Nejste přihlášen/a.
Ahoj, nemám problém běžet hodinu v kuse, ale jak dojde na rychlejší běhy/sprinty v kratším časovém úseku, tak jsem hned zadýchaný. Na internetu jsem našel převážně články a tom dlouhodobějším výkonu, jak se tomuto vůbec správně říká? A jak se to dá podle vás nejlépe natrénovat? Díky
Píšeš, že běhat vydržíš, ale je-li tvým sportem fotbal, tak pro tebe je důležitá hlavně výbušnost, rychlost. Takže trénuj intenzívně sprinty, 20, 30 až 50 metrů. Když vidí rychlost hráčů v Evropě v porovnáním s bídou u nás /až na vzácné výjimky/, tak jako rychlík budeš pro každé mužstvo klenotem. Myslím, že právě toto se u nás hodně zanedbává, už od žáků a dorostu. Tak se podívej na atletické tréninky sprintů, určitě si z toho něco odneseš.
lidské tělo je strašný hajzlík. Je třeba si vybrat, zda ho trénovat víc na výdrž nebo víc na rychlost a jaký druh pohybu vlastně. Zdravé tělo a hlava! si velice rychle zvykne na pohyb, který mu nutíš. Včetně intenzity a doby trvání. Pak ty sedneš na kolo, když na něm normálně pravidelně nejezdíš, a v prvním větším kopci si na chcípnutí. To je jen příklad. Já třeba jezdím na kolo dlouhé trasy, pro sebe přiměřeným tempem, na výdrž po rovině i do kopců, abych nemusel slézat a tlačit a dojel daleko. Ale stačí nasadit ostré tempo nebo si jít zaběhat a za chvilku odpadnu.
Sprinty se běhají na kyslíkový dluh. Během celé trati např.na 200m jen pár nádechů. A frekvence běhu, sprinterská rychlost se dá zlepšovat v žákovském, maximálně v dorosteneckém věku a zejména tam, kde jsou vrozené dispozice. Pak už jen minimálně. Nevím, k čemu potřebujete sprinty, jestli do jiného sportu, tak to ještě chápu, ale jako běh pro zdraví nejsou ideální. Jestli na sprinterském treninku trváte, dávejte si nejdřív krátké sprinterské úseky. Počkejte, až se Vám vrátí tepová frekvence na 120 tepů za minutu a pak teprve běžte další úsek.Začněte třeba na 30 metrech, později prodlužujte do stovky..
Poraďte se se svým lékařem. Zvažte kardiologické vyšetření. Nemusíte být zcela v pořádku, i když zadýchání po sprintu je fyziologické, tudíž u každého.
Všechno má své zákonitosti a každý běh běžíš v jiné tepové frekvenci. Logické vysvětlení jsi už dostal. Tak neběhej jenom dlouhé běhy, ale prokládej je i kratšími rychlejšími i úplně rychlými úseky /sprint 50, 100 i 200 m/ s následujícím výklusem. Nepíšeš věk ani kde bydlíš. Všude je spousta veřejných běžeckých závodů od kilometru až po maratóny i delší, tak se neboj přihlásit. Ochutnej a uč se od ostatních. Na běžeckých webe v části termínovka najdeš jejich seznamy a najdeš tam i návrhy tréninkovéých plánů pro rekreační a kondiční běžce a další rady pro běhání. Např. www.bezvabeh.cz, www.behej.com, www.mkseitl.cz a podobné. Tak vydrž...a at se ti daří!
Ahoj, já trénuji kondici chůzí. Normálně chodím do fitka, ale teď, když je všechno zavřené, snažím se sportovat venku. K Vánocům jsem od manžela dostala outdoorové vybavení. Snažím se chodit na delší procházky minimálně 2 týdně. Naposledy jsem si užila pěkný výšlap na Ještěd a zase zpět. Bylo to super.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.