rozšíří o komunitu příbuzných, dětí venku, školní kolektiv...Nejvíc ovlivníme charakter člověka v jeho prvních třech až pěti letech. A hrozně důležitý je vlastní příklad. Dítě podvědomě jedná, jak to vidí doma.Učí se sociálním rolím. A hodně ho rozhodí, když kážete něco jiného, než děláte. Proto je moc důležitá rodina, která dá děcku zázemí, jistotu, správné vzory a návyky. Kolem 11 let vidím na vnoučatech, jak je pro ně důležitý názor a ocenění party vrstevníků. Je dobré, když i v tomhle a dalším věku se dítě, co neuspěje mezi vrstevníky, může opřít o rodiče, ve kterých by mělo mít vždy jistotu.Tam pro Vás platí chválit a chválit. To je důležité pro sebevědomí dítěte. I kdybyste cíleně nevychovával, tak vychováváte svými postoji. At je to jednáním s lidmi, vybíravostí v jídle, chováním v přírodě, věnováním se zájmům, postojem k práci, k ženám... Je fajn, že nad tím uvažujete. Já jsem si o tomhle povídávala se svými středoškoláky do noci u ohně na nějakých těch kurzech a soustředěních.A jednou, už jako dospělí, mi řekli, že mi jsou za to velice vděčni.
Je to pár let, byla jsem v rodině se třemi dětmi. Pípl signál a nastalo střídání. Jedno dítě opustilo PC, šlo tam druhé. Asi tak nějak děcku stanovit čas, at jen nezírá na obrazovku...
Martino, az budete matka par let, vsadim se, ze se sama zasmejete, az si zpetne prectete svuj prispevek. Hodne stesti s vychovou podle zasadovych predsevzeti. Nezapominejme, ze pokrok nezastavime, technicke vymozenosti jsou predevsim pro lidi a deti nechceme prece brzdit ve vyvoji jen proto, ze nase detstvi bylo jine, zda lepsi je sporne. Deti mozna vic behaly venku, ale mozek byl zakrnelejsi, dnesni deti jsou s intelektem dal nez stejne vekem pred lety a je to hlavne zasluhou modernich vymozenosti dnesni doby. Tak jim to doprejme a radeji podporme.
Anasi, to je odvážné tvrdit, že dnešní děti jsou s intelektem dá,l a my měli mozek zakrnělejší. My jsme si tu odmocninu uměli vypočítat, oni si ji najdou. Když jim dojde baterka, tak jsou na tom hůř. A díky téhle technice si samy neumí hrát, neznají stavět si bunkry, vyrábět si sajtkáry či loutky, hrát pro rodiče divadlo, nebaví je tvořit, což rozvíjí také intelekt. Dál jsou v tom, že vědí plno věcí o sexu, nákupech přes internet, o facebooku a hypermarketech, ale neznají - bez internetu- rostliny, stromy, básničky a písničky, ba ani mapu vlastní země...
Díky tvému příspěvku jsem si vzpomněla, jak jsme dělali ve škole herbář a museli ty kytky hledat v atlasech nebo se ptát příbuzných a sousedů :D Kdepak herbář dneska :D
Stačí se podívat na úspěšnost u maturit a budete mít přesnou představu, oč jsou dnešní děti s intelektem dál, než jsme byli my. A to mají k maturitám minimálně o třetinu (v některých předmětech skoro o polovinu) méně učiva, než jsme měli my...
Ivzez, dělat ty testy co jsou dnes tak jsem bez maturity, synovec jedničkář, 2x na krajském kole matematické olympiády skončil 2 a maturitu z matematiky dělal na podruhé. S ČJ je to podobně. Nemyslím si, že jsou dnes děti chytřejší nebo hloupější, že jsou neschopné pohybu a tlusté. Je to stejné jako dřív, byli tlustí a necvičící, hubení a cvičící, chytřejší a hloupější (spíš zaměřeni jiným směrem, třeba manuálně zruční). Počítač beru jako výborného pomocníka, je to jen o určení pravidel.
Také jsem si maturitní testy udělala → matematiku, češtinu a němčinu. A ač neumím anglicky, zvládla jsem i srovnávací (názvem si nejsem jista) test z angličtiny pro 9. třídy... (o požadavcích mám představu).
Mně nešlo o to, kdo je "lepší", stejně jako Vy si myslím, že je to ± stejné. Jen se mne dotkl Liščin názor na "intelektovou zaostalost" dřívějších generací...
Opravuji:
Nešlo o Liščin názor, ale o názor Anas (přehlédla jsem se).
Ivzez, omyl, spletla ses! Je to naopak! Jakýpak Liščin názor? Já citovala Anas. Na ni jsem reagovala. Znám úroveń středoškoláků, kolikrát jsem s nimi před maturitou probírala učivo, co jsem sama znala už ze základky.
Liško, omlouvám se, přehlédla jsem se, mínila jsem Anas nad Vaší odpovědí (nějak se tu ve větším počtu reakcí "ztrácím").
Takhle malé děti jsou snadno vychovatelné. Pokud si je nenaučíš, že začnou bulet a vydupávat si hry na pc, ale připravíš jim jiný program, tak to půjde. Tohle je podle mě vlivem rodičů. Kamrádka má dítě, jde s ním na hřiště a sama pořád píše na mobilu, tak pak není divu, že k ní její dítě jde a že si s ní chce hrát na mobilu. To samé doma, ona pořád mobil nebo tablet v ruce a dítě pošle do pokoje s tabletem,at si pustí pohádku. Neříkám,aby si s ním hrála celý den a dítě bylo potom nesamostatné a neumělo se zabavit, ale může ho naučit aby si hrálo s plyšákama a ne počítačem.Tohle se jistě zvládnout dá, záleží jen, jak budeš důsledný a jestli si nenecháš skákat po hlavě a dítěti neprojde všechno co chce. Horší budeš mít výchovu pubertáka.
Misto tabletu davat na hrani plyšáka? Dnes uz se pocitacove tablety zavadeji i do skol a pokud nechcete, aby dite zaostavalo za ostatnima pri praci s pocitacem, neodpirejte mu praktickou zkusenost, kdyz ho procvicovani bavi i doma. Dnes deti nemusi chodit do skol kilometry pesky, jako to byvalo driv a mely vic pohybu i po skole, to je fakt a byly mozna zdravejsi a odolnejsi, ale dnes je jina doba a kladou se na ne jine naroky, driv nebyly ani kalkulacky, mobily, internet a hodne starsich lidi ustrnulo se svymi schopnostmi v minulosti, ale pokrok radi kritizuji.
A jak je to dlouho co nebyly kalkulačky? Vy to pamatujete? Tím, že si dítě bude půl dne každý den, hrát na tabletu něco na principu hry tetris, k žádnému pokroku nedojde a IT specialista se z něj nestane. Vy date 3 letemu ditěti pc a očekáváte, že bude programovat nebo co? Tady je řeč o malých dětech. K čemu potřebuje dítě školkového věku tablet? A proč by si nemělo hrát s plyšákem? Pokrok je důležitá věc, ale pokud dítě ve 12 letech neumí použít ani fyzikání tabulky, protože ono si všechno najde na internetu, tak to mi moc pokrokové nepřipadá, je to zaostalost.
Až budete rodičem, bude záležet jen a jen na Vás, jak děti vychováte. Naučíte-li je od malinka, že si trucováním ani vztekáním nic nevynutí, nebudete s tím mít problémy.
Podle mne není nutné dětem v něčem bránit. Stačí jim nabídnout zajímavější činnost, svěřit nějakou odpovědnost, ... Děti jsou zvídavé a svěřenou odpovědnost dokáží ocenit.
Dá se to, moje dcera tak zatím děti vede. Mobil nemají, tablet tak vyjímečně, že si sami na něj ani nevzpomenou, spíš aby se zabavily v autě, při delších trasách. Stále podnikají nějaké výálety, jezdí pod stan a denně chodí na procházky se psem. Je jim 5 a 8 let. Záleží na rodičích, jaká nastaví pravidla a jak jsou důslední.
Starší, vnučka, už asi bude muset dostat mobil, ale zase se budou muset určit pravidla používání, aby v něm neležela, protože internet jako internet. Ten, kdo to dal do placu, bude mít na svědomí změnu lidstva a myslím, že k horšímu. Lidi se málo stýkají, vykecávají se na internetu, nekomunikují spolu a pomalu žijí virtuálně, místo aby žili skutečný život. Včera jsem byla v čekárně u zubaře a přede mnou celá řada lidí pročesávala mobil. Připadali mi jak cvoci, každý zahleděný do své "krabičky". Když mně někdo ze známých "zprdne", že neberu mobil, tak odpovídám, že nepatřím k těm cvokům, co s mobilem chodí i na záchod. Taky mi mobil nesmí do ložnice, kdyby čert na praseti jezdil. Nic není důležitější, než klidný a nerušený spánek. Mobil počká.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.