Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Obnova vdovského důchodu

Od: marketa odpovědí: 2 změna:

Dobrý den, je mi 74 let, od 58 let beru důchod, šla jsem tehdy do předčasného. V roce 2024 mi zemřel manžel, beru tedy vdovský důchod. Jsem ročník 1950, manžel byl ročník 1944. Vychovala jsem dvě děti. Jsou teď nějaké nové podmínky od 1.1.2025 k obnovení vdovského důchodu a nějak těm podmínkám nerozumím. Budu mít nárok na obnovu vdovského důchodu? A musím po roce, kdy beru vdovský důchod po manželovi žádat o obnovu vdovského důchodu nebo mi to pojede dál a nemusím žádat po roce o nic?


doplněno 11.01.25 12:30:

Podle všeho po uplynutí nároku vdovského důchodu po jednom roce budu mít nárok na pozůstalostní důchod do konce života, jen nevím, jestli budu muset žádat po tom roce o výplatu pozůstalostního důchodu nebo jestli o to žádat nemusím a pojede to dál tak jak to dosud je. Je to totiž souběh starobního důchodu co pobírám a vdovského důchodu, samozřejmě mi vzali dost peněz z mého důchodu, a k tomu dali malou část z důchodu zemřelého manžela. Dost z toho ukrajují a pak dají nějaký ten jejich výpočet, žádný zázrak to není. Manžel, když žil tak bral o dost více než co mi dali z jeho důchodu a můj taky zkrátili, takže takhle to chodí. Já si vzpomněla, že jsem do předčasného šla dříve, v 55 letech a 4 měsících.

 

 

2 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


3x

Vy splňujete jednu z podmínek, kdy vdovský důchod náleží už napořád - máte přiznaný starobní důchod. O obnovu u Vás vůbec nepůjde, vdovský důchod Vám nebude po roce zastaven.

Výplata vdovského/vdoveckého důchodu náleží standardně po dobu jednoho roku od smrti manžela manžela/manželky, partnera/partnerky a registrovaného partnera/registrované partnerce.partner (partnerka) a registrovaný partner (registrovaná partnerka ),

Po uplynutí této doby pokračuje výplata pozůstalostního důchodu jen v přesně vymezených případech, tj.:

- pozůstalá osoba se stará o nezaopatřené dítě nebo pečuje o dítě, příp. o svého rodiče nebo o rodiče zemřelého manžela/-ky (partnerky, registrované partnerky/partnera, registrovaného partnera), kteří jsou závislí na jeho/její pomoci ve stupni II, III nebo IV;

- je sám/sama invalidní důchodu ve třetím stupni;

- dosáhl/a zákonem stanoveného věku. To je Váš případ, dosáhla jste věku, kdy Vám náleží starobní důchod.

Důchod pak vdova/vdovec pobírá, dokud splňuje stanovené podmínky.

Vdovský důchod činí 50 % procentní části zemřelého manžela. Když měl manžel důchod např. 23.000 Kč, odečtete základní částku (v roce 2024 to bylo 4.400 Kč) a ze zbytku, tedy z 18.600 Kč, činí vdovský důchod polovinu, tedy 9.300 Kč. Při souběhu dvou důchodů (typicky starobního a vdovského) náleží vyšší důchod celý a nižšího polovina. Jestliže byl tedy Váš starobní důchod (stále mluvíme pouze o procentní části) vyšší než vypočtený vdovský, náleží Vám celý starobní a z vdovského, vypočteného v našem příkladu, 4.650 Kč. Základní část, která od ledna 2025 činí 4.660 Kč, náleží při souběhu důchodů pouze jednou. Kdyby Váš starobní byl menší než vdovský, dostanete celý vdovský a polovinu procentní části svého starobního. Píšete Manžel, když žil tak bral o dost více než co mi dali z jeho důchodu a můj taky zkrátili, takže takhle to chodí, takže asi půjde spíš o ten druhý případ.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]