Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Zapsání spoluvlastnictví do katastru

Od: ivy5® odpovědí: 2 změna:

Manžel je zapsán sám na katastru nemovitostí,jelikož jsme ale do nemovitosti šly již společně(nabyl jí těsně před svatbou -před svatbou nám to poradilaeční poradkyně, abychom nemusely dávat příjmy oba a na dům dosáhly)nevědely jsme,že napíšou do katastru jen jeho,nyní by chtěl napsat do katastru i mě,abychom byly spoluvlastníky.Jak na to?Musíme sepsat darovací smlouvu?Pokud ano,jak?-již jste tak učinili a nebylo nám zapsání do katastru schváleno.

doplněno 29.12.10 16:25:

Zamítnutí bylo,že jsme napsali,že manžel daruje půl domu,ale chtěli jsme spoluvlastnictví,jinak doklady byly všechny dodány správně.Přes právníka nechceme!Ano, dům je zatížen hypotékou-víte 100%,že tam musí být souhlas banky?Bylo nám řečeno,jen,že v darovací smlouvě musí být ,že obdarovaný ví,že je dům zatížen hypotékou a souhlasí s tím.

 

 

2 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

kato*

0x

Každopádně vám měli sdělit co je potřeba doložit.Může být špatně smlouva sepsána a dle mého potřebujete i geometrický plán budovy.Mohou chtít i staré majetkové záznamy.

doplněno 29.12.10 15:23:

V případě podávání žádosti o vklad do katastru nemovitostí je třeba doložit veškeré skutečnosti týkající se daného případu (smlouvu o převodu vlastnictví nemovitosti, smlouvu o zástavním právu k nemovitosti, případně plnou moc atd.).

 

lidka*

0x

Pravděpodobně jste měli špatně sepsanou darovací smlouvu a nebo jste nedoložili veškeré podklady k zápisu do KN. Ale to by mělo být uvedeno v odmítnutí zápisu. Já bych vám doporučila obrátit se na právníka, který by vám smlouvu sepsala případně i zařídil vklad do KN. Bude to sice stát nějakou korunu, ale mělo by to proběhnout bez problému. Nevázne na nemovitosti zástava, např. na hypotéku? Potom by to bylo složitější, ale ne nemožné. Samozřejmě jedině za souhlasu věřitele - pravděpodobně banky.

doplněno 29.12.10 19:06:

Nevím to na 100% - nejsem právník. Ale podívejte se na smlouvu o hypotéce. Já jsem pracovala spíš s úvěrovými smlouvami. Ale i tam byla klauzule, že dispozice se zástavou je možné provádět pouze se souhlasem věřitele. Ještě poznámku - domnívám se, že darovací smlouvou bude nemovitost v podílovém spoluvlastnictví, ale ne v SJM. To by asi předpokládalo provést rozšíření SJM notářským zápisem a poté vklad do KN. Ale možná se mýlím a ještě někdo to potvrdí a nebo vyvrátí či doplní.

doplněno 29.12.10 19:09:

Zdroj: soukupak.cz/...

Rozšíření a zúžení společného jmění manželů

Manželé si mohou smluvně písemně ujednat rozšíření nebo zúžení společného jmění manželů, a to jak do budoucna (ve vztahu k majetku či závazkům nabytým či vzniklým v budoucnu), tak i ve vztahu k majetku a závazkům, které již společné jmění manželů tvoří.

Písemnou dohodu, jejímž předmětem bude zúžení nebo rozšíření budoucího společného jmění manželů, může podepsat i muž a žena, kteří chtějí uzavřít manželství (tzv. předmanželská smlouva).

Smlouvy, v nichž si manželé nebo snoubenci ujednají rozšíření nebo zúžení společné jmění manželů, musejí být uzavřeny formou notářského zápisu.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]