Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Rok 2009, 1 pizza za 40 tisíc Bitcoinů

Od: desik odpovědí: 10 změna:

V roce 2009 jsem v jednom časopise četl o jakémsi Bitcoinu. Že to je virtuální měna a že za takovýchto 40 tisíc Bitcoinů si může člověk koupit jednu pizzu. Říkal sem si jaká je to volovina a že nebudu zatěžovat počítač a elektroměr.., takovou kravinou. Pak byl rok 2016 a všiml si že jeden Bitcoin je za 1tisíc USD. Říkám fajn... Ale ještě sem to moc neřešil... Pak vylítl nějak na 10tisíc USD. A dnes těch 40 tisíc Bitcoinů, jen pouhé 4 miliardy +- USD .. Taky máte někdo tuhle zkušenost, zase jinou, kdy promrhal tuhle životní šanci (4 miliardy USD bych ani nechtěl, ale těch 10 - 20 milionů Kč by klidně stačilo)? Chtělo by to stroj času...

 

 

10 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

smode2

2x

Kdybych koupil Nvidiu 2013 za 250k, měl bych v roce 2024 1,83 miliardy Kč. A takových příkladů je nespočet. Btc je jen jeden z mnoha. Trik je v tom, že zpětně jsou trendy velmi snadno identifikovatelné. Avšak jaký bude vývoj ode dneška dále, neví nikdo. Takže tyto spekulace coby kdyby jsou typickým nesmyslným uvažováním zvaným "hledání svatého grálu". Lidí, co se jim povede tak obrovská náhoda, že zrovna oni vydělají, je tak málo, že je málem snažší vyhrát ve sportce. Do toho klam přeživších - tj. mluví se vždy jen o těch co na tom vydělali, ale o těch desítkách milionů ostatních, co tam nechali rodinné jmění se nemluví nikdy. Suma sumárum: tyto řeči mě nechávají chladným a spokojím se s konzervativním zhodnocením investic okolo 10% a obchodů okolo 20% ročně.

desik

Tady jde o to, že za těch 40tisíc Bitcoinů jste v roce 2009 mohl tak darovat 24 hodin elektřiny PC? Tedy dejme tomu 6kW? Takže přirovnávat to k nákupu za 250tisíc Kč to nelze. Dá se říci, že v té době těch 40 tisíc Bitcoinů nestálo nic. Tedy když byste o ně přišel, tak přijdete taky o nic. Ne o 250tisíc Kč. Proto je to vlastně k nasrá...

 


0x
Kryptoměny jsou řízený způsob jak bezpracně vysát a znehodnotit národní měny. Bohužel to vládnoucím elitám i politikům vyhovuje (vysávání státních rozpočtů, inflace - která snižuje platy i důchody i anonymita příjemců) a proto nebyly jako každá jiná falešná měna ihned postaveny mimo zákon.
Velice snadno si můžete představit, co by se stalo, kdyby se vydalo tolik "czechcoinů", kolik je korun. Hodnota koruny by klesla na polovinu (inflace 100 %) a ta polovina její hodnoty by se přelila do czechcoinu. Tedy okradete všechny, kteří si ty koruny vydělali prací i státní rozpočet. Podmíněno je to tím, že o ten czechcoin bude zájem, ale to samozřejmě bude, když takto bezpracně přinese zisk.
Tedy je to podvod a zlodějina a stejně jako nelituji toho, že jsem v mládí nevykrádal banky, tak nelituji toho, že jsem neprodával pizzu za bitcoiny.
doplněno 23.05.25 10:02: To ra20z: Ano, stát je ze zákona jediný, kdo má právo tisknout peníze a ovlivňovat inflaci, protože je to náš stát a hospodaří s našimi penězi. O nějakém krytí jsem nic nepsal, státní zlato i majetky jsou už prodané a rozkradené. Stát řídí jejich oběh a stabilitu. Chtěl byste platit pouze kryptoměnou, která je v zásadě především spekulativní a "kriminální" měnou a proto trpí velkými výkyvy?
To Desik: Ono nejde o to, jaké číslo třeba bitcoinů se "vytiskne", jde o to, jaká hodnota společnéhoho koláče všech statků se do všech bbitcoinů přeleje. A to je dáno spekulacemi a podporou/důvěrou.
Představte si, že by se před pár lety všichni dohodli, že budou místo národní měny používat vytištěné vlastní peníze. Ti, kteří je vytisknou, ohromně vydělají, pokud je lidé přijmou a budou je směňovat za zboží, můžou na tom zdánlivě vydělat, ale třeba důchodci, učitelé, hasiči.. budou dál dostávat devalvované koruny, se kterými si budou moci leda tak vytřít zadnici. A stát zkolabuje. Proto mají státy zákony na ochranu vlastní měny a tisknout peníze smí jen určená instituce. Ovšem kryproměny toto obešly a zjevně z výśe uvedených důvodů nebyla vůle to zarazit. V některých státech jsou kryptoměny zakázány, ale je jich jen pár. Ve spoustě států zákaz zvažovali, ale neprosadili, tlak je příliš velký.
Jenže i koruna je číslo které není podepřeno danou hodnotou. Podle toho kolik stát vydá do oběhu nových čísel způsobí inflaci a tím okrade nás všechny kteří vytváříme hodnoty.
desik

Jen pro zajímavost. Bitcoin je omezen na určitý počet. Má přesně stanoven počet a nejde tvořit další. Tedy vlastně teoreticky, bude mít stále větší hodnotu, obzvlášt až budou mizet ty poslední vytěžené...

smode2

Pane Tomkk, mě se líbí jak krásně vždycky popisujete typické praktiky mafie, s tím, že když to dělá stát, tak je to najednou legální. To je dobře vidět co ten stát vlastně je

To smode2: Ano, stát je organizované násilí, to je známá věc. Ale utíkat od něj k jiné organizované mafii, znamená ho rozbíjet.
Teď budu zdánlivě mluvit sám proti sobě, ale ano, tento stát nám byl ukraden. V devadesátkách jeho aktiva a nyní nám vládnou politici, kteří, slušně řečeno, zjevně nemají na prvním místě naše zájmy. Ale to jsme opět u politiky a tomuto tématu se zde snažíme spíše vyhnout.

 


0x

jj, si hlavně pamatuju situace, kdy se to běžně rozdávalo na různých forech. 1000 btc sem, 1000btc tam a většina z toho měla srandu. Uběhlo pár let a všichni, kteří se tomu smáli si můžou rvát vlasy. Jak ti, co rozdávali, tak ti co se jim vysmáli a nic nechtěli. A ti co je pobrali si můžou kupovat ostrovy a pár generací jejich rodin nemusí pracovat :D

Nie tak celkom, presne v bode, ked zacnu vsetci BTC predavat a menit na dolare / eura, jeho cena pojde dole a este neskor to cele padne, pretoze to je rovnaky pripad, ako ked vsetci klienti pridu do banky a chcu vyplatit vsetko z uctov cash.

mll

V malém to asi funguje, pár bitkojnů (nebo spíš jejich zlomek) prodáte snadno. Ale jestli je btc někde na 100 tisících dolarech tak už jen prodat jeden btc bude problém. Ale tak asi pokud to udělá jeden člověk, tak je to pořád v pohodě. Vlastně nevím s jakými objemy se obchoduje (2,5 mega neni z pohledu ekonomiky žádná částka i když je to pro člověka plat za 5-10 let). Ale vždy musí být někdo, kdo chce danou věc (btc je zatím stále věc tedy komodita) koupit. Za btc se jinak normálně nenakupuje a neprodává pokud nepočítám nějaké ty experimenty typu paralelní město (kde jim i prochází nebrat české koruny), no ale tam si za btc dáte tak kávu nebo párek v rohlíku.

Takže právě je tu ten klasický problém kdyby všichni chtěli utratit své peníze a je jedno v jaké měně, tak půjdou ceny nahoru, protože najednou se do ekonomiky zapojí peníze (nebo řekněme aktiva), která se normálně nezapojujou (třeba jsou zašité ve slamníku nebo leží na účtech). Bude najednou víc peněz na stejné množství statků a to neni nic jiného než inflace (jejíž důsledek je právě zvyšování cen).

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]