Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Dědictví pro děti až v případě úmrtí obou rodičů

Od: husa odpovědí: 20 změna:
Dobrý den, chtěl bych se poradit, jak vyřešit jednu záležitost ohledně dědictví.
S manželkou máme 2 společné, již plnoleté děti a jejich vztah k nám není delší dobu úplně ideální (nechci to zde rozvádět). Chtěli bychom se zabezpečit do konce našich dnů a žít bez obav. Chci se proto zeptat, zda lze v případě úmrtí jednoho z nás, automaticky věnovat svou polovinu dědictví tomu druhému, tj. děti by obdržely dědictví až v případě úmrtí obou rodičů?

 

 

20 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


10x

Váš problém by mohlo vyřešit využití institutu, který se nazývá "darování pro případ smrti". Jeho princip spočívá v tom, že dárce daruje majetek obdarovanému, ale účinky darování nastanou až po smrti dárce. Kdybyste uzavřeli dvě takové smlouvy (vždy jeden ve prospěch druhého) majetek nabyde vždy ten, kdo přežije dárce. Výhodou je, že nepominutelný dědic (potomek) nemůže darování pro případ smrti napadnout, i když by byl zkrácen na svém povinném dílu. Smlouva musí být písemná, určitě by ji měl zpracovat právník. Občanský zákoník § 2063, podrobnosti zde: google.com/...

I někteří právníci se neshodnou, ale již soud podobné řešil a vyřešil.

Bruno, děkuji. Jsem ráda, že něco takového existuje.

Ještě jsem si vzpomněl - právník nám přednášel na toto téma a uvedl, že když existuje smlouva o darování pro případ smrti a dárce zemře, neprobíhá klasické pozůstalostní řízení; obdarovaný se prokáže smlouvou a notář jen potvrdí, že majetek uvedený ve smlouvě přechází do vlastnictví obdarovaného.

Vzpoimenete si, jak to bylo s poplatky notáři? Hodně lidí řeší to, co si notářové účtují.

Kalkulačka notářských poplatků: notarfianova.cz/...

Bruno, děkuji a přeji krásné léto.

 


7x

Ano lze. Stačí, když se děti nyní vzdají nároku z dědictví a pak při úmrtí jednoho z vás bude vše automaticky dědit ten druhý a nemáte s tím starosti. Děti mohou potom dědit až po úmrtí i druhého z vás.

Každopádně je to potřeba sepsat s notářem a děti s tímto scénářem musí souhlasit (což možná bude asi největší oříšek podle toho, co píšete).

 


3x

Nelze. Jedině až dědice přivolá notář s ostatními k jednání o pozůstalosti, děti se mohou zříci dědictví ve prospěch pozůstalého rodiče. Mohu poradit? Netrapte se, zítra to všechno může dopadnout jinak. Hádka se může změnit v nedorozumnění a život přestane být žitím, ale jen řešením trestu toho, kdo vám ublížil. Těch pár roků, co tady budeme, za to fakt nestojí. A nešetřete, užijte si všeho, co vás těší a co můžete. Není třeba žít počítáním a omezovat se. Buď to sežere inflace nebo nezdárný potomek. Dopřejte si!

husa

Rozumím, ale jedná se z jejich strany o déletrvající nezájem. Úplné vydědění bychom asi nechtěli, chceme jen v klidu dožít ve vlastní nemovitosti a bez obav. To, co po nás zbyde, až tady ani jeden nebudeme, at si klidně vezmou...
bramburka

Na Vasem miste bych to konzultovala s notarem, ten Vam jiste poradi. Muzete darovat nemovitost s vecnym bremenem, abyste mohli v klidu dozit. Vse je ale nutne pravne osetrit.
Pokud uz ted nemate s detmi ty nejlepsi vztahy, nemuzete pocitat s tim, ze se to zmeni k lepsimu v pripade dedictvi.

 


0x
Pozjištoval bych si něco o tomhle.
muj-pravnik.cz/...

 


0x

Ano i ne, přesně jako jsou první dvě odpovědi. Vždy bude záležet na formulaci odpovědi.

Ale obě odpovědi tvrdí stejně, že bez odmítnutí dědictví dětti to fakt nelze.

Viz:

 

smode2

0x

Bohužel, i takto se věc může vyvinout. Aneb jak jste se k dětem chovali v dětství, tak se nyní oni chovají k vám. To jest dokázáno. Věc by mohlo řešit věcné břemeno dožití. Aneb dům na děti přepíšete - nejlépe půl na půl, aby se neporafali - a k tomu břemeno zapíšete.

 

km

0x

sám se chci zeptat, je ale zbytečné zakládat novou otázku. chápu to tak, že pokud zemře jeden z manželů, nedědí druhý z manželů, ale děti. hraje v případě nemovitosti nějakou roli, když je v majetku SJM (společné jmení manželů) a nebo pokud je v majetku obou jednotlivě na poloviny? je v tom rozdíl? děkuji

@km - pokud zemře jeden z manželů, nedědí druhý z manželů, ale děti
Ne vždycky - musel by nedědit/ nebýt uveden v závěti; ze zákona dědí podle

OZ § 1635

První třída dědiců

(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.

Nemovitost (platí i pro jiný majetek) - zjednodušeně

SJM - 1/2 patří pozůstalému manželovi, druhá je předmětem dědictví

v majetku obou jednotlivě na poloviny - na polovinu půlky po zemřelém nemá druhý manžel automaticky nárok jako v SJM, spadá výhradně do dědictví

 

km

jedubabicka: děkuji

SJM: 1/2 pozůstalému manželovi, druhá 1/2 je předmětem dědictví – a předmětem dědictví znamená, že se bude dělit mezi děti a pozůstalého manžela?

v majetku obou jednotlivě na poloviny: druhá 1/2 je předmětem dědictví – přijde mi, že to tedy vyjde nastejno...

vili
Km, to není přesné. Polovina je v tomto případě SJM a druhá se dědí. Jestli existuje například jedno dítě, má pozůstalý manžel celkem 3/4. Při dvou dětech 4/6.
V případě, že zemřelý měl majetek, který nebyl součástí SJM a tedy jde celý do dědictví, má manžel s jedním dítětem 1/2, s dvěma dětmi 1/3 atd.
Pokud mají oba přesně polovinu, která není součástí SJM, tak ty podíly jsou stejné jako SJM, to máte pravdu. Ale rozdíl je samozřejmě v zásadě pouze v tom, že před smrtí s majetkem v SJM nemůže jednotlivec disponovat volně bez souhlasu druhého z manželů.
Další případné rozdíly budou odlišné v případě, že každý z manželů má děti z předchozích vztahů.

@km - Opakuji, že pozůstalý manžel dědit vždy nemusí - není nepominutelný dědic.Lze jednoduše ošetřit závětí.

km

vili: děkuji za upřesnění!

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]