Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Žárovka - sepnutí

Od: achatinafulica* odpovědí: 11 změna:

Dobrý den, tak mě napadlo, jak je možné, že se žárovka rozsvítí prakticky ihned po sepnutí spínače. Jak je to možné? Přece i té elektrické energii to musí chvíli trvat...

 

 

11 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

mirex*

0x

300.000 km/s, tedy skoro.

doplněno 08.06.16 15:13:

Pánové, chtěl jsem tazateli naznačit, že se jedná o velmi vysoké rychlosti blížící se řádově rychlosti světla. Proto ta "okamžitá odezva" na žárovce. Věřte, že další štourání do věci tazatele zajímat nebude. Tedy jestli vůbec. Protože jsem přesvědčen, že mnoho zdejších tazatelů si odpovědi ani nepřečte, protože je psali např. z nudy.

achatinafulica*

děkuji za odpovědi, určitě si je čtu všechny

 

rv*

0x

Elektrony ve vodiči se dají do pohybu téměř ve stejném okamžiku (je to ta rychlost světla), ale to neznamená, že by takovou rychlostí běhaly elektrony vodičem. Vodičem se posunují mnohem menší rychlostí, snad nějaké metry/s - jak kdy.

jofa*

Elektrické energii to netrvá ale vláknu v žárovce to nějaká ta milisekunda než se vlákno naplno rozžhaví trvá. Pro oko to je neměřitelný. Taky nepoznáte, že žárovka 50x za sekundu vypne a zapne. Lidské oko je nedokonalé.

 

jabraka*

0x

Dokonce se jeden elektron,nebo elektrický náboj,nepohybuje celým vodičem,Spíše se navzájem postrkují ,takže jeden náboj do vodiče,a na druhém konci jeden vypadne.

JABRAKA

 

figurek*

0x

Elektromagnetická vlna se od vypínače k žárovce pohybuje rychlostí světla a tepelná setrvačnost vlákna normální žárovky je skoro nulanic. Proto se normální žárovka rozsvítí prakticky ihned po sepnutí spínače.

Halogenům trvá rozsvícení déle, právě díky větší tepelné setrvačnosti.

doplněno 08.06.16 13:06:

Ale jistě. já obvykle na místní znalce nereaguji, ale někdy to udělám. Teď zareaguji na toho pode mnou.

1/ Žárovky s napětím 24 V a proudem 0,05A jsou běžně schopné přenést signál s frekvencí 1000Hz. Na průmce jsme z nich skládali světelný telefon. Fungoval.

2/ Namontujte do vypínače diodu a rožněte lustr. Uvídíte, jak se světlo viditelně chvěje.

3/ Elektrický náboj se pohybuje rychlostí 0,1 mm za vteřinu.

jentak*

Tak předně ve vodiči se pohybuje elektrický náboj, nikoliv elektromagnetická vlna. A žárovka(její vlákno) má právě velkou tepelnou setrvačnost, proto nebliká.

 


0x

podle většiny zdejších odpovědí by se proud vody v trubce šířil také rychlostí světla

dam®

Jen mírně, jedná se o atomy a molekuly. Fyzika prvního stupně zš, něco o pohybu těles, jejich tření, globálně, jedno jestli v makro nebo mikro možnostech.

trtr

Zdravím, tazateli ve spojitosti s otázkou doporučuji nastudovat pojem "driftová rychlost" ve spojení s elektrickými obvody. ,

Proud vody v trubce se šíří rychlostí zvuku ve ve vodě.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]