Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Překonání maximální tepové frekvence při běhu

Od: martinn* odpovědí: 11 změna:

Zdravím všechny rádce. Mám 43 let, dělám turistiku a začal jsem běhat. Uběhnu kolem sedmi kilometrů stylem běh-chůze, ale v poslední době se snažím více běžet než jít. Po nějaké době bych chtěl zvýšit dávky, ale nedokážu odhadnout intenzitu. Pokud dosáhnu maximální tepové frekvence a budu v běhu pokračovat - třeba dalších pět minut, je to pro začátečníka bezpečné? Dalším problémem je, že při rychlejším tepu jde tlukot srdce 7x za sebou, pak jeden vynechá, 10x a zase jeden chybí. Přečetl jsem si pár článků na internetu, ale o tom se nikde nepíše. Díky za radu.

 

 

11 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

liska5

3x

Nechápu, proč chcete jít do krajnosti, když Vám vynechává tep,. Tohle opravdu není normální. Řekněte to obvoďákovi, aby vám dal doporučení ke kardiologovi. Teď si vše vyřiďte telefonicky, abyste byl objednaný na co nejdřív. Chce to sono / ultrazvuk/ srdce atd.

martinn*

Dobře, zajdu tam. Díky

 

runner*

2x
Pokud jsi začátečník, tak bych ti doporučil běhat s nižší intenzitou ale zato pravidelně. Třeba obden. Snažit se pozvolna prodlužovat dobu výběhu, ale nepřehánět to. Cíl by měl být aby ti běh jako pohyb nedělal problém. Uběhnout hodinu nebo dvě a cítit se v pohodě. Začít běhat na maximální TF není dobrý nápad, jaký k tomu máš důvod? Až naběháš objem, dá se na něm stavět nějaký rychlejší trénink.

 


0x

Je mi líto, ale čemu říkáte "maximální tepová frekvence"? Nedokážu si ji představit, podle mě by to měla být nějaká konkrétní hodnota, kterou můžete při běhu kontrolovat a svým "výkonem" ovlivňovat.

S tím vynecháváním tepu bych se prostřednictvím vašeho praktického lékaře obrátil na kardiologa, protože to může "smrdět" tepovou arytmií. A to je signál, že něco není v pořádku a je třeba se začít trochu starat.

Připadá mi to, že se trochu zbytečně přehnaně kontrolujete, ale když už to děláte, tak ty signály poslouchejte. Asi nejlepší by byl zátěžový kardiotest, který by mohl leccos odhalit.


doplněno 11.04.20 22:55:

@martinn: Sice nejste senior jako já, ale ve vašem věku už bych se pomalu (a při vašich příznacích rychle) šetřit začínal. Mám za to, že tady opravdu ještě pěkných pár let chcete být.

martinn*

Jsem začátečník a možná jsem to nepojmenoval správně. Při běhu se dostávám do fáze, kdy mi srdce bije dost rychle za sebou, ale chtěl bych to ještě chvíli vydržet, než zpomalím. Pokud bych při rychlé tepové frekvenci pokračoval, je tam nějaké riziko? Jde o to, že neodhadnu, kdy je čas zpomalit, aby třeba nenastal kolaps. Nebo naopak - abych se zbytečně "nešetřil" a dal do běhu více úsilí, třeba jen na pár minut. Jak jsem psal, nejsem aktivní sportovec.

hg

Běhat na max. nemá žádný smysl krom závodů a tréninku na závody. Běh na pohodu je, že pokud potkáte atraktivní běžkyni, jste schopný s ní konverzovat ve větách alespoň o dvou slovech " Pozor pes". Pokud lapáte po dechu a máte mžitky před očima pak takový běh ztrácí smysl.

vilik*
Maximální tepová frekvence je taková, kterou ještě vydrží pumpa, než klekne nebo dokud neopustí tělo.
Jestli chlapec vydrží běžet ještě pět minut potom, je nejspíš mrtvý a nebo Terminátor.
Jestli mi vynechává tep, jdu přece k lékaři. A ne, že budu přidávat dávky.

 


0x
Za 5tis si koupíte vynikající chytré hodinky i s vestavěným osobním trenérem pro běh různé intenzity. A nejen že budete přesně vědět jaký puls aktuálně máte, ale budou Vám hlídat dalších spoustu údajů včetně např.Vo2 max, převýšení, vzdálenosti, tempo..a další.
Jestli ovšem potřebujete bypass srdce, tak k tomu Vám hodinky nepomohou, to je jasné.

 

runner*

0x
Jinak k těm problémům s vynechaváním tepu se vyjadřovat nebudu a odpověď nehledej zde ale u kardio. Já běhám celý život,dříve závodně. jsem asi ve vašem věku a mám zkušenost s arytmií.Ale těch arytmií je celá řada a jsou různě nebezpečné, takže neradím nic jiného než konzultaci s dr. A behej pomaleji aby jsi se do těch vysokých tepu vůbec nedostal!

 

hg

0x

Překročit max TF nelze, proto je to také maximální TF. Otázka je jak jí zjistit. Metoda výpočtu podle věku je velice nepřesná a u každého je jiná, zátěžová metode je přesnější. Nejpřesnější je běžet závod s finišem na krev a i pak tam je rezerva asi 5 tepů. Jen aby to nebyl závod poslední. Doporučuji běhat na pohodu (120 - 130 tepů) a po čase uvidíte co si můžete dovolit. U zdraváho jedince vás pud sebezáchovy na max TF nepustí, pokud máte nějaký problém pak určitě se nechte vyšetřit.

 


0x

Tak jak jste už přečetl, běhejte na pohodu a radši přidávejte délku. Později si na běžeckých webech behej.com nebo bezvabeh.cz najděte nějaký treninkový plán, třeba na 5 nebo 10 km /najdete tam i půlmaraton a maraton, ale to nechte na později/, ale i teď můžete na kterýkoliv závod, je jich po celé republice spousta, a startují tam i takoví jako jste vy. Termínové kalendáře a spoustu rad na těch webech najdete také. Hodinky za 5000 jsou zbytečné, v Lidlu občas mají za 500, které naprosto stačí. Stejně jako boty za 4000, vyhovující koupíte ve sport. obchodech kolem 2000, často bývají ve slevách, v akcích. To vyšetření u doktora samozřejmě ano a hned, at se nedostanete do problémů, ale třeba to nic není. Třeba! A na doraz se běhá až ve finiši závodu příp. v cíleném treninku. Až budete mít naběháno a budete zdravý, tak čím déle to vydržíte, tím líp. Ale zase platí...AŽ! Tak přeji úspěch, at se vám daří!.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]