Nejste přihlášen/a.
Můžete přidávat různé zajímavosti: Věděli jste, že:
V roce 2011 měl červenec 5 pátků, 5 sobot 5 neděl. To se údajně stane jednou za 823 let!
Zub je jediná část lidského těla, která se sama nedovede zahojit.
že: Ocas komety vždy směřuje od Slunce?
že: Jahody jsou jediné ovoce, jehož semena rostou vně plodu?
Pro mě bylo např. novinkou, když jsem zjistila, že mnohé státy jižní polokoule (nevím, jestli všechny) používají obrácenou mapu. Tedy takovou, na které je sever dole a jih nahoře. Není to úplná novinka, protože obrácené karty se částečně vyskytovaly už v historii.
Na obrázku je školní mapa světa, podle které se učí novozélandské děti.
Toto ovsem take neni pravda. Mapy s jihem nahore sice existuji, prodavaji se a prezentuji se jako vhodne pro jizany, ale jedna se spise o vtip. Je to ze stejneho soudku jako treba hodiny jdouci pozpatku.
V Australii i na Novem Zelande se normalne uci podle a vsude se bezne pouzivaji stejne mapy jako u nas. V 99% pripadu centrovane bezne na Greenwich, obcas se da setkat s centrovanim na Australii nebo Novy Zeland, ale opet jde spise o pobaveni.
Já jsem to už párkrát četla na různých stránkách, kde bych zrovna podobné "vtípky" neočekávala. No nic.
Ale přiznám se, že mě ta převrácená mapa moc nepřekvapila, protože konceckonců orientace na sever je jenom zažitá konvence - pól jako pól... Tak jsem si říkala - inu, proč ne.
Tedy par nezbytnosti k zapamatovani.
Tak treba, ze Eiffelovka je jako slunecnice, akorat naopak. Za slunnych dni se diky tepelne roztaznosti oceli odklani od slunce.
Nebo ze kazdy clovek ma v sobe tolik cev, ze by s nimi slo nekolikrat omotat zemekouli.
Nebo ze nejmensi znama delka (Planckova delka) je docela prtava. Jeji velikost si lze predstavit tak, ze zanedbate-li pritoky a vyparovani, tak vezmete-li jedinou kapku vody a kapnete ji do oceanu, vzroste hladina svetovych mori o tolik, ze porovna-li se to s Planckovou delkou zvetsenou na velikost 1mm, pak ten narust vysky mori by byl asi 300000000km, coz je zhruba vzdalenost od Zeme ke Slunci a zpatky.
Tak jsem ráda, že jsem tuto volnou debatu zvolila. To, co kolikrát pokládáme za zajímavost, vlastně ani zajímovost není. Takže díky všem za upřesňování a vysvětlení...
Dobrý den, jednou jsem četl zajímavou informaci, že kdyby se vývoj naší zeměkoule přirovnal k délce jednoho roku (365 dní), tak člověk by se tam objevil až poslední den a to deset minut před půlnocí. Takže, celý vývoj člověka od neandrtálce (nebo jeho předchůdce) až po dnešek by činil, vzhledem ke stáří zeměkoule, pouhých deset minut. Zdravím!
scv - Vaši informaci beru jako poplašnou zprávu, která poplaší až hodně vzdálené generace .
Četl jsem něco podobného - zhuštění 4,5 mld. let vývoje Země do 24 hodin. První život by se objevil až kolem 16:00, první suchozemské rostliny ve 22:24, dinosauři by vyhynuli ve 23:41 a historie člověka by se začala psát až ve 23:58:43. Moderní člověk se objevil jen pár sekund před půlnocí a zaznamenávání naší historie začalo jen 115 milisekund před půlnocí. A tušíte, co bude na začátku dalšího dne? Kolem 03:12 nastane vlivem aktivity Slunce peklo, které naruší koloběh uhlíku, zastaví tektonický pohyb, začne odpařovat vodu a sníží hladinu CO2 do takové míry, že vymřou všechny C3 rostliny (cca 99 % současných druhů). Kolem 04:16 vymřou všechny mnohobuněčné organismy a před třetí odpoledne bude Země úplně bez života. Další den v podvečer se Slunce změní v Rudého obra a zcela pohltí Merkur, Venuši a nejspíše i Zemi. Nakonec po Slunci zbyde pomalu vyhasínající Bílý trpaslík a určitě nějaká pěkná planetární mlhovina.
.
Jestli to někoho vyděsilo, tak se moc omlouvám, ale nedělejte si s tím hlavu! Za pár milisekund bude Poraďte.cz i celý internet minulostí a za dalších pár milisekund až sekund i celé lidstvo..
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.