Nejste přihlášen/a.
Takže si to co nejstručněji rozebereme podle OZ.
V pronajatém bytě může samozřejmě bydlet více lidí, přiměřený počet (ne dvacet spoluobčanů v 2+1). Může se jednat o:
Společný nájem
§ 2270
(1) Uzavře-li nájemní smlouvu s pronajímatelem více osob, stanou se společnými nájemci bytu; společným nájemcem bytu se stane i osoba, která se souhlasem stran přistoupí ke smlouvě.
Nebo:
Členové nájemcovy domácnosti
§ 2272
(1) Nájemce má právo přijímat ve své domácnosti kohokoli. Přijme-li nájemce nového člena své domácnosti, oznámí zvýšení počtu osob žijících v bytě bez zbytečného odkladu pronajímateli; neučiní-li to nájemce ani do dvou měsíců, co změna nastala, má se za to, že závažně porušil svou povinnost.
(2) Pronajímatel má právo vyhradit si ve smlouvě souhlas s přijetím nového člena do nájemcovy domácnosti. To neplatí, jedná-li se o osobu blízkou anebo další případy zvláštního zřetele hodné. Pro souhlas pronajímatele s přijetím osoby jiné než blízké za člena nájemcovy domácnosti se vyžaduje písemná forma.
(3) Pronajímatel má právo požadovat, aby v nájemcově domácnosti žil jen takový počet osob, který je přiměřený velikosti bytu a nebrání tomu, aby všechny mohly v bytě žít v obvyklých pohodlných a hygienicky vyhovujících podmínkách.
Anebo, což se podle popisu bude jednat o váš případ, tučně zvýrazněný text:
Podnájem
§ 2274
Nájemce může dát třetí osobě do podnájmu část bytu, pokud v bytě sám trvale bydlí, i bez souhlasu pronajímatele.
§ 2275
(1) V případě, že nájemce v bytě sám trvale nebydlí, může dát třetí osobě do podnájmu byt nebo jeho část pouze se souhlasem pronajímatele.
(2) Žádost o udělení souhlasu k podnájmu i souhlas s podnájmem vyžadují písemnou formu. Nevyjádří-li se pronajímatel k žádosti ve lhůtě jednoho měsíce, považuje se souhlas za daný; to neplatí, pokud byl ujednán zákaz podnájmu.
§ 2276
Dá-li nájemce byt nebo jeho část do podnájmu třetí osobě v rozporu s ustanovením § 2274 a 2275, hrubě tím poruší svou povinnost.
V tom případě se jedná o porušení smlouvy a ta se jako taková vypoví ihned bez udání důvodu.
Nebojte se zavolat policii s tím, že ve vašem bytě je neznámý člověk. Do telefonu jim nevysvětlujte okolnosti pronájmu. Začli by to s vámi rozebírat a uvrtali by vás tak do toho, že to máte řešit občanskoprávní cestou (soudy).
Prostě jim řekněte, že jste chtěl jít do svého bytu a nemůžete se tam dostat kvůli této cizí vám neznámé osobě, že čekáte před domem. Zatajením okolností nájmu nic neporušíte. Policie je povinna přijet, dotyčného legitimovat, a pokud ten nebude moci doložit, že je součástí nájemní smlouvy, což on zřejmě bude tvrdit, tak jej policie vyvede.
Že paní byt opustila je její věc, bydlet tam nemusí, tím smlouvu neporušuje. Ovšem ten člověk ve vašem bytě nemá co dělat, takže bych to viděl stejně jako ernie, zavolat policii, že se do vašeho bytu nastěhoval cizí člověk, se kterým nemáte žádnou smlouvu, jedná se tedy o protiprávní obsazení bytu, že potřebujete jejich pomoc.
Asi dva roky zpátky, otec (v té dově vdovec) od znáné skončil v domově důchodců, byt jí podaroval.
Pak jsou dvě možnosti, co s bytem, prodat, nebo pronajímat. Pronajímá ho slušné rodině a nevidím na tom noc smutného.
Bůh neexistuje to za prve. A za druhe, makej a budey mit na byt nebo dum. Vetsinou si stezuji lini lide, co nejsou schopni si bud sehnat dalsi praci, nebo si zvysit kvalifikaci a zvysit tim svou hodnotu na trhu prace.
milanb:...makej a budey mit na byt nebo dum. Vetsinou si stezuji lini lide, co nejsou schopni si bud sehnat dalsi praci, nebo si zvysit kvalifikaci a zvysit tim svou hodnotu na trhu prace.
Na pořízení bytu za 4-5 míčů, což je dnes obvyklá cena, musí mít člověk v ČR asi 15 ročních platů. To znamená, že by 15 let musel ukládat peníze, bydlet pod mostem, nic nežrat a podobně. Hypotéku neberu, to člověk byt nevlastní a navíc je zadluženej.
Ta další práce. Hele, já tě vezmu k nám do práce na brigádu, odděláš tam týden a jsem zvědavej, jestli budeš mít po šichtě ještě vůbec sílu jít někam na tu tvou další práci. To většinou radí kancelářští povaleči, makat na židli umí dvacet hodin denně kde kdo.
Kvalifikace dobře. Ale vezměme hypoteticky, kdyby se takto zařídil každý, kdo bude stavět ty domy a silnice, montovat výrobky, prodávat v obchodech, pracovat ve skladech. Aha, už vím, dovozoví inženýři zřejmě, za minimální mzdu..
Ne. Já kdysi před lety slyšel, že kdo tvrdě pracuje, má se mít dobře. Nechápal jsem to tak, že by měl mít jachtu na ostrově, ale třeba si pořídit byt za nějakých rozumných podmínek. Američan si jej pořídí za pět ročních platů.
U nás je nejvíce vlastníků těch, kteří to zdědili už ve třetí generaci po prarodičích, kteří ty byty "dostali" za komančů, a po revoluci k nim přišli jako vlastníci za hubičku. To se to pak kdáká.
Ale prostě musíme počkat ještě ty čtyři roky, to není zas tak dlouhá doba, a budeme se mít jako v Německu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.