Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Jak na odborovou organizaci

Od: link* odpovědí: 9 změna:

Mám prosbu - otázku.

Všude na internetu čtu, jak odborová organizace pomáhá, jak se stará, co všechno může ...mám ale já jako zaměstnanec právo bouřit se proti odborům? Někteří zaměstnanci si prostě a jednoduše založili organizaci jen kvůli ochraně jich samotných před vyhazovem. Připomíná mi to malého kluka s lupou jak pálí mravence ...bohužel v tomto případě je zaměstnavatel maravenec. Firma se ke mě vždy chovala férově a co se týká přístupu k zaměstnancům, dovolím si tvrdit že je na velice dobré úrovni.

Problém je ten, že jak se odboráři snaží "odborovat" jediné kdo to odnáší jsme my zaměstnanci. V určitých oblastech byl zaměstanavatel shovívavější (plánování směn atd.) víceméně to bylo o vzájemné dohodě. Od působení odborů se ale vše změnilo a celý proces je striktně dodržován dle zákona (což bohužel chápu ).

Teď má otázka - co mohu udělat pro to, aby mě odbory nezastupovaly? Zaměstnavatel nemůže udělat nic ale odbory by měly být pro zaměstance a pokud je nás kolem 80 - 90ti % zaměstanců kteří sdílejí můj názor, můžeme něco udělat? Jednoduše řečeno - odbory nechceme (alespoň ne takové, které mají fungovat jen jako ochrana a my abychom byli jejich rukojmí)

Předem díky za radu ...

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

cyril*

2x

Založte si své vlastní a buďte lepší.

vraxan*

Souhlasím s cyrilem a pokud bude Vaše odborová organizace početnější, tak bude stačit, pokud z-navatel uzavře kolektivní smlouvu s Vámi.

 

vladislav*

2x

Musím na vaši otázku reagovat. Podle mých zkušeností to v mnoha firmách chodí tak, že si zaměstnanci stěžujou na zaměstnavatele bokem, mají plnou pusu řečí, ale když dojde na věc, tak já nic, já muzikant! A všude se najde pár takových, kteří za různé službičky mají u nadřízených a zaměstnavatele různé výhody, za které jsou neskonale vděčni. A když se pak v takové firmě najde pár odvážných, kteří mají chut něco řešit a založí odbory, několik dalších se k nim přidá, ale zůstane skupina opatrných, kteří čekají, co se z toho vyvrbí a co jim to přinese, ale do odborů nevstoupí. A běda, když to není podle jejich gusta!

Byl jsem u zakládání odborů v jedné firmě. Do organizace vstoupila skoro polovina zaměstnanců. Podařilo se nám na zaměstnavateli vydobýt pár výhod, jako například stravenky a taky se nám podařilo zajistit to, aby zaměstnavatel dodržoval zákoník práce nejenom v tom, co se mu hodí, ale i v tom, co náleží zaměstnancům. Problém však byl s uzavřením kolektivní smlouvy, která ztroskotala na mzdových otázkách. A to se pak hned najdou kritici! Ale běda, když se po nich něco chce!

Taková je holt česká povaha - nadávat u piva, kritizovat, ale hlavně do ničeho nestrkat prsty a radši ohnout hřbet, nebo si najít cestičku k nějakým vlastním výhodám!

Co vám brání do odborů vstoupit? A když vás tam vstoupí všech nespokojených 80%, budete mít hodně silnou organizaci, zvolíte si nový výbor a v kolektivní smlouvě pak můžete řešit vše, co vás pálí!

lok*

Odborová organizace se může založit,má-li minimalně 2 nebo 3 členy.Už si přesně nevzpomínám.

 

buss

1x

Každý za sebe, jak vás někdo může zastupovat,když ho nepověříte, uvažujte. Vy se se zaměstnavatelem domluvte podle svého. Jistě, je tu nebezpečí, že ti lidumilové mluvící za jiné vás prásknou. Vytlačte je.
A doporučte odborářům, at si založí vlastní podnik a ukážou, jak se to má dělat, jen aby ale u nich někdo nezaložil odbory! Ono Ale je lepší sebrat to někomu chytřejšímu, jak známe.

doplněno 11.01.11 11:17:

Když je vás víc, nebojte se vlka nic.

 

atreus*

1x

Oprávnění uzavřít kolektivní smlouvu za zaměstnance, právo na kontrolu, spolurozhodování a rozhodování má odborová organizace. (Tedy uzavírá kolektivní smlouvu i za nečleny).
Působí-li u zaměstnavatele více odborových organizací, je zaměstnavatel povinen v případech týkajících se všech nebo většího počtu zaměstnanců, kdy zákoník práce nebo zvláštní předpisy vyžadují informování, projednání, souhlas nebo dohodu s odborovou organizací, plnit tyto povinnosti vůči všem odborovým organizacím, nedohodne-li se s nimi na jiném způsobu informování, projednání nebo vyslovení souhlasu. Obdobně jedná za zaměstnance v pracovněprávních vztazích odborová organizace, jíž je zaměstnanec členem. Za zaměstnance, který není odborově organizován jedná odborová organizace s největším počtem členů, kteří jsou u zaměstnavatele v pracovním poměru, neurčí-li tento zaměstnanec jinak.
mpsv.cz/...

 

celp*

0x

Dobrý den.To Vám řekl kdo,že když 10 chytráků ze sta založí odbory tak hovoří a jednají za všechny zaměstnance?Jen ve zkratce:Podle zákona má zaměstnavatel jednat jistých záležitostech se zástupci zaměstnanců.To nemusí být jen odbory,ale i zaměstnanecká rada.Máte několik možností,jen jich využít.A nebo se jen vézt s ostatnímy.Jen je třeba si uvědomit,že pokud má firma soukromého majitele je to jeho vlastnictví a ne odborářů .

 

ds23*

0x

Anebo odborářům "vyjít vstříc" a dodržovat všechno podle předpisů.I otrlé to časem přejde

 

restart*

0x

U vás to může probíhat jináč,ale nám zaměstnavatel nic než povinnou mzdu dříve nedával.To až díky kolektivní smlouvě je valorizování,penzijko,vstupenky a drobné benefity.Vše má svůj rub a líc.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]