Nejste přihlášen/a.
Jen pro zajímavost převeďte 8000,- KČS v roce 1970 kolik je to dnes KČ, zhruba? Dík.
Jak už bylo psáno cca 10x. Pokud bys kupoval elektroniku tak na dnešní je to tak 3000 ,ale pokud vodu tak je to přes 5.000 000
doplněno 14.02.13 08:08:Jo je tam 0 navíc ma být 500 000
Miro, jak jsem psal, těžko se srovnává, porovnejte třeba ceny rohlíku, televize a auta vůči platu - dnes a dříve. Za komoušů se z prodeje televizorů dotovaly rohlíky, neexistovalo tržní hospodářství, fungovalo RVHP a ceny zboží byly většinou nereálné, hodně zkreslené oproti skutečné hodnotě, Prostě řízený přesun peněz... Aby se člověk levně nažral a držel hubu...
Neřekl bych že rohlíkama ucpávali hubu. Ty rohlíky asi zas tak dotované nebyly. Nejvíc bylo dotované nájemní bydlení. A dokonce i přiděleného nájemníka musel vlastně dotovat majitel rodinného domku. A to staré římské "lidem chléb a hry" funguje spíš dnes. Proto se taky nejvíc obrací pozornost k těm dnešním "celebritám" což byli kdysi komedianti a některým z nich se nedávno říkalo kur**. No a pak sportovci. Proto se tam točí tak velký prachy.
A TV Nova ta ví z čeho vytěžit kapitál. Každý den se narodí aspoň jeden blbec který se jde strapnit do Superstár s vidinou těch milionových zisků. Nova s toho zadarmo udělá program, který s velkým nadšením, jak se Ti chudáčci strapňují, s velkým zájmem sledují další miliony blbců. No a Ti potom drží tu hubu, nebot na jiné nemají čas.
a jo, v celku máte pravdu, vezměme, že prům. plat tehdy byl cca 2500 možná i míň. a dnes je zhruba 25 000. Tak to docela i sedí.
Nesedí. Protože zatímco tehdy ten průměrný plat měla cca polovina lidí(možná víc) tak dnes má 65% plat menší než je průměr.
Medián mezd v ČR je 21000 Kč, takže až tak zlé to není. Navíc, co se týče rovnoměrnosti rozdělení příjmů, kromě Švédska patříme mezi země, které jsou na tom v celosvětovém měřítku nejlíp
Klera: Zajímavější údaj je, že podprůměrně placených zaměstnanců je vždy více než těch nadprůměrných, skoro dvě třetiny.
zdroj: czso.cz/...
Račte si to přečíst. Median je k ničemu. V tomto případě.
poslyš kamaráde, jestli máš elementární znalosti z matematiky, pak bys mohl vědět, že většina lidí nemůže mít nadprůměrný plat, protože nadprůměr a většina se navzájem vylučují.
Median je statistické vyjádření nejčastější hodnoty, užitečná věc.
Teď jste se pěkně sekl a to v obou tvrzeních. Většina lidí může mít nadprůměrný plat. Uvedu příklad: zaměstnanci malé firmy budou mít plat 30, 30, 30, 30, 9, 9, 9, (vše v tisících). Průměrný plat činí 21 tisíc. Čtyři zaměstnanci mají plat 30 tisíc a to je většina.
Nejčastější hodnota není medián, nýbrž modus. Medián je něco jiného - je to prostřední člen uspořádané řady hodnot.
Tak to jen k těm elementárním znalostem.
doplněno 14.02.13 14:12:Většina lidí může mít nadprůměrný i podprůměrný plat. Záleží na rozložení hodnot.
Ehm...až na to, že podstatou medianu je to, že jednoduše řečeno polovina prvků má vyšší hodnotu a druhá polovina má nižší hodnotu...Samozřejmě je rozdíl mezi aritmetickým průměrem a mediánem...To, že lidí s podprůměrným příjmem je více než těch lidí s nadprůměrným není žádná zajímavost, ale fakt, s kterým nikdo nemůže nic udělat ani kdyby se stavěl na hlavu...Změna je nereálná! A na celém světě to tak funguje...Můžeme se pouze snažit o zmenšování nerovnoměrnosti v příjmech. A jak už jsem psala, my jsme na tom v celosvětovém měřítku hodně dobře.
Rozdily byly i napr.v roce 1980,jsem mela 1600kc v zahradnictvi a nasledne ve fabrice v tezkem prumyslu 4000-6000 ve stejne dobe.takze jak kde,zahradnictvi nebylo nikdy placene.Jinak v teto dobe bezne brali lidi 2500kc.,uzivili rodinu a jeste jim zbylo na pivo.
Já měl v r. 1976 nástupní plat v 5. dělnické třídě 7,50/hod + premie + příplatky za soboty a nedele. Tedy asi 2200 hrubého.
Miro nedá se říct, že je to desetkrát tolik, poněvadž průměr nemůžeš brát na všechny skupiny stejně. Dřív osm tisíc měl člověk i jako půlroční plat, přesto ten průměr mohla mít většina, páč nebyly takové rozdíly mezi těmi pracháči a dělníky. Dnes jsou nůžky rozevřené daleko více a horních sto tisíc ten průměr hodně slušně udělá na zbytek pracujících. Takže dle průměru nejde hodnotit výše životní úrovně, je to jen číslo. Většina lidí ten průměr dnes nemá a nedá se říct, že by se měla lépe jen proto, že rohlík stál 30haléřů a dnes jen cca 6x tolik. dřív se neplatilo školství, zdravotnictví, voda byla téměř zadrmo, odvoz odpadů,stála pár haléřů, stavební pozemky byly většinou zdarma, půjčky byly zdarma, podpora rodičovství atd atd a hlavně všudy přítomné poplatky, které dnes člověk platí na každém kroku. Když si to pak člověk převede na ty rohlíky, zjistí, že jeden může stát 30korun nebo i více. Kalousek nás krmí inflací kolem dvou procent ročně, ale opět , na kterou skupinu se to vztahuje? Čím míň člověk vydělává, tím větší inflaci má , protože jeho spotřební koš je jiný. Potraviny a energie se zdražují nejvíc, takže běžná inflace pro takového člověka je klidně nad deset procent...takže nedá se říct, že 8000 tisíc tehdá je dnes jen "10x" tolik...
Já bych řekla, že to by to tenkrát bylo osm stovek. Ale dnes se základní potraviny koupí levněji, ale ne kvalitněji. Jen můj názor. - pt
V roce 1970 byl plat -s přesčasy-2500 čistého (řemeslo), jinak necelé 2000 Kčs. (U svobodného, měli větší daně).
kjanik: ano, to by odpovídalo. Můj táta v 1969 jako Ing. a odborník nastupoval do výzkumného ústavu za necelých cca 3000,- a já jsem v 1984 po maturitě bez praxe nastupoval za 1700,- hrubého...
V r. 1972 o prázdninách, byl můj plat jako brigádníka na pozici skladník velkoobchodu 1350 kč hrubého. Necelá tisícovka čistého.
Vážení po vyučení zedník rok.1965 jsem měsíčně bral 1800 kčs po zapracování 3000 čistého .Pak .Pak dlouhodobá práce na výstavbě ELEKTRÁREN TUŠIMICE 2 .Jako řidič začátek PRAGA V3S MIXU TATRA 148 PLAT V ČISTÉM 4.500 až 5000 čistého rok 1972-1980 Ubytování v Kadani zdarma jídlo za pakatel.Poté hlubiné doly Ostravsko HLOUBENÍ JAM Plat 10000-15000 čistého .ROK 1980 .
Kalkulačka ČT je obrázek krásné propagandy, za kterou by se nemusel stydět ani bolševik v padesátých letech. Daleko zajímavjší by bylo zadat plat třeba v roce 89 a nechat přepočíst na dešek kolik by člověk měl brát. To by se ,ale moc nehodilo.
Jábych měl brát 35000,-Kč a to jak říkal Bronislav Poloczek "to kurva ani omylem"
Ale ono je ve výsledku úplně jedno, kolik berete, důležité je, kolik v té které době za to můžete nakoupit.
Tržní ekonomika funguje dokonale. Třeba příjmy sportovců jsou jistě odvozeny od vstupného na stadionech a s televizních práv.
Existuje ještě vůbec sporovec amatér?
Ano, je to veliká blbost, už jen z toho důvodu že mnoho profesí změnilo za ta léta svoji hodnotu, něktéré jsou na tom lépe některé hůře.
Tak toto je Gothaj z roku 2013. Žádný mýtus ale realita
doplněno 24.02.13 22:26:Naštěstí to není konina
Čtu tam tohle: "Povrch výrobku byl lepkavý a slizký. Výrobek vykazoval netypický nakyslý zápach. " To jsou typické projevy špatného skladování. Za to s největší pravděpodobniostí nese vinu nikoliv výrobce ale velkoobchod, přepravce nebo prodejce. Každý si může takto koupený smradlavý salám buď zahodit do koše a zanadávat si, nebo jít zpátky do krámu a udělat tam bugr. Nebo něco mezi tím. Je na každém, co si vybere, jak si prodejce "vycvičí".
O tom to ale přece není. To není žádná systémová věc. Podstatné je přeci to, že dnes existují salámy plné masa, stejně jako existují salámy narvané kuřecím separátem vodou, sojou namletýma ušima kopytama a já nevím čím. Salámy a buřty, které nikdy neviděly pořádný kus masa. A stát se na to dívá, a dovolí tomuto výrobku říkat salám nebo párek. V tom já vidím daleko větší pochybení státu. Co je mi platné, že dokáže odhalit neškodné maso, třeba koninu tam kde nemá být, a přitom se smí dělat taková svinstva jako výrobní salám a dávat je do salátů. To je to nejhorší. To je místo kde stát zklamal.
Myslím si, že kolem roku 1970 platy ve výši 8 tisíc snad ani nebyly. Možná nějací papaláši na sekretariátu je měli. Ale ředitel Tesly /jak se šuškalo/ měl prý 4 tisíce a byl to tehdy hodně vysoký plat.
Z vlastní zkušenosti: v roce 1974 jsem po SŠ nastoupila do kanceláře jako provozní technik. Dostala jsem prac. smlouvu a v ní plat: 700 Kč hrubého měsíčně. Když jsem odtud odešla do školství /musela jsem se zavázat k dalšímu studiu/, dostala jsem jako vychovatelka v družině najednou plat 1 100 Kč hrubého. Panečku, to byl skok. O 50% víc, než v té kanceláři. Jaga.
nejedná se o plat 8000 ale cenu nejmenovaného výrobku. Samozřejmě na tehdejší dobu je to několikanásobek měs. platu.
Například horníci a dopravní piloti měli i víc, ale to byly tvrdě vydřené peníze...
doplněno 14.02.13 10:40:odpověď pro babajaga.
Ani dnešní "celebrity" nedosáhnou vzděláním například na lékaře a jejich platy jsou nepřiměřeně větší
Dotaz jako takový je k ničemu sám o sobě, Vytvořte si spotřební koš. Srovnat jedno, dvě zboží nic moc nevypovídá. Tehdy byli všichni jakž takž v průměru platů i v oborech shodní,. Dnes je rozptyl, takže i hodnota peněz pro různé skupiny je jiná.
doplněno 15.02.13 13:04:Zamyslete se také nad tím, jakou jste třeba za komuny a za kolk měli TV a co stojí dnes a so to všechno umííí. Kolik by dnes stál třeba Trabant aj?
v roce 1977 nájemné za byt 3 + 1 329 Kč.
dotaz je můj, a je pro zajímavost. S tou cenou peněz máte obrovskou pravdu. -> Majitelé luxusních vozů mají penez jako šlupek a pokuty jsou pro ně zanedbatelné a tudíž jezdí jako "lidský dobytek". fenomén doby. a i řidičák se dá koupit
doplněno 14.02.13 14:39:to buss. No, to je kapitalizmus = vše je založeno na penězích a ne moc na "lidských" vlastnostech.
tomu říkám mazec. Ale kdo v 80-tym věděl co je to PC, jen málo vyvolených. Já se k 286-tce dostal tuším až vroce 93-94! na průmce.
doplněno 14.02.13 19:48:neuvěřitelný je ten HDD 40 nebo 160 MB.
Slušovický TNS stál 80 000Kč a byl bez HDD jen s dvěmi FD mechanikami - jedna se používala na programy a druhá na data. Plasty se na něj výráběly recyklováním plastových pytlů z hnojiv.
Desinformace. Před rokem 1989 byly na trhu osmibyty. Slušovice něco vyráběly a i ve školách snad již byly IQ-151 a Didaktiky či jak se to jmenovalo. Takové ZX-Spectrum taky. Sám jsem kupoval ATARI již někdy v roce 1985.
Jak píše jirbar - DEZINFORMACE, IBM PC standart 16 bit před rokem 89´byly dokonce Slušovice je vyráběly, ale byly pro normálního smrtelníka nedostupné, ostatně v té době to nebylo na západě o nic lepší, byl to taky docela luxus.
Byl to luxus. Stejně jako dneska to nejnovější.
Procesor AMD Opteron 6282SE, cena 25.855kč
Základní deska SuperMicro H8QG6-F, cena 22.259 kč.
Ano, protože 16bitová Amiga, nebo Atari ST bylo v té době výkonější než PC. Po zavedení emulátoru PC do těchto počítačů byly pořád o něco rychlejší než samotné PC, ale že by se nesměly dovážet o tom nic nevím...
doplněno 15.02.13 05:33:Ale možné to je, tehdejší kapitalisti byli na nás dost hnusný :D
A PP06 vyráběný v Blavě stál 120 000 Kč. po 1990 za 4600.
doplněno 16.02.13 18:36:Jo Fafority bylo prní auto, které podražilo.
Jirbar Tož nevím, Gothaj byl jeden z nejlevnějších salámů a u nás to byl šmejd! Asi jak kde, Já vozil uherák, Vysočinu z Bratislavy.
Jedno družstvo zde v r. 1966 uvádí
Vlastní náklady na 1 l mléka činí 3,75 Ks (1,75 prodejní cena.)
Vlastní náklady na 1 kg masa činí 16 Ks (9 Ks prodejní cena.)
dotace nás pěkně okrádají, proč to vlastně dělali?
To snad platí od starého Říma "chléb a hry". Dnes nás cpou falšovanejma potrvinama a o to více všema přiblblejma Superstár kde se 90% účastníků jen zesměšňuje, nebot nemají vlastní soudnost a TV NOVA má zadarmo pořad. K tomu přidám ty modly sportovní a jiné "celebrity" k nimž mnozí zhlíží jak k Pánu Bohu.
Take stoji za zminku,ze presto,ze tenkrat byla treba elektronika draha,tak vydrzela 25 let a vice.O dnesku se radej nebudu vyjadrovat vsechno je DKP.Nevim kolik by dnes musela stat,aby vydrzela tak dlouho.Mam 26 roku robot a porad funguje,tenkrat jsem dala za celou sestavu asi 1500kc.presne fakt uz nevim Setrila jsem na nej rok,prave z vyplaty kolem 1600kc po 300 a ty sakra chybely,nebyl to velky plat.
doplněno 15.02.13 07:40:Setrila na nejen na nej rok,pro upresneni + teplovzdusnou troubu za 2100kc,ta jde take dodnes.
Co je mi platná elektronika, která fyzicky vydrží 25 let, když morálně a technologicky zastará za dva roky?
btw počítej: dala jsi za robot celou výplatu, vydržel ti 26 roků. Dnes dáš za srovnatelný robot desetinu výplaty, vydrží třeba tři roky. Matematicky to vychází zhruba stejně, ale v prvním případě máš čtvrt století starý klump, zatímco v tom druhém případě je každé tři roky nový, tedy stále moderní.
Pánové ale jednou této době se bude říkat Staré dobré časy.Tak jak Vy mluvíte o Vašich starých dobrých časech.
Moje mamka mé 26 roku ledničku LEHEL maďárskou. Kdyby se spočitalo kolik sežrala proudu za ty roky tak určitě by měla tři nové,větší a učinější.
Mamka je stará a nedá pryč věc co ji ještě funguje.Přemýšlím že ji ledničku nějak pokazím.Nabízeli jsme ji novou,nechce ani slyšet. Ale reagoval jsem na názor bmx
hezky se nám to téma větví a odbočuje . bmx má pravdu, ty strašný kvanta výrobků jsou obecně energeticky náročný a globálně světu nic nepřinášející. Lidi co obměňujou každoročně každosezónně šatník a utrácejí za jiný nepodstatný kraviny (dnes se jim říká VIP ja jim říkám . . . . . ); ty bych "nahnal do michelinky tahat pneumatiky".
Ono ani nemusíme choit tak daleko, stačí se podívat na "ekologickou" výrobu solární energie. Na výrobu jednoho solárního článku se vynaloží více energie než on sám dokáže vyprodukovat za svoji živtnost.
Recyklace jednoho článku stojí 1000 Kč navíc suroviny lze znovu použít Životnost nejméně 10 roku.Myslíte že jeden článek vyrobí za 10 roku méně eletřiny než za 1000Kč?
Jirka2, recyklace a samotná výroba článku jsou dvě absolutně odlišné věci.
Nejde tady o čásku 1000._kč za nějakou recyklaci a následé použití surovin.
Mluví z Vás jen závist,že někdo se může mít lépe než Vy. Nebo misto aby cpal peníze do strožoku si je užije.Prožije krásný život. Vy si ty peníze do hrobu nevezmete a nakonec se dědici o ně porvou. Proč zrovna do Mišelinky? jinde je práce stejně náročná At je to práce horníka nebo u počítače.
Píšeš že mamka je stará ale ona je mladá myšlením na rozdíl od Tebe. Jeden z těch co podléhá současnému loby. Ty panely není energeticky náročná likvidace, ale taky výroba. A tak je to se vším. To se to kejhá když se energeticky a materiálně rabuje někde úplně jinde, třeba v Číně. Další dopady na životní prostředí a zdraví dělníků, často i dětí podílejících se na výrobě jistě za těch nejlepších podmínek.
Jo jo to ochránci lidských práv nějak neviděj, ti mají jen plnou hubu Dalajámy.
Najdi si nějakou statistiku jaký poměr má Amerika na světovém počtu obyvatel a jakým poměrem se podílí na světové materiálové a energetické spotřebě. Pokud se Čína a Indie jim bude chtít vyrovnat, tak tenhle Svět zajde. No pokud se jim nepodaří odchytávat ty asteroidy.
Tak že mamka když nedá pryč věc co ještě funguje ale několika násobně ji finančně vyčerpává než nová věc tak je mladá myšlením?
Co stojí likvidace počítače a následná výroba, proč ho máte? Noviny si můžete koupit v trafice.účetnictví se dělalo ručně tužkou.
Proč máte televizor? I ten při výrobě a následné likvidaci určitě ničí prostředí a zdraví dělníků .Součástky možná v Číně dělali děti
Proč máte ledničku? Můžete si nařezat led dát do sklepa dříve se to tak dělalo.
Auto které koupíte už druhý den ho za stejné peníze neprodáte,proč teda auto kupujete?
Výroba těchto věcí a mnoha dalších Vše se musí někdy zlikvidovat. A co s tím má společného Dalajláma? Určitě za to můžou komunisti nebo ufoni.
Solární panely vyrábějí energii nezávadně,neničí životní prostředí. To že musíme za to tak draze platit není vina panelu ale politiku co špatně úmyslně sepsali smlouvy. a namastili si kapsy.Máte názor jak kdysi co dělníci rozbíjeli stroje proto že jim brali práci.
Ano, musí se něco vyrábět a musí se to taky likvidovat, kdyby to vydrželo déle, nemuselo by se toho tolik likvidovat
Výrobci mají spoustu nových technologií, ale pořád vyrábějí staré věci a k těm novým se dostávají postupně aby se jim vývoj zaplatil a montují do všeho "kurvítka" aby to nic nevydrželo a museli jsme si koupit zase nové a zase s nějakým "kurvítkem" co vydrží něco málo přes dva roky, aby nedejbůh nemuseli platit záruční opravu.
doplněno 15.02.13 19:01:A s tou závistí - to je teda "trefa" už vím docela přesně jaké jsou tvé životní hodnoty
Já patřím mezi lidi, kteří mají rádi jakokoliv technickou / elektronickou novinku, ale stejně se mi nelíbí co se v dnešní době děje.
Hodně si protiřečíte.Starého člověka předělat nejde .Tato věta to je perla.Já patřím mezi lidi, kteří mají rádi jakokoliv technickou / elektronickou novinku, ale stejně se mi nelíbí co se v dnešní době děje.Kupuji značkové věci které bohužel jsou dražší ale také něco vydrží. Jen jednou jsem koupil vrtačku za 400kč a vydržela tak asi vyvrtáni 50 děr.
na to pozor! třeba u potravin dělala česká TV rešerši sýrů či něčeho podobného jednoduchého mezi potravinami. Nejkvalitnější byla nejlevnější potravina z Lídla a nejdražší výrobek téhož byl největší SHIT. To prokázal rozbor odborníka. Ne vše co je značkové je zcela zaručeně kvalitní. Značkový hadry vesměs moc nekupuju. V zahraničí je jejich cena oproti ČR dvoutřetinová, někdy i poloviční.
Plně souhlasím. Lidl totiž je kvalitní německá firma,která je po celé EU a zboží je také ve všech zemí stejné kvality. Myslím že je to jediný obchod který takto funguje.Zboží je o trochu dražší ale kvalitnější. To značkové zboží jsem myslel elektrospotřebiče.Zahradní nářadí.Benzínové pily atd...
Co to je za blud. Lídl je obchodní řetězec a tam kde se roztáhl tam byla spoušt. Jen si vyhledejte staré články jak Lídl stavěl bez povolení, nebo vykácel vzrostlé stromy. Viník se nikdy nenašel. Má své dodavatele a jako každý druhý tlačí cenu dolů a tím do nekvality.
Připomíná mi Mountfild. V létě jsem koupil někde v Brně zahradní nářadí (Fiskars) v ceně 800 Kč. Nyní z jara Mountfild totéž zlevnil o 50%. Měl jsem počkat. Ušetřil bych 20 Kč.
jirka2:
není těžké pochopit, že pokud by bylo tempo vývoje techniky / elektroniky podstatně pomalejší - třeba jak před 50 lety nic by se na mé oblibě novinek nezměnilo - jen to tempo by bylo pomalejší, novinek by nebylo tolik a radost bych měl stejnou :D
Možná větší, člověk si víc váží věcí kterých je málo, jsou vzácnější
doplněno 15.02.13 21:50:A ještě ke značkám - mezi značkovým a neznačkovým zbožím je čím dál tím menší rozdíl
Otázka je zda se vůbec vlastnosti moderních výrobků využijí. Moje může sledovat stovky programů stejně jede furt JOJ. Nahrávání. Není co nebo není čas to přehrát. Digitální foták. To se doma ze zvědavosti prohlídne jak to dopadlo, pak si na fotky již nikdo nevzpomene. DVD se přehraje jednou a šlus.
A výrobci. Vyplatí se vyrábět ten největší šunt. Vždy se najde blbec který to koupí a často nejde použít ani jednou, reklamace nestojí za tu námahu, nebo není komu reklamovat.
V Peny paragon hned vyhazuji takže smradlavé mléko pak stejně již nemohu reklamovat.
Pochopitelně píšu o zboží na běžném trhu. Nezajímají mne Speciálky. To by bylo jak nakupovat v Tuzexu či v Esu.
Jirko, ono je to snadné, žít si krásný život. Nedělala jsem to, Domek po rodičích jsem udržovala za nemalé peníze. Teď jsem v letech po nemoci, kdy mi důchod nestačí. Prodám domek po rodičích, něco přidám dětem, aby se nepraly. A budu si udržovat stále takovou jistinu, která mi bude zaručovat, že mi někdo příjde pomoci.
Jsou tací, co všechno prošustrovali na flámech a dovolených. Teď mají prdlačkum zajzum a naříkají více, než já. To je můj hlavní pilíř na stáří!
Jsou 2 možnosti a jeny Vánoce
1/ Mami ta Tvá lednice stojí za prd tady jsem Ti koupil novou
2/ Mami můžeš mi přidat na fáro. My Tě možná někdy svezem. A proč si vlastně nekoupíš ledničku
Drive si mladi museli takovou vec zaslouzit,tvrde na ni setrit,ale pak je ta vec odmenila,vydrzela jim cely zivot a nemuseli se zabyvat,ze za 2 roky budou muset shanet novy klump.Zabyvali se mezi tim jinymi vecmi.Nova doba,nas uci zit ze dne na den a nevazit si veci.Je dobre,ze se vymysleji nove veci,ale kdyby aspon nestali za ho...,.Nekdy mam pocit ze nejdem dopredu,ale dozadu.Zrovna tak v potravinach.Nekdo si stezuje,ze driv byly regaly vyrovnany stejnym druhem zbozi,aby nebyly prazdne.Za to dnes je plno sracek-pardon,jinak nemuzu a nakonec clovek zjisti,ze je vubec nepotrebuje,tedy pokud si nechce nicit zdravi.Joo,take mam doma robot po babicce, minimalne 55 let stary,nevim jak ho dlouho meli,strasne lituji,ze mi k tomu chybi meziclanek na mixer,protoze to je sila motoru,ze by se za nej nemuseli stydet profesionalove v restauraci.Takovy robot se ani rozbit nedal.Proc tedy lidi chceli jine,snad kvuli okoukanosti-nemodernosti.A dnes, na takovy by bud nemeli a hlavne se nikomu nevyplati ho vyrabet,kolik by jich asi prodali?zmenil se system ekonomiky.,nespori se.,nemysli se dopredu.To same s nasim zdravim.Nez aby lekar poslal na poradne-drahe,vysetreni,tak predepise postupne tisic kravovin,ktere nepomuzou a vyjde to draz a clovek podle toho dopadne.Driv se vedelo,ze kdyz je prevence,ze to stat neprijde pak tolik,jako kdyz se neco zanedba.No jo,jenomze to je prave ten system,ze dnes mam jen tolik penez a vic dat nemuzu,stat nespori.Kam se clovek dostane od porovnavani cen.Proste to srovnavat nejde.
Já si v tom roce vydělávala jako závorářka na dráze 1400,-, můj manžel - sklář 1800,- čistého.
Měla jsem doma dvouleté dítě a abych o něj mohla pečovat, měnila jsem si své denní směny s kolegyní za noční. Denní směnu jsem dělala jen, když mi vyšla na víkend, kdy byl doma manžel.
Vdaná jsem byla třetím rokem. Manžel i já jsme byli bez rodičů, naopak k nám přišli dva manželovy sourozenci z dětského domova. O autě jsme vůbec ani nesnili. Byli jsme rádi, že jsme si vzali na půjčku kuchyň a ložnici. Když nebyly peníze, manžel chodil na melouchy, V létě jsme sušili seno na stráních, které nikdo nesekal a seno prodávali do výkupu. Za to jsme jeli na svou první dovolenou k moři.
Dva roky na to jsme si zařídili půjčku na rekonstrukci domku po rodičích. Za 100 tisíc jsme vyměnili okna, dveře, podlahy, přistavěli vstupní verandu, zavedli vodu, zřídili ústřední topení.Zděnou kůlnu předělali na ubytovací prostory, které jsme poskytovali východním Němcům. Co jsme uměli jsme dělali svépomocí.
A také si pořídili druhé dítě.
V 78. roce jsme si koupili první auto - novou Dacii. S plnou nádrží nás stála 70000,- Kčs.
Ceny byly stálé: Cukr 7,30, máslo 10,-, vajíčko 0,80, šunkový salám 4-, gothaj 3,20,bůček 20,- ramínko 38,-, kýta 40,-, hovězí přední 27,-, zadní 35,-, svíčková 40,-, kuře (celé)45,-, mouka 3,20 - 3,80, mléko polo 2,-, plno 3,-, 2 kg chleba 5,20, rohlík 35 hal, kobliha 80 hal.
Dětské punčocháče 8,-, plena prací látková 40,-, dupačky 15,-, trička 15,-, svetřík 40,- hrací kalhotky 18,-, boty 15,- až 80,-Kč.
Kino 4 až 8,- , divadlo 40 - 80 Kčs, taneční zábava 3,- až 8,-, ples 10,- až 12,-Kč. Káva 2,40, pivo tuším okolo dvou korun.
Každopádně od r. 67 do r. 89 jsme oba stačili vystudovat při zaměstnání a studovaly už i naše děti. Byly jsme standardně zařízení a bez dluhů ( lednice, mrazák, automatická pračka, barevná televize), jezdily každý druhý rok na zahraniční dovolenou.
Asi tak 4x do roka jsme jezdili do divadla, v létě na hudební festivaly v zimě na koncerty vážné hudby.
Dělali jsme oba do sportu. Manžel trénoval děti na lyžích, já dělala cvičitelku 2x týdně po 6 ti hodinách.
Celá rodina byla vybavena koly Favorit, což bylo v té době nejlepší kolo na našem trhu, výbavu na sjezdovky jsme kupovali za bony v tuzexu od bot přes lyže až po čepice. Bony jsme sháněli od pražáků - rekreantů.
Byly to překrásné časy! Především proto, že jsme byli mladí a měli velkou chut žít.
doplněno 15.02.13 22:03:Opravuji cenu pleny na 4,-Kčs
Pekne porovnani cen,jen kdyz si clovek jeste uvedomi,ze ta kvalita poklesla taky nekolikanasobne,tak jsme zase u toho,ze uplne porovnat ceny nejde,proste je to horsi,nez se pise.Muj nazor.
Neřekla bych, že je to mýtus. Salámy jinak chutnaly a jinak voněly. Když jsem hodila na pekáč kilo masa, tak se nespeklo tak jako dnes.
Do Nigérie jsme si nechali poslat bednu českých potravin. Polytechnika, pro kterou jsme tam pracovali neměla peníze na vyzvednutí našeho kontejneru a tak se to válelo půl roku v tropickém lagoském přístavu. NIc nebylo zkažené, třebaže záruční lhůtu prošlou. V těstovinách, mouce, rýži nebyly žádní červi. Mléko Tatra bylo k použití, konzervy nenafouknuté.
Špekáčky už dávno nekupuji k opékání na ohni, salámům se vyhýbám a když už kupuji uzeninu, tak zrakem zpytuji, jestli je to z celistvého kusu masa a hlídám, aby to nebylo sešmelcované a slisované. Rajčata jím jen ta, která mi narostou na zahradě. Dětem rozdávám domáci protlaky, kompoty a džemy. Když nechci baštit éčka, pak mi nic jiného nezbývá. Takový jogurt býval jogurtem a protože byl nefalšovaný, vydržel jen dva dny. Co bych za to dala, kdybych měla možnost ho koupit. Mléko bylo mlékem a protože nemám nikde poblíž farmu, tak ho kupuji jen příležitostně do vaření.
Na 100% pamatuji jednu věc když se kdysi na trhu objevil salám Gothaj. Byl to skutečně nejkvalitnější měkký salám. Ten název získal zvuk a tak se drží dodnes. No zkuste ho koupit do leča do bramborového salátu. Samá mouka prostě bláto.
A co Poličan. Ten název nevznikl náhodou. Vyráběl ho Pejskar v Polici nad Metují a byla to "náhrada" Uheráku. Dnes Poličan vyrábí kde kdo a připomíná mi minulého Turistu. Dnešního Turistu nežerou ani psi.
To je jednoduché. Co dříve prodávaly prodejny ESO to dnes produkují "specielní" farmy pro parlamentní kuchyni.
Dnes je zakázáno odpad z vývařoven a jídelen skrmovat hospodářskými zvířaty.
Nejspíš mají o ta zvířata strach.
pamatuju se že na vepřové konzervy kdysi člověk jen pomyslel, ooblizoval se. Dnešní konzervy člověku zvedají automaticky kufr. Kvalita uzenin před 89 neměla chybu. Šunkový salám neplaval 3 dny ve vodě, na to nebyl čas, všeho bylo málo a hnedle bylo pryč.
Pamatuju vlašák =luxusní svačinka. Dneska to moc nejde pozřít, díky hrozné chemii v tom.
Tak tedy vlašák to byl pro mne luxus. Svačina 10 deka bramboráku za 1,10 Kč a 3 rohlíky po 0,30 Kč suma sumárum 2,- Kč. Výdělky nebyly nijak vysoké. Nebudu psát komunisti, ale jeden komunista mne několik let nepustil ani do učení a tak jsem od 14. let makal. No dnes jim za to děkuji ty 4 roky pojištění navíc trochu zvedlo výpočet.
Jinak bych se spíš zmínil o šunce. Ta moje se taky pomůže po.. s tím svým biglem a tak mu dává šunčičku. A on to fakt nežere.
doplněno 16.02.13 19:03:Ještě vzpomínám Loanchmit. Obalený to byl řízeček. Dnešní to je jak ten dnešní Gothaj v plechovce.
Naše vepřové konzervy za 9kč nestály za moc, i když byly jedlé taky. Hodně dobré byly ty červenobílé čínské za 11kč. Ale dnes i ty čínské nestojí za nic.
Vsechno bylo dobre,mohli by jsme pokracovat.Vonavy lansmid,ryby v rosolu,velka plechovka,kterou si clovek mohl koupit kdykoliv,bylo na to.Dnes by si clovek koupil takove mnozstvi jednou za mesic a jeste se to neda vubec chuti srovnat.Vlasak,no jasne,to byla pochoutka.Dnes si koupite salat a kdyby jste nevideli,ze je v kazdem neco jineho,je to uplne bez chuti na jedno brdo.Rybi salat drive,ja nemohla ani kelimek snist jak byl syty a dobry.Dnes si koupite tu vanicku,se samou cibuli a mrkvi a clovek by koukal,co jeste snist.Snad dnesnim mladym je lepe,kdyz ty drivejsi dobroty nepoznali a nam nezbyva,nez vzpominat,jak jsme i tak nekdy reptali a nevedeli,jak se mame dobre.
Kdo si v neděli ráno poslechl na ČT24 besedu s výrobci tak uvažují o zavedení vlastní sítě prodejen. Takže žádný mýtus, ale realita. To tvrdí jen fanatici poznamenaní povolební depresí.
Výrobci chtěli dodávat do řetězců, ale byly na jejich výrobky nasazeny tak vysoké marže, že by se staly neprodejnými. Jistě koupit kvalitu za srovnatelnou cenu nabízeného "hnoje" to by asi ten "hnůj" moc na odbyt nešel.
Osobně bych to jen uvítal a ti zastánci Lídlu a socialistického mýtusu jistě by měli možnost nadále nakupovat v řetězci. Ostatně koupit něco kvalitnějšího by mohlo taky utrpět jejich zdraví.
hmm.A jestli pak vite,proc na kvalitni veci spousta lidi nema a je nucena kupovat v Lidlu,ikdyby kolem bylo prodejen s dobrotami jako za totace,tisice?Kdepak si asi na tyto potraviny vydelaji,kdyz tu je znicena veskera sit,ktera drive fungovala?KOmunismus neni to nejlepsi,ale za to kapitalismus?Nejak utichl smich vsude,cim to asi bude.
jughlans:
komunismus ještě nikdo nikde neviděl a nezažil, to co tady bylo, byl socialismus a že vypadal tak jak vypadal je jen díky takovým, kteří se postarali o to aby zde dnešní kapitalismus vypadal jak vypadá. Jsou to lidská prasata co zku.ví jakýkoliv společenský řád v jakékoliv době.
To je pravda,ze do komunismu jsme meli hodne daleko,jen jsem oznacila dobu.nemyslela doslovne.otazka je,jestli vubec komunismus jde docilit.myslim ale,ze by to neslo.co clovek,to jine mysleni a naridit nic nejde,nebot,to neni na dlouho.
Pokud si pamatuju učivo ze základky, tak komunismus zkoušeli zavést Sověti. Bohužel to po měsíci zkrachovalo. Nevím už jestli jen v jedné vesnici, nebo na nějakém území, ale zkoušeli to. Lidi si mohli brát, co potřebovali a co uznali, že si zasloužili. Vím, že pak brali jídlo i pro svoje zvířata a do zásoby, takže to utnuli. Údajně se mělo čekat, až na to lidi rozumově dozrajou - nedočkali se.:D
Jde docílit toho , že se někdo dostane do Nebe u jiný do Pekla? Vždyt každý je jiný a ani zde nejde nic nařídit. A přeci někteří v to věří a zcela se tomu podřizují. Je to jejich víra! Zkrátka každý veří v něco jiného. Která možnost je uskutečnitelnější? Do nebe a nebo komunizmus? - miro
BMBX: Patří nám to. Všichni jsou zticha. Podívejte se do Bulharska. Co se tam děje, když jim zdražili neúměrně elektřinu. Statisíce lidí v ulicích a není daleko k revoluci. Mám kolegyni bulharku, tak vím, že nám TV zase neříká celou pravdu.
zabu:
nezbývá než doufat, že se to začne hroutit a my se pak přidáme jak v roce 89´. Kdyby to tehdy nevřelo kolem nás tak mlčíme do teď. Bohužel se toho chytli svině, my tady nemáme co jsme si tak nějak představovali.
To že média lžou vím dávno, bohužel je to horší než za socíku, protože tahdy to všichni věděli co si z toho mají vzít, dnes si většina lidí myslí že jsou jejich informace pravdivé a věří jim.
styreček:
to nejsou komunisti, to jsou lidské svině, co zku..ví každý společenský systém, nebýt jich, tak by to před 89´vypadalo taky trochu líp
Pořád nějak musejí vymývat mozky, aby jsme si mysleli jak nás zachraňují, ale kdyby většina lidí konečně pochopila kam se ženem tak provedou okamžitou defenestraci, ani o Islandu se nikde nemluvilo a nemluví
Neslyšel jsem to osobně jen si o tom vypravovali v autobus. Filip prohlásil "Ti co tomu věří jsou pořád u nich, ti co šli vždy za kariérou jsou již dávno jinde" A má pravdu. Stačí si přečíst životopisy ódeesáků strůjců tržního hospodářství. Skoro všichni byli rudí, včetně toho neúspěšného prezidentského kandidáta.
Mně osobně se nejvíc líbí Ševčík. Jak se přes noc z komunisty stane Supr kapitalista.
Jirbar, je to tak. V 60. letech, kdy jsem začala chodit do školy, mi mamka občas dala ke svačině housku a kolečko gothaje. Když jsem rozbalila ubrousek, zavonělo to po celé třídě. A některé děti, které měly jen suchý rohlík, chodily a prosily: Dej mi kousek. Dala jsem.
Co bych sama dneska dala za kousek toho tehdejšího gothaje, tu chut masa mám pořád na jazyku. Ten dnešní je humus - pojidla, barviva, dochucovadla, sojová mouka, sádlo, vařené mleté kůže a další lahůdky. Viděla jsem výrobu gothaje, když jsem pracovala v masokombinátu.
Jak je možné tolik zprznit kdysi tak chutný výrobek? Místo aby se vyrábělo lepší a lepší, jíme pomalu už odpad. Jaga.
Milá Jago, musím s Vámi souhlasit,,,"A některé děti, které měly jen.." já míval chleba s máslem nebo sádlo, záviděl jsem salámy.
Co se týče toho Gothaje, za to nemůžou řezníci, ale ti, co jim zadají, vyrobnte nám gothaj za 20Kč/kg. Co se neprodá, musíte vzít zpět, co bude poškozeno dopravou vezměte zpět.
Takto jsem dostal info z masokombinátu v České Skalici v době, kdy tam synovec pracoval a vyprávěl. Pokud by tak špatný gothaj nikdo nekoupil, nebude se vyrábět...
Lepší salámy se vyrábějí, ale za jinou cenu. Každý chce vydělávat a mít vyšší platy..
Přeji dobrou chut u kvalitních salámů..
Pokud by tak špatný gothaj nikdo nekoupil, nebude se vyrábět...
Kamarad ma reznictvi a vysvetloval mi, proc prodava napriklad hnusne levne burty. Mel i ty normalni, za cenu o hodne vyssi a nedokazal v rozumne dobe prodat minimalni mnozstvi, ktere mu byl masokombinat ochoten dodavat (jedna prepravka).
Co na tom je nepochopitelného. I tenkrát šel nejvíc na odbyt tak zvaný česnekový salám. Takový točeňák protože byl nejlevnější. Přesto byl kvaitnější než ten dnešní Gothaj. Prostě spíš jde o drzost těch kapsořezů v řetězcích. Jistě ty salám nevyrábějí, ale za to svojí nejen cenovou politikou, ale i možností toto zboží od výrobce odebrat tak do takového to jednání výrobce tlačí.
Vždyt ty Markety naprosto převálcovaly střední samoobsluhy a vlastně konkurence není nebo zmírá.
doplněno 20.02.13 17:42:A ta cena kvalitnějšího nemusí být o hodně vyšší. Tu o hodně vyšší nasadí prodejce, jinak by neprodal ostatní šunt. Dost jasně o tom besedovali v neděli na ČT24
A co současná aféra s koninou? Naštěstí zdraví neškodná, ale zase příklad jak lidi ošidit.
Markety naprosto převálcovaly střední samoobsluhy
Dobrý den, Milane, máte pravdu s těmi požadavky.
Trochu jsem na to vyzrála, ale jak říkám, jen trochu. Do naší sousední vesničky střediskové dovážejí do Jednoty 2 druhy gothaje. Kvalitou velice rozdílné.
První vypadá, jako by byl vyroben z mrkve. Ostře oranžový, na nákroji se matlá, špek v něm je nasekaný na malé kousíčky.. Spíš taková kaše. Cena je někde okolo 85 Kč za kilo. Druhý je pěkně růžový, má mozaiku, kousky špeku. Cena je ovšem ale už někde okolo 110 Kč za kilo.
Kupuji ten lepší, třeba i do vaření /lečo, buřtguláš.../. Přece nepokazím celý oběd nějakým odpadem. Přes to všechno ale ani ten lepší a dražší není ten pravý z mého dětství. Takový už nenajdu. Stejně, jako už nenajdu to dětství. :D
I Vám dobrou chut a radost z kvalitních výrobků. Jaga.
BABAJAGA: jen chci polemizovat, že takový už nenajdeš. I najdeš, jednoho takového soukromého řezníka máme tady na jablonecku. Jeho Gothaj sice stojí 99kč/kg, ale je to on, ten pravý, tak jak má chutnat. A jeho špekáčky nebo párky, nemají konkurenci. Ty žere i náš mlsnej kocour, a ten jen tak něco nežere. Takže až budete mít cestu sem na jablonecko, Vy nebo nějaký Váš známý. At shání buřty od Drdy. Je to stejný jak s dobrým pečivem. Taky se dá najít. Ale holt člověk dá za rohlík 3kč místo 1,50. Ale ta chut.
Jo u nas v Ostrave taky. ale je to farmarsky obchod, kde jsou vetsinu kvalitni potraviny z malovyroben. Takze i gothaj je vyborny.
Máte to co dřívbylo v každém krámě na vesnici. A kde krám neměli tam přijela JEDNOTA s autobusem. Teď aby sis udělal řidičák a koupil auto, protože i tu veřejnou dopravu zrušili.
Já už se téměř odnaučila salámy kupovat. Vyvařím také vepřové nožičky, ale do nich přidám vařené plecko, zeleninu a vajíčko. Domácí sulc je lepší než nejlepší tlačenka z marketu. K večeři si dám raději zbytek od oběda. Po týdenním nákupu masa si semelu vše, co odříznu při porcování na sekanou.
Naší Mindě, než bych kupovala granule a kapsičky, koupím také maso. Vždyt i to krůtí vyjde levněji, než drahá kapsička.
No kdyby to bylo 10X tolik a byl by komunismus dodneška tak moji rodiče bydlí ve dvoupatrové 3 generační vilce a v garáži by mě stály 3 jawy 350 a 2 favority. Moje mamka brala ve zbrojovce brno 8 000 základního platu a otec na traktorové stanici něco kolem 3000. Je to k zblití že platy jsou pořád stejné ale ceny kolíkrát tak 100X vyšší. V některých případech bych se do té doby árd podíval.
Tvrdím jen jedno: nebylo za komunistů všechno dobré, ale nebylo ani všechno špatné. Každá hůl má dva konce. A nikdy není v žádné společnosti jen všechno zlé nebo všechno dobré. I když v té dnešní mnoho toho dobrého nenacházím. Že by jenom moje chyba?
Po svatbě v roce 1975 jsme si vzali novomanželskou půjčku - 30 tisíc. Za ni jsme téměř zařídili byt. Koupili jsme nábytek, lustry, záclony, koberce. Vzpomínám, že i modrou předložku do koupelny - moc se mi tehdy líbila, i když stála "hrozných" 43 korun. Po narození 1. dítěte nám odpustili 2 tisíce, po narození 2. to byly 4 tisíce. Vážili si, když se mladé rodiny rozrůstaly. Zbytek jsme platili srážením z manželova platu - 400 Kč měsíčně. Zaplatili jsme to, ani nevím jak.
Dneska jsem se zděšením četla na netu - Novinky, že ceny elektřiny a plynu stoupají u nás nejvíc ze všech států EU. Přitom naše platy? Hanba povídat! Proč si to necháme líbit?
Přesto, že jsem nikdy ani já, ani manžel v KSČ nebyli, skutečně nebylo všechno tak zlé. Třeba ten nemožný růst energií či pohonných hmot. Kam až to povede? Jak dlouho to ještě utáhneme? Bulhaři se bouří, my platíme a držíme hubu. Jaga.
Našla jsem na půdě naši první smlouvu, když u nás zavedli plyn. Bylo to v roce 1998. Plynem jsme topili a vařili na něm. Měsíční zálohy činily 600 korun. A vešli jsme se do toho. Dneska, po 15 letech platíme měsíčně 3.860 Kč a při měsíčním zúčtování jsme DOPLÁCELI bez 160 korun 20 tisíc. A to nežijeme rozmařile. Ale máme skoro 90 letou babču, které je neustále zima a kvůli ní topíme. Připadá mi jako jediné východisko se vrátit zpět do jeskyní, nanosit si dříví a čekat, až blesk zapálí. A pak se ohřejeme.
Opravdu mi snad vadily míň ty "světlé zítřky," než ty dnešní boje s každým zaplacením inkasa.
A teď do mě!
doplněno 02.03.13 13:08:Omluva: při ROČNÍM zúčtování
Probral se tady Gothaj, "jethro"dokonce tvrdí, že kvalita za socíku byl jen mýtus (od něj bych ani nic nečekal) no a dnes konina místo hovězího, to je snad to nejmenší zlo.
Tohle nás teprve čeká kdy tam ani to maso nebude.
Dobrý den!
Dnes je doba, kdy si můžete koupit nekvalitní levný i kvalitní drahý salám a nejen Gothaj. V tom spatřuji obrovskou výhodu této doby, za bolševika bylo to, co nám soudruzi naordinovali a to děkuji pěkně..
Taky názor. Sice blbý ale názor. Čiší z toho fanatismus a to je horší než komunismus. A jak to obyčejný spotřebitel pozná. Podle ceny? vždyt to není pravda. Jen tak mimochodem i ty BIZONY někde přidávají místo deklarovaného masa.
No, tak vám napíšu, jak bylo prima v děcáku. Pokoj menších dívek, 14 kovových postelí a kovových nočních stolků, jako v nemocnici, na oknech mříže, bez záclon, bez koberců. Pokoj větších dívek, co již měly periodu, 6 kovových postelí a nemlich stejné, jako u malých a to samé u kluků, kde jich spalo přes dvacet v pokoji. Jedna velká místnost, stoly bez ubrusů, žádné koberce ani záclony, byla to jídelna, herna, učebna. Jen zahradu jsme velkou, opravdu velikou. Ráno dva suché rohlíky a meltu s mlékem. Na svačinu do školy chleba s máslem, nebo s pomazánkou, pak oběd po škole a odpoledne dva suché rohlíky a bílé kafe nebo čaj, někdy chle nebo vánočka, pak večeře. No, hlady jsme nebyli, ale žádný bonbon, žádný nanuk, žádnou sušenku, žádný dortík, nic, nikdy. Oblečení erární a pěkně orázítkované, jako z ústavu, jako číslo. Nerada na to vzpomínám, nebyl to domov, ale ústav. No nic, dnes to mají ty děti úplně jinak, mají techniku TV a PC, to my neměli ještě ani TV, nikdo nám nečetl pohádky, nikdo nás nepohladil, jen jsme poslouchali příkazy, které se musely plnit. Tak, to také byla dřívější doba. A pište si, co chcete, já to zažila na vlastní kůži a vnímala jsem to, jako dítě. - pt
A co s tím chce autor říci. Každý jsme si prožili něco co nebylo košér a porovnávat to s úplně jinými podmínkami (co se týče techniky) to snad nejde.
A měla to být chyba režimu, nebo snad těch "sploditelů" co své děti do těch ústavů odkládali? Těch oboustranných sirotků zas tak moc nebylo.
A proč nás TV NOVA každou chvíli "krmí" jak někde v domovech se důchodci "válí" ve vlastních výkalech. Vše je o lidech. Tenkrát byla dejme tomu nečinnost, dnes jde o prachy až na prvním místě.
No, to jsem čekala, takovou rekci. Mýlíte se, byli tam i sirotci a ti to pohlazení a pohádku potřebovali, jako sůl. My měli babičku, která za námi chodila a snažila, jak mohla. Vy ani nevíte, proč jsme v děcáku byli, to sem vážně psát nebudu, ale režim se na tom podepsal, to si pište. A co tím chce autor říci? Že tenkrát se peníze na děcáky nedávaly tolik, jako dneska, dnes mají ty děti věechno po materiální stránce, ale rodina jim chybí také. A rodina je základ. - pt
Já ani nechci znát důvody a nemohu porovnávat, ale názor nesmí být zatížen subjektivním dojmem. I v těch normálních rodinách se nám něco nelíbilo a porovnávali jsme s jinými.
Naštěstí jsme nebyli tak masírováni tou falší, že když tamten má toto, že já to musím mít taky, jinak se znemožním. Bohužel dnes to tak je.
Totéž to domácí násilí (možná to přinesla doba) a pak co otců a dědečků je pedofilem a zneužívají své děti a vnoučata. Až se bojím napsat že jsme se se synem předškolního věku taky koupali jen tak. Je to prostě "módní" záležitost a v moha případech se nabízí otázka zda se nejedná o pomstu.
A s těmi děcáky dnes. Zatím vidíme že stát s ušlechtilou myšlenkou, že dítě patří do rodiny, se chce děcáků zbavit. Totéž péče o přestárlé. Bohužel společnost k tomu není připravena a většinou jde o vidinu příjmu. Není málo případů té "pěstounské" péče a těch zanedbaných staroušků v soukromých penzionech.
Ostatně k tomu domácímu násilí byl zářný případ. Matka se starostí o syna co s ním se obrátí na psycholožku, ta ji práskne že kluk měl modřiny od vařečky a hned z toho bylo týrání.
Když to tak rekapituluji být tenkrát stejné podmínky a prásknout tátu za pohlavek, tak bych třeba taky skončil v děcáku, abych nebyl doma týrán.
To je přesně ono, nemít subjektivní názor. Je potřeba se vcítit do druhého, ale to jaksi nejde, jelikož chybí prožitek. A to, co se týká pěstounské péče a staroušků ve výkalech, je strašně smutné, ale ti, co se o takové starají a dělají tyto chyby a prohřešky, musel někdo zanedbat ve výchově a v hodnotách. - pt
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.