Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, před 12ti lety jsem si zřídila živnostenský list na který jsem nikdy nepodnikala.Během 6ti let po založení jsem se přestěhovala do jiného města a momentálně mi dorazila poštou od Městského úřadu k původní adrese mého bývalého trvalého bydliště pokuta v částce 2500,- za to,že jsem neměla označenou provozovnu podnikání.Nepředcházelo tomu žádné šetření a rovnou jsem dostala obálku s modrým pruhem ohl.mého neoznačení provozovny,a rovnou správní řízení. Bohužel,ohl.mé nevědomosti,kdy jsem měla za to,že ŽL již neplatí. Na základě této informace jsem si ihned zaslala ukončení živnosti. Momentálně se bijou 2termíny ukončení a odvolání ,které jsem nezaslala prozatím,zbývá ještě 6dní/na zaslanou zmiňovanou pokutu. Prosím o info,jak v tomto případě postupovat, poněvadž to posuzujiv za velmi přísnou pokutu a hlavně pokutu za delikt,který nebyl provozován.Děkuji.
Jak postupovat? Zaplatit a pozastavit živnost nebo úplně zrušit. To jste měla udělat již před 12ti lety. Ale to dnes již víte. To nemyslíte vážně, že jste žila v domnění, že ŽL již neplatí Jak by se sám od sebe mohl zrušit? Ale to je dnes již fuk.
Já bych opravdu raději zaplatila a žádné odvolání nepsala nebot na sebe upozorníte a můžete těch pokud dostat více. Podávala jste každoročně čestné prohlášení, že váš příjem je nulový? Atd,... A co sociání a zdravotní pojištění? Mít tam dluh za 12 let by byl mazec.
Je to prasárna úřadu, bohužel v mezích zákona. Místo aby pomohli a poradili, tak pomáhají obecní pokladně. Koukám, že je to všude stejné.
No úplně standardní není. Na úřadě si dělali pořádek, rozhodli se bez jakýhokoliv upozornění se rozjet do určité oblasti a provést tam šetření, zřejmě nemají co na práci. V Praze se takovéto šetření dělá u vyloženě větších firem,např.hospod a to velmi vyjímečně.A i výše pokuty je vysoká
ano, zdá se mi vysoká. Protože opravdu velkým firmám,podnikatelům, když už vyjímečně jdou,tak dostanou max.1000,-.Protože správnímu řízení má předcházet šetření, na to jsou taky zákony.
Zajda: A proč by nemohli upozornit a chovat se lidsky. Proč se musí chovat jako nemyslící byrokrat? je to ouředník, kterého platíme my z našich daní, aby nám, kromě jiného, dělal servis, a ne aby nás buzeroval. Buzerace,resp. fin.postihy, je až to poslední, co bych očekával. Tehdy, když selže vše ostatní.
Od úřadu to je sviňárna, ovšem v mezích zákona. Vy máte ŽL, není pozastavený = podnikáte. To že nic neděláte nikoho nezajímá. Máte povinnost mít označenou provozovnu. Kontrola, nesplněno, pokuta. Můžete se odvolat proti výši pokuty. Pokud se neodvoláte tak zaplatte, jinak bude vymáháno právní cestou a bude to dražší.
Já vím, chtěla jsem se vůči tomu odvolat, protože zároveň čekám na ukončení ŽL.
Žádnou provozovnu jsem nikdy neměla a hlavně jsem se přestěhovala do jiného města.Dokonce,tam kde jsem měla bývalé trvalé bydliště,tak byl barák,firemní a já v něm měla byt.Takže by mohl ještě být rozpor ohl.označení,protože jsem označení mohla mít uvnitř baráku na dveřích...to by potom musel mít každej živnostník označený dveře na baráku...a všude by byly jen IČA
Myslím, že rádcové nade mnou plantají páté přes deváté. Provozovnu rozhodně nemá každý Ičař, pouze ten, který si ji vytvoří, zkolauduje jako provozovnu a provozuje jako provozovnu. Pak ji musí mít samozřejmě náležitě označenu, tzn. musí na ní být viditelně uvedeno IČO, jméno a kontakt na zodpovědnou osobu a asi i další věci, které specifikuje zákon. Místo podnikání má každý Ičař a pokud to místo podnikání není zároveň provozovnou, nemusí být nijak označeno. U tazatelky jde asi o to, že nenahlásila změnu místa podnikání, když se přestěhovala, protože jak sama uvádí, nikdy provozovnu neměla. Doporučuji zajít na úřad a tam vše vysvětlit a teprve poté, podle výsledku nějak jednat. Není možné být pokutován za neoznačenou provozovnu, když žádnou nemám.
Děkuji za reakci. S vedoucíŽÚ jsem se snažila domlluvit - vysvětlit,jak se situace má,jak jsem před 6ti lety přestěhovala a že jsem hlavně nikdy s živností nezačala...paní se se mnou nehodlala bavit,respektive stále dokola tvrdila jen to jedno jediné,že mám pokutu. Dokonce mi byla řečena i výše,kterou jsem e posléze obdržela. Nemají náhodou tito úředníci profit,když tu pokutu zaplatím?
Momentálně čekám na dopis o ukončení živnosti,kterou jsem poslala hned po prvním dopisu.Zajímalo by mě,zda mi mohou dát po odvolání pokutu,když to vyjde na dobu,kdy budu mít ukončen živnostenský list?
Ve vaší otázce a v odpovědích nade mnou je smíchaných spousta věcí dohromady. Zkusím to trochu porovnat a udělat v tom maličko jasno.
Zřízením ŽL máte nasledující povinnosti (kromě některých dalších, které ale nejsou po váš případ rozhodující)
1) označit si místo podnikání (u většiny lidí místo trvalého bydliště) a provozovnu (pokud ji dotyčný podnikatel vůbec má) - oboje podle předpisů -(*)
2) jakoukoli změnu (změnu bydliště, zřízení či likvidaci provozovny atd.) ohlásit v nějakém (nepamatuju si, takže viz předpisy - tuším, že to je 8 dnů) termínu Živnostenskému úřadu, Zdravotní pojištovně a OSSZ.
Vaší chybou bylo, že jste některé věci z toho porušila (neohlásila jste změny) a za to jste dostala tu pokutu. Takže pokuta je oprávněná, její výši určuje ŽÚ. Odvolání je možné, ale jestli se vám podaří se pokutě vyhnout, záleží na ŽÚ.
Celému problému jste se mohla elegantně vyhnout tím, že když jste zjistila, že podnikat nebudete, tak byste zašla na ŽÚ, ZP a OSSZ a ohlásila přerušení podnikání (pozastavení platnosti živnostenského oprávění). Přerušit podnikání lze kdykoli, nic se nezdůvodňuje, jen se požádá o přerušení. Max hranice je tuším 15let, ale dá se to prodlužovat, zrovna tak jako kdykoli obnovit do aktivního stavu (pokud se např. zítra rozhodnu, že od dalšího dne budu opět podnikat, zajdu na Ú, ohlásím jim to a od uvedeného data mám ŽL opět aktivní. Jinak je docela hloupost již jednou vydaný ŽL zcela zrušit - nechte si ho jen pozastavit (nic to nestojí a aktivace taky ne, ale případné opětovné vydání nového ŽL by vás stálo 1.000,-Kč). Jo a změny v ŽL se platí, ale nevím kolik (nepamatuju si to, jen rozšíření činností si pamatuju, že je za 500,-Kč).
(*) - provozovna má specifické předpisy, u místa podnikání stačí na zvonkovém tlačítku u vchodu do domu uvedené jméno a IČO (tohle jsem ověřoval a bylo mi to vysvětleno tak, že kdo má místo podnikání třeba v paneláku, nemá kam údaje o firmě jinam umístit, takže ŽÚ to toleruje v tomhle minimu).
A ( i když se to vaší otázky netýká, může vám to ušetřit 500,-Kč) - pokud máte platný ŽL, tak jste povinna podat Daňové přiznání FO a to i když jste "nic nedělala" a byla třeba jenom zaměstnaná, tzn. že na formuláři bude váš výdělek ze zaměstnání a jinak samé nuly. Pokud to neuděláte (nepodáte DP když tu povinnost máte), platí od roku 2014 předpis, že minimální pokuta je 500,-Kč (jinak samozřejmě % dle vypočtené daně, pokud byste nějakou platit měla). Za roky 2013 (podat DP do 31.3.2014) a 2014 (podat DP do 31.3.2015) to už nestihnete - tam vás nejspíš pokuta 2xa500,-kč nemine (ale můžete se zkusti zeptat na FÚ, jestli by vám to třeba neodpustili). Za rok 2015 (pokud jste měl platný ŽL doteď jako že asi jo) to ještě stihnete - máte na to do 31.3.2016 - když to uděláte, ušetříte 500,-Kč za případnou pokutu za další rok
K tomu ještě pro uklidnění - do 31.12.2013 byly pokuty za neodevzdané daňové přiznání také, ale pouze pokud jste měla platit nějakou daň - pokud jste měla platný (aktivní) ŽL, ale "nic jste nedělala" a na DP by byl pouze váš příjem ze zaměstnání a jinak nuly, pokuty se neplatily (pokuty byly % z nezaplacené daně, pokud je daň 0, není z čeho vyměřit pokutu). Takže za roky od zřízení ŽL do konce roku 2013 po vás FÚ žádné pokuty za neodevzdané DP chtít na 100% nebude (osobně ověřeno - ŽL jsem měl aktivní, ale DP jsem po určitém mezidobí nečinnosti podával až v r. 2014 (za r. 2013), když uzákonili ty 500,-Kč pokuty za neodevzdání byt i jen prázdného DP).
Pouhá existence ŽL není důvod k podání daňového přiznání k dani z příjmů. Tazatelka píše, že nikdy nepodnikala. Předpokládám, že nezahájila samostatnou výdělečnou činnost, neoznámila zahájení SVČ na finančním úřadě a k žádné dani se neregistrovala, stejně tak se nenahlásila jako OSVČ na správě soc. zabezpečení ani u zdrav. pojištovny. Pokud nemá jiný důvod, tak jen kvůli existenci ŽL daňové přiznání k dani z příjmů podávat nemusí.
Avšak pozor - oznámení o zahájení SVČ na SSZ, ZP a FÚ bylo možné provést i pouhým zaškrtnutím této možnosti na tzv. jednotném registračním formuláři při vyřizování ŽL na ŽÚ. Takže je třeba si uvědomit, jestli oznámení neproběhlo tímto způsobem. Potom by bylo třeba plnit povinnosti vůči FÚ (přiznání a ohlásit ukončení), OSSZ A ZP (přehledy a ohlásit ukončení činnosti).
Tazatelka uvádí, že ŽL má 12 let a to ještě žádné "jednotné registrační formuláře" nebyly.
Nicméně vzhledem k nejasnostem u samotné tazatelky si myslím, že když zajde na FÚ a tam se zeptá, jak to udělat (podávat či nepodávat) s DP, že nic nezkazí a rozhodně je to lepší než si nechat dát případně pokutu 500,-Kč, když si to tam někdo vyloží jinak ne?
Já bych navštívila ŽÚ osobně a pokusila se s nimi domluvit. Možná by stačilo jim tam podepsat jen čestné prohlášení, že jste nepodnikala. Nač hned platit?
Nač hned platit? To myslíte vážně? Protože byl poručen zákon ( a ve skutečnosti ne jen jeden).
Paní Vojtěchová - ne, já hned vše neplatím, vše přezkoumám.Ale mně by se nestaly takoéá chyby, co vám. Proto říkám, zaplate nebo na vás mohou vytáhnout další POKUTY. Nešprajcovat se, v klidu odejít a dělat dál mrtvého brouka.
Jaké další pokuty? Já se samozřejmě odvolám na jejich rozhodnutí a žádného mrtvého brouka dělat nehodlám. Je to od nich hodně přísný až zarážející postup. Zajímalo mě, zda tady má někdo obdobnou zkušenost, jak byl pokutován a jak vše vyřešil.
To už jsem se pokoušela,ale celé to bylo marné, poněvadž paní úřednice trvala jen na pokutě a neviděla důvod mi jí neudělit. To ,že tam několík let nebydlím,a hlavně,že jsem nikdy s podnikáním nezačala.Což samozřejmě moc dobře vědí. Pokuta ve výši 2500,- je značně vysoká.
Jak to myslíte - nezačala? Máte platný živnostenský list nebo ne? Co další vaše povinnosti, které z toho vyplývají - vůči zdravotní pojištovně nebo sociálce? To už jste řešila? Pokud ne, tak začněte nebo těch kostlivců vypadne ze skříně víc.
A doporučuji vám sklapnout podpatky a zaplatit. Dva a půl tisíce může být jen začátek, pokud budete dělat problémy. Obzvlášt tehdy, když je to vaše chyba a nechala jste to zajít tak daleko.
když nejsem přihlášena na finančáku,tak co bych asi měla platit? jediný co mám,je živnosták,kterej mám zrušenej a čekám na nabytí právní moci.
Jestliže má paní jen živnostenský list a pracovala jako zaměstnanec, žádné povinnosti k sociálce nebo zdravotní pojištovně se jí NETÝKAJÍ.. Pouze když podniká jako hlavní činnost. Živnostenský list může mít jen pro případ nahodilých činností. V každém případě ale měla nahlásit na ŽÚ, že zatím nehodlá zahájit činnost. Nebyly by problémy.
Pokud se živnostenský list neprobudil, že podniká.Tak má jen ohlašovací povinnost o změně trvalého bydliště.Přece ji nikdo nemůže pokutovat za to, že začala podnikat, když nezačala. Není možné, aby to bylo zahájeno, že začala podnikat.Změna bydliště není zahájení podnikání ŽL.Také je divné to, že ji sám živnostenský úřad nekontaktoval. Většinou zasílájí obsílku. Teď řeším podobný připad u sebe.Jen s tím, že se mi ŽL oživil. Musela jsem ho ihned pozastavit. Kam vše nahlásit změny teda koukám. Na všechny kraviny se bral ŽL, který ani v životě snad potřebovat nebudeme. Místo zaměstnaneckých poměrů vše na ŽL Strašná doba to byla. Pozastavila jsem si ho sama na dobu určitou. Pokud budu chtít někdy podnikat, tak si jej sama aktivuji. Není možné, aby mi sám byl aktivován bez mého vědomí. V případě, že mi vypršela doba spánku ŽL, tak se to aktivuje automaticky.
a já nevidím důvod,proč se neodoválat,držet pusu a řídit se nákým momentálním rozpoležením úřednice...ano,zákon je zákon,ale tak se jím mají držet i oni
Než začne řízení, má tomu předcházet šetření. Mají si zjistit,jak se věci mají a hlavně jestli místo podnikání,které je uvedeno,je vůbec relevantní. V tomhle případě je to sporné, aproto poukazuji za nesprávnost řízení. Koukám,že tady lidi plácaj totální kraviny a nejsou zběhlý v zákonech a pravidlech,kterými se musí stejně jako živnostík ale držet i úřad.Člověk,aby si bez právníka,kterýho si nemůžu dovolit, pomohl sám...ale i tak díky za reakci Všem...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.