Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Odpovědnost za rozbití věci zaměstnavateli

Od: vecv odpovědí: 2 změna:

Dobrý den,

chci se zeptat jak to je s odpovědností za rozbitou věc zaměstnavateli. Rozbila jsem starou, často nefungující věc, která údajně nešla opravit. Zaměstnavatel koupil novou a chce po mě uhradit celou částku nově zakoupené věci. Má na to právo? Děkuju

 

 

2 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

lidus*

0x

Pokud máte pojistku na škody způsobené výkonem povolání máte vyhráno, záleží na tom jak to máte ale pokud je mi známo tak se ustanovuje škodní komise a ta teprve rozhodne, obvyklé je, že zaměstnanec zaplatí nějakou částku té staré věci.

 

vraxan*

0x

Hned na začátek uvedu, že k dané problematice se vztahuje §249 a násl. Zákoníku práce - ZP (Z. 262/2006 Sb.).

Rozhodně po Vás nemůže zaměstnavatel požadovat částku nově zakoupené věci! Konkrétní ustanovení v ZP Vám k tomu nenajdu, protože to vyplývá z povahy věci a v právu je u náhrady škody obecné pravidlo, že se hradí skutečná škoda a ne náklady na pořízení nové věci namísto staré. Pokdu by jste totiž měla zaplatit cenu nové věci, tak by se tak vlastně zaměstnavatel obohatil na Váš účet. Protože předešlá věc mu přece po jistou dobu sloužila a k úbytku její hodnoty docházelo průběžně jak jejím užíváním pomáhala zaměstnavateli nabývat zisku. Takže zaměstnavatel může požadovat pouze skutečnou škodu, která byla, předpokládám, poměrně nízká vzhledem k tomu, že věc byla stará a nefungující.

Maximální výše požadované náhrady škody může být do 4,5násobku Vaší průměrné měsíční mzdy, ne víc (předpokládám, že jste nejednala úmyslně). (§257 ZP)

To, že jste škodu zavinila Vy, je povinen prokázat zaměstnavatel. (§250/3 ZP)

§ 262

Výši požadované náhrady škody určuje zaměstnavatel; způsobil-li škodu vedoucí zaměstnanec, který je statutárním orgánem nebo jeho zástupce, sám nebo společně s podřízeným zaměstnancem, určí výši náhrady škody ten, kdo statutární orgán nebo jeho zástupce na pracovní místo ustanovil.

Pokud nebudete souhlasit s výši požadované náhrady, zejména proto, že si ji zaměstnavatel svévolně vypočte tak, aby jste mu zaplatila novou věc, rozhodně nepodepisujte žádnou dohodu o náhradě škody se zaměstnavatelem. Bez této dohody Vám zaměstnavatel nemůže svévolněz výplaty srážet úhradu škody, ale musí dát k tomu návrh na soud, kde by se prokazovalo Vaše zavinění a zjištovala skutečná škoda, která by mohla být nižší než zaměstnavatelem určená škoda..
§ 263
(1) Výši požadované náhrady škody je zaměstnavatel se zaměstnancem povinen projednat a písemně mu ji oznámit zpravidla nejpozději do 1 měsíce ode dne, kdy bylo zjištěno, že škoda vznikla a že za ni zaměstnanec odpovídá.
(2) Uzavřel-li zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodu o způsobu náhrady škody, je její součástí výše náhrady škody požadované zaměstnavatelem, jestliže svůj závazek nahradit škodu zaměstnanec uznal. Dohoda podle věty první musí být uzavřena písemně, jinak je neplatná.
(3) Výši požadované náhrady škody a obsah dohody o způsobu její úhrady s výjimkou náhrady nepřesahující 1 000 Kč je zaměstnavatel povinen projednat s odborovou organizací.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]