Nejste přihlášen/a.
Dobré odpoledne všem,
předem podotýkám, že mi je jasné, že dnes se hodně domácích spotřebičů vyrábí méně kvalitně a ne z tak kvalitních materiálů, přesto bych u některých z nich očekávala poněkud delší životnost. Chci se proto zeptat, jaká je podle vašich zkušeností průměrná životnost u: ledničky, pračky, ohřívače na vodu (bojler - elektrický), sporák.
Podotýkám ještě, že na většině spotřebičů opravdu nešetřím a kupuji ty kvalitní, ne za pár korun.
- pračku jsem měnila nyní po 7 letech, závada se podle údržbáře nevyplatí opravit, byla by dražší
- u ledničky totéž, také 9 let, oprava by se prý také nevyplatila
- sporák elektrický - zatím 10 let, ale mám pocit, že trochu přeskakuje trouba a plotýnky také úplně dobře už nehřejí, takže další věc na výměnu
- elektrický bojler - Tatramat 180 l - stáří necelých 9 let, zde byl vadný termostat, ten jsem nechala opravit, ale prý při další závadě už mám koupit nový.
Máte podobné zkušenosti? Podotýkám že je pravda, že vše je používáno velmi často, bez nějakých velkých přestávek.
Děkuji předem za zkušenosti.
doplněno 19.09.15 15:56:Ještě by mě zajímalo, po kolika letech (průměrně) jste vyměňovali WC - klasický záchod, asi před dvěma lety jsem zde nechala vyměnit těsnění a splachování, nebot protékal a zatím funguje, stáří je 10 let. děkuji
To už se zde několikrát řešilo, doporučuji si něco nastudovat o řízené životnosti nebo tkzv. hovorově "kurvítkách". Mnohdy nejde o nekvalitní práci nebo materiál, ale většinou je to úmysl.
Uvedu příklad - první automatické pračky měly plechové vany (smaltované, nebo pozinkované) a prorezly tak po dvaceti letech a byly v podstatě jediným důvodem k ukončení životnosti. Dnes mají pračky vany plastové nebo nerezové, takže vlastně nezničitelné a přitom dnešní pračka má v průměru poloviční životnost než ta stará, co trpěla na prorezivění vany
Na druhou stanu si ale zase vemte, kolik taková pračka stála tenkrát a kolik stojí teď. A nepočítejte částky v nominálních hodnotách, ale počítjte, jak dlouho jste na danou věc musel dělat. Za kolik platů jste si mohl koupit pračku, ledničku, auto... Dnes je elektronika díky sériové výrobě mnohem dostupnější. A aby se udržela vysoká produkce a prodeje, musí se zkracovat životnost výrobků. To je prostě fakt. Je to daň a vysokou produkci. Sice to není moc dobré pro životní prostředí, když se neustále něco vyrábí, přepravuje a recykluje ale je to základ kapitalismu. Také se tomuto postupu někdy říká plánovaná životnost výrobků nebo plánované zastarávání. Firem které dnes vyrábějí domácí elektrospotřebiče aby vydržely min. 20 let jako tenkrát už moc není. Třeba my jsme po zkušenostech s pračkami Iar, Indesit a Whirlpool koupili nakonec Miele a doufáme, že teda vydrží. Zatím bez problému. Ale stála 27 000. Tak snad se vyplatí. Vypadá, že by mohla vydržet.
Podobné zkušenosti? Jak se to vezme. Staré spotřebiče drží až několik desítek let, nové odcházejí pár měsíců po záruce. Zadejte si do vyhledávače slovo "kurvítko", nebudete se stačit divit, co se dočtete. I kdyby to byla jen z poloviny pravda, je to děsivé.
doplněno 19.09.15 16:37:Nedávno jsem jedno takové "kurvítko" (mechanickou část jeho senzoru) asi objevil v laserové tiskárně (odešla 2 měsíce po záruce, i když se na ní tisklo minimálně). Oprava by údajně stála 8 a 1/2 tisíce (nová byla za 1600). Teď přemýšlím, jak se ho zbavit, aby vše zase fungovalo.
Proč myslíte, že se nám snaží všemožně "vysvětlit", že se vyplatí "preventivní" výměna staré, ještě funkční lednice nebo pračky z důvodu úspor energie? Přitom základní matematikou si snadno spočítáte, že ta "úspora" energie vám splatí pořizovací cenu nového, úspornějšího spotřebiče až třeba po 10-ti letech, těch se ale ten nový, úsporný spotřebič zdaleka nedožije, "chcípne" pár měsíců po skončení záruky. Takže na té výměně z důvodů úspornosti nového spotřebiče nakonec stejně proděláte. Jde totiž jen o jedno - aby jste se zbavili toho starého, poctivě vyrobeného spotřebiče, který by vám mohl ještě dost let sloužit, a nahradili ho tím šuntem, co vám vnutí reklama a co půjde po záruce do kytek, resp.do sběrného dvora. Musím se vždycky smát reklamám, co tvrdí, že vám nová lednice ušetří tisícovku ročně za elektřinu. Takže si na sebe vydělá za 10 let, kterých se ale určitě nedožije, bude ráda, když vydrží aspoň 5 let. Takže neušetříte nic, naopak proděláte... Já jsem si před 3-mi lety koupil nový vysavač, protože ten 40let starý lux už moc netánnul, naštěstí jsem ho nevyhodil, že ho budu mít na "špinavou" práci v dílně, luxování auta, apod. A u toho nového, který sice o trochu lépe táhnul, ale řval jak pominutý, půl roku po skončení záruky, tedy 2,5roku po koupi, shořel motor. Takže putoval do sběrného dvora a ten 40 let starý jsem rozebral, vyčistil, vyměnil ložiska a vrátil ho do služby zase domů. Sice tolik netáhne jako ten nový šunt, ale má proti tomu novému třetinovou spotřebu (pak že jsou ty nové úspornější, nedělá takový kravál a může ještě hezkých pár let sloužit. Stejně tak se mi podařilo opravit starý robot ETA 022 a tekoucí čerpadlo pračky ( převod do robotu a gufero do čerpadla jsem sehnal v Hradci Králové, na hlavní třídě po pravé straně kousek od nádraží, po celé Praze nesehnatelné věci
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.