Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Daňové přiznání, růžový papir

Od: radoslaviok22 odpovědí: 7 změna:
Ahoj, jsem student a nedopatřením jsem podepsal tzv. růžový papír u dvou zaměstnavatelů na brigádách v jednom měsíci.
Budu samozřejmě podávat daňové přiznání, ale napadla mě otázka - dostal-li bych například z jedné brigády 2000,- a ze druhé 5000,- kč a růžový papír měl podepsaný u toho, kde jsem byl častěji (tj 5000,-) daň by se tedy strhla z druhé brigády = částky 2000,- (a tím pádem by to byla menší daň než z těch 5000,-)
Otázka zní - Je možné si následně v daňovém přiznání vybrat u kterého příjmu chci nechat za daný měsíc podepsaný růžový papír?
Pardon za složitou otázku, nikdy jsem daňové přiznání zatím nepodával.

 

 

7 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

pavel

0x

Můžeš si vybrat. Zajdi na finanční a tam to rychle vyřídíš.

 


0x

Nerozumím otázce.

V daňovém přiznání musíte doložit příjmy od všech zaměstnavatelů - řádek 31: Úhrn příjmů od všech zaměstnavatelů

adisspr.mfcr.cz/...

 


0x

Ne. Takový postup nedává smysl. Doporučuju nejdřív seznámit se s formulářem přiznání, přečíst si pokyny k vyplnění a odkazy na zákon přečíst v originále. Je to pro život důležitá dovednost. Zjednodušeně. Přiznávají se všechny příjmy v členění podle jednotlivých paragrafů a ze součtu se vypočítá daň. Od vypočtené daně se odečtou slevy a zaplacené zálohy. Z toho pak vyjde doplatek nebo přeplatek. V tvém případě si od obou zaměstnavatelů vyžádej potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách. Příjmy uveď do § 6. Výsledkem by měl být přeplatek toho, co ti kde strhli. Interaktivní formulář to spočítá sám. Na FÚ ho pošleš zdarma datovkou.

 


0x

Nechápu, co a proč si chcete vybírat. Daně za rok 2024 jsou už jednou sražené a zaúčtované. Vaše úvaha je mimo. V daňovém přiznání se nic nevybírá.

Vyžádejte si od obou (nebo od všech) zaměstnavatelů Potvrzení o zdanitelných příjmech za loňský rok.

Principem přiznání je to, že se sčtou všechny zdanitelné příjmy za uplynulý rok, stanoví se daňová povinnost (= vypočítá se 15 % ze součtu zdanitelných příjmů zaokrouhleného na celé 100 dolů), od vypočtené daně se odečte roční daňová sleva 30.840 Kč, zbytek je daň, která má být zaplacena, od ní se odečte součet daní, které jste během roku 2024 zaplatil a vyjde Vám nedoplatek nebo přeplatek. Nedoplatek v zákonném termínu uhradíte, přeplatek Vám bude vrácen.

Pospěšte si, máte čas už jen do 31.3.2025.

Tiskopis Přiznání k dani z příjmů najdete zde.

Ano.

V mém odkazu nahoře je interaktivní formulář s možností průvodce, který si můžete po vyplnění uložit jako pracovní soubor nebo naopak načíst jako podklad soubor z loňského roku, který následně upravíte.

Přílohy vložíte jako PDF soubory.

 

vm

0x

Prohlášení poplatníka daně (růžový papír) lze v jednom měsíci podepsat vždy jen u jednoho zaměstnavatele. Další měsíc třeba jinde, ale zase u jednoho. Princip je ten, že u zaměstnání, kde je podepsaný papír se uplatňuje sleva na poplatníka a u malých příjmů se tak nedosáhne na srážkovou daň. Tam kde není prohlášení podepsáno (druhý zaměstnavatel) se automaticky odvádí z výdělku 15 srážková daň.

Z problému lze vyjít tak, že jeden ze zaměstnavatelů by zrušil pprohlášení poplatníka daně a odvedl srážkovou daň, pokud byste to řešil v lednu. Nyní mají vše již patrně zaúčtované. Jeden ze zaměstnavatelů tedy nemá odvedenou srážkovou daň a druhý to má správně. Který co má? No, to nevím, když oba mají podepsané prohlášení. problém, že je prohlášení podepsané u dvou zaměstnavatelů, je váš.

Já se osobně vždy brigádníků ptám, zda nemají již na daný měsíc prohlášení jinde podepsané. Ale toto není povinností zaměstnavatele.

Vy si uděláte daňové přiznání, pokud máte od zaměstnavatelů potvrzení o výdělcích a o sražené dani. (To si musíte vyžádat). Při malých výdělcích vám vyjde nulová daň (přeplatek asi ne, pokud nebyla odvedena srážková daň a pokud by byla teoreticky odvedená, mohla by se vám vrátit), protože máte slevu na poplatníka cca 30 000 za rok. Toto je jediná sleva, která je vždy v plné výši a nekrátí se po měsíci. Sleva na studenta je od roku 2024 zrušená.

Situaci řešíte dosti pozdě. Pokud byste nestačil do 1. dubna, včetně, sehnat potvrzení o výdělcích a zpracovat daňové přiznání, a to v listinné podobě podat na finanční úřad, nezoufejte. Máte ještě možnost do 2. května, včetně, podat daňové přiznání elektzronicky. Například bankovní identitou, datovou schránkou, zaručený elektronický podpis ap.. Zde doporučuji vypracovat daňové přiznání na portálu finanční správy (EPO) k přiznání nahrajete všechny potřebné přílohy a v souboru xml, který se tam vygeneruje, odešlete na svůj místně příslušný finanční úřad. Nezapomeňte si v PDF vytisknout pro svoji kontrolu přiznání. Doporučuji neodesílat přímo z portálu, pokud nemáte (a to asi nemáte) zaručený el.podpis. Pošlete to jednoduše bankovní identitou.

Vzhledem k vaší situaci doporučuji daňové přiznání vypracovat. Neřeším zde případné zdravotní a sociální, pokud vůbec vzniklo. To je vždy pouze věc zaměstnavatele. prohlášení poplatníka daně nemá na pojištovny vliv.

Toto je zkrácený popis, jak co udělat.

V.M. mzdový účetní

vm

Doplňuji: Finanční úřad múže z potvrzení od zaměstnavatelů o výdělku poznat, že bylo prohlášení podepsáno 2x. Protože bude na obou potvrzení sražená daň nula! Možná by byla dobrá rada daňového poradce, což jsou ale placené služby. Zkuste se raději poradit alespoň s jedním ze zaměstnavatelů. Je to trošku problém.

Více vám nemohu raději poradit.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]