Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Může nějak ovlivnit dědické řízení věcné břemeno?

Od: sona odpovědí: 15 změna:

Dobrý den, napadlo mě, jestli může dědické řízení zkomplikovat to, že moje máma je vedená jako věcné břemeno v bytě, který vlastním, už dávno tam mám vklad do nemovitosti a vlastním byt. Ale máma zemřela a bude dědické řízení. Potřebuji vyřídit odhlášení věcného břemene, ale vidím, že to nebude jednoduché, nevím vůbec jak správně vyplnit formulář, tak to budu muset zjištovat, tudíž oficiálně je na Katastru nemovitostí máma vedená v mém bytě jako věcné břemeno. Může tím pádem mít nějaké právo na byt můj bratr? I když je byt můj, ale máma je tam pořád vedená jako věcné břemeno a ta zemřela a každou chvíli přijde předvolání nejdříve asi jen mně a potom tam asi půjdeme k vyřízení dědického řízení já i bratr. Ale máma nic nevlastnila a na běžném bankovním účtu má jen 100 Kč. Brácha se zřekl při dědickém řízení po smrti táty nároku na finanční podíl, já taky. Myslíte, že se to tím břemenem může nějak zkomplikovat? Případně, jestli mi pomůže, když to zrušení věcného břemene bych stihla ještě před předvoláním k dědickému řízení? Ale stejně se to vše bere k datu úmrtí dané osoby, tak to asi nepomůže. Jinak vlastníkem bytu jsem se stala, když mi táta a máma ještě v době, kdy byli oba naživu darovali byt. Pak zemřel táta a teď máma. Táta věděl, že tu asi dlouho nebude, proto mi přes darovací smlouvu darovali oba byt. Asi byli oba vlastníci, musela bych to zkontrolovat v darovací smlouvě, ale myslím, že oba byli vlastníci. Budu moc vděčná za vaše názory.

 

 

15 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


0x

Věcné břemeno vyřizování pozůstalosti nezkomplikuje. Nicméně až budete mít čas a náladu na řešení této situace, tak to zbytečně neodkládejte.

 


0x

Osobní služebnost (věcné břemeno) zaniká smrtí oprávněné osoby. Převod nemovitosti je součástí dědického řízení a je zdarma.

To sice ano, ale břemeno zapsané na LV v katastru samo od sebe nezmizí. O to se musí postarat majitel dané nemovitosti.

Přesně tak, před časem jsem řešil podobnou záležitost. Věcné břemeno dožití pro moji prababičku, zemřela někdy v roce 1940 ale věcné břemeno stále na katastru zapsané.
Musel jsem mít od notáře napsaný prohlášení, že skutečně zemřela a teprve potom s tím katastr něco dělal.

 


0x
Nerad bych zakládal nové vlákno,tak se zkusím zeptat..Otec chtěl, aby dům byl psaný na mne..Stalo se a je to tak 8 let..Teď ho kamarádi straší,že ho můžu vyhodit a kdybych zemřel při nehodě, tak dům propadne státu atd..Otec NENÍ zapsán jako věcné břemeno..Rád bych ho tam tedy doplnil,ale nevím jak na to..Na katastru jsou jen nepříjemné úřednice..Rád bych věděl,co budu potřebovat..co sepsat,podepsat a zda bude otec muset jít semnou,nebo bude stačit plná moc od něj? Ověřená?
doplněno 27.02.25 16:49: Ale pokud to sem nepatří, necht admin koná
km

kdybyste zemřel, tak si myslím, že váš majetek připadne nejližším příbuzným. tam je otázka kolik jich je a v jakém je pořadí váš otec, ale pokud máte jenom otce, měl by majetek připadnout jemu. pokud se mýlím, budu rád, když mě někdo opraví nebo doplní.

nicméně to, že otec nemá žádnou vládu nad svým bydlením je špatně, může se totiž stát, že upadnete např. do exekucí a v takovém případě by mohl přijít o střechu nad hlavou. přesnou radu vám opět nedám, protože jsem to nikdy neřešil v praxi.

Mám ještě sestru..Dluhy nemám a doufám mít nikdy nebudu..ikdyž stát se může cokoliv
km

sourozenci následují až po rodičích, viz: cs.wikipedia.org/...

to že nemáte dluhy nyní, neznamená, že je nebudete mít za rok. a moc na tom nemění to, jak jste bohatý, i když riziko to samozřejmě snižuje.

 

km

0x

myslím si, že to není žádná komplikace, právě takto se to právně řeší. ale moc nerozumím této větě: "Brácha se zřekl při dědickém řízení po smrti táty nároku na finanční podíl, já taky." nevím co myslíte tím "já taky".

sona

No tím myslím, když bylo dědické řízení po tátovi, tak jsme se oba zřekli té částky, co byla na jeho účtu, každý toho svého dílu s tím, že to necháváme mámě a na mámině uvážení, jestli nám každému ten díl dá a dala nám to každému už mimo dědické řízení. Šlo jen o pár tisíc z jeho účtu pro každého.

 

jir

0x
Vaše situace krásně ukazuje neschopnost zdejšího byrokratického systému. Zbytečné množství úředníků a nepropojené registry jsou jen třešničkou na dortu v tomto neschopném státě.
sona

S tím úplně souhlasím. To, že se musí všechno komplikovaně řešit, složité zákony, kterým rozumí jen právně vzdělaní odborníci a to jsem i od notáře slyšela, že i pro něj je to hrozné kolikrát. To, že nutí obyčejné lidi, kteří už i tak jsou zatíženi denodenními starostmi aby ještě vyplňovali složité formuláře, které nenajdou nikde na úřadě, kde by si ho aspoň vzali už vytisknutý, ale musí si ho sami najít, ten správný, protože je úplnou samozřejmostí, že na internetu se dá najít víc formulářů a není jasně napsané, který je nejnovější a ten si na vlastní náklady vytisknout. Ale tím to nekončí, ještě to musí vyplnit a ten formulář na zrušení věcného břemene, to je naprosto šílené, co tam chtějí vyplnit. To běžný člověk nedá, někde jsem četla, že jeden pán už prošel tímto martyriem, prý mu to zabralo 3 měsíce stresu a ačkoliv má 2 školy, tak to musel řešit s notářem, kterému zaplatil asi 5000 Kč dohromady a teprve po 3 měsících to má konečně z krku. Nechápu, proč jednoduše nestačí poslat na Katastrální úřad do podatelny, na jejich email jednoduše napsané o co jde a přiložit naskenovaný úmrtní list, i tak ho mají v systému, na matrice ho mají. Proč ty úřady nezvládnou spolupracovat, co tam celý den dělají, že to takhle jednoduše nefunguje a proč to nemůže jednoduše polopatě fungovat? Proč je vše překombinované, jistě člověk má pak zkušenosti, ale klidně bych se bez toho obešla. Oni nejsou vůbec propojení a každý úředník odpoví jen na to v čem dělá a vždy se odkáže na jiný úřad. :D

 

yarda1

0x

Když by se jednalo o takový majetek, asi bych se praštil přes kapsu a řešil bych to s právníkem co se na podobné problémy specializuje. Já jsem to zatím řešit nemusel a doufám, že mne to nepostihne.

Co se týká věcného břemene (asi to není váš případ), údajně může zaniknout (nebo nemusí) pokud se změní vlastník nemovitosti, závisí to na tom, jak je to věcné břemeno na nemovitost vloženo.

Vzpomínám si jak nás kdysi školil o podobných problémech soudruh Barták blahé paměti:

"Paragraf je, soudruzi, klikatej a kdyby bylo všechno jasný, tak na co bysme měli právníci".

 

sona

Dobrý den, omlouvám se a musím napsat opravu, tak jen doplňuji, že jsem se spletla, že ve věcném břemenu jsou uvedeni oba moji rodiče, jen otec zemřel dříve než matka, tak jsem si to neuvědomila. Takže musím zrušit věcné břemeno na oba rodiče. ( Jsou uvedeni v darovací smlouvě, jako SJM, tedy oba byli vlastníci bytu.) To je důležitá věc, protože kdybych to už udělala např. s pomocí notáře a zaplatila za jeho služby, tak bych to musela řešit znovu. Opravdu je důležité si připomenout z listin důležité skutečnosti, aby člověk zbytečně nedělal věci dvakrát. Obíhání a řešení těchhle věcí nepatří mezi oblíbené koníčky asi nikoho, no mě to určitě nebaví, ale musí se to udělat, tak jako i další věci, co jsou potřeba.

Na zrušení věcného břemene nepotřebujete notáře. Zajdete na katastr, vyplníte formulář a zaplatíte 2000,- za vkladovou listinu. Pokud je úmrtí před více než 10 lety doložíte ověřenou kopii úmrtního listu. Jinak stačí jen ten formulář. Pokud byste to dělala elektronicky přes portál ČÚZK, tak je tam 20% sleva na poplatku.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]