Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Extra zateplená pánská zimní bunda na kolo

Od: mcgyver® odpovědí: 14 změna:
Zanedlouho budu mít narozeniny, chci si koupit nějakou extra zateplenou pánskou zimní cyklistickou bundu. Abych nezmrzal i v teplotách -5až -10stupňů Celsia. Cena zas tak moc nerozhoduje. Měl byste někdo nějaký tip. Použití na HT a gravel. Velikost asi XXL nebo XL

 

 

14 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

petrm

6x

Já bych doporučoval spíš vrstvit více oblečení, je to praktičtější a flexibilnější.

Souhlas. Já když jsem zamlada jezdil v mínusových teplotách, měl jsem teplé termoprádlo, na tom vlněný svetr a na vrchu nezateplenou bundu z materiálu, který neprofoukne (ten neprofuk je myslím nejdůležitější, poslouží i obyčejná pertexka). Já měl spíš problém s chodidly, ty mi furt mrzly.

petrm

Dělal jsem to podobně. Termoprádlo, flíska, pertexka. Na boty se prodávají návleky, ale zkušenost s nimi nemám.

 


3x
-10 už je dost..Do -7 jsem jezdil ve třech vrstvách včetně dlouhého zimního dresu a přes to cyklistickou větrovku.
Větší problém jsou nohy tam už může být zima i v neoprenových navlecích.

 

runner2

3x

Na kole v zimě jezdím jen příležitostně, jsou zde určitě povolanější rádci. Nicméně já mám slabou membránovou bundu z windstopperu a na to dle potřeby dávam slabou pertex šustku. a pod tím několik vrstev tenkého funkčního prádla. Nemám žádné speciální zimní cyklo-oblečení ale vršek jsem schopen poskládat z toho co používám na běžky nebo na běh.

Horší je to s nohama. Pokud používáte nášlapy a myslíte to s kolem v zimě vážně tak kupte zimní tretry. Návleky na letní tretry vám problém nevyřeší, mezi pedálem, kufrem a nohou není izolace žádná a nohy josu hned promrzlé. Stejně tak mi byla dost zima na třísla i přes zateplené elastáky.

Taky dost záleží na profilu, protože vyjet kopec i v těch mrazech není problém, ale sjet ho v té zimě dolů..

OK, jen mi není moc jasné, proč na windstoperku ještě dávat pertexku

runner2

Já mám membránu pouze ze předu, záda jsou prodyšná. Do kopce je to v pohodě, z delšího kopce dolů ta šustka navrh pomůže.

22.10.23 18:38

Tak to jo

 

dedalebeda*

3x

Kvalitní zimní bunda na kolo je stěžejní a nelze vzít cokoli, jako třeba u letního dresu. Je nutný promyšlený výběr a nehledět na cenu. Levné nemají smysl.

Na tyto teploty je nejlepší pořídit zimní softshell cyklistickou bundu. Hledejte v nabídkách prodejců právě tyto bundy. Nedoporučuji obyč turistické, které mají nevhodný střih na kolo. V těchto teplotách je stěžejní zamezit přístupu mrazu k tělu. Bunda musí mít windstopper funkci, jinak to nemá smysl. Musí být těsně na tělo. Důležité je, aby měla dlouhé rukávy tak, aby rukavice byla přetažena rukávem až po zápěstí, mráz se nesmí dostat pod zápěstí do rukávu. Lepší bundy mají dole u zápěstí na rukávu zip. Pokud není rukáv dost dlouhý, tak se za jízdy udělá mezi rukavicí a rukávem otvor a pak prochladnete. Dále musí mít stojací límec tak, aby šlo utěsnit krk, případně navíc třeba i buffem. Naprosto stěžejní je pak, aby bunda byla dostatečně dlouhá vzadu až na zadek. Pokud se vám bude za jízdy vyhrnovat od zadku na ledviny, tak prochladnete. I proto nesmí být volná a plandat. Musíte vyzkoušet více bund tak, aby se vám neodkrývaly ledviny/bedra. A nebo si koupit navíc ledvinový pás. Lepší bundy mají zip po stranách těla pro otevření větrání. Často to používám. Kvalitní bundy mají hlavní zip dělaný tak, aby šel od krku stáhnout jednou rukou za jízdy. To je nutné pro spontánní větrání při jízdě do kopce.

Co se týče zateplení bundy, tak nedoporučuji zateplenou. Rozhodně ne prošívanou. Dělá se softshell bez fleecu a s fleecem a nebo fleece vepředu a bez vzadu. Lze použít bundu, která má fleece zevnitř. Ale záleží jak jste výkonný, záleží na tepové frekvenci, ani tak ne na rychlosti. Já jezdím v bundě, co má fleece jen vepředu a ne na zádech (a i to je někdy moc teplé). Jde o to, že při tepovce od 130 nahoru se v zateplené bundě zpotíte a bude vám zima. Pokud jezdíte menší tepovku, je potřeba se více obléct. Já jezdím do -5 v softshell bundě a pod tím mám jen funkční triko s dlouhým rukávem. Do -10 přidám ještě funkční mikinu na tričko a bundu mám stejnou. Pravidlo je, že prvních 15 minut venku na kole vám musí být zima, protože pak se zahřejete a už vám není zima a zároveň se nepotíte. Pokud vám prvních 15 miut bude teplo, pak se později začnete nadměrně potit a pak vám bude zima.

Naprosto stěžejní je také, pod softshell bundu nenosit dres nebo tričko s krátkým rukávem, ale dlouhý rukáv a hlavně tričko musí být upnuté na těle, nesmí být volné a to ani trochu. A k tomu softshell bunda musí být těsně na těle, aby přiléhala k tričku a rukávům. V plandavé bundě vám bude zima. Rukavice musí být windstopper, případně i zateplené. Pokud nejsou, tak si obléct dvoje rukavice, jedny tenké a na ně windstopper.

Opakuji znova, základem je windstopper, ne zateplení. Windstopper je většinou součástí softshell látky. Teplo produkuje vlastní tělo a windstopper vám zaručí, že teplo neuteče ven. Druhá věc je, že ven musí utéct váš pot. Takže windstopper musí dýchat. Nejlepší softshell textil aktuálně na trhu je podle mě Gore Infinium. Mám osobně a mohu jen doporučit. Neprofoukne a výborně dýchá ven.

Pokud vše dodržíte, můžete dosáhnout toho jak jezdím já, tedy, že po intenzivní zimní vyjíždce přijdu domů a vůbec nejsem zpocený, přičemž za jízdy mi není zima.

Dále doporučuji na hlavu windstopper čepici pod helmu. Takovou, která je i přes celé uši. Kvalitní bundy co mám osvědčené a mají zmíněné fičury jsou Castelli a Gore.

S membránovýma věcma na kolo opatrně, jinak je to jízda v igelitu. Podle mě to chce na kolo prodyšnost aspoň 20000, což je ale parametr, který mají jen drahé věci se špičkovými membránami. Vy máte goretex, který to splňuje, takže OK.

asd1

Souhlas, nekvalitní (obvykle levnější) membrány se chovají jako igelit. Na krátký projetí s měnší intenzitou to nevadí, cokoliv delšího nebo rychlejšího = zpotíš se jak veverka. Zepředu neprofuk zezadu větrá - tam neprodyšná membrána moc nevadí. Kvalitní rukavice, pod -5 vozim lyžařský. Boty buď zimní tretry, já zimu řešim sundáním nášlapů a jezdim v lehkých pohorkách + vlněný ponožky - neprofouknou a chrání i kotníky. Když je opravdu kosa (dlouhý sjezd a nahoře seš línej se přioblíkat) tak je dobrý seskočit a popoběhnout, prohřejou se periferie tj chodidla a ruce. Neoprenový návleky se do mrazu nehodí, windstoppery přes letní tretru jen do menší zimy, do mrazu to neni (leda velkou botu a silný vlněný ponožky a přes to windstopper). Neprofuk čepice a klidně si přelepit větráky v přilbě (zmenšit, nezavřít úplně). Nákrčník nebo kukla. Kalhoty přední strana neprofuk a střih aby netahaly za čéšku.


Jednu Gore bundu mám je jarní podzimní, tenoučká a lehoučká. Akorát je potřeba u této značky vzít velikost větší. Vzal jsem XL a když si pod to dám svetr je to jen tak tak. Měl jsem vzít XXL. U toho Castelli radili taky vzít o číslo větší než normálně.
dedalebeda*

Příklad bund, co bych mohl doporučit.

Castelli Aplha RoS 2 - spíše na silničku, gravel
Castelli Raddoppia 3 - spíše na gravel, mtb
Castelli Mortirolo VI
GOREWEAR C3 GTX Infinium Thermo
GORE C5 GTX Infinium Thermo

U Castelli určitě bundu o číslo větší, kalhoty i o dvě čísla. U Gore záleží na co natrefíte. Já jezdím Gore bundu M a Castelli XL.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]