Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Darování nemovitosti vs dědictví

Od: nemik22* odpovědí: 8 změna:

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu. Otec před časem řešil jak nepřijít o zastavenou nemovitost, v té době mi nebylo 18, takže jsem nemohl nabýt žádný majetek, ale bratr ano. Otci spolu s zastavenou nemovitostí patřili i pozemky kolem ní, které zastavené nebyly, proto je přepsal na bratra a tím se defakto zastavená nemovitost stala neprodejnou. Situace je již vyřešená, ale bratrovi zůstaly veškeré pozemky a tím i většina potencionálního dědictví. Mám strach, že kdyby se otci něco stalo, budeme se, jako jediný dědici, dělit o dříve zastavenou nemovitost a bratrovi zůstanou navíc všechny pozemky. Ještě je třeba zmínit, že kdykoliv na toto téma zavedu řeč, bratr je odsekne. Z toho usuzuju, že se s ním nepude domluvit. Jak to je, jaká mám práva? děkuji

 

 

8 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

myse*

3x

Ano je to tak jak příšete...Budete dědit pouze nemovitost - pozemky nejsou otce = nelze dědit. Pouze je možno hodnotu pozemků, které dostal syn darem již za otcova života zohlednit v podílech dědictví (měl byste dostat větší podíl). Bylo by dobré, kdyby otec napsal závět ve váš prospěch (bratra vynechat nemůže, ale místo 1/2 může dostat pouze 1/4 a vy 3/4)

Zkuste se s bratrem domluvit, jestli by na vás nepřepsal část z pozemků... (donuti ho ale nemůžete)

 

lidka*

3x

Myse mne předeběhla, ale přesto svou odpověď vložím. Zde je to jasně a stručně popsané.
Započtení darů při vypořádání dědictví

Tuto možnost upravuje § 484 občanského zákoníka 40/1964 Sb.
Při dědění ze zákona se dědici na jeho podíl započte to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel, pokud nejde o obvyklá darování.

Při dědění ze závěti je třeba toto započtení provést, jestliže k němu dal zůstavitel příkaz anebo jestliže by jinak obdarovaný dědic byl neodůvodněně zvýhodněn proti dědici, který je potomkem zůstavitele (tzv. neopominutelný dědic).

A jak píše kolegyně, váš otec může se svým majetkem za života nakládat dle svého uvážení. Ale také on může napravit to, co v obavě o majetek provedl. Možná by nebylo od věci už nyní zajistit přístup k nemovitosti zřízením věcného břemene. A nebo další dispozice tak, aby zbytečně nedošlo k tahanicím o majetek a narušení rodinných vztahů, které jsou potom v mnoha případech nevratné.

patronka*

Odpověď paní Lidky je naprosto vyčerpávající, ale ve vztahu k momentálně platnému občanskému zákoníku. Není žádné tajemství, že je ve stádiu návrhu schválení nového občanského zákoníku (platnost od 1.1.2013). Tam by měly být provedeny mimo jiné úpravy u případu dědění ze zákona a zůstavitelovy vůle na kterou by měl být brán větší ohled, než tomu je v současnosti. Je otázka, zda otec má zájem darování nemovitosti za svého života napravit ve Váš prospěch, nebo toto jeho rozhodnutí zůstává v platnosti, přestože pominuly důvody, proč tak učinil. Momentálně je pouze na otci, zda má v úmyslu Vás odškodnit. Učinit by tak mohl na př. sepsáním poslední vůle, případně dohodou s Vaším bratrem. Podle Vaší formulace dotazu zřejmě ale už k narušení rodinných vztahů došlo.

nemik22*

Nedá se říct, že by byly narušeny rodinné vztahy. Zatím to řeším v tichosti a nerad bych jakýmkoliv způsobem ublížil zejména otci. S bratrem si moc blízcí nejsme, hlavně kvůli velkému věkovému rozdílu, ale pořád jsme za dobře. Každopádně bych rád věděl na čem sem a s čím můžu do budoucna počítat. Jestli tomu dobře rozumím, tak pakliže bratr na dohodu nepřistoupí, již darované pozemky mu zůstanou, ale otec může zbytek majetku přislíbit mně?

buss

No ale ten nový (možná někdy) OZ je mu teď platný jak ten zimník tomu mrtvému.

 

eulalie*

1x

Dobrý den, i jako nezletílý jste mohl nabývat nemovitosti, dokonce i batole může vlastnit tři vily v Praze, dvě v Brně a jedno horskou boudu v Krkonoších - např. V případě dědictví by eventuálně pravděpodobně mělo dojít k zápočtu již darovaných či přepsaných pozemků, o to by váš bratr měl zřejmě dostat méně z nemovitosti. Jisté východisko z vaší situace (předpokládám, že se bratr nebude chtít těch pozemků již vzdát) je převod nemovitosti např. darováním ještě za otcova života. Jenže to je na zvážení, co s nemovistí, když pozemky okolo ní patří někomu jinému, že. Toto vidím jako ohnisko možných svárů do budoucnosti. Ano, máte pravdu, ty pozemky již do dědictví nepůjdou. Byl-ly převedeny z otce na syna darovací smlouvou, je dosti ožehavé je chtít zpět. To by musel obdarovaný nějak zvlášt zavrženíhodným způsobem se chovat k dárci, aby tento mohl požadovat dar zpět.

 

vraxan*

1x

O možnosti započtení při dědění Vás již informovali. Tak jen dodám informaci o možném řešení problému, že dům je obklopen "cizími" pozemky. Zákon mluví jasně, takže cituji:

Občanský zákoník

§ 151o

(3) Není-li vlastník stavby současně vlastníkem přilehlého pozemku a přístup vlastníka ke stavbě nelze zajistit jinak, může soud na návrh vlastníka stavby zřídit věcné břemeno ve prospěch vlastníka stavby spočívající v právu cesty přes přilehlý pozemek.

 

buss

0x

Zřejme se mýlíš, proč by nezletilý potomek (či někdo jiný) nemohl nabýt nemovitost (pak by přece nešlo ani dědit)?
Otázka, jak se k tomu majetku bratr dostal, jakým způsobem (co to je přepsal?).
Podívat se na Obč Z na dědění, darování ... (nabývání vlastnictví). Zajít na radu za notářem.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]