Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Rozvod - stavební spoření

Od: lenicka* odpovědí: 3 změna:

Dobrý den,

jsem již rok rozvedená. Za doby trvání manželství si uzavřel manžel stavební spoření a životní pojistku.

Nyní u soudu tvrdí, že polovina naspořené částky mi nenáleží, protože je to jeho stavební spoření a je to jeho dluh vůči stavební spořitelně. Prý toto stavební spoření slouží pouze pro jeho potřebu a je jen jeho.

Prosím jak to je?

 

 

3 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

jaja28*

0x
Pokud manžel uzavřel stavební spoření v době trvání vašeho manželství, tak potom toto spadá do společného vlastnictví a v případě rozvodu se dělí rovným dílem. Dělí se stejně jako všechny vklady, podílové listy, termínované vklady a pod. Výjimku při dělení majetku je životní pojištění, které není považováno za vklad a v případě rozvodu se nedělí.

jantar1*
Není automatické, že všechny úspory se dělí na půlky. Např. kdyby manžel platil spoření z peněz, které zdědil, tak spoření je jen jeho. Záleží tedy na zdroji peněz - pokud jsou společné - byt jen z jeho samostatné výplaty či podnikání, tak máte nárok oba na polovinu - pokud jsou výlučne jeho např. z již zmíněného dědění či daru, spoření je celé jeho.

 

hawatt*

0x

To bude muset manžel prokázat zdroj těchto financí, nebot podle § 143 zák.č.40/1964 Sb., občanský zákoník

(1) Společné jmění manželů tvoří
a) majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství, s výjimkou majetku získaného dědictvím nebo darem, majetku nabytého jedním z manželů za majetek náležející do výlučného vlastnictví tohoto manžela, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednoho z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství a nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka, 3)
b) závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům společně vznikly za trvání manželství, s výjimkou závazků týkajících se majetku, který náleží výhradně jednomu z nich, a závazků, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého.
(2) Stane-li se jeden z manželů za trvání manželství společníkem obchodní společnosti nebo členem družstva, nezakládá nabytí podílu, včetně akcií, ani nabytí členských práv a povinností členů družstva, účast druhého manžela na této společnosti nebo družstvu, s výjimkou bytových družstev.

a zároveň platí podle ust. § 144 zák.č.40/1964 Sb., občanský zákoník, že:

Pokud není prokázán opak, má se za to, že majetek nabytý a závazky vzniklé za trvání manželství tvoří společné jmění manželů.

Osobně si myslím, že má pan manžel smolíka

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]