Nejste přihlášen/a.
Zdravím, já již dlouho tvrdím, že jev, který nazýváme náhoda neexistuje. Že může být jen malá pravděpodobnost že se to či ono stane... v Teorii Velkého Třesku (TV seriál) to, že náhoda neexistuje vysvětlili jakýmsi zákonem velkých čísel... Je to tedy pravda? Existuje ona "náhoda"? Děkuji mnohokrát
Podívejte se na to takto, po dlouhé době potkáte někoho známého, je to náhoda? Ne, není, je to skutečnost. Vznikl vesmír náhodou? Ne, nevznikl, je to skutečnost. Vyhrál jste náhodou ve sportce? Ne, nevyhrál. Je to skutečnost. Takže, NÁHODA neexistuje. - stařenka
Já bych neřekl, že pokud něco není náhoda, tak je to skutečnost. To jsou naprosto nesouvisející slova. Antonymum ke slovu "náhoda" je například slovo "zákonitost" - tj. že se jev nestane na základě blíže neurčitelných skutečností, tedy náhodou, ale je výsledkem nějakého deterministického procesu. Pokud je něco náhoda, může to vyústit v nějakou skutečnost, ale nějak jsem nepochytil, jak jedno vylučuje druhé. Takže tímto způsobem existenci nebo neexistenci náhody nelze podle mě určit.
Už si přesně nepamatuju, v kterém díle a co tam zmiňovali, ale nejspíš to bylo asi v souvislosti s determinismem a stochastickými jevy.
Když vědci zjistili, že se všechna hmota skládá ze stejných částic a objevili zákony a vztahy pro všechno možné, včetně toho, že pochody v mozku člověka jsou taky jen nějaké elektrické výboje, někteří z nich dospěli k názoru, že je celý vesmír deterministický. Člověk se nemůže rozhodovat ani mít vlastní vůli, protože to je pouze výsledek současného (a předchozích) stavu částic a rozložení energie v jeho hlavě. Pokud by se pro všechny částice ve vesmíru zjistily počáteční podmínky, daly by se spočítat všechny minulé i budoucí stavy, události, děje, všechno (včetně třeba počasí nebo výsledků loterie).
Pak se ale objevila stochastika, poločas přeměny, dualismus částic a vlnění, kvantová fyzika. Tohle asi nejlíp vystihne věta z wiki: Klíčovým rozdílem oproti klasické fyzice je možnost, že vybraná pozorovatelná (veličina) v daném stavu nemá nějakou konkrétní hodnotu, ale při měření této veličiny můžeme dostat různé výsledky s různou pravděpodobností. Lidé zas mohli být štastní, že přecejen není vše předurčeno a pevně stanoveno.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.