Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Nařízená dovolená - je to legální?

Od: nimha® odpovědí: 40 změna:

Ahoj, dělám na jednom úřadě ve st. správě a nyní představený úřadu nařídil si už naplánovat dovolenou (povinně vzít) těsně před Vánoci. Neoofiko že chce ušetřit za topení. Sice jen 2 dni, ale nejsem úplně zastánce sezení u TV a pojídání cukroví (za mou dovolenou). Svátky mi úplně stačí jak jsou, zbytek bych čerpal raději v létě. Loni to bylo totéž, ale napadlo ho to až v listopadu, takže ho řada odkázala na to, že dovolenou si už vybrala. Předtím tyhle nápady léta neměl.

Takže dotaz - je to legální, resp. co všechno musí zaměstnavatel splnit, aby to legální bylo, resp. jestli ho na něčem nemůžeme "uvařit" a donutit ho, aby ten příkaz zrušil.

 

 

40 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

mll

10x

Dovolenou určuje zaměstnavatel, jsou na to nějaká omezení (třeba kolik dnů v kuse a podobně). Celozávodní dovolená je celkem normální i v soukromém sektoru. Právě přesně z těch důvodů, plánovaná na dobu, kdy se výroba nevyplatí.

Výroba štemplů a lejster, to se vyplatí!

 

mate59

7x

Mějte na paměti, že dovolonou určuje především zaměstnavatel.

 


6x

Takže dotaz - je to legální,****ano, je to legální

resp. co všechno musí zaměstnavatel splnit, aby to legální bylo, *****včas oznámit, jak rozplánoval dovolené.

resp. jestli ho na něčem nemůžeme "uvařit" .****Vy chcete "uvařit" zaměstnavatele? proč tam jste, když se Vám nařízení vedoucích nelíbí?

tm
Protože nejsme ovce? Když zamestnavatel řekne, skocime z okna, tak skocime? A nebo půjdeme dělat jinam? Mám pocit, že mnohde se vrací devadesátá léta s kecy, že za branou čeká hromada dalších... až na to, ze tam nikdo neceka...
Když není ovce, at jde makat sám na sebe.

Až zkusíte se starat o 5-8 zaměstnanců, tak poznáte, jaké to je. když Vám (někdy) zavolá v 10 hodin, že nepřijde páč ho bolí bříško. A neděli byl na fotbale na pivu.

A jiné pohádky..

Kdo nezkusil, neuvěří.

petrovic

Toten tyden v pondeli. Jeden kolega pise v 5 rano, neprijdu, je mi zle. Druhy vola, jsem na ceste do prace... ze ma kasel a neprijde. Ok, dojdu do prace a po zahajeni cinnosti v 6 rano zjistuji, ze chybi jeste jeden. V 11 hodin vola, ze se posral a ma krece v bachoru. Dnes, ve stredu, stale nepritomni. Je to na palici. Nejhorsi je prace s lidma. A ano, urcovani dovolene je zcela v kompetenci zamestnavatele.

petrovic,

Nejhorsi je prace s lidma***moje slova,i můj synek to již říká, když povýšil a stará se o 10-20 pracovníků.

halamus

*****včas oznámit
Upřesňuji, že minimálně 14 dnů předem. V tomto případě splněno.

@tm ale toto zaměstnavatel činí zcela v souladu s platnými zákony, at už jde o zákoník práce, nebo zákon o státní službě (pro státní zaměstnance). Tady nejde o to, jestli jsme nebo nejsme ovce. To už bychom mohli nebýt ovce a vyprdnout se na nějaké plechové placky na silnicích a barevná světýlka na křižovatkách, ne?

Milan a Petrovic- svatá pravda! Nejhorší je práce s lidmi. Měl jsem i 40 podřízených. Jenže u mne to bylo krapet jiné-museli poslouchat!

petrovic

Pro diesel. Ja jsem tvrdy, celkem prisny sef. Taky musi poslouchat. Ale to by ti mladi museli chodit do prace. Ja jich mam jen 16. Dokud tam byli pracovnici, kteri tam byli 10,15 20 let, byla to naprosta parada. Zel bohu, s nastupem omladiny je to rok od roku horsi. To je kvalita politovani hodna. Jo, taky jsem nastupoval hned po mature, mlade, hlupe nezkusene ucho. Ale byl zajem pracovat, dale se vzdelavat, kdo nezacal fungovat, loucil se s praci. Dnes to jsou sami pozorovatele youtubu, tiktok videi a jinych pro me nesmyslu. Hubu plnou kecu jake maji prava a jine chytre kecy. Ale na povinnosti jaksi zapominaji.

 


5x

@nimha - co všechno musí zaměstnavatel splnit

Toto:

ZP Čerpání dovolené

§ 217

(1) Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, není-li dále stanoveno jinak. Při určení čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen přihlížet vedle provozních důvodů též k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne jinak. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

Takže splněno má - teoreticky byste ho mohli "uvařit", pokud termín neoznámil písemně (což z dotazu není jasné), ale to splní levou zadní kdykoli do začátku prosince.

Jen doplním - pro státní zaměstnance podle zákona o státní službě č. 234/2014, § 103:

(1) Dovolená státních zaměstnanců činí 5 týdnů v kalendářním roce; jinak se řídí § 211 písm. a) a b) a § 212 až 223 zákoníku práce.

(2) Čerpání dovolené a dodatkové dovolené nařizuje písemně služební orgán.

Když už tazatel pracuje ve státní správě a chce vedoucího uvařit.

 

krtek6

3x

já bych to chtěl uvést na pravou míru...jak tu několikrát zaznělo...

Dle zákonů opravdu určuje čerpání dovolené zaměstanavatel...tu se shodneme..ale to, že je to z logiky věci blbost víme všichni, protože jen sám pracovník ví, kdy potřebuje "dovolenou na zotavení" což je přesný termínus technikus, aby se mohl teda patřičně zotavit...ale praxe je však taková, že dovolenou si určuje primárně zaměstnanec (po dohodě)...je to dáno, DÍKY BOHU, stálým nedostatkem pracovní síly na trhu, což nám ještě do jisté doby, doufejme, že to nebude brzo, dává do ruky tuhle nespornou výhodu takže pokud toto zaměstnavatel neaxceptuje a nerespektuje to, zadělává si na problémy do budoucna

Tak, tak, já jsem na přelomu března a dubna nechal zaměstnance, at si napíšou dovolenou, jak chtějí oni. Když se překrývali, tak jsme to řešili. Když je celozávodní dovolená, tak mimo údržby (a některých dalších), mají všichni dovolenou.

Všichni věděli, že +/- 20-22 prosince se zavírá, takže si snadno spočítali, kolik dní z 25 dnů, si musí nechat na vánoce.

My jsme na státním úřadu museli roční plán dovolených odevzdat cca do 8.února. Vedoucí to zkoukla, jestli si někdo nenaplánoval dovču tak, že by zůstala prázdná kancelář (byli jsme po dvou a víc), takže jsme se samozřejmě domluvili předem, aby neřvala. Pak to šlo na nadřízené pracoviště a pak už nebyla cesta zpět. Pamatuji si, že se jedné kolegyni v průběhu roku narodila vnučka. Chtěla pomoci dceři a vzít si tenkrát dovolenou o týden jinak, než měla plán - věšteckou kouli nemajíc, neodhadla přesně termín porodu , nebylo jí to povoleno.

krtek6

@inžynýrka: tak to je pak už o tom jakej "orgán" je nad váma...myslím tím tělesnej orgán a jaké jsou dotyčného člověka vyjednávací schopnosti a individuální hodnota

@krtek6 ...dotyčného člověka vyjednávací schopnosti a individuální hodnota - Vy jste žertéř. Tam byl jenom úřední šiml a urputná snaha se zavděčit vedení nejvyššímu - být papežštější než papež.

 

 


2x

Ahoj,

jak už psali ostatní, legální to je. Z mého pohledu je přístup nadřízeného i správný - jednou z jeho odpovědností je zajistit efektivní využití prostředků a nákladů. A co si budem, zaměstnanci jsou také prostředky a nákladové položky. A proč platit někoho za to, že "sedí a šoupe nohama" v době, kdy není co dělat, místo aby pracoval v době, kdy je to potřeba - chodí lidé na úřad, fungují ostatní úřady a jde něco efektivně zařídit a dořešit. A u státní správy, která je mnohdy pod drobnohledem toho či onoho, podle toho, jak se to zrovna hodí, tak u vašeho úřadu bude možné pak konstatovat, že tam je snaha o efektivitu.

Je to i v soukromých firmách a v různých oborech. Sám jsem to mnohokrát zažil at už z pozice zaměstnance, který měl dovolenou nařízenou, tak z pohledu vedoucího, který toto musel řešit.

Nicméně, pokud si u zaměstnavatele obhájíte, že vaše práce jde dělat efektivně i těsně před vánoci, tak věřím, že by nemusel být úplně problém se individuálně domluvit.

 


2x

Dovolenou určuje zaměstnavatel. Splnit musí pouze to, že Vám musí umožnit mít dovolenou dva týdny v kuse a vůbec to nemusí omezovat na léto. To, že si dovolenou většinou vybíráte sám, je "navíc", zákon Vám žádné právo na "vzít si dovolenou" nedává (kromě specifických případů čerpání dovolené převedené z předchozího roku).

 


2x
Tady je vidět rozdíl mezi dělníky a kancelářemi. Dělnická třída toto dávno ví a začátkem ledna si plánuje dovolenou dle nařízení shora. V kancelářích pohodička. Ráno se nechce, tak brnknu do práce, že si beru homeoffice a nebo dovču. Nechci samozřejmě zevšeobecňovat, ale tak to chodí. Inu měli se lépe učit.

 


1x
Zaměstnanec je nesvobodné individuum. Můžeme říct ovce Každý den ve stanovenou dobu musí být "na značkách". Pokud ne, vyhazov. Minimálně 8 hodin musí dělat, co se mu řekne. Pokud ne, vyhazov. O dovolenou musí prosit a její termín určuje zaměstnavatel. Nemůže se jen tak sebrat a jít třeba na četstvý vzduch. Zaměstnanec nemůže prásknout dveřmi a odejít z hodiny na hodinu, ale pokorně musí odpracovat další dva měsïce.
Pokud tohle nedůstojné postavení polootroka někdo nerespektuje, musí si najít jiný způsob obživy.
doplněno 05.03.25 18:47: Ono je to v některých ohledech horší, jak otroctví, protože otrok měl postarané o jídlo, oděv i ubytování, třebas na špatné úrovni. Zaměstnanci se snadno může stát, že mu plat na tyto potřeby nestačí a je závislý na ponižující h sociálních dávkách, přestože pracuje. A nejepší na tom je, že se bojí, aby se někomu neznelíbil, nebo se nestal zbytným a o tu otrockou špatně placenou prácáci nepřišel.
Konečné někdo, kdo má totožný názor. Já říkám pořád, že je to novodobé otroctví. Jako zábavu nemají arény a souboje, ale televizi a mobilní telefony.
fik

jjo je to tak... např jak se z nelíbíte nadřízeným, nebo jste dokonce o něco chytřejší tak je uplně jedno co pro firmu jste doposud vykonal jak dlouho tam makal i nad rámec svých povinností atd atd. Klidně vás nahradí je uplně jedno že to vyjde na dvojnasobek nebo trojnasobek měsíčně protože to samé ted dělají tri lidi... kdo nezažil, neuvěří. A lidí za branou je furt dost i když česky neřeknou slovo.

tm
Kecy v kleci, za bránou nikdo není.

Sice je to tak, ale pokud umí něco, co zaměstnavatel potřebuje, tak je naopak zaměstnavatel, kdo je na něm závislý.

Kromě toho zaměstnanec má spoustu výhod - za škodu odpovídá jen do výše 4,5 platu, může se proti chybám pojistit, dovolenou mu sice určuje zaměstnavatel (v praxi ale většinou ne), ale má ji placenou, udělá za něj daňové přiznání, nemusí shánět zakázky, a pokud má zrovna na starosti shánění zakázek, nemusí je realizovat, na to jsou tam jiní.

OSVČ musí tohle všechno dělat sám aspoň do doby, než se mu firma rozroste natolik, aby si mohl dovolit mít vlastní zaměstnance nebo kontraktory. OSVČ taky nemůže hned prásknout dveřma, protože je vázán smlouvami s penále, na dovolenou si musí nejprve vydělat, takže si ji vlastně taky neurčuje sám, a úplně stejně se musí bát, aby se neznelíbil zákazníkům.

To je možná benefit v případě, že pracuješ v solidní firmě kde si tě váží a máš aspoň 80 hrubého a ruku na srdce, to je málokde.
runner2
V zaměstnanecké poměru vás nikdo násilím nedrží. Můžete převzít veškerou odpovědnost na sebe a svou roli otočit. Můžete lidi zaměstnávat, shánět jim práci, řešit neplatící zákazníky, řešit situace kdy není na výplaty, není pár měsíců práce. Já jsem zamestnanec a majitelům firmy jejich roli vůbec nezávidím. Jako otrok se teda rozhodně necítím. Firma je závislá na mé práci, já zase využívám zázemí firmy, nemusím si práci shánět, mám méně odpovědnosti než majitel. Dělám jen technickou stránku věci a tak mi to vyhovuje. Dnes dělám v jedné firmě za podmínek které mi vyhovují, zítra můžu být jinde. Něco umim a můžu to prodat jinde pokud mi to zde přestane vyhovovat. Kde je to vaše otroctví? Cítím se v tomto naprosto svobodný. Jo a ven mimo areál firmy, můžu jít během dne kdykoliv. Záleží na terminu odevzdání mé práce ne na počtu hodin co tam prosedim, to nikoho nezajímá.
"tak je naopak zaměstnavatel, kdo je na něm závislý."
Ne, není na takovém zaměstnanci závislý, tedy pokud nemá jen jednoho. Je na něm závislé leda tak nějaké procento zisku zaměstnavatele. Ovšem těžko budeme hledat zaměstnavatele, který by si to hodil, protože odešel jeden z jeho deseti tisíc zaměstnanců, třebas dost dobrý, že? Jak se říká, každý je nahraditelný. Ovšem naopak. pokud je po 30 letech ve firmě vyhozen někdo, koho už jinde nevezmou, je to celkem reálné, protože takový vyhazov může zcela zásadní životní katastrofou. V tomto právě tkví nerovná pozice zaměstnavatele a zaměstnance.

Šofér, který se večer asi opil, druhý den nepřijde a auto je naloženo. Co říci zákazníkovi, který čeká na zboží? Každý to vidí ze své stránky věci.

nerovná pozice zaměstnavatele a zaměstnance****souhlas, je to nerovné, zaměstnanec může nepřijít zítra a již nikdy. Nebo dá výpověď. Zaměstnavatel to má daleko těžší.

Klidně můžete hlasovat, i Váš hlas bude důležitý.

krtek6

už dávno neplatí takové to klíše "že za branou čeká dalších 10lidí"...pokud se dobře pamatuju tak snad někdy od roku 2018 ...možná ještě někde jsou nějaké dozvuky nebo marné pokusy tu myšlenku vnutit, ale už to nemá jakoukoliv váhu...každý normální zaměstnanec se takové informaci pořádně vysměje a ještě víc se směje ten, který si vybudoval takovou pozici, na které je firma do jisté míry závislá...ano, zaznělo tu, že každý je nahraditelný...ale investice do tréningu, školení a získávání zkušeností nového zaměstnance stojí vždy mnohonásobně více než udržení či přeplacení toho stávajícího... jen to Ego zaměstnavatele to nedá nikdy najevo

fik

ja to tak nevidím, vedení firem( často majitelé a jeich rodina) se chovaji naprosto iracionalně a vždy je na prvnim míste jejich ego. Moc dobře vědí že na vesnicích a malých městech nemaji lidi kam jinam jit pokud se doslova nevtestnaji nekde do velké aglomerace. . V mnoha případech jsou i domluveni na mzdách samozřejmě neoficialně. Ve firmach o par desitkach zaměstnacích to funguje přesně takto jak popisuju. No a ti druzí nevolnici - živnostníci jezdí skoro všichni za prací nebo práci prodávají do měst i stovky kilometrů kde je nějaká kupni síla a jediné na co se těší až budou v důchodu...n Pohraničí se exponencilaně vylidnuje mladí tu žadní nezůstavaji školi se zavírají atd atd a až postupně umřou senioři kterých je běžně 80% i víc všech obyvatel bude mít možna práci jen starosta-ka. Kam tohle spěje nevím ale nikdo to neřeší protože porodnost to do jiste míry řeší za ně.

 

tm

0x
O tomto si myslím svoje a bohužel s tím mám zkušenosti. Jsou to kecy - kolik ušetří za vytápění, když stejně musí topit? Spíš chce mít volno, tak to skrývá za úspory energií. Ač s tím nesouhlasím, tak zrovna kolem vánoc mi toto úplně nevadí, pač aspoň nemusíme řešit, kdo se letos obětuje, když máme děti... ale chápu, že pro bezdětneho, člověka, co nedělá vánoce apod., jsou to vyhozené dny dovolené.

Proč by musel topit, když bude budova prázdná?

Říká ti něco temperování budov? Když budova úplně promrzne, pak ji budeš ohřívat podstatně déle a může se ti v ní srážet vlhkost, což vede k plísním. Navíc některé materiály (dřevo, omítky) trpí velkými teplotními výkyvy. Ideální je udržovat aspoň 12–15 °C, pokud se vracíš do budovy např. po týdnu. Pochybuju, že ušetří ranec, pokud týden bude topit na 15 stupňů, místo na 20 °C.

Jenže ten rozdíl není týden topit a týden netopit. V roce 2025 vychází svátky na středu až pátek.pokud k tomu přidáte pondělí a úterý, nemusíte 9 dní topit, jen temperovat. Když necháte provoz v pondělí, musíte už v neděli rozehřívat a v pondělí a úterý topit.

 

mtb

0x

Neoofiko že chce ušetřit za topení.

To mohl říci i ofiko, naopak se chová jako řádný hospodář, když chce ušetřit. Roztápět kvůli dvoum dnům celej barák (že by 29-30.12 nebo 22-23.12.?) se prostě nevyplatí, když to může od 19.12. do 29.12. vypnout a dost ušetřit.

Tazatel by mohl vyvézt ženu a děti na lyže nebo jinak aktivně trávit čas vánoční? To si najít brigádu. Ona je to stejně jenom taková flákárna a real ně se nic neudělá v tomto čase, Takže je to jsou v eraru v zaměstnání EASY MONEY?

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]