Nejste přihlášen/a.
Může být ještě za trvání manželství uzavřena platná dohoda o vypořádání SJM s tím, že nabude platnosti až po právní moci rozsudku o rozvodu manželství?
Dohodnout se můžete a předložíte to soudu - smlouva o vypořádání vzájemných majetkových poměrů pro dobu po rozvodu manželství. Ostatně smlouvou uzavřenou formou notářského zápisu lze rozšířit nebo zúžit stanovený rozsah SJM.
Ještě prosím, proč bychom měli tuto dohodu s ověřenými podpisy předkládat soudu? Vždyt kdybychom takovou dohodu uzavírali až po rozvodu, tak přece i katastrálnímu úřadu pro vklad do katastru stačí smlouva s ověřenými podpisy bývalých manželů.
Radši se nesuďte jinak to máte spočitané předem. Soudce si vybrat nemůžete a těch rudejch je všude pořád jak nas...
Když u rozvodového soudu prohlásíte oba,že máte majetkové poměry vyřízené,dál nikdo nic neřeší.
JABRAKA
Prohlašovat nestačí. Musí být sepsána písemná dohoda, se kterou všichni zůčastnění souhlasí a ta musí být soudem schválena.
Na jiném vláknu radil nějaký právník, že soud rozvede i bez dohody o vypořádání SJM. Asi má pravdu, protože proč by pak byla určena 3 letá lhůta od právní moci rozsudku o rozvodu pro vypořádání SJM?
Někde vidíte, že bych tvrdil, že soud bez dohody nerozvede? Jen jsem upřesnil, že pokud nějaká dohoda na vypořádání majetku vznikne, tak musí mít písemnou formu a musí být soudem schválena. Na nějakou nepsanou úmluvu se později nelze odvolávat,
Promiňte, ale nemáte pravdu. Písemná dohoda o vypořádání SJM nemusí být schválena soudem. Pokud jde o nemovitost, tak Katastrálnímu úřadu stačí k zápisu změny do katastru předložit písemnou dohodu opatřenou ověřenými podpisy rozvedených manželů a zápis provede.
Teprve pokud by ve lhůtě do 3 let po právní moci rozvodu nebyla taková dohoda uzavřena, tak platí, že movité věci přecházejí do výlučného vlastnictví toho z manželů, kdo je užívá a o nemovitosti musí rozhodnout soud.
Co Vy na to, sousede?
Vašim sousedem sice nejsem, ale to nic nemění na tom, že se zde psalo o SJM a ne jen o nemovitostech. Jinak i v tomto případě platí, že své názory nechci nikomu násilím vnucovat, pouze se snažím o věcné odpovědi podložené svými zkušenostmi a znalostmi, které však nemusejí být vždy bezchybné (ne úmyslně), nebot ani já nejsem vševědoucí a chybovat dokáži také. Jsou-li Vaše znalosti v tomto odvětví lepší, tak je to jen dobře, nechápu však, proč potom pokládáte dotaz.
Ještě k tomu druhému odstavci. Do třech let by mělo být SJM vypořádáno a to jak dohodou a nebo soudním rozhodnutím. Pokud se tak nestalo, platí o movitých věcech to, co jste uvedl, ale u nemovitostí nerozhoduje soud, zde přechází forma vlastnictví z SJM na podílové.
S tím sousedem jsem to nemyslel zle. Jinak díky za informaci, že ani po 3 letech nečinnosti rozvedených manželů nemusí o rozdělení nemovitostí rozhodovat soud a že se v těchto případech vlastnictví změní na podílové 50/50 %. Domnívám se však, že pokud by některý z bývalých manželů chtěl odůvodněně větší podíl než 50%, tak musí samozřejmě podat žalobu k soudu.
Na moji původní otázku jsem ale stejně nevyčetl dokonalou odpověď. Ze všech těch rad mi tedy vyplynulo :
1) Dohodu o vypořádání SJM uzavřenou v době trvání manželství lze uzavřít pouze formou notářského zápisu.
Je to správná odpověď?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.