Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Bezpečnostní certifikáty?

Od: robcza odpovědí: 5 změna:

Dobrý den,

chci se pustit do stavby dvoj a více kol, specifických kol a lehokol. Tyto kola dále prodávat a případně pronajímat.

Nejsem si však jistý legislativou. Musím splnit jako "výrobce" nějaké certifikáty týkající se bezpečnosti, když to budu lidem pronajímat? Nebo to mohu postavi a prodat/pronajmout bez nějakých certifikátů. Myslím si, že něco potřeba bude, protože kdo "zaručí" člověku co si to koupí bezpečnost a tuhost rámu...?

U přívěsných vozíků je např. situace poměrně jednoznačná a takový vozík postavený svépomocí musí projít STK (nějakou přísnější kontrolou...) Ale u kol a podobných strojů jsem nic nenašel.

Děkuji za odpověď a radu!

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x

Něco tady:

24. Jak postupovat při uvádění jízdních kol na trh?

Jízdní kola jsou nestanoveným výrobkem. Postup uvádění těchto výrobků je uveden v odpovědi u otázky č. 20.

Existují však konkrétní případy, kdy lze v případě jízdních kol hovořit o stanoveném výrobku, a to:

· dětská jízdní kola - jízdní kola s maximální výškou sedla do 435 mm, měřeno jako svislá vzdálenost vrchní části sedla od země, přičemž sedlo je ve vodorovné poloze a sedlovka je nastavena na nejnižší úroveň se považují za hračku určenou ke hře. V tomto případě se na takové kolo vztahuje nařízení vlády č. 86/2011 Sb. o technických požadavcích na hračky, kterým je transponována evropská směrnice 2009/48/ES o bezpečnosti hraček.

· jízdní kola s pedály, která jsou vybavena elektrickým motorem a která nespadají do oblasti působnosti evropské směrnice 2002/24/ES o schvalování typu dvoukolových a tříkolových motorových, v ČR transponované do zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, se vztahuje směrnice o strojních zařízeních 2006/42/ES transponovaná v ČR do nařízení vlády č. 176/2008 Sb. Dále v závislosti na vybavení elektrickými prvky je třeba uvažovat i směrnici 2004/108/ES týkajících se elektromagnetické kompatibility, která je v ČR transponována do nařízení vlády č. 616/2006 Sb., o technických požadavcích na výrobky z hlediska jejich elektromagnetické kompatibility.

V případě dětských jízdních kol a jízdních kol s pedály, která jsou vybavena elektrickým motorem, musí být výrobky povinně podrobeny zkušebním postupům popsaným ve zmíněných předpisech a označeny označením CE.

Odsud

Případně kontaktujte jednoho z výrobců

 


2x

Pokud maji byt Vase jizdni kola provozovana na pozemnich komunikacich, je potreba nastudovat si vyhlasku c. 341/2002Sb. o shvalovani technicke zpusobilosti a o technickych podminkach provozu vozidel na pozemnich komunikacich.

V praragrafu 30 se definuje, ze technicka zpusobilost jizdnich kol se neschvaluje.

Ale zaroven, podminkou provozu jizdnich kol na pozemnich komunikacich je splneni pozadavku danych touto vyhlaskou. Spadaji tam brzdy, odrazky a jejich umisteni, osvetleni, ruzne kryty a dalsi veci, ktere je potreba splnit.

Tedy. Zadne typove schvaleni potreba neni, ale i tak je potreba splnit pozadavky, jinak se jezdec vystavuje pripadnemu postihu.

robcza

Děkuji moc za odpověď. Myslíte, že se totéž vztahuje na stavbu tzv. pub biků? Jak to je hodnoceno? Jako kolo? Jako auto (motor to nemá)... Může to na silnici, při splnění provozních podmínek jízdních kol..?

Děkuji moc.

To na sto procent nereknu, ale dle definice v priloze 2 vyse zminene vyhlasky bych soudil, ze to pod jizdni kola spada:

9. Pro účely této vyhlášky se jízdním kolem rozumí i tříkolky a vícekolky, stejně jako vícesedadlová jízdní kola - tandemy a jim podobná vozidla poháněná lidskou silou a určená i k provozu na pozemních komunikacích, jako například koloběžky.

Pri sirce nad 1m jsou tam pak dalsi pozadavky, ale v principu je to stale kolu podobne vozidlo pohanene lidskou silou.

O smeru jizdy vuci smeru sezeni nebo o tom, zjestli to muze nebo nemuze byt vybavene barem a pipou se nikde nic nepise

robcza

Paráda, tak to mám radost a Vám děkuji za velmi rychlou reakci

Poslední moje otázka, možná úplně hloupá ale není mi to tak úplně jasné. Tato vyhláška upravuje pojem "kolo" na území ČR. Jak se to v ostatních státech EU? Jsou tyto vyhlášky nějakým způsobem sjednoceny nebo to například v Řecku, Španělsku či Němucku platí zase úplně jinak?

Děkuji a přeji pěkný zbytek deštivého dne.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]