Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu. Otec před časem řešil jak nepřijít o zastavenou nemovitost, v té době mi nebylo 18, takže jsem nemohl nabýt žádný majetek, ale bratr ano. Otci spolu s zastavenou nemovitostí patřili i pozemky kolem ní, které zastavené nebyly, proto je přepsal na bratra a tím se defakto zastavená nemovitost stala neprodejnou. Situace je již vyřešená, ale bratrovi zůstaly veškeré pozemky a tím i většina potencionálního dědictví. Mám strach, že kdyby se otci něco stalo, budeme se, jako jediný dědici, dělit o dříve zastavenou nemovitost a bratrovi zůstanou navíc všechny pozemky. Ještě je třeba zmínit, že kdykoliv na toto téma zavedu řeč, bratr je odsekne. Z toho usuzuju, že se s ním nepude domluvit. Jak to je, jaká mám práva? děkuji
Ano je to tak jak příšete...Budete dědit pouze nemovitost - pozemky nejsou otce = nelze dědit. Pouze je možno hodnotu pozemků, které dostal syn darem již za otcova života zohlednit v podílech dědictví (měl byste dostat větší podíl). Bylo by dobré, kdyby otec napsal závět ve váš prospěch (bratra vynechat nemůže, ale místo 1/2 může dostat pouze 1/4 a vy 3/4)
Zkuste se s bratrem domluvit, jestli by na vás nepřepsal část z pozemků... (donuti ho ale nemůžete)
Myse mne předeběhla, ale přesto svou odpověď vložím. Zde je to jasně a stručně popsané.
Započtení darů při vypořádání dědictví
Tuto možnost upravuje § 484 občanského zákoníka 40/1964 Sb.
Při dědění ze zákona se dědici na jeho podíl započte to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel, pokud nejde o obvyklá darování.
A jak píše kolegyně, váš otec může se svým majetkem za života nakládat dle svého uvážení. Ale také on může napravit to, co v obavě o majetek provedl. Možná by nebylo od věci už nyní zajistit přístup k nemovitosti zřízením věcného břemene. A nebo další dispozice tak, aby zbytečně nedošlo k tahanicím o majetek a narušení rodinných vztahů, které jsou potom v mnoha případech nevratné.
Odpověď paní Lidky je naprosto vyčerpávající, ale ve vztahu k momentálně platnému občanskému zákoníku. Není žádné tajemství, že je ve stádiu návrhu schválení nového občanského zákoníku (platnost od 1.1.2013). Tam by měly být provedeny mimo jiné úpravy u případu dědění ze zákona a zůstavitelovy vůle na kterou by měl být brán větší ohled, než tomu je v současnosti. Je otázka, zda otec má zájem darování nemovitosti za svého života napravit ve Váš prospěch, nebo toto jeho rozhodnutí zůstává v platnosti, přestože pominuly důvody, proč tak učinil. Momentálně je pouze na otci, zda má v úmyslu Vás odškodnit. Učinit by tak mohl na př. sepsáním poslední vůle, případně dohodou s Vaším bratrem. Podle Vaší formulace dotazu zřejmě ale už k narušení rodinných vztahů došlo.
Nedá se říct, že by byly narušeny rodinné vztahy. Zatím to řeším v tichosti a nerad bych jakýmkoliv způsobem ublížil zejména otci. S bratrem si moc blízcí nejsme, hlavně kvůli velkému věkovému rozdílu, ale pořád jsme za dobře. Každopádně bych rád věděl na čem sem a s čím můžu do budoucna počítat. Jestli tomu dobře rozumím, tak pakliže bratr na dohodu nepřistoupí, již darované pozemky mu zůstanou, ale otec může zbytek majetku přislíbit mně?
Dobrý den, i jako nezletílý jste mohl nabývat nemovitosti, dokonce i batole může vlastnit tři vily v Praze, dvě v Brně a jedno horskou boudu v Krkonoších - např. V případě dědictví by eventuálně pravděpodobně mělo dojít k zápočtu již darovaných či přepsaných pozemků, o to by váš bratr měl zřejmě dostat méně z nemovitosti. Jisté východisko z vaší situace (předpokládám, že se bratr nebude chtít těch pozemků již vzdát) je převod nemovitosti např. darováním ještě za otcova života. Jenže to je na zvážení, co s nemovistí, když pozemky okolo ní patří někomu jinému, že. Toto vidím jako ohnisko možných svárů do budoucnosti. Ano, máte pravdu, ty pozemky již do dědictví nepůjdou. Byl-ly převedeny z otce na syna darovací smlouvou, je dosti ožehavé je chtít zpět. To by musel obdarovaný nějak zvlášt zavrženíhodným způsobem se chovat k dárci, aby tento mohl požadovat dar zpět.
O možnosti započtení při dědění Vás již informovali. Tak jen dodám informaci o možném řešení problému, že dům je obklopen "cizími" pozemky. Zákon mluví jasně, takže cituji:
Občanský zákoník
§ 151o
(3) Není-li vlastník stavby současně vlastníkem přilehlého pozemku a přístup vlastníka ke stavbě nelze zajistit jinak, může soud na návrh vlastníka stavby zřídit věcné břemeno ve prospěch vlastníka stavby spočívající v právu cesty přes přilehlý pozemek.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.