Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, nejsem žádný dietář nebo někdo podobny, ale ze zvedavosti jsem se přes internet začal dívat na kalorie u potravin a vypočítal jsem si svuj denní příjem, a zjistil jsem že každý den zkonzumuji tak o 500 kcal více než bych měl. Jenže mi to moc nedává smysl, jelikož mi to vyznělo tak, že když budu každý den konzumovat více kalorií než mám tak budu vlastně do nekonečna přibírat? Nebo je to tak že se časem tělo na větší příjem kalorií přizpusobí, samozřejmě přibere nějaké to kilo, ale po tom se co přibere i když jí více než by měl, se váha zastaví?
Předem děkuji vám za odpověď, přeji krásný den.
Máme přece nějaký výdej - při pohybu, práci, sportu, ale i v době růstu, i při duševní činnosti...Tělo také stále vyměňuje buňky, obnovuje tkáně... Také máme každý jiné spalování. Někdo má "pomalejší" štítnou žlázu a tak snáze přibírá.
Kalorie bez rozmyslu nepočítejte. Pak byste vynechal potraviny, které jich mají více, ale jsou plné živin, minerálů a vitamínů. např mandle, ořechy, avokádo, panenské oleje, hrášek, sušené ovoce, cereálie... Jsou kalorické, ale zajištují právě kvalitu kostí svalů, kůže, vlasů, chod orgánů... a látky z nich se mohou zúčastnit zrovna při spalování tuků.
Počítejte kalorie u potravin, jako cukr, bílá mouka a výrobky z nich / sušenky, rohlíky, chipsy, laciné čokoládky, limonády, přeslazené tyčinky, ale i těstoviny a rýže. Tady se mluví o tzv. prázdných kaloriích. Nic ti to jídlo nedá, jen kalorie. Tady bych zařadila i živočišné tuky, i ty v paštikách, laciných uzeninách, instantních polévkách, ...
Často se tloustne, když je tělo zanesené toxiny ze stravy, léků, stresu,.. jelikož ony nežádoucí látky si tělo ředí tím, že zadržuje vodu. pak je člověk opuchlý a kalorie v tom nehrají takovou roli.
Pravidelnost příjmu potravy taky hraje roli. Jakmile vynechávám po noci snídani, tělo si pro jistotu ukládá zásoby.
Právě proto, že těch faktorú, co mají vliv na tělesnou váhu je hodně. Ty hlavní jsem vám napsala. Když budou dva 90ti kiloví stejně staří, co budou jíst stejně, budou se jejich váhy časem lišit, protože organismus každého má jiné spalování. Pro někoho to množství stravy bude moc, pro druhého málo. Navíc třeba jeden bude mít víc pohybu, druhý zase stresy a méně spánku. Nebo bude jeden v chladnějším prostředí a vydá více energie na zahřátí těla...
Samozřejmě že budete při větším příjmu kalorií postupně zvyšovat váhu. Ale protože to je pomalu, tak si toho za půl roku, za rok ani nevšimnete, až najednou zjistíte, že nedopnete kalhoty.
Nebo se hůře dýchá.
Tak to se pomaličku nastřádá a za pět let máte 5 kilo navíc, za 15 třeba 15 kilo.
Pokud začnete jezdit více autem, přestanete sportovat, jídelníček bude stále o 500 kcal vyšší, tak je jasné, že ta kila tam budou.
No a v padesáti, šedesáti letech budete obézní.
Nad čím dumáte?
Je jasné, že v období vánoc, velikonoc a oslav, v létě grilovačky, tak naberete, ale na druhou stranu Vás chytne žlučník, slinivka, chřipka, covid, zlomíte si ruku /a pokud jste sám, tak si neuvaříte/, jedete na dovolenou s pohybem, makáte na jaře na zahradě, někdo Vám zemře v rodině /bohužel i to se stává, to je život/, tak všechny a podobné nepříznívé okolnosti, mají důsledek naopak snížení váhy.
Takže ono se to v životě tak nějak vyrovnává.
---------------------------
Čím víc člověk přibere, tak tím méně se hýbe, ano, je možné, že už potom větší váhu než těch např. 200 kg nedá, ale jsou případy, kdy chtěli lidé trhnout rekord, tak se potom museli stále a stále krmit a to vysoce kalorickou stravou.
Na jednej strane uvádzate,že máte vyšší príjem,ale na druhej strane záleží na tom, či tie kalórie spálite, aký výdaj energie máte/šport,tažká práca a pod./Ale je to tak, že ak budete mat pravidelne vyšší príjem energie než výdaj, začnete pomaly ,ale iste priberat na váhe,tuk sa začne ukladat,váha sa určite nezastaví a skončilo by to obezitou.
Píšete, že sníte rohlík na víc nad 2000 kcal a za čas budete obézní, to je blbost. Každý obézní nejí hodně, to jsem chtěla zmínit.
zjistil jsem že každý den zkonzumuji tak o 500 kcal více než bych měl
Do toho výpočtu jste zahrnul i výdej? Přesně spočítat výdej je téměř nemožné. Nekoukejte na kalorie, ale jestli opravdu přibíráte. Pokud ne, tak těch 500 navíc nějak spotřebujete, některý den máte možná víc, některý den méně - vyrovná se to.
Nechápu proč o sobě tazatel píše ve třetí osobě..., ale to je jedno
Všichni píšete slovo "přibrat", ale co to znamená? 5 kilo? 10 kilo? A po deseti kilech se pribirani zastaví? Takhle to pán mysli podle mě, co byste mi na to řekla?
Čím člověk váží víc, tím více kalorií potřebuje. Tzn, že kdyby měl přijímat 1600 kcal při 52 kg a přijímal 1800 kcal, tak přibere třeba na 58 kg. Stále ale bude přijímat 1800 kcal, tak se přibírání zastaví, protože to bude ideální příjem pro tuto váhu. Přibírání "donekonečna" bude, když někdo bude přijímal stále víc, než je kcal na jeho váhu. Čísla jsou vymyšlená - je ukázka principu.
no počkat, pak by zase nebylo možné přibrat ne? je tady rovnice :kila navíc=rychlejší spalování, tak jak tedy mohu přibrat když si mi neustále zvyšuje spalování..
Z čeho usuzujete, že se vám zrychluje spalování? Přidáváte si ve sportu nebo máte hyperfunkci štítné žlázy?
Usuzuji to podle toho co napsal pán nade mnou, čím tlustější člověk, tím rychleji se mu spalují kalorie
Jéžišmarjá, vždyt je to kolem dokola. O co Vám vlastně jde? Jdete na to šíleně složitě. Je to jednoduché. U většiny lidí to funguje tak, že pokud jí víc, než stačí "spálit", tak bude přibírat. A u některých je úplně fuk, jak kalorické jídlo za den snědí, protože mají takzvané "rychlé spalování" a to nemusí každý den běhat, ani cvičit. Také je třeba přihlédnout k tomu, jestli se jedná o muže, ženu, jestli jde o mladého člověka, nebo někoho staršího. To je na dlouhé lokte vysvětlování, co všechno má na přibírání váhy vliv. Nejde jenom o ten rohlík, i když z hodně laického pohledu, svou roli samozřejmě hraje. Tělo se nepřizpůsobí příjmu nadbytečných kalorií bez následků. Takže logicky dotyčný začne přibírat. Pomalu, nebo rychle, to je fuk, ale určitě začne. Samo se to nezastaví tím, že si tělo "zvykne" na ten "rohlík" navíc. Dám Vám příklad v těch kaloriích. Měla jsem v létě období, kdy mne začala honit mlsná. Našla jsem v mrazáku zmrazené cukroví od Vánoc. Všechno to jsou stejně velké kousky a všechno kaloricky srovnatelné. Zvykla jsem si, že jsem každý den po obědě dva ty kousky snědla. Víc ne. Vždycky jenom dva kousky. No a najednou koukám a asi za čtrnáct dní jsem měla asi dvě kila navíc. Zbytek cukroví letěl do popelnice a dost dlouho mi trvalo, než jsem se těch dvou kil zbavila. Určitě to dolů nejde tak rychle, jako směrem opačným. A kdybych pokračovala a jedla to cukroví dál, tak bych také pořád rovnoměrně, ale jistě přibírala.
No to teda nevím, kolik bych přibrala, kdybych s tím nepřestala. A promiňte mi, ale kvůli Vám to zkoušet nebudu. A víte co bude nejlepší? Zkuste si to na sobě sám a uvidíte. Je to jednoduché. Každý den snězte ten rohlík navíc a čekejte, co se bude dít.
Jsem težký perfekcionista, a potřebuji prostě větět jak tako rovnice s přebytečnou energií funguje. Je mi jasné že vám ostatním to přijde jako nesmysl, ale bohužel moje psychika některe veci bere trochu jinak.
No já bych ani neřekla, že byste byl perfekcionista. Vy se chcete jenom dlouhosáhle bavit kolem dokola o ničem. Na Vaši otázku jste dostal mnoho dobrých odpovědí, kterým ale evidentně nerozumíte, nebo nechcete rozumět. A už to je nuda.
Takový člověk se nebude dohadovat na laické poradně, ale půjde za odborníkem. Nebo jste snad už konečně spočítal za jak dlouho budete obézní, když budete jíst jeden rohlík denně navíc? Zkuste to a uvidíte. Jinou radu na Váš "problém" nevidím.
Jasně, já jsem primitivní a všichni ostatní co Vám slušně odpovídali a také Vám to nešlo "pod nos", jsou jací? Ale to je fuk. Vám šlo pouze o to, udržet debatu o ničem, co nejdelší dobu. A já si myslím, že jste se dostal na konec. Tot vše a mějte se hezky.
Na co jste se tedy ptal, když Vám ještě nikdo nedal odpověď?
Na poslední komentář příspěvku 26.09.20 10:15 jste pak nereagoval.
Váha by se zastavila na hmotnosti člověka, který potřebuje denně 2500 kcal (člověk by přibral třeba 3 kila a konec přibírání). Systém by se dostal do rovnováhy. To už jsem Ti psala viz výše.
Vycházím z čísel na této stránkce.
Muž 30 let, 180 cm, lehká fyzická aktivita.
85 kg má mít 2507 kcal, tj. 29,49 kcal na 1 kg.
75 kg má mít 2370 kcal, tj. 31,6 kcal na 1 kg.
Kcal na 1 kg jsou téměř stejné a dává smysl, že ten hubenější potřebuje víc kvůli udržení např. teploty. "Teoreticky to dává smysl."
" Prakticky", aby tohle fungovalo by ses musel sledovat nějakým přístrojem, vypočítat přesně kolik potřebuješ ty za den - Tvůj metabolismus, kolik spotřebuješ při fyzické aktivitě a záviselo by na X dalších podmínkách.
Jíst navíc 150 kcal a přibrat 10 kg - není to lineární funkce.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.