Nejste přihlášen/a.
Nemyslím tím například prevenci porušení zákona či požáru, ale vyloženě šmírování zaměstnanců za účelem zjištění využiti pracovní doby.
A není to náhodou prevence před okrádáním zaměstnavatele zaměstnancem, který se v pracovní době kdy ho zaměstnavatel platí za práci prokazatelně nepracuje? Šmírování by bylo, kdyby tu kameru dal do sprch, na wc, nebo třeba na šatnu, kde jsou v době pauzy. Ale v pracovní době má zaměstnanec pracovat a pokud jsou kamery přiznány, je povinen to strpět.
Není to legální...ty jako zaměstnanec musíš být předem zaměstnavatelem upozorněn, kde všude má kamery a co přesně a v jakém rozsahu tyto kamery co natáčí...a vůči papíru to musíš podepsat, že s tím souhlasíš nebo ne... řešili jsme něco podobného na firmě, kde chtěli nainstalovat kamery mechanikům do dílny...jeden to nepodepsal...tak tam nic není...jinak je máme obecně na dvoře a kolem celého areálu, kde to nikoho netrápí a chápeme to...ale určitě je nemáme v kanclu nebo tak
Sledování zaměstnanců na pracovišti – jak ho dělat právně správně
https://www.pravniprostor.cz/clanky/pracovni-pravo/sledovani-zamestnancu-na-pracovisti-jak-ho-delat-pravne-spravne
Sledování zaměstnanců na pracovišti: Jaké jsou limity?
https://mojejustice.cz/justice/sledovani-zamestnancu-na-pracovisti-jake-jsou-limity/
Ta "nejasnost" je způsobena tím, že text psali právníci ... pro vyjasnění musíte zaplatit za právní radu / konzultaci ...
IMHO nejde ani tak o fotopasti (časem se roznese kde všude mohou být), spíš o to, kdo ze spoluzaměstnanců na tebe bude donášet.
Pokud máš schopného šéfa, ten nejlíp může posoudit kolik práce a v jaké kvalitě odvádíš. I bez fotopastí. Myslíš že nějaká fotopast by tě mohla vyfotit v situaci co by nadřízeným mohla vadit?
Zaměstnavatel vás na pracovišti, tedy skutečně na místě, kde vykonáváte práci, může sledovat, pokud vás o tom informuje. Umístění kamer vám sdělovat nemusí. Že tak činí zamaskovanými kamerami je podle mě na hraně morálky, nicméně v případě nějakého sporu by si to nejspíš uměl obhájit, např. že se tam často ztrácí materiál, často tam dochází k úrazům apod. Takže to nejspíš musíte strpět. Pokud se domníváte, že toto jednání již přesahuje únosnou míru, zkusil bych se informovat na nejbližším inspektorátu práce.
@broo - A to ve firmě, která je přiznaně na každém rohu kamerově monitorována?
Sledovat zaměstnavatel může, nejen kvůli "prevenci porušení zákona či požáru", ale:
ZP § 316
(1) Zaměstnanci nesmějí bez souhlasu zaměstnavatele užívat pro svou osobní potřebu výrobní a pracovní prostředky zaměstnavatele včetně výpočetní techniky ani jeho telekomunikační zařízení. Dodržování zákazu podle věty první je zaměstnavatel oprávněn přiměřeným způsobem kontrolovat.
Rozhodující je termín "přiznaně", respektive jak jsou zaměstnanci o něm informování, viz odst. 3. (Aby nedošlo k omylu, na zdi může viset jen infotabulka a detaily jsou v nějakém vnitřním předpisu, který kdekdo podepíše bez čtení.) Jinak pokud kamery máte, "závažný důvod" si zaměstnavatel zřejmě obhájí. Ale jak to u vás chodí víte jenom vy.
(2) Zaměstnavatel nesmí bez závažného důvodu spočívajícího ve zvláštní povaze činnosti zaměstnavatele narušovat soukromí zaměstnance na pracovištích a ve společných prostorách zaměstnavatele tím, že podrobuje zaměstnance otevřenému nebo skrytému sledování, odposlechu a záznamu jeho telefonických hovorů, kontrole elektronické pošty nebo kontrole listovních zásilek adresovaných zaměstnanci.
(3) Jestliže je u zaměstnavatele dán závažný důvod spočívající ve zvláštní povaze činnosti zaměstnavatele, který odůvodňuje zavedení kontrolních mechanismů podle odstavce 2, je zaměstnavatel povinen přímo informovat zaměstnance o rozsahu kontroly a o způsobech jejího provádění.
Mít takového zaměstnance jako seš ty, kterýmu by vadily kamery, tak dostane okamžitě padáka, jseš tam na práci, tak dělej a ty kamery tě pak nemusejí zajímat.
Tak proč si tady stěžuješ, když už takového zaměstnavatele máš a nejsi už od něj pryč?
Tak prchej jinde, ale počítej s tím, že většina podřadných prací, kdy zaměstnavatel zaměstnává lidi s nižší vzděláním, je pod kamerami k vůli zvýšenému riziku krádeží vyplívající právě z povahy práce a zaměstnání takového druhu lidí.
Není to spíš tak, že se bojíte dělat rukama a vymýšlíte, jak nedělat? Zaměstnavatel má na to právo bránit se lenochům.
Připomnělo mi to aktuální problém u nás ve fabrice: máme několik automatů s občerstvením, které jsou na nočních směnách pravidelně poškozovány a vykrádány. Tajně umístěná fotopast je jedno z nejjednodušších řešení.
A zcela nejjednodušší řešení je zaplatit těm zaměstnancům dostatečnou mzdu. Tj. takovou, aby neměli zapotřebí automat vykrádat
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.