Nejste přihlášen/a.
Diky vsem, uz jsem jim pisnul, doufam ze jim nebudu figurovat v nejake jejich databazi adres.
Jak slysim OSA, jsem mirne paranoidni .
Takze odpoved je nasledujici.
...
Autorskoprávní ochrana tzv. volných děl.
Autorská práva jsou v České republice chráněna autorským zákonem po dobu autorova života a 70 let po jeho smrti. Tzv. hudba vážná se řídí stejnými pravidly jako jakákoli jiná díla.V této
sedmdesátileté době ochrany, která se počítá na celé roky, nikoli přesně od data úmrtí (zemře-li autor v letošním roce 2007, jsou jeho práva chráněna do konce r.2077, volná budou od 1.ledna 207.V této době musí být k užití děl souhlas dědiců práv, kteří mají nárok na autorskou odměnu a jsou také oprávněni se u soudu domáhat ochrany proti porušení těchto práv. Po uplynutí doby ochrany jsou i nadále bez časového omezení chráněna obecná práva autorova ve smyslu zejména uměleckém. Znamená to, že si nikdo nesmí přisvojovat autorství k volnému dílu, dále povinnost uvádět při užití díla jméno autora a dílo užívat způsobem nesnižujícím jeho hodnotu. Autorský zákon přesně stanoví, kdo je oprávněn se o tuto ochranu starat a eventuálně ji při porušení práv uplatnit u soudu.
Je to především kdokoli z osob autorovi blízkých: rodiče, děti, sourozenci, manžel nebo partner, jiná osoba v poměru rodinném nebo obdobném, pokud by újmu pocitovala jako vlastní.
Mohou to být také právnické osoby sdružující autory (např. Obec českých spisovatelů, Unie výtvarných umělců ap.) a hlavně též kolektivní správci autorských práv, tedy v hudebních právech OSA.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.