Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, poraďte mi. Jsem vdaná 20 let. Manžel před 6 lety odešel a odhlásil si trvalé bydliště. V listopadu 2010 jsem požádala o rozvod a dosud neproběhlo žádné řízení. V letošním roce bychom měli kupovat státní byt, ve kterém bydlím se synem. Jak to bude, když budu rozvedená a koupím si byt sama se synem a nebude ještě vyřešen majetek. Bude byt jen můj nebo z poloviny i jeho? A co když nás do té doby /prodeje bytu/ nerozvedou? Pokud byt nekoupím, může ho koupit někdo jiný a skončili bychom jako bezdomovci. Děkuji za radu.
Pokud budete byt kupovat jako vdaná, bude zahrnut do SJM, pokud jako rozvedená, budete ho mít v osobním vlastnictví jen vy. Volných bytů je u nás pár stovek tisíc. Když nekoupíte tady ten, tak si koupíte jiný - není žádný důvod být bezdomovcem.
To je sice pravda, ale byt nám prodají za cca 900.000Kč, bydlíme zde 34 let. Byt jsem dostala já v roce 1978.Jiný byt bych musela kupovat za daleko větší cenu.
Proč tedy kupujete to, co jste již jednou dostala? Nebo to spíš znamená, že Vám byl poskytnut nájemní byt, jehož vlastníkem je stále někdo jiný?
Bydlíme ve státním bytě, takže je majitelem magistrát města a rozhodli náš dům dát do privatizace.
S vlastnictvím bytu to bude podobné jako s prostředky na jeho pořízení. Máte-li nyní 900 tisíc na koupi bytu, tak jsou to prostředky spadající do společného jmění manželů. Může se stát, že manžel bude nárokovat polovinu všech prostředků i věcí.
Je zapotřebí věnovat se Vašemu případu zcela individuálně a ne jen obecně. Vypořádání majetku a rozvod s advokátem a způsob nabytí bytu a jeho financování s někým, kdo se v této oblasti pohybuje. Zde je dobré vybírat z více různých nabídek a tzv. neneletět na první "výhodný" návrh.
Být Vámi, v každém případě bych se pokusil byt koupit. Vzhledem k tomu, že by spadal do společného jmění manželů, koupil by ho Váš syn nebo někdo, komu 100 % důvěřujete. Rozhodně ale byt nekupujte Vy, protože když se to manžílek doví, bude chtít 1/2. Ale jak už tady napsali kolegové výše, nejlépe se poradit s právníkem.
souhlas s kt8d5-jen je třeba zvolit jednu z možností,které nespadají pod SMJ,a tudíž případné majetkové vypořádání rozvodem-a to je třeba forma daru,darovaných a i zapůjčených peněž třeba synovi...-těch možností je spousta,ale ideální bude podle vaší konkrétní situace-podmínky prodeje bytu magistrátem,forma platby za byt,rodinné poměry apod-a zde by se asi určitě vyplatilo navštívit právníka...
"Když se to manžílek dozví" - nejedná se o nákup řízků na neděli, ale o nemovitost. Neznám jediný případ, kdy by s takovou investicí nemusel druhý z manželů souhlasit!
jestliže nemovitost,byt koupí třeba tetička z Humpolce,případně byt daruje synovi babička z matčiny strany-může se to v klidu "manžílek" dozvědět,ale vůbec s tím nic neudělá...-už to není otázka SJM...
doplněno 06.02.11 19:32:prostě nechá se to zcela de iure(čili zákonně)"ošetřit" tak ,aby budoucí ex...měl smolíka...
V první řadě je dobré zvolit si téma - tedy jestli se bavíme o koze nebo voze. Neplette dokupy nabytí nemovitosti úplatným převodem (tedy koupí) a darováním nebo děděním. Bavíme-li se o koupi, tak po dobu trvání manželství rozhodují o těchto věcech oba!
tady bych trošku polemizoval-je trošku rozdíl "doby trvání manželství"-je asi evidentní,že dotyční spolu již delší dobu nežijí,manžel tedy s největší pravděpodobností nepřispívá ani "ká" na chod domácnosti,potažmo nepřispěje ani "ká" na pořízení bytu-proč by z něj tedy měl profitovat...?! Jen proto,že soudní napravení přetrvávajícího stavu(rozvod)od podání návrhu trvá neúměrně dlouho...?!Dalo by se řící názorná ukázka "funkčnosti"a operativnosti našeho soudního systému-díky neskutečnému trvání vzniká spoustu nejen majetkových křivd-a tomu se snaží tazatelka předejít...A když tento stav,situaci, neošetřuje zákon-jsou naštěstí jiné,které tuto řekněme "nespravedlnost" mohou malinko narovnat...Což jsem se právě snažil nastínit-možností je povícero,ideální volba správného řešení k dané situaci bude asi za pomocí právníka...
Děkuji za odpovědi. Samozřejmě těch 900 tisíc nemám, musím si vzít úvěr. Taky jsem se na bytovém odboru ptala, zda by mohl koupit byt syn a řekli mi, že je dekret psaný na mě, tak nemůže. A protože je student, tak mu ani nedají úvěr. Manžel se nechce podílet na koupení bytu. Je to začarovaný kruh.
Ten kruh by se mohl drobet rozrůst. Na poskytnutí úvěru bude požadována zástava. Máte něco čím budete ručit, nebo někoho, kdo záruku poskytne? Městským bytem se v drtivé většině případů ručit nedá.
Když byste se zde zaregistrovala, mohl bych Vám vnitřní poštou poskytnout nějaké konkrétnější informace.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.