Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Nezaměstnaný absolvent

Od: jakojaaa odpovědí: 23 změna:

Sledoval jsem dnešní Události na ČT, ve kterých byl mimo jiné rozhovor s mladým mužem, který vystudoval jadernou fyziku a už dva roky nemůže najít práci. Za tu dobu se prý ucházel o 50 míst, ale nikde ho nepřijali. V současné době ho firmy už ani nezvou na pohovory, a to právě proto, že je tak dlouho nezaměstnaný, což jim přijde podezřelé.

Zajímalo by mě, jak se na první pohled perspektivní člověk může do takové situace dostat - má podle vás jen smůlu, nebo je jeho problém někde jinde?

 

 

23 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

iz*

0x

Dnešní události jsem neviděla, nemohl byste ev. doplnit, co vše v rozhovoru bylo?

Napadá mne, že zmíněný absolvent má dost úzkou specializaci, ve které se mu může práce hledat opravdu těžko.

Ale zaráží mne, informace o tom, že jej "firmy už ani nezvou na pohovory, a to právě proto, že je tak dlouho nezaměstnaný, což jim přijde podezřelé".

Tato formulace přijde podezřelá mně: Firmy buď nesdělují nic, nebo poděkují za účast ve výběrovém řízení s tím, že byla dána přednost jinému uchazeči (že byl vybrán jiný uchazeč).

Citovanou formulaci firmy nepoužívají, nebot by se mohlo jednat o diskriminaci.

doplněno 08.08.13 21:00:

V reportáži toho moc neřekli, ten závěr je tam spíše naznačen...

Ale to závěrečné doporučení "pracovat v jiném oboru několik měsíců zdarma" je vydařené ...

doplněno 09.08.13 18:00:

Les, i já si dovedu neplacenou praxi představit, ovšem jenom v rámci přípravy na budoucí povolání (tedy v době studia, kdy studenta tak jako tak živí rodiče).

Po skončení studia se absolventovi neplacená praxe nezapočte do odpracovaných let z hlediska nároku na důchod ani z hlediska nároku na podporu.

To by změnil pouze v případě, že by si (netuším z čeho) sám hradil dobrovolné důchodové pojištění. A navíc by za každý měsíc "neplacené praxe" musel sám hradit zdravotní pojištění.

Shrnutí: Výdělek: žádný

Výdaje: - zdravotní pojištění - strava - ošacení - doprava do/ze zaměstnání

___ Získat praxi neplacenou prací je obtížné i z pracovně právního hlediska.

Snad nějaká stáž v zahraničí, kde to legislativa umožňuje.

jakojaaa

Je to tato reportáž

ceskatelevize.cz/...

tak ta neplacená praxe mi nepřijde až tak od věci. já třeba jsem zdravotní sestra a vlastně už během studia jsme chodili na neplacenou praxi coby součást výuky. vím, byla to "jenom" součást výuky, nicméně už tak jsme tam navazovaly pracovní známosti a pokud jsme pak hodlali nastoupit do praxe, tak ti lepší z nás už ze školy odcházeli s tím, že si je nadřízení vytipovali a místo u nich jim nabízeli. nemalá část z nás pak o víkendech chodila ještě na brigády, které sice byly placené, ale velice symbolicky a jejichž účelem nebylo vydělat si, ale dohnat ty výkony, ke kterým jsme se v průběhu praktické výuky nedostali. no a neplaceně jsem pak chodila do práce i po osmileté mateřské - na oddělení, kam jsem chtěla, měly mít volné místo až za tři měsíce, tak jsem si tam chodila v té době osvěžit, co jsem v průběhu let doma zapomněla (jako teorii si doma načtu, ale praktické dovednosti neosvěžím).

mmch varianta neplacené praxe je ještě dobrá. mám kolegyně (ze Slovenska), které musely za praxi v průběhu výuky zaplatit. konečně, když tak nad tím přemýšlím, do stejné situace se dostávají u nás i lékaři.

 

radil*

0x

Perspektivní člověk se do takovéto situace dostane opravdu jen velmi zřídka. Můžete mi prosím vysvětlit, co je na jaderném fyzikovi perspektivního? Kolik studentů ročně opustí katedru jaderné fyziky a kolik firem v republice nebo i na světě se tímto problémem zabývá? To, že udělal vysokou školu ho sice šlechtí a je to známka toho, že ve své hlavě opravdu něco má (zvláště při této aprobaci), ale v praxi jsou mu znalosti jaderné fyziky evidentně k ničemu, leda by si pořídil vlastní jadernou elektrárnu nebo výzkumný ústav.

luke237
Jako uplatneni v CR me napadlo:

  1. pozice v obsluze jadernych elektraren
  2. vyzkumne ustavy zamerene na jadernou energii
  3. vyrobce zarizeni pro jaderne elektrarny (kotle, ...)
  4. vyrobce obecne nejakych radiacnich pristroju, meraku atd.
  5. vyrobce lekarske techniky, ktera pouziva radioaktivni prvky
  6. firemni zastupce nebo zamestnanec oficialniho dovozce zahranicniho vyrobce vyse uvedenych vyrobku
  7. statni urad pro jadernou bezpecnost nebo nejaky jiny urad zabyvajici se jadernou energii (dohled, kontrola, ...)
radil*

1- kolik tisíc lidí obsluhuje to kvantum elektráren u nás?

2 - Kolik jich je v republice?

3 - Kolik znáš výrobců kotlů pro jaderné elektrárny?

4- To už by šlo, ale taky na to nebudou dvě fabriky v každém větším městě, žejo? Navíc to znamená spíš vývoj, na který už mají své odborníky.

5- Stejně jako 4

6- ty bys několik let tvrdě studoval, abys nakonec skončil jako obchoďák, kterého může dělat kdejaký blbec se základkou? Tak to už může jít k popelářům a vydělá si taky.

7- Dostat se do státní zprávy je sice krásná idea, ale spíš utopie, nemáš-li známé či příbuzné na správných místech (viz zdejší vlákna).

luke237

  1. Nevim, kolik musi byt v kazde smene diplomovanych jadernych fyziku nebo kolik jich sedi v kancelarich CEZu a sleduji novinky a vyrobky ve svete jaderne energetiky
  2. Nevim, nejsem jaderny fyzik Psal jsem, ze oboru vyuzivajicich radioaktivni izotopy je nekolik, takze jestli kazdy ma svuj vyzkumak s nekolika oddeleni, tak tam par mist bude
  3. Vis kolik je v jaderne elekrarne zarizeni? Vsechno musi mit certifikaci na provoz v jaderne elekrarne.
  4. muze byt vyvojovy pracovnik (i zde kupodivu ti starsi odchazeji do duchodu, lide se stehuji, meni obory, ...) nebo muze pracovat jako pracovnik na konzultace pro jadernou/radioaktivni cast problematiky daneho zarizeni
  5. .
  6. Mel jsem na mysli spise technickou stranku veci: posouzeni parametru pristroje, porovnani s ceskymi normami a ziskani schvaleni pro provoz v CR
  7. Treba na nekoho takoveho, kdo mu muze zajistit flek, casem narazi. Ja jsem jen o tom, ze takova mista ve statni sprave existuji.
radil*

Zkus odhadem spočítat, kolik jsi vyjmenoval možností a kolik lidí každoročně opouští katedru jaderné fyziky. Opět se ptám, co je na jaderném fyzikovi perspektivního?

Počítám, že z každých 10ti uchazečů má perspektivu 1, možná 2. Takže skoro neperspektivní obor.

luke237

Pokud je mi znamo, tak ani kazdy absolvent oboru telekomunikaci nesezene praci v oboru a to jsou pry telekomunikace oborem, kde to frci, toci se spousta penez a stejne tak se predpoklada, ze to bude do blizke i vzdalene budoucnosti.

Takze jestlize ani v tomto oboru se vsichni neuplatni, tak jaky obor je pak ten spravny? Ze by to byl ten svarec, zednik a vodoinstalater, jak se porad docitam v novinach?

radil*

Rozdíl je právě v těch spojeních "ne všichni" a "skoro všichni". Ber to procentuelně. Pozor, teď si vymýšlím, ale jde o to, abych nastínil ten rozdíl. IT - 1000 absolventů, z toho 30 nezaměstnaných, jaderný fyzik - 100 absolventů, z toho 30 nezaměstnaných. Už to konečně chápeš? Rozdíl je v 3 a ve 30 %.

laik*
Perspektivní člověk se do takovéto situace dostane opravdu jen velmi zřídka.
To je dost zlehceny nazor.

Staci, aby jsi zil ve spatne casti CR a nic v oboru si tam nemusis najit.

Take se muze stat, ze proste po skole nemas co ukazat krome diplomu (nebo to, co ukazujes neni povazovano za neco, co by podporovalo tvoji pozici pri vyjednavani - at uz je to z duvodu, ze je to neco jineho, nez co firma dela, nebo proto, ze naborovy pracovnik absolutne nechape tvuj obor a nedokaze rozeznat relevantnost tvojich odpovedi). Proste ti nikdo neda sanci nebo te tlaci do neceho absolutne nerealneho.

V zacatcich jsem delal pro cloveka, ktery chtel od me vyvinout spickovy svetovy vyrobek odpovidajici vsem platnym normam na potencialnich trzich a pritom me zavrel do prazdne mistnosti. Zadna literatura, omezeny pristup na Internet, nemoznost opustit kancelar v pracovni dobe, abych si "venku" zjistil informace o tom, jak vlastne svetova konkurence vlastne vypada a co momentalne vyviji, jake normy se vlastne vubec vztahuji na danou kategorii vyrobku, ... proste NIC. Dodnes nechapu, jak a co jsem to vlastne mel vyvinout. Skoncil jsem po par mesicich, kdy mi i jako absolventovi bylo jasne, ze takhle se to proste delat neda a verim, ze ten clovek si dodnes mysli, ze jsem byl proste neschopny. Pokud je mi znamo, jeho firma do dnesnich dnu nic svetoveho nevyvinula. Kolik "neschopnych" vyvojaru ale muselo tou firmou projit?

 

laik*

0x

Jak se do takove situace muze dostat? Uplne jednoduse. Absolvoval skolu a nema praxi. Praci bude mit, az bude mit zkusenosti z praxe a praxi ziska praci. Taky vidis ten problem?

I v takzvane nedostatkovych oborech, kde udajne podle novinaru zoufale potrebuji lidi, nebo je to obor budoucnosti nebo je v tomto oboru momentalne zhavy trh, si absolvent vrzne jen ztezka, jestli vubec a pokud nema stesti nebo narazi na same personalisty - zakomplexovane deb!ly, tak se k praci v danem oboru vubec nemusi dostat.

Takze pak nastava paradoxni situace, kdy je udajne nedostatek odborniku v oboru X a prestoze mame absolventy, tak je nikdo nenabere a oni pak delaji v jinem oboru, ktery treba ani nema s jejich puvodnim oborem vubec nic spolecneho.

Platilo to pred 20 lety a plati to i dnes: kazda firma chce idealne mladeho cloveka se strasne dlouhou praxi, jehoz pracovni navyky se daji prizpusobit firemni kulture nove firmy.

Kdyz pominu, ze 23 lety absolvent nemuze mit 5-10 let praxi v oboru (kterej kret*n tenhle pozadavek vymyslel, toho bych chtel potkat!), tak clovek, ktery ma vice nez 5 let zkusenosti z oboru uz ma zavedene pracovni navyky, kterych se nezbavi, at se jeho nova firma stavi na hlavu jak chce.

Na popsanem pribehu z televize me prekvapuje, ze byl schopny sehnat 50 mist za 2 roky, kde by se s jeho vzdelanim mohl uplatnit. To bych si nemyslel, ze absolventi jaderky maji tolik pracovnich moznosti v CR.

 

lalik

0x
V současné době ho firmy už ani nezvou na pohovory, a to právě proto, že je tak dlouho nezaměstnaný, což jim přijde podezřelé.
Tomu bych i veril. Rika se, ze uz nekolikamesicni dira v zivotopisu by se mela zaplacnout, protoze jinak pusobi na personalisty jako cerveny hard na byka. Budou do toho rejpat a nic dalsiho v zivotopisu je zajimat nebude.

Pripada jim to, ze jste lenoch, pro ktereho prace neni smyslem zivota a ze nebudete davat praci a firme 100% a pokazde bude sance, ze se kdykoliv zvednete a ve firme okamzite skoncite.

Jestli jste dokazal zit tak dlouho bez prace, tak proc vlastne hledate praci, kdyz ocividne pravidelny prijem nebo vetsi obnos penez k zivotu ocividne nepotrebujete?

 

lidus*

0x

Práce není a kdo říká, že je tak neví o čem mluví. Pošlete 100 CV a odpoví vám tak 20% že nemají zájem, místo už je obsazené... tak 10 ze 100 vás pozve jako křoví na pohovor kde už je dávno rozhodnuté koho vzít, na dalším pohovoru vám řeknou, že hledají někoho mladšího-staršího... a zbytek což je většina vám nikdy neodpoví. Pokud nemáte známé, nemáte práci. Jistě nějaká práce se najde vždycky, mám kamarádku s VŠ a pracuje ve firmě na úklidové práce, další jako fakturantka v malé kosmetické firmě kde pan majitel, mladý, dravý muž je kapitalista jak vyšitý, platí co musí a 2000 dává velkoryse na ruku. On se základním vzděláním má auta za miliony a vy s 20 lety praxe a Vš jste pro něj s prominutím hovno v trávě. Všechno je to špatně, nemohou být všichni studovaní ale je třeba zaplatit dobré řemeslníky, nejdřív je ale nutné si je vychovat a hlavně začít něco vyrábět a ne jen paběrkovat z toho co nám nadnárodní společnosti milostivě pustí. Na druhou stranu zet co má VUT by mohl práci měnit denně, je ve svém oboru odborníkem a zájem je o něj velký (zatím, jelikož až to co dělá jednoho dne skončí tak mu nezbyde než jít na ÚP) a tak nějak je to i stím jednostranně zaměřeným jaderným fyzikem bez praxe (neumí nic, zná jen to o čem si četl).

mladý, dravý muž je kapitalista...mladý, dravý muž je kapitalista

Kdo fakturantce brani zalozit si vlastni firmu? A pak by se teprve videlo.

-

Jak se clovek dostane do takoveto situace?

Tak samozrejme uricta davka stesti se vzdycky hodi. A nebo spis byt v pravy cas na pravem miste.

Nevim, jake jsou pomery v CR v jadernem prumyslu, ale videl bych, ze toto uplatneni bude skutecne okrajove.

Proc to nezkusi v zahranici? Kdyz ho nechce Skodovka, treba ho bude chtit Westinghouse, Areva, Atomstrojexport, AECL, EPC, Magnox...to jsou vsechno obri firmy, ktere se zabyvaji jadernym prumyslem a vsim s tim spojenym.

Takze uplatneni urcite je, pouze se hleda na spatnem miste.

luke237
Nevim, jake jsou pomery v CR v jadernem prumyslu, ale videl bych, ze toto uplatneni bude skutecne okrajove.
Tohle byste mohl rict o kazde specializovene profesy: navrhar integrovanych obvodu, vyvojar turbodmychadel, chirurg pro transplantace plic, ...

No, zrovna Hoheywell v Brne zamestnava dost konstrukteru turbodmychadel a pokud vim, tak stale nabiraji, takze to nebyl nejstastnejsi priklad.

Tedy jednak to nelze rict o kazde profesi, ale o profesi, ktere zkratka v CR nema prilis velke zastoupeni a i kdyby slo, pak se to plne shoduje s mym puvodnim minenim, ze hleda na spatnem miste. Musi do sveta, tam bude uplatneni mnohonasobne vyssi.

luke237

Tak to rad slysim, ze se navrhar turbodmychadel muze nekde uchytit. Kolik jich tam ale mohou zamestnat? 20? Navic nevim, jestli to absolventovi z Liberce nebo Karlovych Varu bude nejakou utechou, ze v Brne je udajne par dostupnych mist.

Odpoved na reseni problemu CR neni v tom, ze se vsichni obyvatele odstehuji do Nemecka nebo Anglie. Svoje problemy si musime vyresit tady a ne od nich utect za hranice.

 

 

pt®

0x

Ucházet se osobně o místo na Ministerstvu. - pt

 

buss

0x

Měl si hledat práci v oboru hned po škole a ne barmanovat, nebo odejít do zahraničí. Mohl jít učit fyziku a pod., podnikat, vymýšlet. Dva roky nedělá, to mohl klidně rok pracovat zadarmo a získávat zkušenosti.

mirka1

Já bych napsala do Temelína, do všech elektráren, nebo radči jít rovnou na osobní, jestli by tam nebyla prácička, že bys dělal cokoliv. Uč se angličtinu, abys jí uměl stejně tak dobře jako česky. I němčina, ruština by se hodila. Štěstí přeje připraveným. Zatím vezmi co je, abys nebyl doma, ztratíš prac. návyky zlenivíš a pak už se ti nechce nic, taky jsem to zažila.

b

Podle ředitele Jaderné elektrárny Temelín Miloše Štěpanovského hledá ČEZ kvalitní techniky průběžně již několik let a to i v období, kdy jiné firmy musely z důvodu hospodářské krize propouštět. "Jaderné elektrárny mají v energetickém mixu ČR silnou pozici. Vždyt jen Temelín kryje pětinu české spotřeby. A bez dalších dvou bloků si Česká republika jen těžko v budoucnu udrží energetickou soběstačnost. A nejen kvůli plánované dostavbě máme zájem o techniky. Kvalitní lidi hledáme i z důvodu věkové obměny personálu. Ročně tak do zaměstnaneckého poměru přijímáme na pět desítek nových lidí," říká Štěpanovský.

luke237

Ona je otazka, kdo presne je to ten "technik". To muze byt kdokoliv od udrzbare az po potrubare. Kolik z nich je jadernych fyziku zodpovednych za beh reaktoru, to uz z techto vyjadreni neni nikdy jasne.

To je jako se docist, ze v oboru IT pracuje X lidi, nebo ze v automobilovem pracuje Y lidi. Nakonec se clovek dozvi, ze jen 20% pracujicich v IT opravdu rozumi pocitacum a ten zbytek jsou poskokove okolo, kteri nedokazou poznat pocitac od monitoru. Stejne tak s temi auty: 10% neco navrhuje, ostatni by zrovna tak mohly smontovavat zahradni nabytek, protoze k vykomujejich prace zadne znalosti automobiloveho inzenyrstvi nepotrebuji.

Cisla jsem si ted vycucal z prstu, ale skutecnost je, ze odborniku je vzdycky drtiva mensina v danem oboru. Ostatni jsou jen kompars.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]