Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Proč jsou lehči kliky na kolenou

Od: previt® odpovědí: 13 změna:
Zdravím,
z pohledu fyziky, proč jsou kliky na kolenou lehčí na provedení než kliky klasické? Váhou lýtek a chodidel to předpokládám nebude.

 

 

13 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

jirib

3x
Asi páka,Máchale...jsi nedával pozor ve fyzice?
zaseja

A i ta váha těch chodidel a lýtek je pak znát.

jirib
Zvedat 85% váhy na 2m nebo 130cm je sakra rozdíl...
runner2

Páka tento problém nevysvětluje. Páka je o tom, že stejného účinku (momentu) dosáhlete s použitím delšího ramena a menší síly. Zde je vysvětlením to, že tělo na kolenou je pod větším úhlem a tak větší sílu z hmotnosti těla poberou právě kolena oproti sitaci kdy je klik prováděn klasicky a úhel těla je menší. Představte si situaci, kdy při klasickém kliku bude tělo úplně v rovině (nohy něčím podložítě) - tím to bude pro ruce větší záhul (a vzdálenost ruce - špičky zůstane stejná)

Rozklad sil na nosníku..


Kdybychom se bavili o páce, tak to by bylo naopak - Čím delší rameno, tím menší působící síla je potřeba, tzn. na klasický klik by byla podle toho potřeba menší síla než na klik na kolenou z důvodu delšího ramena (délka těla od bodu dotyku se zemí).
runner2

previt: přesně tak, páka tuto situaci nevysvětluje. Zkuste si představit, že lehký klik z kolenou ztížíte tak, že kolena podložíte podložkou do výše ramen (tělo bude při kliku v rovině). Rázem je to pro ruce obdobné zatížení jako při klasickém kliku.

 

runner2

3x

Více faktorů:

1. Mění se úhel pod kterým je tělo nakloněno, tím je rozklad sil na ruce a kolena jiný než při klasickém kliku. Představte si klasický klik kdy nohy budete mít zvednuté do výši ramen (tělo tak bude ve vodorovné poloze). V tu chvíli na ruce a na nohy působí síla odpovídající polovině vaší hmotnosti. Extrémní situace bude kdy uděláte stojku a budete dělat "klik" pouze na rukách. A na druhou stranu jednodušší pro ruce bude situace kdy se ve stoje rukama jen opřete o strom a pokusíte se o "klik", to bude pto ruce pohoda, protože větší síla jde na nohy. V obou případech měníte jen úhel nosníku (těla) a tím je rozdílná i síla působící na jednu nebo druhou stranu nosníku. Takže pří kliku z kolenou je tělo pod větším úhlem a kolena převezmou větší sílu kterou na ně tělo působí.

2. Pří klasickém kliku musíte zpevnit celé tělo aby jste jej udrželi v rovině, takže břicho + záda

 

riva

2x

Umístění těžiště a páka. Učivo základní školy?

Za jedna, sednout


Páka to nevysvětluje, jak jsme si popsali v jiné odpovědi.
Jak přesně to ovlivňuje těžiště, které se u kliku na kolenou posune blíže k ramenou (předpokládám)? Už je to dlouho, co jsem vyšel ze základní školy, takže trošku podrobnější vysvětlení by se mi hodilo..

 


2x
To není jen váha chodidel. To je úplně jednoduché, páka nebo ne. Když jsi na kolenou, tak se na ně přenáší váha kompletně celých nohou, hýždí, spodní části zad a trochu střední části zad. Co ti tedy zbývá na ruce?

 


1x
Rozložení těžiště a větší plocha dotyku se zemí.

 

petrm

1x

Při kliku na kolenou je na rukách menší váha těla. Lehce si to ověříte pomocí osobní váhy. Dejte ruce na váhu a zkuste klik na kolenou a pak klasický klik.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]