Nejste přihlášen/a.
Určitě jste každý viděli film Vinnetou a Old Shatterhand a nejznámější scénu kde se tito dva bratři rozhodli spojit pokrevním poutem na život a na smrt . Mě by zajímalo na kolik je to reálné. Nepamatuji si že by jim tekla krev. To by si jako někdo byl opravdu schopen v té době podřezat žíly? Určitě nic hygienického. V této souvislosti mě napadají otázky. Myslíte že by dokázali zastavit krvácení?
Další otázky které mě napadají: setkali jste se v životě s někým kdo to fakt skusil takto uzavřít "krevní" slib a opravdu si ty žíly přeřízli?
Pokud bych se setkal s někým kdo by měl podřezané žíly, jak zastavit krvácení? Jasné je že se to pokusíte obvázat a asi přiškrtit pod loktem. Ale co pak? Co dělá doktor? To ty žíly jako zašijou? Nebo jen zašije tu ránu a žíla krvácí dál?
Myslíte si že je realistické darovat někomu krev tím způsobem, že si naříznu žílu nebo (tepnu) strčím do ní jehlu a hadičkou to do něj pustím? Pochopitelně kdyby vše bylo desinfikované. Jak by musela být taková jehla velká, aby to vůbec teklo dostatečnou rychlostí?
No pokud se dobře pamatuji, tak se jen tak škrábli - žádné řezání žil tam nebylo...
Krev se tlačí ven a snaží se vyčistit ránu, takže případné "bratrství" by nemělo znamenat smíchání krve.
S tím úrazem - zaškrtit a povolovat po 10-15ti minutách. Doktor to také zaškrtí, sešije a pustí dál...
Trasfúze se za války dělala "samospádem. Tj. jeden na palandě a druhý přijímal krev dole - je to odzkoušeno, ale asi bych to zažít nechtěl. Taky je tzv. auto transfúze. Při krvácení do břicha se napíchla krev, vrátila se do žíly. Byla infikovaná, ale to se časem doléčí, bylo třeba přežít.
Alespoň tak ten poslední odstavec uvádí ve válečných knihách z reality...
samozřejmě - zaškrcení při poškození tepny... Brácha i jednou sekyrkou krásně seknul do ruky - kdybyste viděli ten krvetrysk...
Bože... hlavně při žilním krvácení nezaškrcovat... pokud nechcete aby ten ubožák o ruku přišel.
Zaškrcení se používá v případě nejvyšší nouze - amputace končetiny, otevřená zlomenina s masivním krvácením, prosak třetí vrstvy tlakového obvazu.
Krvácení obecně se zastavuje tlakovým obvazem, klidně několika, když jeden nestačí (to hlavně v případě krvácení tepenného). Když ho nemáme, tak si ho vyrobíme, třeba tak, že místo tlakového polštářku použijeme druhé obinadlo, které nerozvineme.
V případě nouze se rána může ucpat i prstem. Zdravotníci si snadněji poradí s nějakou nákazou ze špinavých rukou, než s nedostatkem krve v oběhu. Používají se také tlakové body, ale zaškrcení, které radíte a které tazatel zmiňuje se skutečně používá až v krajní nouzi, kdy není možné krvácení zastavit jinak.
Tak hlavně oni se řezali na spodní straně zápěstí, odkud tý krve zase až tak moc neteče. Spousta neúspěšných sebevrahů postupovala stejně a samozřejmě k vykrvácení nedošlo. Pokud bys měl vykrvácet ze zápěstí, musel bys řezat hodně, hodně hluboko a spíš podélně, než příčně.
Taky si myslím, že v tý době si dokázali poradit s horšíma věcma, než je naříznutá pacička...
A při tom hlubokém řezání příčně by mohly přeříznout šlachy, ne? (Ženy, chlapi se neřežou) Třeba holka co by se chtěla podříznout svojí pravou rukou, by si přeřízla šlachy na levém zápěstí a pak už by si nezvládla tu levou podříznout
To asi jo, ale člověku, kterej se rozhodne si podřezat žíly, většinou na přeříznutí šlachy nesejde. Chtěl jsem spíš pouukázat na to, že vykrvácet ze zápěstí je téměř nemožné. V takovém případě se totiž musí odkrýt tepna, která je uložená poměrně hluboko... Takže většina sebevrahů, co si přejede nožem napříč spodní stranou zápěstí, skončí akorát s pořádnou jizvou...
To je fakt. Lepší místo by bylo třeba na vnitřní straně stehna v blízkosti stehenní tepny ovšem taky dost hluboko.
Ano, třísla jsem myslel. Ovšem jsou tam nervy tak by musela opatrně aby si je nepřeřízla
Ideální jsou třísla (jo, je to dost hluboko), nebo krční tepna. Do deseti vteřin bezvědomí, do dvou minut je po všem... ale ti Indiáni na to šli holt trochu jinak...
To, na co se ptáš, to je pouštění žilou a to je dost nebezpečné. Ti dva, ve filmu, se nožem škrábli. Jen poranili kůži. Dnes by to neudělali, protože by věděli, co všechno je krví přenosné. Třeba AIDS, žloutenky všech typů, opary, borelie a já nevím co všechno ještě. Ale je toho spousta!
určitě tam měla být malá červená čárka na ruce... žádné kapky, jen jako drápnutí od kočky
je to 1:22
Samozřejmě, že se neřízli doopravdy. Filmový nůž ani není tak ostrý. Dnes by to udělali určitě efektněji (vypadalo by to jako skutečné říznutí), tenkrát si ale museli vystačit s filmovým střihem. V jednom záběru se "říznou" tak, že to řezání přímo nevidíte, pak střih a v dalším záběru už mají namalované pěkně rovné čárky (tak by to v reálu nikdy nevypadalo) červenou barvou.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.