Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Prodej nemovistosti za života, finance pro jednoho potomka

Od: kulhankovai odpovědí: 19 změna:
Dobrý den, zajímá mě, jestli je možné, aby majitel svou nemovitost prodal a peníze z prodeje věnoval jedinému svému dítěti. Opomeneme li skutečnost, že prodej byl zprostředkován plnou mocí daného potomka, kterému byli peníze darovány. Kolegyně v práci se zmiňovala o termínu Neopomenutý dědic a že si to mám vyhledat. Upřímně to moc nechápu. Měla jsem za to, že si majitel může dělat se svými penězi co chce, ale dle kolegyně tam je nějaký háček. Mluvíme o postarší osobě, která byla majitelem nemovitosti a skrz plnou moc došlo k prodeji, protože jeden potomek si chce vše shrábnout pro sebe a taky to tak udělal. Aby v případě úmrtí svého rodiče se nemusel dělit. Celé roky říkal, že nic vyplácet nikomu nebude a bude to jen jeho. Žádné další nemovitosti nemá a proto neexistuje ani závět. Děkuji za odpověď Kulhánková

 

 

19 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

jirib

7x
Za života si může dělat co chce.Může darovat i cizímu nebo nadaci a dědicové utřou nos,protože po smrti už nebude třeba co dědit.
kulhankovai

Tak jsem to chápala celou dobu, ale kolegyně mi říkala že tam je výjimka, že nemůže vše dát jednomu. No asi s tím nemá takovouto zkušenost. Já si také myslím, že si za života může dělat co chce.

Podstatné je v odpovědi @gotrekzagary. Pro vyloučení pochybnosti se můžete podívat do občanského zákoníku. Započtení na povinný díl § 1660, započtení na dědický podíl § 1662.

Jenže započtení lze použít pouze je-li ještě co dědit. Může se stát, že zůstavitel zanechal pouze majetek nepatrné hodnoty, ten je vydán tomu, kdo vypraví pohřeb a nedědí nikdo nic.

 


7x

Neopomenutelný dědic je až záležitostí dědictví.

Za života si může majitel se svou nemovitostí nakládat dle vlastního uvážení a nemusí brát ohled na nikoho. Klidně ji může darovat nějakému bezdomovci, nebo prodat a peníze pak věnovat třeba místnímu spolku chovatelů holubů. Potenciálním dědicům se to sice nebude líbit, ale to je tak vše co s tím mohou udělat.

Stejně tak v případě darování nemovitosti, nebo peněz jednomu z potenciálních dědiců nevzniká ostatním nárok na tyto peníze. NOZ sice pamatuje na možnost ostatních dědiců vznést žádost na odečtení výše daru od případného podílu na zbývajícím dědictví, ale... jsou dva způsoby jak je to v NOZ ošetřeno. V tom jednom je možné o toto žádat pokud mezi darem a úmrtím zůstavitele neuplynulo více než 3 roky. V druhé možnosti není časový limit stanoven Nicméně, když to v minulosti kdosi zkoušel po pěti letech od smrti, tak prvoinstanční soud sice žádosti vyhověl, ale odvolací to zrušil právě kvůli té tříleté lhůtě. V každém případě se případný odpočet řeší soudně.

Viz: epravo.cz/... (článek je ale 4 roky starý, mohlo dojít k nějakému posunu v judikatuře).

Plná moc na tom nehraje žádnou roli... sice ji mohl napsat obdarovaný, stejně jako v ní mohl být zmocněn, ale plná moc musela mít ověřený podpis, tedy dárce plnou moc podepisoval před svědkem - ověřovacím úředníkem. Případné prokazování toho, že majitel podepsal něco o čem neměl ponětí by bylo velmi složité a zdlouhavé.

Pokud jste osoba, která byla tímto způsobem "vyšplouchnuta"z možného budoucího nabytí věcí movitých či nemovitých, tak sice lidsky chápu Vaše pocity, ale nejspíš Vám nezbude nic jiného, než se s tím smířit.

 


5x

Majitel si se svoji nemovitostí může dělat co chce, taktéž s penězi si za svého života může dělat co chce. Tedy klidně věnovat jen jednomu dítěti i kdyby měl deset dětí. Kupodivu k tomu nepotřebuje žádnou plnou moc obdarovaného.

 

smode2

5x

Pokud existují například 2 sestry a žijící matka, která prodá svůj byt v hodnotě 10 milionů Kč a ty poté věnuje jen jedné z dcer, tak jsou peníze jen této jedné dcery a ta druhá nedostane nic. Takhle to funguje a takhle se to také dost často dělá. Rychle jednoho potomka okrást ještě za života rodiče, aby náhodou po smrti rodiče něco nedostalběžná denodenní praxe.

neprakta

Smím vědět, kdo je ten zloděj, praktiku?

to je jen zloba...

bbec

A blbost k tomu, V zadání je totiž napsané, že je jediný potomek

 

 


3x

Dědicové mohou při dědickém řizení namitnout, že některý z nich dostal od zůstavitele v posledních 3 letech dar a notář jej započte obdarovanému do jeho posdílu. To znamená, že obdarovaný dostane o hodnotu daru méně; ovšem vracet nic nemusí.

Nejsem právník, ale myslím, že tuhle záležitost projednává soud, nikoliv notář. Viz § 1664 NOZ.

I

gotrekzagary®, Nejsem právník

Taky nejsem právník, ale pamatuji, že paní notářka v našem případě takto rozhodla, že jedna dcera dostane menší díl dědictví, ponížený o částku za dům, který dostala za života otce a prodala dům.

@milancukrar Díky za zkušenost z praxe.

No jo, ale když v dědictví zdaleka tolik nezůstane, tak je to k ničemu.

smode2

No samozřejměkdyž je v dědictví 500 000, dědicové jsou 3 a jeden z nich ještě za života před 4 roky dostal jmění ve výši 24 milionů Kč, tak je to pro ty zbylé opravdu "zadostiučinění". Stejně jako nějaká lhůta tří let. Právě proto se to důležité krade už za života, aby bylo rozkradeno dle plánů rodičů. Žádné spravedlivé fifty fifty. Je to přece majetek rodičů a ti si s ním mohou dělat co chtějí. Třeba mít jednoho potomka výrazně raději než ty ostatní a dát to taky patřičně najevo majetkem

 


1x

Dobrý den, paní Kulhánková.

Vaše kolegyně mluví o jiné situaci, nežli jí popisujete Vy. Jak již všichni poradci sdělili, majitel může věnovat nemovitost, nebo peníze za prodej nemovitosti jednomu potomku.

Kolegyně z práce mluví o dědictví, kdyby šel dům do dědického řízení.

 


1x
Neopomenutý dědic je termín při dědění, takže s darem to nemá nic společného. Navíc daruje peníze jedinému svému dítěti, takže je to v pořádku. Komu jinému než svému potomku.

 


0x

Pokud je to za života, nedá se s tím nic moc dělat, leda by někdo zpochybnil úsudek a právní způsobilost toho prodejce. Ale bude to hodně těžký soud.


doplněno 14.11.24 23:08:

Tedy dárce samozřejmě...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]