Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Legálnost užití skryté fotopasti na zaměstnance

Od: broo odpovědí: 38 změna:
Je účelově skrýté použití fotopasti zaměstnavatelem legální z hlediska pracovního práva i práva obecně? (Tím myslím šmírovací skutečnou zamaskovanou fotopast vč. maskovací povrchové kamufláže přímo na fotopasti.) A to ve firmě, která je přiznaně na každém rohu kamerově monitorována? Nemyslím tím například prevenci porušení zákona či požáru, ale vyloženě šmírování zaměstnanců za účelem zjištění využiti pracovní doby.

 

 

38 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

otec

3x

Nemyslím tím například prevenci porušení zákona či požáru, ale vyloženě šmírování zaměstnanců za účelem zjištění využiti pracovní doby.

A není to náhodou prevence před okrádáním zaměstnavatele zaměstnancem, který se v pracovní době kdy ho zaměstnavatel platí za práci prokazatelně nepracuje? Šmírování by bylo, kdyby tu kameru dal do sprch, na wc, nebo třeba na šatnu, kde jsou v době pauzy. Ale v pracovní době má zaměstnanec pracovat a pokud jsou kamery přiznány, je povinen to strpět.

 

jirib

2x
Pokuď to není na záchodě,ve sprchách či na šatně,tak je to čistě věc zaměstnavatele a jistě jste na to byli upozorněni.
Zneužívá zaměstnavatel nahrávky k něčemu nelegálnímu.
Nebo vás přímo nutí pracovat "rukama"?

 

smirak

2x

Pokud to nepoužívá ke stanovenému účelu tak je to špatně.

Šmírovat zaměstnance zda dodržují pracovní dobu je špatně, k tomu jsou jiné nástroje.

Šmírovat zaměstnance zda nechodí na přestávku dřív, taky špatně.

Tohle dělají otrokáři a né zaměstnavatelé ... Rychle pryč!

 

krtek6

2x

Není to legální...ty jako zaměstnanec musíš být předem zaměstnavatelem upozorněn, kde všude má kamery a co přesně a v jakém rozsahu tyto kamery co natáčí...a vůči papíru to musíš podepsat, že s tím souhlasíš nebo ne... řešili jsme něco podobného na firmě, kde chtěli nainstalovat kamery mechanikům do dílny...jeden to nepodepsal...tak tam nic není...jinak je máme obecně na dvoře a kolem celého areálu, kde to nikoho netrápí a chápeme to...ale určitě je nemáme v kanclu nebo tak

broo

Firma se právně kryje, všeobecným podepsaným papírem, že prostor firmy je monitorován či sledován (a obdobnými štítky na vchodových dveřích), který jsem ani možná nepodepsal, nedohledal jsem jej. Máme i nesítové kamery i přímo v místě naší převážné koncentrace, kamery jsou napojené jen na místní náš "servr", protože by si nadřízení sami "nadělali" do hnízda, kdyby jsme kamery připojili na celofiremní sít a někdo z managmentu se pak podíval i na naše nadřízené... mimoto jsme detekovali i vyloženě doslova fotopasti (SD karta, nesítové s moznosti dat pres LTE mobil sit) zjevně, zjevně nastražené na nás, vzhledem k umístění...
pavel

Přesně tak na WC už vůbec ne. Vše ilegání.

 

km

1x
Nevim o tom, ze by pouziti zaznamoveho zarizeni, ktere vsak nenarusuje zamestnancovo soukromi, bylo nezakonne.

 


1x

seznam.cz dnes:

seznamzpravy.cz/...

Ovšem, to je o kamerách, nevím, zda to platí i pro fotopasti. Možná by to šlo legálně při spolupráci s policií.

 


0x

Sledování zaměstnanců na pracovišti – jak ho dělat právně správně
https://www.pravniprostor.cz/clanky/pracovni-pravo/sledovani-zamestnancu-na-pracovisti-jak-ho-delat-pravne-spravne

Sledování zaměstnanců na pracovišti: Jaké jsou limity?
https://mojejustice.cz/justice/sledovani-zamestnancu-na-pracovisti-jake-jsou-limity/

Když si přečtete ta pravidla v odkazu 2, tak tam vlastně není stanoveno nic. Není tam jasně napsáno, že zaměstnavatel NESMÍ nikoho sledovat bez jeho vědomí. Je tam pouze samè "Zaměstnanci by měli být informování o tom, že jsou monitorováni", "Sledování by mělo být zaměřeno pouze na pracovní aktivity zaměstnanců", "Zaměstnavatelé by měli respektovat soukromí svých zaměstnanců".. tedy dost vágní až benevolentní pravidla.

Ta "nejasnost" je způsobena tím, že text psali právníci ... pro vyjasnění musíte zaplatit za právní radu / konzultaci ...

yarda1

Výrazy jako "má být" nebo "nemá být" k ničemu nezavazují, zatímco "musí být" nebo "nesmí být" už jsou závazné. Pracoval jsem v oblasti norem a tak se na to taky hraje.

 

yarda1

0x

IMHO nejde ani tak o fotopasti (časem se roznese kde všude mohou být), spíš o to, kdo ze spoluzaměstnanců na tebe bude donášet.

Pokud máš schopného šéfa, ten nejlíp může posoudit kolik práce a v jaké kvalitě odvádíš. I bez fotopastí. Myslíš že nějaká fotopast by tě mohla vyfotit v situaci co by nadřízeným mohla vadit?

 

0rion

0x

Zaměstnavatel vás na pracovišti, tedy skutečně na místě, kde vykonáváte práci, může sledovat, pokud vás o tom informuje. Umístění kamer vám sdělovat nemusí. Že tak činí zamaskovanými kamerami je podle mě na hraně morálky, nicméně v případě nějakého sporu by si to nejspíš uměl obhájit, např. že se tam často ztrácí materiál, často tam dochází k úrazům apod. Takže to nejspíš musíte strpět. Pokud se domníváte, že toto jednání již přesahuje únosnou míru, zkusil bych se informovat na nejbližším inspektorátu práce.

 

broo

...jenže fotopasti "monitorují" monitorovače, nemáme pevně přidělené pracoviště, regal, pc...monitorujeme celý areál firmy, ale nejsme ostraha. Z rozmistění fotopastí je nicmèně zřejmé, že mají šmírovat právě nás a nejsou ani umístěné u majetku, který by snad někdo vůbec mohl zcizit...jen se nám dělá šoufl z přístupu firmy...
otec

dnes vás monitoruje kamera skoro na každém kroku a to i v osobním volnu. Na ulici, v obchodě, všude. Nechápu, proč se bojíte toho, že by Vás někdo monitoroval v práci. To tam děláte něco nelegálního?

 


0x

@broo - A to ve firmě, která je přiznaně na každém rohu kamerově monitorována?

Sledovat zaměstnavatel může, nejen kvůli "prevenci porušení zákona či požáru", ale:

ZP § 316

(1) Zaměstnanci nesmějí bez souhlasu zaměstnavatele užívat pro svou osobní potřebu výrobní a pracovní prostředky zaměstnavatele včetně výpočetní techniky ani jeho telekomunikační zařízení. Dodržování zákazu podle věty první je zaměstnavatel oprávněn přiměřeným způsobem kontrolovat.

Rozhodující je termín "přiznaně", respektive jak jsou zaměstnanci o něm informování, viz odst. 3. (Aby nedošlo k omylu, na zdi může viset jen infotabulka a detaily jsou v nějakém vnitřním předpisu, který kdekdo podepíše bez čtení.) Jinak pokud kamery máte, "závažný důvod" si zaměstnavatel zřejmě obhájí. Ale jak to u vás chodí víte jenom vy.

(2) Zaměstnavatel nesmí bez závažného důvodu spočívajícího ve zvláštní povaze činnosti zaměstnavatele narušovat soukromí zaměstnance na pracovištích a ve společných prostorách zaměstnavatele tím, že podrobuje zaměstnance otevřenému nebo skrytému sledování, odposlechu a záznamu jeho telefonických hovorů, kontrole elektronické pošty nebo kontrole listovních zásilek adresovaných zaměstnanci.

(3) Jestliže je u zaměstnavatele dán závažný důvod spočívající ve zvláštní povaze činnosti zaměstnavatele, který odůvodňuje zavedení kontrolních mechanismů podle odstavce 2, je zaměstnavatel povinen přímo informovat zaměstnance o rozsahu kontroly a o způsobech jejího provádění.

 

pecenkav

0x

Mít takového zaměstnance jako seš ty, kterýmu by vadily kamery, tak dostane okamžitě padáka, jseš tam na práci, tak dělej a ty kamery tě pak nemusejí zajímat.


doplněno 19.05.25 19:00:

Tak proč si tady stěžuješ, když už takového zaměstnavatele máš a nejsi už od něj pryč?

broo

Mít takového zaměstnavatele, tak rychle prchám jinde!
bear

Tak prchej jinde, ale počítej s tím, že většina podřadných prací, kdy zaměstnavatel zaměstnává lidi s nižší vzděláním, je pod kamerami k vůli zvýšenému riziku krádeží vyplívající právě z povahy práce a zaměstnání takového druhu lidí.

Jj ty totiž asi nejsi zaměstnavatel, ale pasák ovcí co? Proto znáš jenom drž hubu, krok a makej, na nic se neptej a ideálně rychlost, dochvilnost, spolehlivost a minimální mzdu.
broo

V zemi, v zemi kde byly v posledních 35 letech beztrestně rozkradeny veřejné a statní majetky v tisících miliard je praktická vymahatelnost práva jen a právě jen pro ty, kteří beztrestně nabyli tyto veřejné a státní majetky veskrze kriminálním jednáním, neboli za naše peníze se nám vysmívají řečmi o "přeci právním státě, neboli pořádně zaplat, podplat a uvidíme. A prakticky zde zavedli otrokářský systém Velkého Bratra Orwell 1984. Protože co jiného jest ŠMÍROVÁNÍ na každém kroku, jak přiznanými pevně připojenými kamerami, tak dokonce fotopastmi (dokonce snad i v podhledech stropů maskovaných) a to za situace, kdy jinému vrcholovému manažerovi je přiznaně, přiznaně tolerována finanční korupce v mzdovém a profesním zvýhodnění uplácejících ! podřízených neboli masivní okrádání zaměstnavatele v řádu kumulativně milionů na mzdách, o firemní kultuře a obrazu firmy nemluvě. (s vědomím přímo majitele, který to omluvil závislostí manažera a že jej nemůže vyhodit, neb by to manažera zničilo) Sami jako "monitorovači" nejsme placeni od množství nebo přímého finančního přínosu, ale za chod firmy, protože ve výsledku tohle samozřejmě nese vysoký zisk firmě a nám nadprůměrné mzdy.
pavel

Tak jsi tam brzo sám. Kopnul bych tě do huby být zaměstnanec doslova.

broo

Chápu, že pro zaměstnance "u pásu", je každý kdo nedělá "u pásu rukama", podezřelý potencionální zašívák. Samozřejmě takové "pásové" typy mám kolem sebe a vyznačují se pomluvami, primitivismem, jistou jednoduchostí a někteří i užíváním tvrdých i inhalačních drog. Nikdy nepochopí nutnou řemeslnou kreativitu, zaměstnanců, kteří musí používat i hlavu a ruce.
Firma, natož nadnárodní nebo korporace je vždy ten silnější subjekt ve vztahu zaměstnavatele a zaměstnance a to ve všech směrech. Proto by měl celkem logicky pozičně a sporově slabší zaměstnanec požívat silnější zákonou ochranu.
Místo toho jsme svědky profízlovaného systému nejen uvnitř firem, ale i venku, všude více a více dokonalejší kamery a SW a nejnověji umělá iteligence ! pracující se záznamy z kamer. Na letištích (a nejen tam) jsou kamery s vysokým rozlišením, záznamy online zpracovávají SW na rozpoznávaní obličejů, IA ! z cílem detekovat "zájmové osoby", což už nejsou pouze osoby v pátrání Interpolu, ale opoziční a budoucí (současní) političtí vězni a další "zájmové osoby" v hledáčku zpolitizovaných tajných služeb v EU... ORWELL 1984.

 

 

bobann

0x
Kamery na pracovišti to byla jedna z věcí co mě přiměla opustit práci.
Neodpovídám přímo na otázku ale jediný fungující řešení je snažit se být dobrý pracovník hodně dobrý A tím mít na výběr tím mít na výběr práci kde mají respekt k zaměstnancům. Šéf nebo vedoucí musí vědět jestli se někdo fláká nebo ne.

 

ddd

0x

Není to spíš tak, že se bojíte dělat rukama a vymýšlíte, jak nedělat? Zaměstnavatel má na to právo bránit se lenochům.

dashcam
No realita je i taková že se vedení spolu s lenochy vysmívaji u cigárka těm co makaji on se vždycky nějaký blbec poctivec najde co to odmaká i za ně jen aby nemusel stát s nimi..

 

geroj

0x

Jen jim dejte... Už tak nevědí dnes co roupama a zaměstnavatel aby před nima roloval červený koberec. A za rok, za dva možná rovnou dva..

 

helenka

0x
Bývá běžně součástí pracovní smlouvy, že prostor pracoviště je monitorován kamerami (přímo s fotopastí jsem se nesetkala). A víte co? Nevadí mi to. Po zkušenosti kdy se na mě kolegyně vymlouvala a chtěla hodit svoje chyby, jsem za kamery ráda.

 


0x

Připomnělo mi to aktuální problém u nás ve fabrice: máme několik automatů s občerstvením, které jsou na nočních směnách pravidelně poškozovány a vykrádány. Tajně umístěná fotopast je jedno z nejjednodušších řešení.

A proč tajně? Když o ní budou všichni vědět, tak už nikdo nic nerozbije.
km

mettaxa: souhlasím, je to prevence

asd1
Záleží jestli je ucel zachránit automat, nebo mezi zamestnancema vychytat toho co ho rozbíjí a vykrada.. Taky bych dal tajnou.
smode2

A zcela nejjednodušší řešení je zaplatit těm zaměstnancům dostatečnou mzdu. Tj. takovou, aby neměli zapotřebí automat vykrádat

km

smode2: tak určitě

smode2

njn, mají hlad chudáci

Ano Smode má pravdu. Je to tak.
To jo...v tomhle státě je VĚTŠINOU zaměstnanec laciná verbež na práci.
Zkuste tyhle mzdy na Němce a vrazí vám šroubovák do břicha.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]