Nejste přihlášen/a.
Ahoj, chtěl bych tu načíst diskuzi ohledně optimálního kapesného pro dítě. Ideální by byla odpověď: Pohlaví, věk, zájmy dítěte. Zajímá mě jak se to dnes pohybuje. Volná diskuze
tak ono zaleží i na finanční situaci rodičů pokud rodiče tak tak splácí například splátky a sami jsou rádi že prežijí a žijí z ruky do pusy tak si asi nemohou dovolit nějaké velké kapesné. Pokud rodiče peníze mají tak se často řídí i podle toho kolik dostavájí děti v okolí pokud dostavají třeba 500 Kč je hloupé stejně starému dítěti dávat třeba 100 Kč to potom s vrstevníky nemůže nikam jít. Vzhledem k tomu jak je dnes vše drahé je hodně časté kapesné oněch 500 Kč.
Tedy - já kapesné téměř vůbec nedostával a když, tak velmi nepravidelně. Dostal jsem peníze na to na co jsem potřeboval - tj. doprava, obědy, svačiny, různé poplatky. Vše co jsem chtěl navíc jsem si musel vydělat. Buďto na brigádách nebo ve firmách rodičů. Kdybych byl závislý pouze na penězích od rodičů, tedy na kapesném, protože bych neměl možnost si někde přivydělat - určitě by mě vámi uváděné částky nestačili. Myslím, že pro člověka 15-19 let by mělo být adekvátně k této době cca 1000 kč.
U mně to bylo tak:
8-9 let 50 kč týdně (časopisy, blbůstky, sladkosti nad limit)
10-12 let 100 Kč týdně (krmení a piliny pro 7 morčat + veterina, navíc nezbylo)
13-17 let 700 Kč měsíčně (Kytara a zpěv v ZUŠ (3400 /pololetí, struny + tužky a potřeby na kreslení v zuš) Kreslení platila mamka,
Nyní 19 let - 1 000 Kč měsíčně (hudebka, cvičák, pamlsky pro psy + někdy veterina)
Vždy jsem byla spořílek, ale dnes je to spíš tak, že mládež utrácí za kino, šminky a hospodu, já jsem byla vyjímka...
17 let dostávám 1200kč na měsíc, z toho si platím BUS do školy takže nějakých 500kč a zbytek do kasičky. Taky jsem ten tip - jenom doma na PC, hospody nebo tak něco vůbec.
Znám holčinu která v 10ti letech dostávala 10 tis kapesného měsíčně. Ve 12ti letech skončila v léčebně pro drogově závislé. Asi je to logické, co by s tolika penězi dělala, že jo?
doplněno 08.03.13 23:01:@ladaadal - povrchně znám i rodiče, ale ani za ty prachy bych adopci nedoporučovala Jen si zůstaň kde si.
Dcera 10 let,nedostává ani korunu .Když potřebuje přijde a řekne si co potřebuje,kolik to stojí a já jí to dám.Protože dojíždí do školy dostává denně na bus (jak by se tam jinak dostala,že?! ) a k tomu jí dám nějakou korunu pro strýčka příhodu.Ve škole prodávají oplatky,džusíky atd.tak aby nevypadala před holkama jak chudák (jak sama říká) dám jí dvacku.No a ve finále zjistím ,že nechtěné kapesné jí dělá 400 kč.Co neutratí má v kasičce.
martinhajek asi nebude paní já teda taky nevidím důvod, proč dávat dětem kapesné, které utratí za blbosti. Tisíckrát lepší mi přijde spořit jim, do budoucna, kdy ty peníze opravdu budou potřebovat na něco potřebného, např. jako základ na zařízení bydlení.
A to neříkám jako rodič, ale ještě jako "mladík" (viz můj příspěvek níže)
Miki, myslím, že kapesné není jen o tom, aby je děti hned utratily. Lze tím dítě vychovat k tomu, že peníze mají určitou hodnotu, ke spořivosti. "Když si budeš každý den kupovat deset lízátek, neušetříš si na nový mobil, který chceš!" Samozřejmě teď přeháním, ale já jsem v dětství a mládí kapesné dostával, a třeba v 15ti mi táta slíbil, že když budu mít vysvědčení do určitého průměru, přidá mi polovinu peněz na Mustanga (Jawa 23). Jak řekl, tak udělal, druhou polovinu jsem měl já, našetřenou z kapesného a brigád. Ten "fík" tenkrát stál 4.370,-Kčs, dodnes si to pamatuji, rok 1981...
Jsem z pěti dětí, je mi 20 a nikdo z nás nikdy kapesné nedostával.
Občas zajít na nákup, to jsem si mohl nějaké ty drobné nechat "od cesty", když jsem něco potřeboval, tak mi to koupili rodiče, obědy jsem měl doma nebo ve škole, ostatní jídla doma, takže jsem prakticky peníze ani nepotřeboval. Taky jsem ale nikam nedojížděl, do školy jsem to měl asi 500 metrů. Měl jsem akorát to, co sem tam přispěly babičky, pak dvoustovku k narozeninám a svátku...
Místo kapesného nám dávali peníze na spoření, kde mám teď krásných 110 000 a peníze použiju, až je budu opravdu potřebovat.
doplněno 09.03.13 12:17:věci, co nebyly nutné, ty jsem si kupoval sám z toho co jsem si našetřil a později vydělal po brigádách, např. notebook, nový mobil... rodiče nějakou částkou přispěli, ale rozhodně to nikdy nebylo "my ti to zaplatíme".
A jsem za to všechno rád.
Když jsem byla na SŠ, činilo mé kapesné tuším 500,- měsíčně. Utrácela jsem za kredit, kafe s kamarádkama, kino, nějaké to pivo (od osmnácti, samozřejmě :D ), bowling, bazén, dárky pro rodinu a přátele. Pokud zbyly nějaké drobné, šly do prasátka, kde se postupem času nashromáždilo pár stovek jako železná zásoba. Za peníze z brigády jsme jely s kámoškou k moři, zbytek šel na oblečení, knížky atp.
Kapesne nedostavam (15) je obačas kdyš s něcim pomužu ale to je max 50 korun jinak ted brigady.
14 let holka- 200/měsíc, 17 let kluk - 500 měsíc
jsou to jejich peníze, jeslti je utratí a za co je jejich problém. Muset si z toho platit - nemusejí nic- dopravu, intr, obědy, kroužky atd platím já...
dcera všechno rozfofruje, syn škudlí (na motorku?)
moje jedna dcera žije v usa , má tři děti . ty mladší ,holka 9 let a kluk 11 let dostávají 5 dolaru na týden. ve škole je kantýna, oběd mají placený tak na sladkost , nebo zajdou do školního bazárku , kde si děti vzájemně prodají a koupí hračku, knížku a je tam u toho učitel. dcera tady dává měsíčně chlapci 7 roku 50 kč měsíčně a on si to šetří a přidá si na hračku nebo malou radost mamince a taky malé sestřičce.tatínkovi moc né prý chodí do práce a má peněz dost.nejst. vnuk bude mu 20 let si při střední škole dělal brigádu pro svoje potřeby , nikoliv věci do školy. Já si myslím že děti od mala se mají učit hospodařit s penězi , ale rodiče musí mít přehled...
Mno já nedostával nic ,ale zaplat za to,že vté utiskované minulosti za soudruhů jsem si jako dítě mohl vydělat sběrem druhotných surovin a cirka od deseti i normálními brigádami jako třeba sběr ovoce,doplnováním zboži v obchodě atd.
Myslím,že děti by měly dostávat aspoň malé kapesné,aby měly prostě nějaké své finance a mohly s nimi nakládat dle své libosti.Samozřejmě přiměřeně věku a finančních možností rodiny.Nenápadná kontrola,co si za to kupují není na škodu.
Dobrý den, no já jsem nedostával kapesný spíš to bylo takový to když jsem něco potřeboval tak mě nato rodiče dali. Naše syn má 15 let a dostává na měsíc něco okolo 1200 když to přepočítám na české koruny, ještě občas dostane něco na víc.
Podle mě to záleží na každém rodičovi a také na finanční situaci rodiny..
V 15ti letech 1200 jen pro vlastní potřebu je podle mne moc. MOC! Pokud si tedy z toho neplatí obědy, školné a podobně...
1200,- a ještě něco navíc? Mohu se optat, na co to 15-leté dítě využije (ačkoli mi po tom nci není)? Pokud třeba na nábytek v pokoji apod., prima. Pokud na telefony, kredity, oblečení apod., není to ta nejlepší cesta...
Ano, žijeme na Krétě a ono je tady tak trošku jinší životní styl než v Česku a jinší ceny... Takže takových 50 eur je někdy skoro aji málo...
Už to tu kdysik bylo. Já nic, jo na časopis ABC, jinak mááličko za odevzdané flašky. Je fakt, že se kupoval barák a opravoval, kolo Favorit za 960 Kčs jsem si koupil po brigádě ve 14 ve sklárnách a mám ho dosud. Pokud si vzpomínám, děcka jako kapesné také nic, o co si řekli a mělo to smysl. Hodně v přírodě.
Je mi (skoro) 18, dostávám 1.500 měsíčně. Z toho si ale platím autobus (520 Kč/měsíc), 100 Kč šetřím na autoškolu a zbylých 880 Kč mám na osobní výdaje (včetně např. učebnic, kreditu na mobil atd. - prostě když si chci něco koupit (teď např. mobil - cca. 6.000 Kč), tak si na to musím našetřit, zadarmo to nedostanu).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.