Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Pravo na byt po rozvodu

Od: spooky3* odpovědí: 15 změna:

Dobry den, chtel jsem se zeptat: koupil jsem byl v r.2003 (druzstevni), ktery splacim dodnes. V r. 2008 jsem se ozenil. Manzelka nefiguruje na najemni smlouve o bytu, nemame predmanzelskou smlouvu, jeji podil byl jen takovy, ze loni z casti tento byt vybavila (coz jsme dohodnuti, ze dostane nazpet - fin. vyrovnani). Pokud by doslo k rozvodu. jake naroky ma manzelka na tento byt, popripade vznika ji narok na jakesi "vraceni" penez, dejme tomu z obdobi manzelstvi, kdy se byt samozrejme stale splacel?

Dekuji mockrat za odpoved,

 

 

15 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

dubrovnik*

0x

Pokud nemáte s manželkou žádnou smlouvu, nabýváte oba sňatkem dílem majetek jeden druhého. Na vysvětlenou, máte byt, manželka auto, vezmete se, ale byt i auto máte ve vlastnictví rovným dílem, v případě rozvodu se majetek bude dělit na poloviny. Pokud neexistuje žádná smlouva.

roboot*

Dubrovníku melete nesmysle. Pokud byl byt nabytý před manžeství nic se rozvodem dělit nebude! Je pouze tazatele a tím to končí, má nárok pouze na to vyrovnání za vybavení co už dostala.

spooky3*

Dekuji za reakci, nicmene, i pokud tento byt byl zakoupen pred uzavrenim svatby? je nejaky rozdil, jestli je byt zakoupen pred nebo v dobe manzelstvi?

Dekuji,

 

knopka*

0x

Myslím že nemá nárok na byt pokud jste si ho zakoupil před manželstvím.Manželka se stala pouze spolunájemcem a rozvodem ji to zaniká.

spooky3*

Vim, ze uzavrenim manzelstvi dochazi nejakym zpusobem ke "sjednoceni" majetku, chapu to, pokud bych(om) zakoupil(i) byt V dobe manzelstvi, ale pokud jsem jej koupil PRED manzelstvim? dalsi vec je, jak jsem jiz zminil, jestli ji vznika nejaky narok dejme tomu ze "splatek" v prubehu manzelstvi. Po pravde jsem jej splacel spis ja sam, ale to se uz tezko dokazuje.

Dekuji,

roboot*

Vše co vlastníte před manželstvím - dům, auto či dluhy. Vám zůstanou i po rozvodu - vše jen Vám. Pokud si za doby manželství pořídíte dům, auto či dluhy, samozřejmě se to u rozvodu dělí napůl .

doplněno 08.01.11 13:15:

Tudíš Vaše manželka na tento byt NEMÁ nárok!

spooky3*

dekuji mnohokrat...zustava vsak otevrena jeste otazka, jestli a jak se bude zohlednovat, ze se jako manzelka "spolupodilela" na splatkach tohoto bytu v dobe manzelstvi. Zamerne davam slovo spolupodilela do uvozovek, jelikoz jsme bydleli skoro celou dobu v zahranici a splatka byla celou dobu "odebirana" z meho uctu formou trvaleho prikazu. samozrejme, ze se ohrazuje tim, ze jsme v te dobe zili se spolecnych financi,a tudiz mela na techto splatkach svuj podil.

Dekuji,

jirkazhane

Nevěřte, prosím, pohádkám rádce Dubrovníka. Možná to tak funguje v Chorvatsku, ale naštěstí v ČR platí české zákony. Samozřejmě, že veškerý majetek, který jste nabyl před uzavřením manželství je výlučně váš po celý život. U družstevního bytu je drobná odchylka. Právo nájmu k DB, které jste získal před manželstvím bylo výhradně vaše. Uzavřením manželství se automaticky změnilo na společný nájem bytu. Naopak po rozvodu manželství se automaticky ruší společný nájem bytu a právo nájmu DB se stává výlučným právem toho, kdo jej nabyl před uzavřením manželství - tedy vás.

Finanční vypořádání splátek úvěru, který sloužil k pořízení bytu bych asi provedl tak, že bych vzal všechny splatné splátky úvěru od uzavření manželství do rozvodu, podělil dvěma a tuto polovinu vyplatil ex. Myslím, že to je korektní vypořádání a nikdo proti němu nemůže nic namítat.

spooky3*

Dekuji, za radu, tak nejak jsem to mel v planu, to se mi zda fer. Nicmene, vznika opravdu nejaky NAROK, kdybychom meli jit do detailu, ze splatek v dobe manzelstvi?

jirkazhane

Tady jsem přesvědčen, že vyrovnání by mělo nastat a to zdůvodu, že splátky úvěru byly hrazeny z finančních prostředků, které byly zahrnuty do SJM.

spooky3*

Jeste jednou dekuji mockrat vsem...

 

polinek*

0x

,,vaše žena NEMÁ nárok na byt,,,,,,,,,,měla jsem tento případ i já. Pouze to,co co jste si zakoupili společně během manželství.

spooky3*
12.01.11 16:33

Diky moc

 

jirbar*

0x

Je to tady samý právník. Nejenomže je to koretní, ale dokonce i zákonná povinnost vydat vše, co bylo investováno do odděleného majetku ze společného.

To tedy znamená nejen vydat splátky (polovinu) na oddělený majetek ze společného, ale vydat i veškeré zhodnocení odděleného majetku. Obojí pochopitelně co se událo za trvání manželství.

Výjimka jsou pouze náklady na běžnou údržbu odděleného majetku.

Pokud by však třeba bývalá manželka pomáhala splátky splácet ze svých úspor před manželstvím (nebo investovala do bytu), tak na vydání těchto prostředků zákonný nárok není. Pokud by je chtěla zpět, musela by je učinit předmětem vypořádání.

antara

Děkujeme předsedovi Nejvyššího soud ČR za detailní výklad platných zákonů a objasnění všech nejasností. Je vidět, že když se toho chopí špičkový právník, tak je hned po problému. Ještě jednou, velké díky, předsedo

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]